Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Candy Candy


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#16 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 08 May 2010 - 13:37

Ιστορικότατη σειρά κι ότι και να πουν μερικοί εγώ με αυτά μεγάλωσα κι αυτά θα έχουν όλα μια θέση στην καρδιά μου. Ότι και να πω είναι λίγο καθώς ήμουν παιδάκι του νηπιαγωγείου όταν το έβλεπα και μαζί με το Swan Lake και τον Nils Holgersson είναι τα πρώτα που είδα. Που να ξέρουμε ότι τα λέγανε anime τότε! Λίγο αργότερα στο δημοτικό κατάλαβα ότι μου αρέσουν τα "γιαπωνέζικα κινούμενα σχέδια" (ήταν μια αρχή κι αυτή....). Πιστεύω ότι ήταν το πρώτο που με έκανε να βγάλω τόσο συναίσθημα σαν παιδάκι. Να γελάσω, να κλάψω, να στεναχωρηθώ, να μισήσω (ιδιαίτερα εκείνα τα 2 @#$#παιδα και την μητέρα τους που "τρέχαν" την Candy). Ίσως η Candy να είναι ο "Ξανθόπουλος" τον anime της εποχής αλλά και από τα ελάχιστα slice of life που είδα ποτέ, όμως αυτό δεν αλλάζει την εκτίμησή μου στην σειρά και δεν ντρέπομαι που θέλω να το ξαναπαρακολουθήσω για να δω επιτέλους το τέλος! Το έχω κατεβάσει κι από Animeclipse αλλά κι από Diclonius που έχουν τον αυθεντικό Ιαπωνικό ήχο κι έχει κι αγγλικούς υπότιτλους (συν ρουμάνικους, αν γνωρίζει κανείς βέβαια). Φυσικά δεν γίνεται να το θάψω και να αρχίζω να λέω για τα γραφικά, τον ήχο, την σκηνοθεσία κτλ. κτλ. γιατί μιλάμε για πολλά χρόνια πριν (η Candy είναι anime του 1976 παρακαλώ) και αν δεν υπήρχαν αυτά δεν θα βλέπατε ούτε Clannad, ούτε Nodame Cantabile και πάει λέγοντας..... Ας γίνουν πιο δίκαιοι όλοι αν μπορούν και να κρίνουν τα παλιότερα για αυτό που ήταν κι όχι με τα σημερινά δεδομένα 30 και 35 χρόνια μετά.
Posted Image

Posted Image

#17 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 May 2010 - 17:31

Ίσως η Candy να είναι ο "Ξανθόπουλος" τον anime της εποχής αλλά και από τα ελάχιστα slice of life που είδα ποτέ, όμως αυτό δεν αλλάζει την εκτίμησή μου στην σειρά και δεν ντρέπομαι που θέλω να το ξαναπαρακολουθήσω για να δω επιτέλους το τέλος!

Tου anime ναι, γιατί το τέλος τέλος δεν θα το δεις δυστυχώς.:nanteee:
http://en.wikipedia.org/wiki/Candy_Candy#Candy_Candy:_The_Novel


Labrokratis αναλυτικότατο σε βρίσκω. Thanks

Posted Image

Posted Image


#18 Anakin Skywalker

Anakin Skywalker

    Dark Lord of the Sith

  • Members
  • 318 posts
  • LocationKamatero, Athens

Posted 08 May 2010 - 18:05

Tου anime ναι, γιατί το τέλος τέλος δεν θα το δεις δυστυχώς.:nanteee:



Αμάν!! Κι αυτό δεν τελειώνει; Τι κατάρα είναι αυτή με τις ημιτελείς σειρές;:zetsubou:
Posted Image

Posted Image

#19 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 08 May 2010 - 23:40

Θυμαμαι για ενα διαστημα ολη η οικογενεια μαζι βλεπαμε τη σειρα. Αξεχαστες στιγμες.

Δεν ξερω αν ειχε αναφερθει αλλα θυμαμαι στο mαngα της καντυ στην ελληνικη εκδοση υπηρχε και μια αλλη ιστορια με ενα αλλο ορφανο κοριτσι (luna λεγοταν) και ζουσε σε εναν αριστοκρατικο πυργο,υπο την κηδεμονια της μεγαλης δουκισσας. Και εκει τιγκα σε δακρυβρεχτους εσωτερικους μονολογους, εξευτελισμους, προσβολες,θανατους, χωρισμους κλπ.
Η δευτερη ιστορια ηταν απο τις δημιουργους της καντυ ή από άλλες;
γνωριζετε τον τιτλο της;
Καθε εικονα σχεδον εδειχνε τη lunα δακρυσμένη.
Με τον αδερφο μου καναμε σκετσακια της ιστοριας και γελουσαμε.

#20 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 09 May 2010 - 01:25

Χμ δεν ξέρω. Εχω ακούσει ότι στην Ιταλική έκδοση του manga ήταν ότι να ναι. Ότι φτιάξαν κι άλλο τέλος και συνέχεια. Οπότε μπορεί και να ήταν filler αυτή η luna, αν το δικό μας manga ακολούθησε την ίδια φόρμουλα.

Posted Image

Posted Image


#21 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 09 May 2010 - 01:54

Περί ιταλικού και κανονικού manga... (Απ'το blog http://thecandyingreekproject.blogspot.com/ )

Spoiler:



Περί του τέλους (ίδιο blog)
Spoiler:


Για το τέλος υπάρχει και ακόμα ένα κομμάτι εδώ


Τέλος υπάρχει μεταφρασμένο και το τελευταίο κομμάτι της ταινίας Candy e Terrence που έφτιαξαν οι Ιταλοί με δικό τους τέλος.

[media]http://www.youtube.com/watch?v=dAMv_37cIbQ[/media]
:hot:


Όσο για την Luna, κανονικά λεγόταν Faustine και ήταν της Chieko Hara.
Πάρτε και μερικές εικονίτσες για να την θυμηθείτε.

Edited by QueenofHearts, 09 May 2010 - 01:59.


#22 Tokiko

Tokiko

    Starting...

  • Members
  • 20 posts

Posted 09 May 2010 - 13:24

εχω την εντυπωση οτι το opening του Ραδιο Αρβυλα ειναι κλεμμενο απο το opening της Καντυ Καντυ :hehehe:
I am like powder, I am like relaxation,I am the snow,great expectations so they say, I am the snow

Nancuranaisa! (:

#23 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 10 May 2010 - 00:03

Ευχαριστω για τις πληροφοριες περι της fαustine. Το σχεδιο ηταν περισσοτερο υπερβολικο σε σχεση με την καντυ.
Κριμα παντως που τοτε στην ελλαδα μονο το mαngα της καντυ διαλεξαν για εισαγωγη απο ιταλια,ενω εκει γινοταν χαμος απο τιτλους. Μεσω των ανιμε θα υπηρχε σιγουρα ενα σεβαστο αναγνωστικο κοινο.

Ενω στα κομικς εισαγαν περισσοτερους.
Μου ειχε προκαλεσει τοτε εντυπωση η shοjο αισθητικη.

#24 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 10 May 2010 - 00:09

Ναι, κι εμένα μου άρεσε πολύ η αισθητική και η υπερβολή των 70ς shojo manga και κρίμα που δεν ασχολήθηκαν ποτέ με μερικά ακόμα. Λες και τα shojo είμασταν παρείσακτα και διαβάζαμε μόνο Κατερίνα. Φευ! Τι τέλεια που θα ήταν αν είχαμε κι εμείς το Rose of Versailles και μερικά ακόμα...

#25 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 August 2013 - 17:23

Ο Κλυν

 

klinh9swp.jpg

 

Ο Νηλ

 

onil6rsqg.jpg



#26 Stavroulaki

Stavroulaki

    ~Stavroula Chan~

  • Members
  • 38 posts
  • LocationSomewhere near Salonica

Posted 24 August 2013 - 17:44

:hihi2:  :hihi2:  :hihi2:  :hihi2: 

Η καντυ καντυ υπηρξε το αγαπημενο μου anime Και η αφορμη να μπω στο Κοσμο των anime... 
Ενα Shoujo σχετικα καλο που σου δινει πολλα μυνηματα... μερικα απο αυτα ειναι η αισιοδοξια, τα ονειρα, οι στοχοι, η πιστη στη φιλια, η υπομονη, η δυναμη να συγχωρεις, η αγαπη, ο ερωτας, το κουραγιο και η τολμη...

Βεβαια να πω την αληθεια, υπαρχουν και καλυτερα anime να σου δωσουν αυτα τα μυνηματα  :|

Μακαρι να μπορουσε να γινει ενα remake σε αυτο το anime, ενα remake το οποιο δεν θα ηταν μια αηδια, αλλα κατι καλυτερο... απο πλευρας γραφικων και απολυτα πιστο στο manga  :sadist: 
Βεβαια στην Candy candy τα Φιλλερ ειναι ωραια να πω την αληθεια  :hihi2:

 

Απο πλευρα του manga το θεωρω πολυ πολυ καλο και το προτεινω ανεπιφυλαχτα σε σχεση με το anime... 
Ωραια η ζωγραφικη, και στη πλοκη ολα παν "ρολοι" σε συγκριση με το ανιμε οπου οταν ανακαληψα τις διαφορες ημουν καπως ετσι  :uhh:

 

 

Γενικως ενα ωραιο shoujo ανθρωπινο/ρεαλιστικο και φανταστικο μαζι

με ομορφα μυνηματα... 

Που αν ηταν λιγο καλυτερο σε καποια πραγματα, θα ηταν υπεροχο  :wooi2:



#27 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 19 February 2014 - 00:04

ειπα να δω και την ετερη σειρα των δημιουργων της Καντυ, την Lady Georgie.

αρκετοι απο το team της Καντυ συμμετειχαν στη σειρα, μεταξυ αλλων και ο γνωστος μουσικοσυνθετης Τακεο Watanabe.

 

Μονο που αντι για την Τοει ανελαβε το animation η TMS.

 

απο τα πρωτα επεισοδια που εχω δει, φαινεται ενδιαφερον. προσπαθουν να διορθωσουν τα οποια λαθη εγιναν στην Καντυ. το animation ειναι βελτιωμενο και πιο ρεαλιστικο.

το δραμα αναπτυσσεται καλυτερα χωρις να γινεται γραφικο και με εξεζητημενες σκηνες, οπως στην Καντυ.

στο σημειο οπου

Spoiler:
υπαρχουν διαφορες με την Καντυ σε αναλογες σκηνες.

και επειδη εχει λιγοτερα επεισοδια, 45 τον αριθμο, μοιαζει πιο συμμαζεμενη και με καλυτερη αναπτυξη χαρακτηρων. 

 

κριμα που δεν προβληθηκε και αυτη στην Ελλαδα. Ισως τα αυστραλιανα φοντα να μην κριθηκαν και πολυ εμπορικα.

 

νομιζω θα μου αρεσει περισσοτερο απο την Καντυ αυτη η σειρα. η αληθεια ειναι πως 100+ επεισοδια ειναι υπερβολικα για shojo....

 

 



#28 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 February 2014 - 19:16

τελικες εντυπωσεις της Georgie, αν ενδιαφερεστε για συγκρισεις με Καντυ:

 

κριμα...ειλικρινα κριμα.

 

η σειρα αυτη ειναι απειρως καλυτερη της Καντυ σε ολα, εστω και αν εχει καποια μικροκλισεδακια shojo.

σε μερικες σκηνες εχει αρκετη αγωνια και δραμα. η σχεση μεταξυ των 3 αδελφων ενεπνευσε σιγουρα σειρες οπως Mawaru Penguin Drum και για εμενα τα καταφερνει πολυ καλυτερα.

ομως καταλαβαινω γιατι τετοια σειρα δεν θα μπορουσε να γινει γνωστη. ειναι ουσιαστικα μια αποδομηση της Καντυ και απευθυνεται σε λιγο μεγαλυτερες ηλικιες.

 

Χαρακτηριστικα υπαρχουν 3 λογοκριμενες σκηνες στην ευρωπαικη εκδοση. αλλο ενα θυμα της ιταλικης λογοκρισιας.

παλι καλα που κρατησαν τις σκηνες που δειχνουν λιγο....βυζι.

 

μακαρι να ερχοταν στην Ελλαδα αυτη η σειρα, οπως και οι σειρες Maison Ikkoku, Urusei Yatsura και Aishite Night εκεινη την περιοδο.

ουτε καν στα ιδιωτικα καναλια δεν τις φερανε....

 

Spoiler:

αν και το μανγκα παει το πραγμα παραπερα, ωστοσο το ανιμε εχει πολυ καλυτερη παρουσιαση και ροη και ουσιαστικα βελτιωνει το manga σε πολλα σημεια.

Γιατι κακα τα ψεμματα, το μανγκα ειναι πολυ τραβηγμενο

 

Spoiler:

 

 

δεν υπαρχει τιποτα καλο στην αριστοκρατια. ολοι ειναι ειτε καλομαθημενοι, ειτε ξιπασμενοι, ειτε δολοπλοκοι.

Ο αριστοκρατης που ερωτευεται η Georgie, αποδεικνυεται αργοτερα ποσο μεγαλος μαλ...ας ειναι. καμια σχεση με τον Αντονυ ή έστω τον Στιαρ.

 

η Καντυ ειναι για κοριτσοπουλα, παει τελειωσε. δεν προκειται να την ξαναδω.

την Τζορτζι ομως ξαναβλεπω ευχαριστως. την συγκαταλεγω στα κορυφαια shojo.

 

 

 



#29 hgatakoskylos

hgatakoskylos

    Anime Fan

  • Members
  • 139 posts

Posted 05 September 2015 - 23:16

Λοιπόν, ας πω κι εγώ την κουβεντούλα μου για την Κάντυ, αφού την τέλειωσα πρόσφατα(πριν το καλοκαίρι, αλλά ως τώρα δεν βρήκα καιρό να γράψω εδώ).

Νομίζω ότι για αυτό που είναι  είναι καλή σειρά. Όχι τίποτε σπουδαίο φυσικά, αλλά ένα όμορφο δραματικό αλλά ταυτόχρονα       αισιόδοξο σύνολο. Εμένα και τα αρχικά επεισόδια, όπου η ηρωίδα  είναι παιδί και ζει στο ορφανοτροφείο και μετά με τη θετή          της          οικογένεια μου άρεσαν, καθώς μου θύμισαν παλιομοδίτικα κοριτσίστικα μυθιστορήματα, τύπου Τζειν Έιρ και η μικρή πριγκήπισσα. Δε με ικανοποίησε το τέλος, καθώς το βρήκα΄λίγο αποροειδοποίητο.

Spoiler:
Περισσότερο ρομάντζο βρήκα στις σ΄χεσεις της κοπελιάς με τα άλλα 3 αγόρια της παρέας! Επίσης, μου φάνηκαν λίγο ασυμβίβαστες οι ηλικίες, ως προς ένα εύρημα για να ευωδόσει το ρομάντζο.
Spoiler:

Πάντως, είναι μια σειρά ιδιαέτερα κατάλληλη για κορίτσια της πρώτης εφηβικής ηλικίας, καθώς έχει υγιή και αισιόδοξα μυνήματα και θέματα. Επίσης είναι καλό που, τουλάχιστον ως ένα όριο, δεν παρουσιάζει ως αποκλειστικό θέμα της τον έρωτα, αλλά και την προσπάθεια της Κάντυ να κάνει κάτι στη ζωή και να προσφέρει.



#30 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 06 September 2015 - 10:42

ωραία τα λες, εγώ ωστόσο πιστεύω πως με τραυμάτισε σεξουαλικά αυτή η σειρά ως κορτισάκι της προεφηβείας