Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό;


  • This topic is locked This topic is locked
175 replies to this topic

Poll: Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen? (255 member(s) have cast votes)

Πιστεύετε πως το one piece είναι παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen?

  1. Ναι (40 votes [15.62%] - View)

    Percentage of vote: 15.62%

  2. Όχι (187 votes [73.05%] - View)

    Percentage of vote: 73.05%

  3. Δεν με αφορά (29 votes [11.33%] - View)

    Percentage of vote: 11.33%

Vote

#1 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 07 June 2008 - 00:56

Ανοίγω αυτό το poll γιατί κυκλοφορεί πραγματικά μια φήμη ότι το one piece είναι παιδικό γι'αυτό δεν αξίζει να το δείς!
Εσείς τι πιστεύετε?

Edited by Kenny, 07 June 2008 - 02:47.

Posted Image

#2 GkLoc

GkLoc

    .: BlackStar :.

  • Members
  • 1,233 posts

Posted 07 June 2008 - 01:06

Ακους Εκει,Το One Piece Παιδικο!!!
Τελευταια Φορα Που Ελενξα,Το One Piece Εχει Πολυ Αιμα Μεσα!!!
Παρα Πολλα Υβριστηκα Συνθηματα!!!
Το Animation Στα Πρωτα Επεισοδια,Μπορει Να Φαινετε Παιδικο,Αλλα Με Τον Καιρο Αλλαζει Τρομερα!!!
Οταν Παιρνουν Το Σοβαρο Υφος Οι Χαρακτηρες Και Η Εικονα Γινεται Σκοτεινη,Καταπληκτικο!!!
There Is No Childs Play In That!!!

(Οι Πιο Πολλοι Το Φεωρουν Παιδικο,Επειδη Εβλεπαν Τα Επεισοδια Στο ALTER Με Την Ελεεινη Ελληνικη Μεταγλωτιση Και Το Πιο Παιδικο Τραγουδι Εισαγωγης!!!!)

Its All ALTERs Fault!!!

Berserk___Gatsu.jpg


#3 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 07 June 2008 - 01:07

Βασικά το κλίμα του γενικότερα μου κάνει για κλίμα filler και όχι σοβαρής σειράς...:nosey:
Νταξ θα μου πεις ποσο σοβαρα μπορει ένας άνθρωπος να πάρει ενα shounen?
Spoiler:
Απλά αν δεν με εμπνέουν οι ήρωες δεν παλεύεται...Καθαρά υποκειμενική άποψη,δεν διαφωνώ αλλά έλεος τ'ειν'αυτός ο Usopp:oo:(έτσι δεν γράφεται?) ρε παιδιά είναι το πιο αηδιαστικό καρναβάλι που χω δει σε anime εν γένει!Και δεν μπορεί επίσης να με εμπνεύσει κάποιος που έχει γενικώς ως ικανότητα(και μάλιστα κύρια ικανότητα που τον καθιστά πανίσχυρο) να γίνεται λάστιχο...Όπου και να χω δει κατι τετοιο ο αντιστοιχος ηρωας ηταν υπερκομπαρσος...Και δικαίως (πάλι full υποκειμενικότητα αλλά...)
Πάντως είμαι bleachtard από τα 3 μεγάλα shounen...
Posted Image

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 June 2008 - 01:09

Αυτή η συζήτηση δεν έχει γίνει εκατό φορές στο One Piece thread; :sigh2:

Fans say no, non-fans say yes. Προβλέψιμα πράγματα.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 07 June 2008 - 01:11

Σαν συνολο εχει πιο πολλες αστειες σκηνες παρα σοβαρες,αλλα αυτο δεν εξυπακουεται οτι ειναι παιδικο.

Το ολο κλιμα ειναι ωραιο και χαλαρωτικο,με πολυχρωμα τοπια,ωραια τραγουδια και απεραντες θαλασσες/ουρανους...αρα θα το λεγα ενα μη σκοτεινο κλιμα αλλα οχι παιδικο.

