Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Favorite Folklore monster in movies


  • Please log in to reply
68 replies to this topic

Poll: Ποιό είναι το αγαπημένο σας λαογραφικό τέρας/πλάσμα από ταινία? (54 member(s) have cast votes)

Ποιό είναι το αγαπημένο σας λαογραφικό τέρας/πλάσμα από ταινία?

  1. Vampires(Βρυκόλακες) (25 votes [46.30%] - View)

    Percentage of vote: 46.30%

  2. Werewolves(Λυκάνθρωποι) (5 votes [9.26%] - View)

    Percentage of vote: 9.26%

  3. Zombies(Νεκροζώντανοι) (6 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  4. Elves(Ξωτικά) (8 votes [14.81%] - View)

    Percentage of vote: 14.81%

  5. Dwarwes(Νάνοι) (1 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

  6. Dragons(Δράκοι) (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

  7. Mummies(Μούμιες) (1 votes [1.85%] - View)

    Percentage of vote: 1.85%

  8. Φαντάσματα (4 votes [7.41%] - View)

    Percentage of vote: 7.41%

Vote Guests cannot vote

#61 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 12 June 2008 - 11:47

Mummies.... i'm an egyptian guy i must say

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#62 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 10 August 2008 - 00:57

Τα φαντάσματα προσωπικά, αν μιλάμε για τρόμο...

Γενικά είναι κάτι που φοβάμαι...:colddd:

Δεύτερα τα ζόμπια με τα οποία διασκεδάζω πιο πολύ καθώς δε τα φοβάμαι και έτσι πορώνομαι πιο εύκολα και ευχαριστιέμαι τη ταινία.

Αυτές με τα φαντάσματα, αν και καλές, έχουνε παρενέργειες...

Όπως το να περνάω την υπόλοιπη νύχτα με αναμμένα τα φώτα παντού και να πετάγομαι στο ταβάνι αν τραβήξει κανείς καζανάκι στη πολυκατοικία και ακουστεί ο ήχος απο το μπάνιο....:deadga6:

#63 tsintori

tsintori

    Dmc rocks

  • Members
  • 514 posts

Posted 10 August 2008 - 01:02

Εlves!!!!!

Ακόμα και στα videogames όπου υπάρχουν elves βουρ.....

Και dragons γιατί μου αρέσουν σαν πλάσματα..
Posted Image

#64 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 10 August 2008 - 03:29

Το θέμα στο τέλος θα γίνει καλύτερα villains σε thriller/horror movies. :P
Τεσπά πάντως νομίζω πως τα zombie και τα vampires έχουν γίνει τρομερά κλισέ και προσωπικά, με ελάχιστες εξαιρέσεις τα έχω σκυλοβαρεθεί. Τα τρώμε στην μάπα πάρα πολλά χρόνια τώρα και ούτε 1/10 απ'όσα βγαίνουν δεν αξίζουν πραγματικά.

Γι'αυτό και θεωρώ σταθερή αξία τα elves και τα dragons που αν και παρουσιάζονται τρομερά σπάνια σε ταινίες, αυτό είναι ταυτόχρονα και το καλό τους, δεν είναι common, τουλάχιστον έχουν αυτό το κάτι, νιώθεις ότι είναι σπάνια και μοναδικά και αυτό σε συνεπαίρνει στο να μάθεις περισσότερο γι'αυτά γιατί στην πραγματικότητα ξέρεις πολύ λίγα. (ένας απ'τους λόγους που έχω διαβάσει πολλές νουβέλες Tolkien κιόλας).

Ενώ για zombie-vampire-ghost νομίζω πως η θεματολογία έχει εξαντληθεί πλήρως τα έχουμε δει όλα τι άλλο να βγει να μας συγκινήσει πια??
Spoiler:


PS : Από zombie ταινίες της τελευταίας 6ετίας ομολογώ πως "με διαφορά" θεωρώ ανώτερο thriller/horror το Ισπανικό "REC" (πρόσφατη ταινία κιόλας). Ταινιάρα απλά τα λόγια δε μπορούν να την περιγράψουν..
Δείτε το cinema όσοι το προλάβετε!!
(και γενικά όποιος βλέπει μόνο Αμερικάνικα thriller δε φαντάζεται τι αριστουργήματα χάνει από Ισπανικό αλλά και κατά επέκταση από Ευρωπαικό-Ασιατικό Cinema. (Απλά οι Ισπανοί σε ατμόσφαιρα για μένα είναι "πρώτοι" και με άνεση κιόλας.)

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#65 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 10 August 2008 - 04:03

Συμφωνω Radagasto-kun!;)

Γενικως οτι βγαινει πια με zombies και vampire,αλλα και γενικως οτι βγαινει απο ταινια τρομου πια σπανια αξιαζει να το δεις....ή καποιο remake της προκοπης θα ναι ή καποια μετρια ιστορια που δεν τρομαζει πια...γινονται remakes ακομη και σε ταινιες που ηδη ηταν αριστουργηματα για το ειδος τους[το psycho εκανε το ξεκινημα]...

{παραδειγματα το pulse και το one missed call}

Που και που εχουμε και μερικες καλες βασικα,οπως το Dawn of the Dead που το θεωρω πολυ καλο remake ή το 28 Days Later που ηταν μια καλη εναλλακτικη ιστορια με λυσσασμενους αντι zombies,αλλα κι αυτα χαλανε ακομη πιο πολυ οταν αρχιζουν να βγαζουν συνεχειες..

Εχουμε καταντησει στο να συνεχισουν να βγαινουν συνεχειες για μια ταινια οσο πουλαει και να σταματαει η παραγωγη της οταν το σεναριο εχει καταστραφει πλεον...και ετσι χαλανε την ολη σειρα εκτος κι αν δεν της δεις σαν συνολο της αλλες,που ειναι κι αυτο που κανω εγω...

[poor freddy krueger τι του κανανε,απο μια καλη ιδεα την καταστρεψανε...]

Συμφωνω και σχετικα με αυτο που λες με τους Δρακους και τα Elves...πιο σπανια και πιο καλα!

[οσο αφορα το REC,πρεπει να το δω κι αυτο οπως σου πα...που θα παει,θα ρθει και η σειρα του:P]

#66 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 August 2008 - 08:47

για τα zombie movies δεν πολυσυμφωνω με αυτα που λετε
δλδ οι "σκαρτες" ταινιες ειναι συνηθως οι low budget

γενικα ιδιως τα τελευταια χρονια εχουν βγει πολυ καλες ταινιες του ειδους (28 days later, rec, dawn of the dead, diary of the dead,dead and breakfast,dead meat,melbury street,shaun of the dead, resident evil 1)

και καποιες κακες αλλα προσεγμενες (land of the dead,28 weeks later, resident evil 2-3, black sheep)

και γενικα λογω romero μονο τα τελευταια χρονια εχουν αρχησει να βγαζουνε πολλες του ειδους
(οκ και εποχη Φουλτσι εβγαιναν πολλες και καλες)

και οσο για το οτι οι ισπανοι κανουν καλα θριλερ ε εκει διαφωνω καθετα,
βασισμενη σε ο,τι ισπανικο θριλερ εχω δει τελευταια,
μπορει το rec να ητανε τρομερο και να υπαρχουν και αλλα 2-3 πολυ αξιολογα
αλλα δεν υποστηριζω την αποψη οτι βγαζουν γενικα καλα θριλερ (μιλαω μονο για τα τελευταια χρονια προφανως)

παλιοτερα οιστευα οτι οι ισπανοι ειναι masters of horror
αλλα πλεον εχω καει πολλες φορες απο ισπανικα horror movies
που οταν βρισκω ενα θριλερ που παιζει να ειναι καλο κ βλεπω οτι ειναι ισπανικο το νοικιαζω/κατεβαζω βαρια τη καρδια...

Edited by Anelis, 10 August 2008 - 12:37.

Posted Image


#67 Amphilyki

Amphilyki

    ΗΠΑΣΑΒΛΑΒΗ

  • Members
  • 52 posts

Posted 12 August 2008 - 14:14

Ψηφίζω βρυκόλακες. Επειδή είναι τέρατα αλλά είναι κομψά και στυλάτα! :hahaha: Τα ζόμπι μου τη δίνουν άσχημα λόγω χαμηλής νοημοσύνης (εώς και ανύπαρκτης...).

Θυμάται κανείς τα critters... Ολίγον τι off topic, αλλά ρωτάω τους πάντες και κανείς δεν τα θυμάται. Εγώ τα λάτρευα στην ηλικία των 6-7 (μαζί με τα gremlins, αλλά κατά βάθος πάντα αγαπούσα παραπάνω τα critters:nbleed:).

Attached Files


Hilfe! Das Monstrum in mir wird explodieren!


#68 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 August 2008 - 19:12

Ψηφίζω βρυκόλακες. Επειδή είναι τέρατα αλλά είναι κομψά και στυλάτα! :hahaha: Τα ζόμπι μου τη δίνουν άσχημα λόγω χαμηλής νοημοσύνης (εώς και ανύπαρκτης...).

Θυμάται κανείς τα critters... Ολίγον τι off topic, αλλά ρωτάω τους πάντες και κανείς δεν τα θυμάται. Εγώ τα λάτρευα στην ηλικία των 6-7 (μαζί με τα gremlins, αλλά κατά βάθος πάντα αγαπούσα παραπάνω τα critters:nbleed:).


Χεχε και γω τα έβλεπα μικρός και ήταν απ'τα αγαπημένου μου χλρ. Νομίζω είχε βγει και sequel και δε θυμάμαι αν είχαν βγει μόνο 2 ή 3 στο σύνολο Critters. Είχαν και λίγο δόσεις χιούμορ μέσα και αυτό τα έφτιαχνε πολύ και γενικά αρκετά καλή ατμόσφαιρα.
Πάντως πράγματι μαζί με τα gremlins ήταν κλασικά θρίλερ του είδους για την εποχή τους. (όπως και τα Child's play).

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#69 Daf_Chan

Daf_Chan

    Fumoffu!

  • Members
  • 63 posts

Posted 04 September 2008 - 09:08

Vampires for me..they're so hot! :nbleed:
Posted Image Konata rulez.:hero: