Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 4 votes

Bleach latest chapter discussion [επιτρέπονται spoilers]


  • Please log in to reply
6162 replies to this topic

#5896 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 07 November 2014 - 17:28

Γιατί, πότε τα είχε για να τα χάσει;

 

Γενικά, καλό τσάπτερ. Επιτέλους, οι elite άρχισαν να ξεκολλούν σιγά σιγά τα ταμπελάκια "κομπάρσος" από πάνω τους και ετοιμάζονται να μπουν για τα καλά αυτήν την φορά. Μακάρι να ανταπεξέλθουν στο καινούριο hype τους.

 

Μου έκανε εντύπωση επίσης που η Liltotto και ο Bazz-B είναι ακόμα ζωντανοί (και η Giselle, αλλά αυτή το έχασε τελείως πλέον). Ίσως να παίξουν κάποιον ρόλο αργότερα.

 

Αυτο να μου πεις.....

Παντως θα πεθανω και δεν θα εχω την ευκαιρια να δω το Hirako μου με το Bankai του απο οτι φαινεται!!! :cry5: :cry5:


Edited by ssjchris, 07 November 2014 - 17:54.

tumblr_mw0bnpDAmF1rlqb0oo1_500.gif
 "Nothing is true, everything is permitted."


#5897 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 13 November 2014 - 13:41

Chapter 605

Spoiler:


#5898 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 13 November 2014 - 15:24

Chapter 605

Spoiler:

 

Inb4 δεν πάει να συναντήσει τον Aizen. That would be the trolling of the decade. :P

 

Πολύ ωραίο chapter. Ο Ukitake επέστρεψε και αποδείχτηκε ότι είναι ξάδερφος του Sauron, ενώ πάνω shit begin to get serious for everybody.

 

+hype



#5899 itachi_se

itachi_se

    Anime Freak

  • Members
  • 353 posts

Posted 14 November 2014 - 15:35

IT WAS PART OF HIS PLAN!!!!!!!!!!!!!! :D


2008ipman01.jpg


#5900 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 19 November 2014 - 18:33

Chapter 606

 

H μάχη Ichibei-Yhwach είναι αρκετά ωραία μέχρι τώρα. Φοβόμουν πως ο Yhwach θα τον αποτελείωνε σχετικά γρήγορα και η μάχη θα ήταν απλώς showcase της δύναμης του αλλά ο αρχηγός (?) των shinigami στέκεται πολύ καλά. Εδώ που τα λέμε θεωρητικά είναι ο δυνατότερος shinigami αυτήν την στιγμή που υπάρχει, μιας και αρχηγός της Royal Guard είναι η ανώτερη θέση που μπορεί ένας shinigami να φθάσει. Θα ήταν abnormal να ηττηθεί εύκολα. Στο τέλος έσπρωξε τον Yhwach στο σημείο που του υπόσχεθηκε πως θα τον σκοτώσει, ε; Για να δούμε. Θεωρητικά έχει και bankai.

 

Λιγάκι αργά θυμήθηκε τον αδελφό της Yoruichi o Kubo. Πάντα πίστευα πως ο Οίκος Shihoin (ένας από τους 4 μεγάλους μαζί με Shiba, Kuchiki και αλλον έναν) θα έπαιζε κάποιο ρόλο μέχρι το τέλος.
 

 

By tradition, the head of the Shihōin family leads the Onmitsukidō. Also known as the Tenshiheisōban (天賜兵装番, House of Godly Gears), they are the Caretakers of the Hōgu (宝具, lit. "Treasure Tool") and Bugu (武具, lit. "War Tool") said to have been bestowed on them by the gods.

Every generation the head of the Shihōin is tasked to protect the Tenshiheisō (天賜兵装, lit. "Heavenly Gifted Soldier Clothing"), an incredible spiritual tool that is said to have been handed down from the Heavens.