Ειναι μονο ο τροπος που ντυνουν μερικους κακους που με εκνευριζει καπως και θα μπορουσε να θεωρησθει παιδικος....πολλοι κακοι φορανε μασκες ζωων πολλες φορες ή εχουν κερατα οι ιδιοι,εχουν γελοιες φωνες,το παρακανουν στις βλακειες κατα την διαρκεια της μαχης κλπ(αν και δεν ισχυει για ολους)...

Επισης πολλα απο τα πλοια θα μπορουσαν να θεωρηθουν με παιδικα σχεδια,μιας και πολυ λιγα εχουν το κλασικο σχημα των πραγματικων πλοιων,τα περισσοτερα παλι ειναι "ζωομορφα"...

Τελος,το γεγονος οτι οι μαχες δεν εχουν καλη στρατηγικη συχνα(αλλα οχι παντα),με αποτελεσμα οι χαρακτηρες να νικανε πολυ απλα επειδη δεν πεθαινουν,ειναι για μενα αυτο που αφαιρει τους περισσοτερους ποντους απο την σοβαροτητα του.

Παρ ολα αυτα,τα μειονεκτηματα που ανεφερα ευκολα χανουν απο τα πλεονεκτηματα,αρα εγω πιστευω οτι σαν συνολο δεν μπορει να χαρακτηριστει παιδικο(μιας και περιεχει και αιμα και καποιες αρκετα δυνατες καταστασεις,οπως οι δεσμοι φιλιας και η αυτοθυσια πχ).

Στην καλυτερη περιπτωση μπορει να θεωρηθει πιο παιδικο απο καποιες αλλες πιο σοβαρες σειρες,αλλα οχι απο μονο του.

Αυτα απο μενα:)[FONT="]
[/FONT]

Edited by Kenny, 07 June 2008 - 02:47.


#6 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 07 June 2008 - 01:24

Αυτή η συζήτηση δεν έχει γίνει εκατό φορές στο One Piece thread; :sigh2:

Απλά όσοι δεν το βλέπουμε δεν είχαμε ποτέ κάποιο λόγο να μπούμε στο one-piece thread :)
Επομένως μάλλον έχει κάποιο νόημα το thread!Aν και παρατηρώ ότι το forum-ο περισσότερος κόσμος εννοώ-είναι γενικά πολύ φιλικό απέναντι στο one piece!Φαίνεται κι απο το αποτέλεσμα του αντίστοιχου poll...

Στην καλυτερη περιπτωση μπορει να θεωρηθει πιο παιδικο απο καποιες αλλες πιο σοβαρες σειρες,αλλα οχι απο μονο του.

+1
Η αλήθεια είναι ότι έχω δει 2-3 μεμονωμένα άκυρα επεισόδια που μου άρεσαν!Είχαν και την περιπέτεια και το απαραίτητο suspense αλλά γενικά με χαλάει για κάποιο λόγο όλη αυτή η "χαρά"...Maybe i'm a dark person:emptyonexg1:
Posted Image

#7 Zoro

Zoro

    escaping reality

  • Members
  • 2,833 posts

Posted 07 June 2008 - 01:29

Maybe i'm a dark person:emptyonexg1:


Οντως αν δεν το χεις μεσα σου δεν ειναι κακο...απλα γουστα ειναι...
(ο φιλος σου ο BarbasSs ενω καηκε!!)

Παντως το οτι γινετε λαστιχο δεν μου φαινετε και τοσο κουφο,που εγραψες...(οπως αντιστοιχα και ο Mr.Fantastic δεν μου φαινετε παραξενος:))

...ανιμε φαντασιας ειναι και εξηγειται αρκετα καλα γιατι μερικοι εχουν υπερδυναμεις..σ'αυτον τον κοσμο υπαρχουν τα Devil Fruit που εχουν μαγικες δυναμεις/καποιο δαιμονα μεσα και οποιος τα τρωει παιρνει μια δυναμη...και τελειωνει εκει οσο κουφο κι αν ακουγετε(μαλιστα ειναι ενδιαφερον να δεις τι δυναμη θα χει ο καθενας)....

για το ειδος του ειναι τελειως φυσιολογικο(οπως στο DragonBall ανασταινονται ανθρωποι πχ:))

#8 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 07 June 2008 - 01:36

Βασικα όχι κουφό αλλά ξενέρωτο :P πλάκα κάνω μην παρεξηγείς:hahaha:
Απλά είναι ένα από τα-αρκετά-χαρακτηριστικά που με απωθούν από το one piece...Καλά δε θέλω να πω πολλά γιατί σκέφτομαι να του δώσω άλλη μια ευκαιρία στο μέλλον...Ας τελειωσει η εξεταστικη και βλέπουμε :orly:
EDIT:Και,ναι,παρεπιπτόντως ο Μάριος έχει πραγματικά κάψει φλάντζα με one piece :hahaha:
Posted Image

#9 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 07 June 2008 - 03:11

Ανοίγω αυτό το poll γιατί κυκλοφορεί πραγματικά μια φήμη ότι το one piece είναι παιδικό γι'αυτό δεν αξίζει να το δείς!
Εσείς τι πιστεύετε?


To One Piece είναι παιδικό (shounen). Το One Piece αξίζει να το δεις.

#10 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 07 June 2008 - 03:27

To One Piece είναι παιδικό (shounen). Το One Piece αξίζει να το δεις.

Ναι sorρy όντως θα προσπαθήσουμε να το διορθόσουμε αύριο αυτό !
Αλλά όμως εγώ εννοώ αν είναι πιο παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen anime που κυκλοφορούν!
Σαφώς και είναι shonen anime,δηλαδή για έφηβους!
Το σίγουρο πάντως είναι πως δεν ξαναφτιάχνω poll στις 03:00 το βράδυ
Όλα πήγαν στραβά!
Posted Image

#11 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 07 June 2008 - 06:20

Δεν πιστεύω ότι έχει κάτι το οποίο να το κάνει πιο παιδικό σε σχέση με τα άλλα shounen.
Απεναντίας έχει αρκετό fanservice σε μεγαλύτερο βαθμό από το Naruto και ίσως και από το Bleach με την Nami κυρίως αλλά και την Robin να δίνουν ρέστα στο :nbleed: fanservice!
Πράγματι το Alter συνέβαλε στο να σχηματιστεί αυτή η άποψη με την παιδαριώδη και άχαρη μεταγλώττιση. Επίσης και ο Luffy έχει κάτι το αρκετά παιδικό στον χαρακτήρα του κυρίως λόγω της αφέλειας που τον διακρίνει, αλλά αυτό δεν αρκεί για να το κάνει τόσο παιδικό.
Τέλος δεν πίστευα ότι χρειαζόταν νέο thread για αυτό το ζήτημα αφού μπορούσε κάλλιστα να συζητηθεί στο OP thread. Ο μόνος λόγος που ίσως το δικαιολογεί κάπως είναι το poll.
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image

#12 SirJim

SirJim

    lurking

  • Members
  • 587 posts

Posted 07 June 2008 - 10:35

Το one piece για μένα δεν είναι παιδικό. Την μια φορά που προσπάθησε να γίνει (4kids dub) όλοι κατάλαβαν πως δεν του πηγαίνει σαν ύφος και έτσι το κόψανε. Τώρα το να μην το βλέπεις επειδή το θεωρείς παιδικό το θεωρώ ανοησία (no offence) αλλά πως μπορείς να το πεις αυτό χωρίς να το έχεις δει? :stubborn:

user4670_pic4840_1219234016_zpsbe79b943.


#13 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 07 June 2008 - 12:23

Αλλά όμως εγώ εννοώ αν είναι πιο παιδικό σε σχέση με τα άλλα shonen anime που κυκλοφορούν!
Σαφώς και είναι shonen anime,δηλαδή για έφηβους!

Κατα τη γνωμη μου δεν μπορει κανεις να το πει παιδικο στην Ιαπωνικη εκδοση (αν και μπορει ανετα στην Αμερικανικη/Ελληνικη εκδοση) αλλα ναι ειναι σιγουρα πιο παιδικο απο το μεσο shounen. Οι περισσοτεροι χαρακτηρες (καλοι και κακοι) ειναι επιτηδες γελοιοι και οι χιουμοριστικες καταστασεις που μπλεκουν παραειναι πολυαριθμες και υπερβολικες. Και οταν βλεπεις μαχες με Usopp ή Nami μεσα πιο πολυ γελας παρα εντυπωσιαζεσαι.

Aν και παρατηρώ ότι το forum-ο περισσότερος κόσμος εννοώ-είναι γενικά πολύ φιλικό απέναντι στο one piece!Φαίνεται κι απο το αποτέλεσμα του αντίστοιχου poll...

Δε νομιζω οτι εχουν σχεση. Εγω δεν ειμαι φιλικος απεναντι στο One Piece αλλα δεν θα το ψηφιζα δα και παιδικο.
Posted Image

#14 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 07 June 2008 - 13:02

Eμένα γιατί μου φαίνεται ότι το συγκεκριμένο ανιμε φτιάχτηκε μόνο για το χαβαλέ ; Μάλλον λόγος ύπαρξής του είναι η ατελείωτη διασκέδαση ,πράγμα πρωτότυπο για ανιμε καθώς τα περισσότερα ( λέγε με bleach & naruto & DragonBall &&&&&) είναι κωμικά μέχρι του σημείου που αρχίζουν οι μάχες .Εκεί σοβαρεύουν απότομα και χαλάνε την όλη εικόνα . Ε΄δω είναι το δυνατό χαρτί του one piece .Η πλάκα δεν σταματάει ούτε στις μάχες ! Αντίθετα σου αφήνει την αίσθηση πως όταν δούλευαν πάνω του όλοι περνούσαν καλά ,αίσθηση που με τη σειρά της μεταβιβάζεται και στο θεατή .Σαν ένα τεράστιο λούνα παρκ που όλοι θα περάσουν καλά .
Τώρα ,στο αν είναι παιδικό ή όχι δεν μπορώ να απαντήσω. Πρέπει να λάβουμε υπ όψιν μας το κύριο κοινό για το οποίο προορίζεται ,που δεν είναι άλλο από τα Γιαπωνεζάκια . Δεν γνωρίζω πως βλέπουν τα Γιαπωνεζάκια την βία που υπάρχει στο ΟΥΑΝ ΠΙΣ ,καθώς μπορεί να τους φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό όταν τραυματίζεται ένας χαρακτήρας να χάνει αίμα ,πράγμα που στα ελληνόπουλα της ίδιας ηλικίας φαίνεται αρκετά βίαιο.
Μπορεί το fanservice να είναι εντελώς φυσιολογικό για ένα παιδί που ζει στην Ιαπωνία ,όμως στην Ελλάδα (και νομίζω στην Ευρώπη γενικότερα ) είναι αρκετά εξωφρενικό οι πρωταγωνιστές-τριες παιδικών σειρών να επιδεικνύουν τα κάλλη τους στο κοινό .

Μάλλον ,το ποιά απάντηση θα δώσει κανείς στο συγκεκριμένο θέμα εξαρτάται από το πως έχει γαλουχηθεί . Ότι για αυτούς μπορεί να φαίνεται φυσιολογικό για κάποια συγκεκριμένη ηλικία ,εμείς μπορεί να κρίνουμε ότι είναι για κάποια μεγαλύτερη.
Πως θα μας φαινόταν άραγε αν στην "Χιονάτη και τους 7 νάνους" ο χαχανούλης ήταν prevert και προσπαθούσε διακαώς να πιάσει το στήθος της Χιονάτης ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#15 Tsunade

Tsunade

    地の獣

  • Members
  • 36 posts

Posted 07 June 2008 - 13:11

Έγω έβλεπα Οne Piece τότε που έπαιζε στο Αλτερ δεν έχω δει τα υπόλοιπα απο τότε ,Λοιπόν δεν νομίζω οτι το ανιμε είναι και τόσο παιδικό , για να μη το δει κανείς . Αμα ήταν παιδικό ουτε μάχες θα είχε μέσα ουτε ανθρώπους με υπερφυσηκές δυνάμεις . Αυτή είναι η δική μου γνώμη.
"Nightmare in a world of death , A note to erase all criminals from the human sight"
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Τhere are many worlds but they share the same sky ,one sky , one destiny
"Ι know now without a doubt Kingdom Heart is Light"

:respect:~Kingdom Hearts~:respect: