Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό;


  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

Poll: Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen? (255 member(s) have cast votes)

Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen?

  1. Ναι (40 votes [15.62%] - View)

    Percentage of vote: 15.62%

  2. Όχι (187 votes [73.05%] - View)

    Percentage of vote: 73.05%

  3. Δεν με αφορά (29 votes [11.33%] - View)

    Percentage of vote: 11.33%

Vote

#31 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 12 June 2008 - 19:43

οιπόν δεν νομίζω οτι το ανιμε είναι και τόσο παιδικό , για να μη το δει κανείς . Αμα ήταν παιδικό ουτε μάχες θα είχε μέσα ουτε ανθρώπους με υπερφυσηκές δυνάμεις .

Τα περισσοτερα παιδικα εχουν μεσα μαχες ή/και υπερφυσικες δυναμεις...
Posted Image

#32 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 12 June 2008 - 19:48

Αυτο που λεει πανω ο Adventurer ειναι σωστο,δεν το ξεχωρηζουν αυτα...

Εγω πιστευω οτι οι συναισθηματικες στιγμες,η φιλια που δενει το πληρωμα,μερικα κρυφα νοηματα και τελος η υπαρξη αιματος,"καλοσχηματισμενων" γυναικων και μερικων εχεμ εχεμ ιδιαιτερων καταστασεων(Franky *grab* πχ) δεν το κανει καθολου παιδικο...

Οπως ειπα,ειναι πιο παιδικο απο καποιες αλλες πιο σοβαρες σειρες(Death Note πχ),αλλα απο μονο του δεν ειναι παιδικο...τουλαχιστον για το ευρωπαικο κοινο δεν ειναι...για το ιαπωνικο,ισως,μιας και βλεπουν πολλα τετοια εκει...

#33 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 12 June 2008 - 23:17

Για ακόμη μια φορά κάποιοι χάνετε το νόημα του poll!
Tο ξαναλέω λοιπόν!
Εδώ εξετάζουμε αν το one piece είναι παιδικό σε σχέση με άλλα shonen anime της ίδιας κατηγορίας και αν αυτός είναι ένας από τους λόγους για τους οποίους κάποιος παράτησε την σειρά!
Καλό επίσης είναι να συγρίνουμε shonen ανιμε ίδιας κατηγορίας καθώς σειρές όπως death note ή GTO είναι shonen+(για πιο μεγάλους έφηβους)!
Posted Image

#34 Skyller

Skyller

    One Piece Fan

  • Members
  • 50 posts

Posted 13 June 2008 - 15:31

Το One Piece φυσικά και δεν είναι παιδικό... είναι το καλύτερο anime (για μένα....) στην αρχή συμφωνώ πως μοιάζει με παιδικό.... στην πορία όμως μετά το blue saga και την είσοδο τους στο grand line φαίνεται πόσο σοβαρό μπορεί να γίνει....

, και το dragonball (όσοι έχετε δει όλα τα επεισόδια θα καταλάβετε...) στην αρχή είναι υπερβολικά βαρετό και παιδικό.... (νομίζω πως θα προτιμούσα τα στρουμφάκια)
μετά όμως μόνο παιδικό δεν είναι....
Posted Image

GEAR SECOND
....

#35 AkiRoC

AkiRoC

    Anime Amateur

  • Members
  • 64 posts

Posted 16 June 2008 - 21:19

Ναι ρε παιδια απο οσο εχω δει δεν ειναι παιδικο γιατι εχει αρκετο ξυλο και μερικες φορες ειναι αρκετα σοβαρο.
Τωρα ασχετο αν θα πουν την βλακεια τους. Σε πολλα anime λενε βλακειες που πεφτω κατω απο το γελιο

#36 erculix

erculix

    Anime Amateur

  • Members
  • 83 posts

Posted 22 June 2008 - 00:58

Λοιπον χωρις να εχω διαβασει τα αλλα posts θα πω τη γνωμη μου.
Οποιος εχει δει το One Piece και εχει φτασει μεχρι το σημειο που βρισκεται τωρα η σειρα , και πιστευει οτι ειναι παιδικο .... τοτε επιτρεψτε μου να πω ότι ερχεται από αλλο πλανητη.
Τωρα που το στηριζω αυτο ... δειτε το και θα καταλαβετε.
Αν καποιοι νομιζουν οτι θα αρχισουν να το βλεπουν μονο και μονο για τις μαχες κανουν πολυ μεγαλο λαθος.Εδω μιλαμε για ενα αριστουργημα και οχι αστεια...τετοια νοηματα που περναν απο αυτο το anime ... μονο στην κατηγορια του παιδικου δεν μπορουν να το καταταξουν.
Original Butterfly User - Βοηθός Master Swordsman

#37 LCF89

LCF89

    ..::Unfightable::..

  • Members
  • 323 posts

Posted 23 June 2008 - 16:25

Λοιπον χωρις να εχω διαβασει τα αλλα posts θα πω τη γνωμη μου.
Οποιος εχει δει το One Piece και εχει φτασει μεχρι το σημειο που βρισκεται τωρα η σειρα , και πιστευει οτι ειναι παιδικο .... τοτε επιτρεψτε μου να πω ότι ερχεται από αλλο πλανητη.
Τωρα που το στηριζω αυτο ... δειτε το και θα καταλαβετε.
Αν καποιοι νομιζουν οτι θα αρχισουν να το βλεπουν μονο και μονο για τις μαχες κανουν πολυ μεγαλο λαθος.Εδω μιλαμε για ενα αριστουργημα και οχι αστεια...τετοια νοηματα που περναν απο αυτο το anime ... μονο στην κατηγορια του παιδικου δεν μπορουν να το καταταξουν.


μεγαλε συμφωνω απολυτα μαζι σου.Αυτο,περιπου,ηθελα να γραψω οταν μπηκα εδω αλλα δεν μπορουσα...
το ειχες γραψει εσυ:hahaha:

Posted Image


#38 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 23 June 2008 - 17:42

Λοιπον χωρις να εχω διαβασει τα αλλα posts θα πω τη γνωμη μου.
Οποιος εχει δει το One Piece και εχει φτασει μεχρι το σημειο που βρισκεται τωρα η σειρα , και πιστευει οτι ειναι παιδικο .... τοτε επιτρεψτε μου να πω ότι ερχεται από αλλο πλανητη.
Τωρα που το στηριζω αυτο ... δειτε το και θα καταλαβετε.
Αν καποιοι νομιζουν οτι θα αρχισουν να το βλεπουν μονο και μονο για τις μαχες κανουν πολυ μεγαλο λαθος.Εδω μιλαμε για ενα αριστουργημα και οχι αστεια...τετοια νοηματα που περναν απο αυτο το anime ... μονο στην κατηγορια του παιδικου δεν μπορουν να το καταταξουν.


+10:wooi2::wooi2::wooi2:

Berserk___Gatsu.jpg


#39 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 June 2008 - 18:32

Καθόλου. Το αντίθετο θα έλεγα. Ας πάρουμε δύο μεγάλα shounen όπως το Bleach και το Naruto. Στα συγκεκριμένα, όταν υπάρχουν θάνατοι, είναι πάντα ηρωικοί και πάντα τη παθαίνουν δυνατά άτομα. Εκτός απο κάποια στο πρώτο μέρος της σειράς. Εκεί είχα κλάψει λίγο τότε, αλλά ήμουν και πιο μικρή. Χα χα.Δε σοκάρει κάτι τέτοιο.

Όταν όμως π.χ
Spoiler:


#40 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 23 June 2008 - 19:49

To βλεπουν χαλαρα και μικρης ηλικιας ατομα αλλα λιγα ατομα μικρης ηλικιας το κατονοουν σε βαθος.

Το one piece σε σχεση με τα αλλα shounens εχει τρεις μεγαλες διαφορες και αυτο ειναι το καλοφτιαγμενο σεναριο του , το απιθανο character development και το γεγονος οτι εχει πολυ μικροτερες σε διαρκεια μαχες σε σχεση με ολα τ'αλλα.

Αμα στο One piece γινει ασχημο dub τοτε διαλυεται το anime αμα στο γινει στο dragonball π.χ. τοτε δεν χαθηκε και ο κοσμος αφου ολη την ωρα κραυγες ειναι.

Oταν το εβλεπα παλια στην τηλεοραση δεν μου αρεσε καθολου επειδη (εκτος απο το χαλια dub) τα επισοδεια ειναι μικρα και αμα δεν δεις καμποσα δυσκολευσαι να μπεις στο κλιμα.

Edited by sgouver, 07 August 2008 - 20:54.


#41 Ephialtes

Ephialtes

    Ashigaru

  • Members
  • 570 posts

Posted 23 June 2008 - 19:58

Όταν όμως π.χ

Spoiler:


Συμφωνω οτι δεν ειναι καθολου παιδικο. Προσπαθησε να το κανει το 4kids παιδικο με 5000 edits και παραλαγες. Απορω πως τους επετρεψαν να πιασουν στα χερια τους αυτο το ανιμε.

και επισης δειτε την προσπαθεια των 4kids να κανουν edit την στιγμη του θανατου της Bellemere

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LbR5WYypOMU&feature=related[/youtube]

οχι οτι ειναι και για ενηλικες κιολας, μην τρελαθουμε

Posted ImagePosted Image


#42 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 23 June 2008 - 19:58

To βλεπουν χαλαρα και μικρης ηλικιας ατομα.

Το one piece σε σχεση με τα αλλα shounens εχει τρεις μεγαλες διαφορες και αυτο ειναι το καλοφτιαγμενο σεναριο του , το απιθανο character development και
το γεγονος οτι εχει πολυ μικροτερες σε διαρκεια μαχες σε σχεση με ολα τ'αλλα...

Αμα στο One piece γινει ασχημο dub τοτε διαλυεται το anime αμα στο γινει στο dragonball π.χ. τοτε δεν χαθηκε και ο κοσμος αφου ολη την ωρα κραυγες ειναι...

Oταν το εβλεπα παλια στην τηλεοραση δεν μου αρεσε καθολου...επειδη (εκτος απο το χαλια dub) τα επισοδεια ειναι μικρα και αμα δεν δεις καμποσα δυσκολευσαι να μπεις στο κλιμα.

Θα συμφωνήσω σε όλα!Μια χαρά το βλέπουν και άτομα μικρης ηλικίας όπως και όλα τα shonen!
Θα συμφωνήσω επίσης και με το dub καθώς όπως έχω πει 1.000.000
φορές το one piece δεν επικεντρόνεται στις μάχες!
Οι μάχες αν κάποιοες από αυτές είναι ωραίες είναι μόνο λόγω των χαρακτήρων!Άλλα είναι τα ουσιαστικά πράγματα που προσφέρει το one piece!
Posted Image

#43 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 23 June 2008 - 23:08

Μιλάμε για έφηβους ή για παιδιά; Άνω των 11-12, μια χαρά βλέπεται. Πιο πριν, χωρίς να κόψουν πολλάαααα πράγματα, δε νομίζω οτι θα ήταν και πολύ καλό. Βέβαια, θα διασκεδάζανε τα μικρά, αλλά πολλά πράγματα δε θα τα καταλαβαίνανε.

#44 crais

crais

    the 5th cylon!

  • Members
  • 256 posts

Posted 23 June 2008 - 23:22

το one piece τώρα αρχίζει και ηλικιώνεται σιγά σιγά
και τα καλύτερα έπονται
Posted ImagePosted Image

#45 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 24 June 2008 - 13:29

Σύμφωνα με την κατηγοριοποίηση μου, το One Piece:

Έχει μπόλικο Suupa Sentai (ωριμότητα 3) γιατί όλο βοηθάνε αδυνάμους και μιλάνε για ιδανικά φιλίας και δικαιοσύνης.

Έχει και μπόλικο Ronin (ωριμότητα 4) για όλα αυτά τα βίαια και τα αντι-εξουσιαστικά μυνήματα.

Και είναι και Matsuri (ωριμότητα 5) επειδή είναι καλή κωμωδία και παρωδία αρκετών καταστάσεων.

Οπότε είναι κατά μέσο όρο στο 4/5 σε σχέση με τα άλλα γνωστά shonen που είναι κολλημένα στα ιδανικά φιλίας του 3 ή τους (εντελώς) ρηχούς τρέντυ αντι-ήρωες.