 

Το Tenshiheisō (Heavenly Armor) είναι προφανώς αυτό που μεταφέρει και θέλει να δώσει στην αδελφή του ο Yuushiro. Η Yoruichi μπορεί να είναι μια από τα 5 special war potential τώρα που το σκέφτομαι. Also, είμαι ο μόνος που είχα την εντύπωση πως ο Urahara πήγε και αυτός μαζί με τον Ichigo και co στο Royal Realm; Wtf? Μια αυτό, μια ο eypatch-less Shunshui που υποσχέθηκε τσάι στον Hashwald, μια και ο Okkiba ο οποίος θεωρητικά είχε πεθάνει όταν ο Yhwach ισοπέδωσε το κτίριο της 1st Division, έχουμε καταντήσει παρανοϊκοί και βλέπουμε παντού τον Άιζεν.

 

Καλό chapter.  Τώρα που περάσαμε τις κομπαρσομάχες έχουμε και στοιχεία πλοκής επιτέλους μέσα (Kamikake, Heavenly Armor, Central 46). Can't wait for the next.


Edited by Black Kaiser, 19 November 2014 - 18:40.


#5901 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 19 November 2014 - 23:33

Είπες σχεδόν ό,τι ήθελα να πω. Από το Auswalhen και έπειτα η σειρά έχει πάρει επιτέλους τα πάνω της.

 

 

 Θεωρητικά έχει και bankai.

 

 

Eκτός από αυτό το σημείο. Αν παρατηρήσεις όλους τους Royal Guard, θα δεις ότι εκτός από τον Nimaiya που είναι η δουλειά του, κανένας άλλος εκτός από τον Kirinji δεν φαίνεται να κρατάει zanpakuto. Η Kirio κρατάει μια κουτάλα, η Senjumaru τίποτα και ο Ichibei το γιγάντιο πινέλο. Δεν έχει λογική αλλά είναι πιθανόν αυτοί οι τρεις να μην έχουν zanpakuto because reasons όπως μπορεί ο Nimaiya να μην δείξει τίποτα γιατί έχει στην κατοχή του πάρα πολλά σπαθιά, χωρίς όμως να φαίνεται μέχρι στιγμής ότι θεωρεί κάποιο "δικό του".



#5902 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 19 November 2014 - 23:41

 

Eκτός από αυτό το σημείο. Αν παρατηρήσεις όλους τους Royal Guard, θα δεις ότι εκτός από τον Nimaiya που είναι η δουλειά του, κανένας άλλος εκτός από τον Kirinji δεν φαίνεται να κρατάει zanpakuto. Η Kirio κρατάει μια κουτάλα, η Senjumaru τίποτα και ο Ichibei το γιγάντιο πινέλο. Δεν έχει λογική αλλά είναι πιθανόν αυτοί οι τρεις να μην έχουν zanpakuto because reasons όπως μπορεί ο Nimaiya να μην δείξει τίποτα γιατί έχει στην κατοχή του πάρα πολλά σπαθιά, χωρίς όμως να φαίνεται μέχρι στιγμής ότι θεωρεί κάποιο "δικό του".

 

To έχω παρατηρήσει. Αρχικά σκέφτηκα πως απλώς είναι το shikai τους, μιας σε πολλούς shinigami η shikai μορφή του zanpakutou τους δεν έχει την μορφή κατάνα (Rose, Soi-Fon κλπ) αλλά από την άλλη κάθε shikai έχει και μια λέξη για να γίνει release (reap, shatter, dance, scatter κλπ). Μου φαίνεται λιγάκι περίεργο να μην έχουν bankai πάντως. Η Hikifune προτού γίνει Royal Guard ήταν Captain του Gotei 13 και αναγκαστικά είχε bankai. Δεν νομίζω να το έχασε κάπως μετά το promotion της.

Επίσης, έχετε προσέξει πως ο Yhwach όσο πάει γερνάει; Αν θεωρήσουμε πως η πιο αδύναμη μορφή του ήταν η αρχική του, το δίχως καμία αίσθηση μωρό, τότε μάλλον γίνεται ολόενα και δυνατότερος με την ώρα.



#5903 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 20 November 2014 - 00:12

To έχω παρατηρήσει. Αρχικά σκέφτηκα πως απλώς είναι το shikai τους, μιας σε πολλούς shinigami η shikai μορφή του zanpakutou τους δεν έχει την μορφή κατάνα (Rose, Soi-Fon κλπ) αλλά από την άλλη κάθε shikai έχει και μια λέξη για να γίνει release (reap, shatter, dance, scatter κλπ). Μου φαίνεται λιγάκι περίεργο να μην έχουν bankai πάντως. Η Hikifune προτού γίνει Royal Guard ήταν Captain του Gotei 13 και αναγκαστικά είχε bankai. Δεν νομίζω να το έχασε κάπως μετά το promotion της.

Επίσης, έχετε προσέξει πως ο Yhwach όσο πάει γερνάει; Αν θεωρήσουμε πως η πιο αδύναμη μορφή του ήταν η αρχική του, το δίχως καμία αίσθηση μωρό, τότε μάλλον γίνεται ολόενα και δυνατότερος με την ώρα.

 

Δεν διαφωνώ για τα bankai. Απλώς προετοιμάζομαι σε περίπτωση που βρει μια δικαιολογία ώστε να μην τα δείξει. Δεν θα είχε λογική, αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Επίσης, ίσως δεν θέλει να δείξει τώρα τα Bankai των μελών της Royal Guard που θα μείνουν ζωντανά γιατί θέλει να τα δείξει αργότερα. Ειδικά αν αποδειχθεί ότι ο Soul King είναι κακός, τότε τα εναπομείναντα μέλη της Royal Guard ίσως μας προκύψουν ανταγωνιστές και συνεπώς θα πολεμήσουν τους καλούς που θα αρχίσουν να ανεβαίνουν. Κάτι καινούριο από πλευράς δυνάμεων θα πρέπει να δείξει σε εκείνες τις μάχες ο Kubo. Για τους καλούς θα είναι τα bankai που δεν έχουμε δει. Γιατί να μην είναι και για τους κακούς το ίδιο;

 

Όσο για τον Yhwach, yeah, το έχω παρατηρήσει, κυρίως επειδή τα ένδοξα facial hair του γίνονται ολοένα και πιο επικά. Στην αρχή νόμιζα ότι απλώς ο Kubo ήθελε να αλλάξει λίγο την εμφάνιση του χαρακτήρα, αλλά η εμφάνιση του Yhwach όταν πρωτοεμφανίστηκε με την εμφάνισή του τώρα είναι τόσο διαφορετική που σχεδόν θα μπορούσε να είναι άλλος χαρακτήρας. Δεν ξέρω αν γίνεται δυνατότερος όσο περισσότερο γερνάει, αλλά είναι εμφανές ότι ο Yhwach βιάζεται να φτάσει στον Soul King για κάποιο λόγο, ενισχύοντας την άποψη ότι υπάρχει κάποια σχέση μεταξύ τους.

 

Ελπίζω μόνο να μην αποδειχθεί στο τέλος ότι ο Yhwach θέλει να σκοτώσει τον Soul King ώστε να γίνει ο επόμενος Soul King για να έχει απεριόριστο αριθμό ψυχών άρα να είναι παντοδύναμος και αθάνατος και hurr durr ή κάτι άλλο παρόμοιο. Μέχρι στιγμής είναι ένας εκπληκτικός antagonist, αντάξιος τουλάχιστον του Aizen, οπότε θα ήθελα ο λόγος πίσω από τις πράξεις του να είναι εξίσου σοβαρός.


Edited by Osama Bin Laden, 20 November 2014 - 00:16.


#5904 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 20 November 2014 - 00:37


Ελπίζω μόνο να μην αποδειχθεί στο τέλος ότι ο Yhwach θέλει να σκοτώσει τον Soul King ώστε να γίνει ο επόμενος Soul King για να έχει απεριόριστο αριθμό ψυχών άρα να είναι παντοδύναμος και αθάνατος και hurr durr ή κάτι άλλο παρόμοιο. Μέχρι στιγμής είναι ένας εκπληκτικός antagonist, αντάξιος τουλάχιστον του Aizen, οπότε θα ήθελα ο λόγος πίσω από τις πράξεις του να είναι εξίσου σοβαρός.

 

Μια ωραία θεωρία που έχω διαβάσει για αυτό είναι πως ο Yhwach ψάχνει να βρει κάποιον τρόπο να μην επιστρέψει στην πρώτη μορφή του μόνιμα. Ο Haschwald κάποια στιγμή είχε πει στον Ishida πως όλη η ζωή του αφεντικού είναι μάχες, πως ζει για αυτές και είναι ο μόνος τρόπος να μην επιστρέψει στην πρώτη του κατάσταση.

 

 

"Τo His Majesty, battle is life itself. If he does not continue to absorb souls, eventually, he will return to the body he once had, unable to see, to hear, or even to move. His Majesty will never cease to do battle. There can be no escape."

 

Μπορεί ο Yhwach να ψάχνει απλά έναν τρόπο να τερματίσει αυτήν του την -όχι και τόσο ευχάριστη- μοίρα. Η τελευταία του ελπίδα είναι να γίνει ο Θεός (ο Soul King δηλαδή στο Bleachverse). Αυτός θα ήταν ένας αρκετά "βαθύς" σεναριακά λόγος για το ό,τι κάνει μέχρι τώρα και μάλιστα είναι και valid. Ιδιαίτερα αν είναι μοίρα που του έχει επιβάλει ο Soul King κάτι που δεν είναι και πολύ απίθανο. Θυμήσου με πόση απέχθεια είχε αναφερθεί ο Aizen για τον Soul King και πόσο κολλά όλη αυτή η κακή φήμη του SK με την θεωρία σου για το οι Royal Guards θα αποδειχτούν ανταγωνιστές.

Κωλοshinigami ρε φίλε. Πως καταφέρνουν να θεωρούνται οι "καλοί" σε κάθε μάχη;


Edited by Black Kaiser, 20 November 2014 - 00:52.


#5905 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 20 November 2014 - 01:05

Κωλοshinigami ρε φίλε. Πως καταφέρνουν να θεωρούνται οι "καλοί" σε κάθε μάχη;

 

Because Kubo wants them to. Άντε, ο Aizen ας πούμε ότι ήταν πιο "κακός" από αυτούς. Οι Quincies επέζησαν από κοτζάμ γενοκτονία. Ε, όσο να 'ναι λίγο δίκιο το έχουν αλλά δεν φαίνεται να το θυμάται αυτό κανείς.

 

On a semi-related note πάντως, η αλήθεια είναι ότι πολύ λίγοι από τους officers των Shinigami θα μπορούσαν να θεωρηθούν καλοί σαν χαρακτήρες. Δες τους Captains, για παράδειγμα. "Ξηγημένοι" τύποι είναι ποιοι; O Shunsui, o Ukitake, o Komamura, o Rose, o Kensei και ο Shinji. Όλοι οι άλλοι είναι πάρε τον έναν και βάρα τον άλλο.

 

 


Μπορεί ο Yhwach να ψάχνει απλά έναν τρόπο να τερματίσει αυτήν του την -όχι και τόσο ευχάριστη- μοίρα. Η τελευταία του ελπίδα είναι να γίνει ο Θεός (ο Soul King δηλαδή στο Bleachverse). Αυτός θα ήταν ένας αρκετά "βαθύς" σεναριακά λόγος για το ό,τι κάνει μέχρι τώρα και μάλιστα είναι και valid. Ιδιαίτερα αν είναι μοίρα που του έχει επιβάλει ο Soul King κάτι που δεν είναι και πολύ απίθανο. Θυμήσου με πόση απέχθεια είχε αναφερθεί ο Aizen για τον Soul King και πόσο κολλά όλη αυτή η κακή φήμη του SK με την θεωρία σου για το οι Royal Guards θα αποδειχτούν ανταγωνιστές.

 

Πολύ ωραία θεωρία. Μακάρι να είναι αληθινή.


Edited by Osama Bin Laden, 20 November 2014 - 01:05.


#5906 Wild Monkey

Wild Monkey

    Going Bananas

  • Members
  • 184 posts

Posted 20 November 2014 - 02:16

Εμενα παλι μου φαινεται οτι ο Ywach δε θα ειναι ο τελικος αντιπαλος. Θα παιξει κομβικο ρολο σιγουρα, αλλα αναμενω καποιο τουιστ στο τελος. Ο Soul King σιγουρα ειναι υποπτος και endgame material. Ο Αιζεν τωρα δικαιωνεται!



#5907 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 20 November 2014 - 17:04

Δεν ξέρω αν γερνάει ο Yhwach, το μουστάκι του πάντως σίγουρα είναι πιο μεγάλο

Και μάλλον αυτή η αλλαγή στην εμφάνιση είναι ο λόγος που τελευταία μου φαίνεται υπερβολικά BADASS (χωρίς να μ' αρέσουν καν τα μουστάκια, wierd, ίσως έχει να κάνει με αυτό το bamf χαμόγελο που έχει αρχίσει να πετάει τελευταία)

 

κάπως θα σχετίζεται με το όλο θέμα, φάση έχει. Τώρα που έφαγε βούρτσα βέβαια να δω τι θα κάνει.

 

Πιστεύω πάντως πως δεν την έχουμε σκαπουλάρει από κομπαρσομάχες ακόμα. I mean, ichigo, orihime, yoruichi, chad, GRIMMJOW(?), vaizards ect

Τι θα κάνουνε όλοι αυτοί? Θα gankάρουν τον bach και τον ξανθούλη?

 

edit: τώρα θυμήθηκα ότι ο bach σήκωσε δυστυχώς τους elite φρουρούς του, μη μου πεις ότι η royal guards θα φάνε σκόνη και θα έρθει η team πιτσιρίκια to the rescue;

 

Επίσης η rukia είναι officially #1 κομπαρσόνι;


Edited by Six Winged Angel, 20 November 2014 - 17:06.


#5908 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 28 November 2014 - 03:07

http://www.mangapanda.com/bleach/607

 

Η μέχρι στιγμής καλύτερη μάχη του arc συνεχίζεται εξίσου καλά και μας λύθηκε και η απορία με τα zanpakuto. Το νέο ερώτημα τώρα είναι, θα ανοίξει bankai ο Ichibei ή θα διακοπεί με κάποιο τρόπο η μάχη;



#5909 ssjchris

ssjchris

    Δαααμέ ρε λέσιη...δαμέ..

  • Members
  • 255 posts

Posted 28 November 2014 - 17:32

Για να είμαι ειλικρινής by far the second best arc για εμένα μετά το Soul society arc. Μετά την μάχη τον Αrrancars o Κubo εχει ξαναμπεί στο καλό δρόμο σε θέματα storyline όσο και σε στις μάχες...

Ελπίζω αυτή η μάχη να συνεχιστεί για τουλάχιστον ακόμα ένα chapter γιατί μας έχει πωρώσει για τα καλά...

Και για να πω και 'γω τη γνώμη μου για τα πιο πάνω σχόλια η αλήθεια είναι ότι δεν πρόσεξα κάποια αλλαγή σε θέμα ηλικίας στον Ywach.

 

Όσο για τα 2 εναπομείναντα special war potentials πιστεύω ότι το ένα μπορεί να είναι η Yorouichi γιατί ακόμα δεν την είδαμε να χρησιμοποια το Zanpakuto της ή αυτό το αντικείμενο που θέλει να της δώσει ο αδελφός της. Ο δεύτερος μπορεί να είναι ο Urahara γιατί μου κίνησε αρκετές υποψίες μετά τη μάχη που είχε ο Ichigo me to Aizen, όταν πήγε να τον κάνει seal o Urahara του ξεστόμισε κάποια πράγματα εκεί...

 

Και δεν το αποκλείω ο final vilain του bleach να είναι ο Soul King.....


tumblr_mw0bnpDAmF1rlqb0oo1_500.gif
 "Nothing is true, everything is permitted."


#5910 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 28 November 2014 - 18:12

-Σε έχω με το μικρό μου δακτυλάκι

-Χα! Δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε το 1% της δύναμης μου

-Εγώ ούτε το 0.01%

-Εγώ ούτε το 0.00001%

κ.ο.κ.

 

κλασικό bleach με κλασικές φροϋδικές αναμετρήσεις και γιαυτό το αγαπάμε :P