Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 10 votes

One Piece latest chapter discussion [επιτρέπονται spoilers]


  • Please log in to reply
16947 replies to this topic

#16876 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 20 July 2023 - 14:21

Ο Κομπυ σαν χαρακτηρας με εχει κουρασει ηδη παρα πολυ... κλαψιαρης οσο δεν παει.. ειναι σαν να βλεπουμε ξαφινκα ussop να χρησιμοποιει advanced haki και να κανει τοση ζημια.. δεν κολλαει.. οσο και να το σπραξει ο οντα Koby character will always feel "forced to the audience", like Pirates of Caribbean 4 and 5.. sorry not sorry...

Τουλαχιστον ο WB θυσιαστηκε γοα τον ace.. αυτο εδω π διαβαζω δεν μπορω να το χωνεψω... "honesty impact".. δεν σχολιαζω καν αυτο το γέλιο ονομα επιθεσης

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16877 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,907 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 20 July 2023 - 15:03

Εχουμε δει χειροτερα asspulls απο αυτο. Ο Κομπι προοριζοταν εδω και χρονια για να παρει την θεση του Γκαρπ. Και τωρα δειχνει οτι εκανε την πιο σκληρη προπονηση απο ολους. Αν ο Γκαρπ δεν θυσιαζοταν για το πουλεν του, τοτε θα απογοητευομουν για αυτον. RIP Garp, ηθελα λιγο ακομη βρωμοξυλο στον Κουζαν που δεν φαινεται να συγκινηθηκε καθολου για τον χαμο του δασκαλου του. Αλλα τα εβαλε με το μισο pirate crew του ΒΒ μονος του οποτε δεν μπορω να τον αδικησω...


image.jpg


#16878 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 20 July 2023 - 22:52

Εχουμε δει χειροτερα asspulls απο αυτο. Ο Κομπι προοριζοταν εδω και χρονια για να παρει την θεση του Γκαρπ. Και τωρα δειχνει οτι εκανε την πιο σκληρη προπονηση απο ολους. Αν ο Γκαρπ δεν θυσιαζοταν για το πουλεν του, τοτε θα απογοητευομουν για αυτον. RIP Garp, ηθελα λιγο ακομη βρωμοξυλο στον Κουζαν που δεν φαινεται να συγκινηθηκε καθολου για τον χαμο του δασκαλου του. Αλλα τα εβαλε με το μισο pirate crew του ΒΒ μονος του οποτε δεν μπορω να τον αδικησω...


Πιστευω υπηρχα πολλοι διαφορετικοί τροποι να φυγει ο Γκαρπ και αυτος ειναι απο τους χειροτερους..θα προτιμούσα 1000φορες να ειχε παει στο Αμαζον Λιλι και να ειχε θυσιαστει εκει εναντια στον ΒΒ .. πιστευω επισης οτι του αξιζαν πιο πολλα κεφαλαια οχι 3 οπως ειδαμε... απαραδεκτα βιαστικο κ κακογραμμένο.. αλλα τον τελευταιο καιρο μας εχει συνηθισει ο οντα σε αυτο το επιπεδο.. πρεπει καπως να αδειασει η σκασκιερα οπως οπως με το οποιοδηποτε κοστος στην ποιοτητα της συγγραφης.. αλλα ειναι κριμα ρε παιδια... απο οταν ημουν 12 χρονων περιμενα να χαρω ενα αρκ π να εχει τον Γκαρπ μεσα..

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16879 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 July 2023 - 00:55

Θυμηθείτε με όταν σε 100 κεφάλαια δούμε τον Garp ολοζώντανο tongue.gif Δεν ξέρω γιατί είστε τόσο πεπεισμένοι ότι πέθανε, είναι πολύ συνηθισμένη τακτική του Oda να "σκοτώνει" χαρακτήρες off-screen, πόσω μάλλον τώρα που τον σκότωσε ο Aokiji. Πραγματικά αμφιβάλλω ότι σκόπευε να τον σκοτώσει, και ακόμα περισσότερο αμφιβάλλω ότι είναι με το μέρος του Blackbeard και ότι θα θυσίαζε τον Garp για κάποιον απώτερο σκοπό, όσο καλός κι αν ήταν ο σκοπός αυτός. Επίσης, διαφωνώ, δεν φαίνεται ότι δεν συγκινήθηκε, αντιθέτως ο Oda φρόντισε να κρύψει το βλέμμα του, δημιουργώντας μια αβεβαιότητα για το πως αισθάνεται.

 

Πάντως, ακόμα κι αν πέθανε όντως, πιστεύω πως ήταν ένα αρκετά ταιριαστό τέλος, αν και σίγουρα κάπως underwhelming από άποψη δύναμης του Garp, μετά από το hype που είχε φάει ως χαρακτήρας. Μου άρεσε αρκετά η θεματική στην αρχή και στο τέλος του κεφαλαίου με τους νέους που οδηγούν τους πάντες στο μέλλον, αφήνοντας τους γέρους πίσω. Είναι ταιριαστή ιδεολογία για αυτόν και έμεινε πιστός σε αυτήν, όπως και στη νέα γενιά, μέχρι το τέλος. Αλλά και πάλι δεν παίζει να πέθανε.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#16880 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 21 July 2023 - 09:24

Θυμηθείτε με όταν σε 100 κεφάλαια δούμε τον Garp ολοζώντανο tongue.gif Δεν ξέρω γιατί είστε τόσο πεπεισμένοι ότι πέθανε, είναι πολύ συνηθισμένη τακτική του Oda να "σκοτώνει" χαρακτήρες off-screen, πόσω μάλλον τώρα που τον σκότωσε ο Aokiji. Πραγματικά αμφιβάλλω ότι σκόπευε να τον σκοτώσει, και ακόμα περισσότερο αμφιβάλλω ότι είναι με το μέρος του Blackbeard και ότι θα θυσίαζε τον Garp για κάποιον απώτερο σκοπό, όσο καλός κι αν ήταν ο σκοπός αυτός. Επίσης, διαφωνώ, δεν φαίνεται ότι δεν συγκινήθηκε, αντιθέτως ο Oda φρόντισε να κρύψει το βλέμμα του, δημιουργώντας μια αβεβαιότητα για το πως αισθάνεται.

Ουτε εγω πιστευω οτι πεθανε αλλα 1. Σαν χαρακτηρας ηττηθηκε αρα αποδομηθηκε ολος ο μυθος γυρω απο το ονομα του και 2. Εχασε την μαχη αυτη. Χωρις τον ΒΒ εκει επρεπε να καταφερει να φυγει. Δεν καταλαβαινω πως απο την μια μερα τον βλεπουμε να διαλυει το νησι στα 3 κ να γελαει, και αμεσως μετα καρφωμενο στο πατωμα.. δεν υπερασπιστηκε τον ευατο του? Ή μηπως ηθελε να θυσιαστει σαν τιμωρια π δεν βοηθησε τον φουκαρα τον Ace? Γτ στο μαριν φορντ ηταν παρατηρητης μονο..

Γενικα οπως ειπα παρατηρω μια κακογραφια τα τελευταια χρονια.. μια βιασύνη, κακες συγγραφικες αποφασεις, ενα μπαχαλο στα θεματα δυναμεων, παρα πολλες ανουσιες σαλτσες ενω στα σημαντικα ελαχιστα πανελς (βλ Γουανο.. 20 κεφαλαια για την αμνησια της ΒΜ και 1 κεφαλαιο για τις βασικες μαχες SHs vs Flying Six/All Stars)

Δεν θα ηθελα να ακουσω "αν δεν σου αρεσει τοτε μην το διαβαζεις".. διαβαζω ο.π απο το 2000 σχεδον... ειναι 2023.. εχω απαιτησεις στα βασικα τουλαχιστον και δεν νομιζω οτι ειμαι ο μονος.. καποια μελη του φορουμ π μιλαμε εδω και πανω απο 10 χρονια οπως ο D Dragon, Kaido κτλ ισως ασπαζονται την ιδια γνωμη

Edited by Zem@c, 21 July 2023 - 09:25.

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16881 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 July 2023 - 13:11

Δεν ξέρω για σένα, αλλά εγώ για πρώτη φορά εδώ και 200 κεφάλαια βλέπω ότι δεν αργοσχολεί. Στο egghead τα γεγονότα γίνονται σε ρυθμούς πολυβόλου αλλά για μένα αυτό δεν είναι καθόλου κακό. Χίλιες φορές από το πόσο αργοσχολούσε το Wano σε πολλά σημεία για πράγματα που θα μπορούσαν να μπουν σε δεύτερη μοίρα και να δώσει έμφαση σε κάποιες μάχες για να τις κάνει πιο ενδιαφέρουσες. Τώρα τουλάχιστον πραγματικά μαθαίνουμε πράγματα, μπαίνουν τα κομμάτια στη θέση τους, υπάρχει μια φρενίτιδα και πολλά μέτωπα που προετοιμάζουν για πόλεμο, χωρίς όμως να έχεις χάσει τη μπάλα για το τι συμβαίνει πού. Αν μη τι άλλο, έχει απίστευτο ενδιαφέρον με το reverie, το egghead, τις κινήσεις του shanks, τις κινήσεις του ΒΒ, το pirate island. Μήπως έχεις συνηθίσει με τα πολύ αργά αρκς (σαν Dressrosa, που με κούρασε πάρα πολύ στη μάχη)? Όσον αφορά στις συγγραφικές αποφάσεις, κλάιν, προσωπικές γνώμες είναι αυτά, αλλά από άποψη pacing σε καμία περίπτωση δεν βιάζεται, ούτε παραλείπει κάτι σημαντικό. Απλά έχει επιτέλους τους ρυθμούς που θα έπρεπε να έχει για να τελειώσει πριν πεθάνουμε όλοι μας.

Όσον αφορά στο γιατί ο Garp ουσιαστικά παραδόθηκε, δεν είναι σίγουρο. Ίσως να κουράστηκε, όντας γέρος, αφού έφαγε τον μισό στρατό? Συμφωνώ απόλυτα ότι είναι underwhelming, παρόλαυτα τις ικανότητές του τις έδειξε και νομίζω ότι συγγραφικά είχε πιο πολλή σημασία να δώσει τη σκυτάλη στη νέα γενιά, if that makes sense. Και για να είμαι ειλικρινής χίλιες φορές θα προτιμούσα αυτό παρά να φάμε δέκα κεφάλαια να ρίχνει ξύλο. Εκεί κι αν θα ήταν περιττό. Αν επιστρέψει, που λογικά θα επιστρέψει, θα λάμψει φαντάζομαι. Και εκεί θα άξιζε τα 10+ κεφάλαια απόλυτου ξύλου να τον γουστάρουμε.

Επίσης, σας παρακαλώ, μην αναφέρεστε στο beef που είχε παιχτεί. Είχα ξενερώσει τότε, δεν το πιστεύω όντως ότι πρέπει κάποιος να σταματήσει ένα έργο στο οποίο έχει επενδύσει δεκαετίες από τη ζωή του. Αλλά ούτε πιστεύω ότι δεν μας δίνει τα βασικά, αν μη τι άλλο για μένα είναι πολύ πιο ενδιαφέρον και juicy σε κάθε κεφάλαιο απ' ό,τι ήταν τα τελευταία 300 κεφάλαια (με εξαίρεση το whole cake, αυτό το αρκ το βρήκα καταπληκτικό).

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#16882 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 21 July 2023 - 13:39

.


Για να ειμαι ξεκαθαρος mate.. Γουσταρω τρελα που βλεπουμε ολα αυτα τα γεγονοτα. Ειναι το ζουμι.. αυτο π μας αρεσει... σανξ, ρεβερι, 5 ελντερς, Ιμου,γκαρπ.. ολα αυτα μας κ******νουν τρελα...

Η ενσταση μου ειναι οτι μου δινει την αισθηση οτι θελει να τα ξεπεταξει για να μπουν τα πραγματα στην τελικη ευθεια.. και ειναι κριμα γτ τα εχει χτισει τελεια ως τωρα..

Αλλα αν το σκεφτεις, πχ η ΒΜ απο ενα θηριο εγινε του κλωτσου κ του μπατσου στο γουανο.. ο Λουφυ νικησε τον Καιντο με το ιδιο πανελ που νικησε τον ντοφλα.. καμια διαφορα... οι μαχες του πληρωματος ηταν κυριολεκτικα 1 κεφαλαιο για τον καθενα.. ε οπως κ να το κανεις αυτο δεν το λες νορμαλ... ο Γκαρπ που ειχε χτυσει ενα μυθο γυρω απο το ονομα του εκανε 3 επιθεσεις - galaxy pnuch, blue hole, galaxy divide και εχασε... ε... λιγο περιμενα παραπανω απο τον rival tou Roger...δεν λεω να νικησει αοκιτζι αλλα ουτε ομως να βρεθει καλα καθολουμε παγωμενο σπαθι στην καρδια του...ηθελα κατι διαφορετικο.. γουστα βεβαια ειναι αυτα..

Περιμενω να δω τι θα γινει με τον Βεγκαπνκ.. ολοι ως ωτα χανουν κατι.. το ναυτικο, ο Λοου, ο κιντ.. αναρωτιεμαι τι θα χασει ο λουφυ...

Ο Λικερ των μανγκα δηλωσε οτι Ο Ιουλιος κ ο Αυγουστος θα ειναι οι καλυτεροι μηνες για τους αναγνωστες του ο.π ως τωρα...παντως αν ημουν η κυβερνηση και ηξερα οτιε χω στριμωξει αυτοκρατορα που εχει το απαγορευμενο φρουτο σε ενα μικρο νησακι, θα εστελνα τα παντα ολα.. δεν θα εχουν καλυτερη ευκαιρια απο αυτην

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16883 Kaidou

Kaidou

    Anime Master

  • Members
  • 1,907 posts
  • LocationΑθηνα

Posted 21 July 2023 - 15:23

Εμενα πιο πολυ με ενοχλησε που εχασαν ετσι ο Kaido (χωρις awakening και να τρωει φαπες απο base Luffy) και η BM παρα ο γερολυκος Γκαρπ που παλευε με τους καλυτερους του πληρωματος του ΒΒ. Και εφυγε με τροπο π@@στικο οπως αρμοζει στο πληρωμα του ΒΒ. Αν εχανε στα ισια ισως με χαλουσε περισσοτερο. Οτι εφυγε γρηγορα κτλ με χαλαει οπως με εχει χαλασει πολλες φορες τον τελευταιο καιρο, αλλα το εχω συνηθισει. Δεν περιμενω σοβαρη μαχη απο κανεναν πλην Luffy, Ζορο, Σαντζι και 2-3 αλλους χαρακτηρες. Kρατηστε χαμηλες προσδοκιες για τις μαχες του One Piece παιδια, δεν ειναι το καλυτερο του Oda να αφιερωνει χρονο σε αυτες περα απο καποιες λιγες εξαιρεσεις.


Edited by Kaidou, 21 July 2023 - 15:23.

image.jpg


#16884 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 July 2023 - 15:50

Συμφωνώ ότι οι μάχες του Wano είχαν σοβαρά θέματα, ακόμα κι αν μου αρέσει το γενικότερο κλίμα του arc. Για το gear 5 μόνο διαφωνώ, αλλά τα έχουμε ξαναπεί, μην αναλωθούμε εκεί. Για το Wano δεν ένιωσα ότι ήθελε να τα ξεπετάξει, παρά μόνο ότι προς το τέλος κατάλαβε ότι το σκέλος ήταν τόσο μεγάλο που τον κούρασε ιδιαίτερα, οπότε και τα έκανε βιαστικά για να προχωρήσουμε. Η μάχη στο Wano κράτησε 90 κεφάλαια... Και αν δεν είχε κάνει αυτά τα clutches προς το τελός, θα έφτανε τα 150 κεφάλαια ξέρω γω. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ απογοητευτικό, ειδικά για ένα τόσο μεγάλο αρκ και όταν εμπλέκονταν θρύλοι όπως η ΒΜ, αλλά στο συνολικό πλάνο νομίζω ότι είναι μια σχετικά μικρή ζημιά, προσωπικά το παραγράφω σχετικά εύκολα. 

 

Ναι, και εγώ είμαι αρκετά ενθουσιασμένος για τα όσα θα ακολουθήσουν στο Egghead, η τελευταία σελίδα του καινούργιου κεφαλαίου υπόσχεται πολύ χαμούλη, ελπίζω να παραδώσει ακριβώς αυτό.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#16885 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 01 August 2023 - 01:45

Αρχιζω να πιστευω οτι ο Joyboy δεν ειναι ανθρωπος αλλα το φρουτο. Ισως οι αρχαιοι D. Να δημιουργησαν τα ζοαν φρουτα ωστε να μπορουν να ενσαρκωνονται στην awakening μορφη τους.

Πχ.αν θεωρησουμε οτι ο Τζοημποη ηταν ο MC του αρχαιου βασιλειου τοτε ισως να μεταμορφωθηκε στο hito hito model nika. Ετσι μπορει να περναει απο γενια σε γενια μεσα στους αιωνες. Οταν ενας χρηστης φρουτου οπως ο λουφυ φτανει στην awakening μορφη τοτε παυει να ειναι ο ιδιος πλεον και γινεται ο ανθρωπος π μετατραπηκε αρχικα σε φρουτο. Δλδ ο Λουφυ στο G5 δεν ειναι πλεον ο Λουφυ αλλα οντως ο τζοημποη αυτοπροσώπως..

η Ζουνισα ειπε οτι ο Τζοημποη επεστρεψε σιγουρα. Ισως δεν το εννουσε μεταφορικα αλλα κυριολεκτικα. Εξαλλου γνωριζουμε οτι τα ζοαν φρουτα ειναι διαφορετικα κ εχουν δικη τους θεληση.. επισης οταν ενας ζοαν κανει awakening το φρουτο παιρνει τον ελεγχο του χαρακτηρα του κ των πραξεων του.. ισως επειδη πλεον ειναι ενας αλλος ανθρωπος.. σαν το παζλ της χιλιετιας του γιουγκι. Οταν ενεργοποιουνταν επαιρνε τον ελεγχο ο φαραω.. με τον γιουγκι παντα στο πισω μερος. Πως σας φαινεται αυτο? Ισως ο οντα προσπαθει να πας παραπλανησει κ να μας κατευθυνει στην "μετενσαρκωση" αλλα ουσιαστικα θα κανει πλοτ τουιστ και θα μας πει οτι ο τζοημποη ζει μεσα στο φρουτο. Η προφητεια για την επιστροφη του ουσιαστικα προεβλεπε σε ποσα χρονια θα κανει καποιος awakening το φρουτο ωστε να γυρισει πισω ο τζοημποη στο σωμα του λουφυ, και οχι οτι καποιος θα γεννηθει για να συνεχισει το εργο του τζοημποη

Edited by Zem@c, 01 August 2023 - 01:47.

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16886 maarinos

maarinos

    Anime Freak

  • Members
  • 312 posts

Posted 03 August 2023 - 07:44

Chapter 1089 Under Siege

Break την άλλη εβδμάδα


Edited by maarinos, 03 August 2023 - 10:27.


#16887 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 04 August 2023 - 07:29

Το οτι εχει ανοιξει τρυπα που δεν κλεινει θυμιζει το ennies lobby... Αλλα γτ να ανεβει η σταθμη νερου? Αυτο δεν βγαζει νοημα.. κατι παιζει.. υπαρχει καμια θεωρια για αυτο?

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16888 Zem@c

Zem@c

    "D Will Bring Another Storm"

  • Members
  • 1,995 posts

Posted 07 August 2023 - 23:41

Posted on Η αχρηστη πληροφορια της ημερας:

Με αφορμή ένα άλλο post σχετικά με το Awakening/Gear 5 του Monkey D. Luffy... Ο JoyBoy βασίζεται σε μια μυθολογική φιγούρα του πραγματικού κόσμου και συγκεκριμένα της Καραιβικής. Αντιπροσωπεύει την ανθρώπινη ανάγκη για χορό, τραγούδι και γιορτή. Η λατρεία του ξεκίνησε από σκλάβους της Αφρικής που εξαναγκάστηκαν να εκτελέσουν το υπερατλαντικό ταξίδι για τον Νέο Κόσμο (το τότε όνομα της αμερικανικής ηπείρου). Ο JoyBoy λοιπόν, παίζοντας τα ντραμς του και χαμογελώντας, λύνει τα προβλήματα της ανθρωπότητας και όποιος ακούει τον ρυθμό της μουσικής του χορεύει και τραγουδάει μέχρι να αποτινάξει τελείως το μαύρο πέπλο της απελπισίας. Αυτά όλα αποτελούν την έμπνευση στο One Piece για τα Drums of Liberation, για το μοτίφ της ελευθερίας με το οποίο συνδέεται το Gear 5, για όλο το wackiness της μεταμόρφωσης, για τον απελευθερωτικό ρόλο του Luffy-και κυριολεκτικά για τις μάχες που δίνει εναντίον της αδικίας και της τυραννίας, άλλα και μεταφορικά για τη χαρά και την ευημερία που φέρνει στα μέρη που επισκέπτεται και στους ανθρώπους με τους οποίους συναναστρέφεται από την αρχή της ιστορίας. Όλα ήταν ο προάγγελος του Luffy ως μαχητή της ελευθερίας. Τέλος, στην ίδια τη σειρά, σύμφωνα με τον Who's-Who, o JoyBoy λατρεύονταν ως απελευθερωτής από τους φυλακισμένους και τους σκλάβους, ακριβώς όπως γίνονταν με το real-life counterpart. Αυτός είναι και ο λόγος που η θεοκρατική και αριστοκρατική παγκόσμια κυβέρνηση είναι ο κύριος ανταγωνιστής της σειράς.

Πηγές: One Piece manga/anime. Ο μύθος έμπνευσης είναι καταγεγραμμένος στο Encyclopedia of Things that Never Were (1985).

9fa001e999892a718bc2b94df13f9e49.gif

"True enough, this compass does not point north....It points to the thing you want most in this world."


#16889 teo13

teo13

    Anime Freak

  • Members
  • 491 posts

Posted 09 August 2023 - 17:27

Λοιπόν δεν ξέρω αν πρέπει πρώτα να σου πω γιατί δεν μου αρέσει και μετά γιατί δεν το θεωρώ δημιουργικό αλλά θα κάνω ένα μιξ.

 

Αρχικά για την απάντηση σου στον Kaido. Αυτό που έβαλες από Skypiea είναι gag, αυτό με τον Kaido δεν είναι. Δεν επηρεάζεται μόνο ο Kaido στο fight επηρεάζονται και sh's,law,kidd. Δεν είναι gag αντίδραση του Kaido στι μάπες που του μοιράζει ο Luffy.

 

Tώρα οι 2 κύριοι λόγοι που δεν μου αρέσει το Gear 5:

1)Επιβεβαιώνει την θεωρία της προφητείας. Ο Luffy είναι το εκλεκτό παιδί, με το εκλεκτό φρούτο που τον διάλεξε να εκτελέσουν την απελευθέρωση του κόσμο σε κάποιο συγκεκριμένα χρονικό σημείο στο μέλλον. Όλο αυτό σαν κόνσεπτ με ενοχλεί. Θεωρώ ότι αφαίρει πάρα πολύ από τον χαρακτήρα του Luffy. Από το goofy-free παιδί που βλέπουμε σε όλη την σειρά. Είναι free will αυτά ή είναι γραμμένα και εμείς απλά δεν το ξέραμε τόσο καιρό; 

2)Gorosei-Plot Hole

Οι Gorosei σε ΟΛΗ την σειρά καθαρίζουν οποιονδήποτε έχει το παραμικρό clue-connection με void century. Εδώ ξέρουν για το φρούτο, το έχουν στην κατοχή τους, το χάνουν από τον Σανκς και το παίρνει ο Luffy.  Τι κάνουν; Απολύτως τίποτα. Ο Luffy δεν είναι κανένας τυχαίος. Είναι D, από οικογένεια τεράτων, έχει ρίξει 3 sichibukai, έχει πάρει μέρος σε έναν πολέμο, έχει δραπετεύσει από το Impel Down και τους έχει κηρύξει πόλεμο. Οπότε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ήξεραν ότι έχει φρούτο με ιδιότητες λάστιχου. Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πως δεν προσπάθησαν να τον θερίσουν με το όλα και περίμεναν να αφυπνιστεί. Να σου πω την αλήθεια το δεν περίμεναν να κάνει awakening το φρούτο δεν το ακούω καθόλου. Σε όλη την σειρά δεν αφήνουν ίχνος από void century δεν παίζει ένα τέτοιο πειρατή με τέτοιο φρούτο να τον άφηναν στην τύχη για το αν θα κάνει awakening η όχι.
Ένα τρίτο μεγάλο αρνητικό που προσωπικά δεν με ενοχλεί τόσο είναι το πόσο έχει καταστρέψει το power system. Είχαμε φρούτα-Haki. Δεν έφταναν αυτά; Awakening και Advanced Haki(πράγματα που δεν έχουμε δει από Admirals-Wb στο war που έτσι δημιουργούνται άλλα plot holes). Δεν έφταναν ούτε αυτά; Special Φρούτο με litiless potential. Κακό για την ιστορία , ψιλο αδιάφορο για εμένα γιατί το power scale-system είναι χρόνια που το έχει πετάξει από το παράθυρο.

 

Τώρα κάτι άλλο, δεν απαξιώνουμε τα καρτούν όπως λες. Σε καμία περίπτωση. Είναι αυτό που λέμε κάθε πράμα στον καιρό του. Κάπως έτσι. Δεν μου κολλάει το καρτούν theme στο op όσο goofy και αν είναι.

 

Λοιπόν θεωρώ ότι η διαφωνία μας για το αν είναι δημιουργικό η όχι είναι στο πως δεχόμαστε το G5. Νομίζω ότι εσύ το βλέπεις σαν έμπνευση του Oda από αυτές τις θρυλικές σειρές και ότι το έχει μεταφέρει άρτια σαν φόρο τιμής στην σειρά του, έβγαλε και το seriousness από το τελικό fight πράγμα διαφορετικό η αλήθεια είναι. Εγώ το βλέπω σαν φθηνό copy paste. Είναι λογικό και κατανοητό να εμπνέεσαι από τέτοιες σειρές και να θες να εντάξεις κομμάτια τους στην δικιά σου αλλά κομμάτια τους, όχι πιστή αντιγραφή. Ο Luffy δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ διαφορετικό από τα cartooon. Δεν έχει ένα hit,μια αντίδραση κάτι σε όλο το form που να είναι exclusive one piece. 

To έχουμε εφεύρει προβλήματα από κόντρα αδερφέ δεν το ακούω. Το One Piece είναι από τα έργα τέχνης που λατρεύω δεν έχω λόγο να το κράζω απλά για να το κράζω. Απλά όταν κάτι σου είναι τόσο δικό σου να το πω όταν σε απογοητεύει το κάνει έντονα.

 

Ας τα πάρω και ένα ένα όπως τα έγραψες. Ναι τις επιθέσεις του δεν τις θεωρώ δημιουργικές. Μέχρι και η έξυπνη κίνηση με τον κεραυνό είναι κόπια. 
Η εμφάνιση είναι μια απλή αλλαγή σε χρώματα και μαλλιά, σαν να βλέπω super saiyan τίποτα το ιδαίτερο. Σκέψου το G4 που εμφανισιακά δεν μου αρέσει το θεωρώ πιο δημιουργικό και πως χρησιμοποιεί τις ιδιότητες του λάστιχου για τα 3 forms αλλά και οπτικά Αλλάζει size,μαλλιά,μάτια ,αποκτάει ταττού.

Η ιδέα σαν ιδέα για μένα είναι κακή πολύ ελαστικά οπότε όχι δεν μπορώ να την θεωρήσω δημιουργική σε καμία περίπτωση.
Ωραία σαν σκέψη πολύ κακό σαν εκτέλεση για εμένα. Ο ορισμός του lazy writing.

 

Για τους άλλους χαρακτήρες που έγραψα ότι τους κάνει ιδιαίτερους, εννοούσα για το artwork. Απλά δεν το διατύπωσα σωστά.

Σαν Θοδωρής 2 πράγματα θεωρώ στον Oda πολύ ιδιαίτερα. Το world building του και το πόσο διαφέρουν όλοι οι χαρακτήρες του. Όλοι δικό τους artwork. Κάποιοι badass,κάποιο γλοιώδης, κάποια κακασχήμοι, άλλοι πανέμορφοι. Just in real life. Όχι ένα generic πρόσωπο με μιρκολεπτομέρειες σαν το Ναρούτο και ούτε όλοι λες και είναι αψεγάδιαστα αγάλματα.

 

"διαλεγουμε τα facts με βαση τι εχουμε ηδη αποφασισει συναισθηματικα οτι μας αρέσει", κάτι που δεν είναι ούτε δίκαιο, ούτε αντικειμενικό στα επιχειρήματα.

 

Αυτό είναι πολύ μεγάλη κουβέντα και έχει βάση και για τους 2 μας. Όπως εμένα που δεν μου αρέσει και δεν του δίνω ελαφρυντικά να το πω έτσι και εσένα που σου αρέσει του δίνεις πολλά.



#16890 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 10 August 2023 - 00:40

Αυτό που έβαλες από Skypiea είναι gag, αυτό με τον Kaido δεν είναι. Δεν επηρεάζεται μόνο ο Kaido στο fight επηρεάζονται και sh's,law,kidd. Δεν είναι gag αντίδραση του Kaido στι μάπες που του μοιράζει ο Luffy.

 

Αυτό παραδέχομαι ότι δεν το θυμάμαι. Αν ισχύει, τότε όντως ξεφεύγει από τα πλαίσια του γκαγκ και πάει στην ίδια λογική που πατούσε το πάτωμα και αυτό γινόταν λάστιχο. Λίγο shaky η λογική φαντάζομαι, αλλά κλάιν για μένα. Edit: πήγα και ξαναδιάβασα τα κεφάλαια και όντως το λένε ξεκάθαρα ότι τους συμβαίνουν όλα αυτά, αρά λογικά είναι μέρος της δύναμης να επηρεάζει ό,τι ακουμπάει ή μέρος του περιβάλλοντός του. Τώρα καταλαβαίνω τη σκέψη του Kaidou, αλλά δεν ξέρω, εμένα δεν μου φαίνεται τρελά ξέμπαρκο. Δεν νομίζω ότι έχουμε ξαναδεί παρόμοια physics σε φρούτο, να μπορεί να επηρεάσει τους γύρω του δηλαδή, αλλά δεν μου φαίνεται σαν κάτι που είναι αδύνατο σαν λογική στο σύμπαν του One Piece.

 

Tώρα οι 2 κύριοι λόγοι που δεν μου αρέσει το Gear 5:

1)Επιβεβαιώνει την θεωρία της προφητείας. Ο Luffy είναι το εκλεκτό παιδί, με το εκλεκτό φρούτο που τον διάλεξε να εκτελέσουν την απελευθέρωση του κόσμο σε κάποιο συγκεκριμένα χρονικό σημείο στο μέλλον. Όλο αυτό σαν κόνσεπτ με ενοχλεί. Θεωρώ ότι αφαίρει πάρα πολύ από τον χαρακτήρα του Luffy. Από το goofy-free παιδί που βλέπουμε σε όλη την σειρά. Είναι free will αυτά ή είναι γραμμένα και εμείς απλά δεν το ξέραμε τόσο καιρό; 

2)Gorosei-Plot Hole

Οι Gorosei σε ΟΛΗ την σειρά καθαρίζουν οποιονδήποτε έχει το παραμικρό clue-connection με void century. Εδώ ξέρουν για το φρούτο, το έχουν στην κατοχή τους, το χάνουν από τον Σανκς και το παίρνει ο Luffy.  Τι κάνουν; Απολύτως τίποτα. Ο Luffy δεν είναι κανένας τυχαίος. Είναι D, από οικογένεια τεράτων, έχει ρίξει 3 sichibukai, έχει πάρει μέρος σε έναν πολέμο, έχει δραπετεύσει από το Impel Down και τους έχει κηρύξει πόλεμο. Οπότε, δεν υπάρχει περίπτωση να μην ήξεραν ότι έχει φρούτο με ιδιότητες λάστιχου. Δεν μπορώ να καταλάβω με τίποτα πως δεν προσπάθησαν να τον θερίσουν με το όλα και περίμεναν να αφυπνιστεί. Να σου πω την αλήθεια το δεν περίμεναν να κάνει awakening το φρούτο δεν το ακούω καθόλου. Σε όλη την σειρά δεν αφήνουν ίχνος από void century δεν παίζει ένα τέτοιο πειρατή με τέτοιο φρούτο να τον άφηναν στην τύχη για το αν θα κάνει awakening η όχι.

 

Συμφωνώ και στα δύο, απλά δεν θεωρώ ότι είναι σφραγισμένα γεγονότα ακόμη. Ειδικά για το όλο κομμάτι της προφητείας, άνετα μπορούσε κάποιος να το κάνει spin και να πει "το ότι υπήρχε προφητεία δεν σημαίνει ότι όλο το journey ήταν άχρηστο". Ουσιαστικά, για να φτάσουν εδώ που έφτασαν σήμερα, έπρεπε ακόμη να περάσουν απ' όλες αυτές τις περιπέτειες και να μείνουν πιστοί στα ιδεώδη τους και στα όνειρά τους. Το Gear 5 έφαγε awakening υπό αυτές τις συνθήκες. Αν ήταν destined να είναι εκλεκτός, και πάλι έπαιζε ρόλο το ίδιο το mentality του και οι ενέργειές του. Θα παίξει πολύ ρόλο η θεματολογία που θα παρουσιάσει ο Oda στο μέλλον και το πώς θα χειριστεί αυτές τις αποκαλύψεις. Δεν νομίζω ότι έχει χαθεί η ιδέα των ονείρων, της ελεύθερης βούλησης και της επιμονής τους ως ομάδα, τουλάχιστον όχι ακόμα. Νομίζω είναι νωρίς για να κρίνουμε με σιγουριά ότι ο Oda έχασε την στοχοπροσηλωσή του όσον αφορά στην θεματολογία που έχει το One Piece τα τελευταία 25 χρόνια. Σίγουρα κάτι χάνεται με την ιδέα ότι το φρούτο δεν ήταν λάστιχο, αλλά μυθικό του θεού Ήλιου, απλά δεν είμαι σίγουρος ότι τελειώνει εδώ.

 

Όσον αφορά στους Gorosei, επίσης συμφωνώ ότι είναι μεγάλο asspull. Δεν θυμάμαι αν είναι ξεκάθαρο ότι ξέρουν για τον Luffy και το φρούτο. Edit: διάβασα τα κεφάλαια και όντως το λένε ξεκάθαρα. Δεν μιλάνε καν για σκέτο το model Nika, μιλάνε πολύ ξεκάθαρα για το gum gum fruit και τα ταυτίζουν κιόλας ως ίδιο φρούτο. Δεν ξέρω, γενικά η ιδέα είναι ότι ποτέ δεν έχουν νικήσει ενάντια στον Luffy, αλλά πράγματι, με τις πληροφορίες που έχω τώρα, είναι εξίσου asspull το πως το χειρίστηκαν ως τώρα. Είναι ιδιαίτερα incompetent η κίνηση να τον αφήσουν μέχρι να γίνει το awakening, πολύ επικίνδυνο παιχνίδι. Προς το παρόν είναι όντως μεγάλο σφάλμα του Oda, εκτός κι αν πραγματικά έχει εξήγηση στο μέλλον που θα αλλάξει τα δεδομένα, αν και αμφιβάλλω τρομερά.

 

Για τους άλλους χαρακτήρες που έγραψα ότι τους κάνει ιδιαίτερους, εννοούσα για το artwork. Απλά δεν το διατύπωσα σωστά.

 

Προφανώς η δουλειά του Oda στα character designs είναι τρελή και δεν νιώθω ότι το gear 5 είναι εξαίρεση. Απλά αποφάσισε να του δώσει μια πιο elegant μορφή, μιας και πρόκειται για μυθικό φρούτο. Προσωπικά το design το θεωρώ και πολύ χαρακτηριστικό, και πολύ αναγνωρίσιμο, και πολύ όμορφο αισθητικά, ακόμα και αν τα προηγούμενα gears ήταν πιο goofy και "ξεχωριστά" σε εμφάνιση.

Κατανοητό και το κομμάτι με τις δυνάμεις από τα καρτούν, αν και δεν μπορώ να σκεφτώ πού έχουμε ξαναδεί pole dancing πάνω σε κεραυνό αχαχαχ. Εγώ σκεφτόμουν ότι είναι αρκετά ιδιαίτερες επιθέσεις, ακριβώς επειδή δεν τις έχουμε συνηθίσει σε shonen manga τέτοιου σκέλους, όχι ότι οι επιθέσεις μεμονωμένα δεν βγήκαν από το μυαλό του Oda. Προσωπικά, δεν έχω κανένα απολύτως θέμα προς το παρόν. Αν μέχρι το τέλος του manga αναλωθεί στα ίδια, εντάξει, θα είναι ξενέρα. Για αυτή τη σκηνή όμως, σε αυτό το σημείο του μάνγκα, για τους σκοπούς που είχε, είμαι πολύ ικανοποιημένος. Ο στόχος ήταν η μάχη να είναι φρέσκια και ridiculous, έστω και αν οι επιθέσεις είναι γνώριμα gags από διάφορα καρτούν. Πλέον όμως καταλαβαίνω την ιδέα ότι ήθελες κάτι πιο πρωτότυπο. Σίγουρα το gear 4 ήταν πιο δημιουργικό εκ μέρους του ίδιου του Oda, όσον αφορά στα τεχνικά στοιχεία του, αλλά το gear 5 για μένα λειτουργεί πολύ καλά ως ιδέα, ενώ στα τεχνικά κομμάτια του δεν υπήρξε η ίδια δημιουργικότητα εκ μέρους του Oda για τις επιθέσεις κλπ. Νομίζω έχουμε συνεννοηθεί τώρα.

 

Γενικά, κάποια θέματα εξαρτώνται από τον τρόπο που θα τα χειριστεί ο Oda στο μέλλον. Μακάρι να εξελιχθεί ομαλά και να μην έχουμε σοβαρά θέματα στη συνέχεια.


Edited by Angel.tze, 10 August 2023 - 00:40.

8J90AKf.jpg

that's a dude!