Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Candy Candy


  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 04 June 2008 - 14:43

Η σειρα αυτη δε χρειαζεται συστασεις, ειδικα αφου πολλοι απο εμας μεγαλωσαμε με αυτην.

Posted Image

Η Καντυ ειναι ενα πολυ γλυκο και αθωο κοριτσι το οποιο μεγαλωσε στο ορφανοτροφειο και ειχε ενα σωρο κακουχιες στη ζωη της, αλλα με τη βοηθεια των φιλων τις τις αντιμετωπισε ολες, παντοτε με σθενος και επιμονη αλλα και ευγενια ακομα και σε αυτους που ηθελαν το κακο της.

Οσοι απο εσας θυμαστε τη σειρα, τι αναμνησεις εχετε απο αυτην;


Και για οσους θελετε να την ξαναδειτε, μπορειτε πια να την κατεβασετε με ελληνικες φωνες απο την AnimeClipse και τους CandyInGreekProject!

Edited by Adventurer, 05 June 2008 - 15:07.

Posted Image

#2 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 04 June 2008 - 14:47

Kαλα τωρα με γυριζεις χρονιααα πισω (οχι και παρα πολλα νεα ειμαι ακομη γκουχου γκουχου)...........Thanks για το Link πραγματικα ηθελα να αρχισω να τα ξαναβλεπω......

#3 ichigo13

ichigo13

    trelos CSDas

  • Members
  • 995 posts

Posted 04 June 2008 - 17:51

Ματίνα Καρρα ftw παιδιά!
Μακάρι τέτοιοι καλοί voice actors να έβγαιναν πιο συχνά στην Ελλάδα!
Posted Image

#4 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 04 June 2008 - 18:30

Πάρα πάρα πολύ αμυδρή παιδική ανάμνηση. Κάποια μέρα θα το κατεβάσω και θα το ξαναδώ. Με ενδιαφέρει να δω τα ηθικοπλαστικά μηνύματα που περνούσε.

Ας είναι καλά το CIGP και η Animeclipse.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#5 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 04 June 2008 - 19:16

Νομίζω ότι η Κάντυ είναι ένα "παιδικό" που οι περισσότεροι (και κυρίως τα κορίτσια) έχουμε συνδυάσει με την παιδική μας ηλικία και γι' αυτό το κρατάμε κοντά στην καρδιά μας.


Η αντικειμενική του αξία ως άνιμε δεν θίγεται συχνά δημοσίως, γιατί κακά τα ψέματα, λίγοι θέλουν να καταρρίψουν έναν παιδικό μύθο. Είμαι κι εγώ αυτής της γνώμης οπότε δε θα το θίξω το θέμα.

Αυτό που με έκανε να απορήσω όταν είδα να κυκλοφορούν τα επεισόδια που ανέβασαν οι candyingreekproject στο youtube, και διάβασα κάποια σχόλια, είναι ο πόλεμος που ξέσπασε ανάμεσα σε γυναίκες 25-35 χρονών για το αν είναι καλύτερος ο Αντονυ ή ο Τέρρυ ή ο Αλμπερτ:fromabove::oo:


Τα κορίτσια πρόσφατα πήραν συνέντευξη απ' τον κύριο Παυλίδη (η φωνή του Τέρρυ) την οποία μοιράστηκαν μαζί μας μέσω youtube. Εδώ και τα λινκ. (είναι χωρισμένη σε 4μέρη)

1o μέρος
2ο μέρος
3ο μέρος
4ο μέρος

#6 Qman834

Qman834

    Starting...

  • Members
  • 2 posts

Posted 05 June 2008 - 10:26

Paidia den kserw auto to paidiko einai to monadiko pou me sygkinise

pistevw oti mexri twra symfwna me auta pou exw dei mexri twra oti den exei yparksei allo pou na to ftasei.

Kala vevaia den syzitaw gia to voise-over pou einai katapliktiko.

#7 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 05 June 2008 - 11:09

Βασικά τόσο καιρό δεν είχα ανοίξει κάποιο thread σχετικά και δεν είχα πει πολλά για το CandyInGreekProject, επειδή νόμιζα ότι οι περισσότεροι το γνωρίζατε...

Επίσης υπάρχουν τα link στην υπογραφή μου και για το κανάλι μας στο y-tube καθώς και για το blog μας.

Γνώρισα πριν ένα χρόνο το CandyInGreekProject και από τότε ο έρωτας μας είναι πολύ μεγάλος!

Επίσης, η συζήτηση με τον Κο Παυλίδη που αναφέρει και η himawarinosekai είναι πολύ ενδιαφέρουσα για όσους ενδιαφέρονται. Αναφέρει πολλά πράγματα σε σχέση με την Κάντυ αλλά και γενικότερα για τις μεταγλωτίσεις μέχρι και σήμερα.

Όσον αφορά την Κάντυ και την προσωπική μου άποψη, είναι το πρώτο anime που είδα ποτέ και με σημάδεψε για όλη μου τη ζωή. Το αναζητούσα απεγνωσμένα και έπρεπε να περάσουν είκοσι ολόκληρα χρόνια για να εκπληρωθεί το όνειρο μου...

#8 Orion19

Orion19

    Merciless, with love.

  • Members
  • 1,095 posts

Posted 05 June 2008 - 11:14

Καλά...το θυμάμαι αμυδρά... Πρέπει να ήμουν πολύυυυυυ μικρή όταν είχα δεί. Δε θυμάμαι καν αν το έχω δεί σίγουρα, αλλά rings a bell. Ωραίο πράγμα οι αναμνήσεις, ε;

#9 Dammonar

Dammonar

    Crusnic 02

  • Members
  • 194 posts

Posted 06 June 2008 - 17:29

junior tv και τα μυαλά στα κάγκελα!

P.S) Don't tell me about greeklish again or ill take em in the scull! :df13952b:

Kenny edit: Don't post in greeklish, or your next post will be deleted. :nosey:

Edited by Kenny, 06 June 2008 - 17:40.


#10 denvertz007

denvertz007

    Anime Newbie

  • Members
  • 75 posts

Posted 07 May 2010 - 21:44

Η πιο αγαπημενη μου σειρα κινουμενων σχεδιων Ιαπωνικης παραγωγης,που εγινε ποτε.Ενταξει,δεν παιρνουν και τα μυαλα μου αερα.Αν δεν υπηρχε η"Καντυ",δεν θα υπηρχαν ουτε,"Σαντυμπελ","Λαλαμπελ","La seine no hoshi","Γκραν πρι","Λαιδη Τζωρτζια","Το ροδο των Βερσαλλιων","Lady lynn","Το ροδο των Αλπεων","Πριγκηπισσα Τζιτζι",και πολλες αλλες,ακομα και η"Σαιλορμουν",χρωστουν την υπαρξη τους,χαρις στην"Καντυ"

Η σειρα αυτη δε χρειαζεται συστασεις, ειδικα αφου πολλοι απο εμας μεγαλωσαμε με αυτην.

Posted Image

Η Καντυ ειναι ενα πολυ γλυκο και αθωο κοριτσι το οποιο μεγαλωσε στο ορφανοτροφειο και ειχε ενα σωρο κακουχιες στη ζωη της, αλλα με τη βοηθεια των φιλων τις τις αντιμετωπισε ολες, παντοτε με σθενος και επιμονη αλλα και ευγενια ακομα και σε αυτους που ηθελαν το κακο της.

Οσοι απο εσας θυμαστε τη σειρα, τι αναμνησεις εχετε απο αυτην;


Και για οσους θελετε να την ξαναδειτε, μπορειτε πια να την κατεβασετε με ελληνικες φωνες απο την AnimeClipse και τους CandyInGreekProject!


Η Ματινα Καρρα,οπως και να το κανουμε,εχει συνδεσει την φωνη της,με τις σειρες και ταινιες κινουμενων σχεδιων Ιαπωνικης παραγωγης,που εχουν προβληθει στην΅Ελληνικη Τηλεοραση,στις δεκαετιες του 80 και 90.Και η τρυφερη ευιασθητη φωνη της,θα ειναι η πιο ομορφη αναμνηση,των παιδικων μας χρονων για παντα...

Ματίνα Καρρα ftw παιδιά!
Μακάρι τέτοιοι καλοί voice actors να έβγαιναν πιο συχνά στην Ελλάδα!


Edited by Nighteyes, 07 May 2010 - 23:28.
merge


#11 Aposutorosu

Aposutorosu

    Anime Amateur

  • Members
  • 93 posts

Posted 07 May 2010 - 23:27

Παιδιά μπορεί να ακούγομαι λίγο άσχετος αλλά ίσος είναι που είμαι και πιο μικρός... Πότε το έδειχνε στην ελληνική τηλεόραση?

#12 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 08 May 2010 - 00:03

Χωρίς να είμαι σίγουρος το έδειχνε όταν ήμουν πάνω κάτω 5 με 8 ετών οπότε εσύ θα ήσουν αγέννητος με 3 ετών.

Posted Image


#13 Nighteyes

Nighteyes

    Thinking backwards.

  • Retired Staff
  • 1,667 posts

Posted 08 May 2010 - 00:17

Αρχικά το έδειχνε κάπου γύρω στο 1984-5 και σε επαναλήψεις μέχρι το 89 νομίζω. Αυτά στην κρατική. Μετά έμαθα από νεότερους ότι το έδειξε ξανα καπου στο 90+ σε ιδιωτικό.

Posted Image

Posted Image


#14 Aposutorosu

Aposutorosu

    Anime Amateur

  • Members
  • 93 posts

Posted 08 May 2010 - 12:22

Ναι δεν είχα καν γεννηθεί τότε.. Ίσως το δω αφού είναι μια τόσο ιστορική σειρά! Αρκεί να βρώ λίγο χρόνο γιατί είναι αρκετά μεγάλη

#15 Labrokratis

Labrokratis

    Anime / Asia Party Organizer

  • Members
  • 637 posts

Posted 08 May 2010 - 13:32

Πρώτη μετάδοση ήταν το 1982 στην ΕΡΤ 1. Ακολούθησε επανάληψη το 1985. Τρίτη προβολή έγινε στην ΕΤ1 το 1988 και από το 1990 και ύστερα έπαιζε ανελλιπώς στην ΕΤ3 έως και το 1993.

Τα πρώτα 16 επεισόδια έπαιξαν μετά με χάλια μετάφραση σε διάφορα ιδιωτικά, επειδή είχαν κυκλοφορήσει κάτι βιντεοκασέτες, με άλλη μεταγλώττιση, στο εμπόριο.

Πριν κάνα χρόνο ψηφιοποίησα πρόχειρα κάτι βιντεοκασέτες μου και ξαναείδα την σειρά μετά από αρκετά χρόνια. Τα επεισόδια από την στιγμή που η Κάντυ αποφασίζει να αναλάβει την ζωή της και ύστερα, είναι πολύ ενήλικα και αξιόλογα. Τα τελευταία 20 - 25 επεισόδια, είναι κορυφαίο anime δράμα.

Επειδή όντως όμως τα πρώτα επεισόδια είναι κάπως βαρετά αν είσαι κάπως μεγαλύτερος, αν δεν θέλετε να βλέπετε δράμα με ορφανά κοριτσάκια, πρωτοεφηβικούς έρωτες, κλπ σε απαρχαιωμένο animation, μία καλή εναλλακτική είναι να δείτε την recap OVA ταινία του 1992 που έχω υποτιτλίσει στα ελληνικά και βρίσκεται εδώ:

http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v17987595EjYc37Fh
Ουσιαστικά είναι τα πρώτα 16 επεισόδια (νομίζω) μαζεμένα.

Αν επίσης θέλετε να πάτε απευθείας στα "σοβαρά" επεισόδια, υπάρχει και αυτό το OVA recap του 1978 (επίσης υποτιτλισμένο στα ελληνικά)
http://www.veoh.com/browse/videos/category/anime/watch/v19062798CTSS8RC6
Είναι όλη η ιστορία της Candy Candy έως και μετά την ολοκλήρωση της μαθητικής ζωής της.
Ωστόσο δεν την προτείνω γιατί έχει πολλά spoiler και αντικειμενικά, τα επεισόδια που η Candy είναι στο σχολείο, αξίζει να τα δει κάποιος, δεν χρειάζεται να τα προσπεράσει. Με τους σημερινούς χαρακτηρισμούς των anime, θα τα λέγαμε slice of life.