Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Favourite/recommended albums


  • Please log in to reply
87 replies to this topic

#16 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 27 May 2008 - 09:23

Avenged Sevenfold - Waking The Fallen
Avenged Sevenfold - City Of Evil
Avenged Sevenfold - Sounding The Seventh Trumpet

Δισκάρες.

#17 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 27 May 2008 - 10:36

Οι Avenged Sevenfold ειναι μια υπετεχνικη μπαντα η οποια καταστρεφετε απο τον τραγουδιστη της.Η μουσικη τους εχει καταντησει για γελια,το κοινο τους ειναι ειναι 13χρονα παιδια και emo κοριτσακια που φυσικα δεν μπορουν να εκτιμησουνε τους παπαδες που παιζει ο Synyster και ο Rev που ειναι πραγματικο τερας πισω απο τα τυμπανα.......

Επιβαλλεται η αλλαγη τραγουδιστη και μετα μπορουμε να μιλαμε ισως για την καλυτερη συγχρονη hard rock banta στον πλανητη.

Κρεστο οι δισκοι που αναφερεις ειναι οντως πολυ καλοι παραυτα.....αν και μερικα τραγουδια απο το city of evil και το καινουργιο τους ειναι για κραξιμο.....ο shadows πως στον διαλο τον λενε ειναι ανυποφορος......

μεχρι να τον διωξουν παντως θα συνεχισουμε να ακουμε το bat country....
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#18 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 27 May 2008 - 11:06

πως τους ακουτε αυτους ρε παιδια;

@hanzo για να ειναι καποιος υπερτεχνικος, πρεπει πρωτα να ειναι και τεχνικος.
δε νομιζεις;
:|

Edited by keetharesh, 27 May 2008 - 11:19.

Posted Image

#19 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 27 May 2008 - 11:44

To υπερτεχνικος πηγαινε στο οτι τα οργανα τους τα παιζουν αψογα.....ισως να ηταν υπερβολικο σαν statement παντως το χουν απο τεχνικης πλευρας....
ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο SHADOWS και σαρχιζει στα γλυκαναλατα "the beast and the harlooott <3 <3 καρδουλες και ολα τα σχετικα.......και κλεινεις τον ηχο.....

Αvenged ακουγα παλιοτερα και για metalcore ηταν αρκετα καλοι....οχι τιποτα το out of the ordinary αλλα καλοι....ε μετα το γυρισαν στο εμπορικο hard rock....ακουσα το δισκο....ειπα οκ μαγκια τους που αλλαξανε.....ειχε μερικα καλα τραγουδια και μερικα απαλευτα......ε μετα με το προσφατο το ομοτιτλο.......εκλεισα για παντα τον ηχο....:sadist:
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#20 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 27 May 2008 - 11:56

Aυτό που ακούω τώρα...
Gothic Metal:
Draconian-Αrcane rain fell.(όλο )
Καταιβάζω και τα υπόλοιπα album για να δω τι γίνετε...
Αλλα πείτε και κανα άλλο καλό Goth Metal album να ακούσω και εγώ ο καινούριος στο είδος.:smokingg:


#21 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 27 May 2008 - 12:05

Αχ τι ωραία το ήξερα ότι κάποιος θα το έλεγε αυτό.
Καταρχάς αναφέρουμε καλούς δίσκους, αν πρόσεξες δεν ανέφερα τν ομόνυμο γιατι είναι δίσκος που μόνο οι φανσ ακούνε μιας και δεν λέει πολλά (και ναι είμαι φανμποις και είμαι περήφανος)
Τώρα να τα πιάσουμε ένα ένα.
Πρώτα για τν Matt Shadows. Θα μπορούσα να σου δώσω ένα video στο youtube με τον ίδιο να τραγουδάει 5 χρόνια πρίν. Αλλά δεν το κάνω γιατί προτιμώ να σου εξηγήσω ο ίδιος.
5 χρόνια πριν λοιπόν ο Matt είχε τρομερή φωνή, και έκανε τρομερά screams (βλέπε Warped Tour). Η ποιότητα των φωνητικών στα live ήταν ανάλογη με το studio.Σε ένα live όμως ο Matt έσπασε αιμοφόρο αγγείο (λόγω του screaming) και το band έβγαλε στο site ότι ίσως δεν ξανατραγουδήσει ποτέ.
Τραγούδησε όμως.Αλλά μόνο singing καθόλου screaming.Γιαυτό και στους δύο τελευταίους δίσκους ο Matt είναι τελείως διαφορετικός. Επειδή ξέρω ότι αυτό που δεν σου αρέσει, είναι τα "νιαουρίσματα" του στα live (τα οποία άσχετα μετο τι λέει ο ίδιος, τα κάνει για να μην ζορίζει την φωνή του) έχεις δίκιο δεν είναι και ότι ποιο ευχάριστο στο αυτί. Το καταλαβαίνω και καλά κάνεις που δεν σου αρέσει. Αλλά να ξέρεις πως οι περισσότεροι vocalist στα περισσότερα bands είναι άχρηστοι live (και δεν φέρνω παραδείγματα για να μην μπλέξουμε τώρα φανμποις και απο άλλα συγκροτήματα) αν και ναι αυτό δεν λέει τίποτα.
Πολλοί φανς λένε ότι ο Ματτ ποτέ δεν είχε πρόβλημα με την φώνη του, πράγμα που δεν ισχύει.
Προσωπικά μου αρέσουν και τα παλία vocals και τα καινούργια (και live και studio).Σέβομαι όμως την άποψη σου.Ποια τραγούδια είναι για κράξιμο απτο CoE rlly??

Για το κοινό δεν ξέρω και δεν με νοιάζει. Δεν ακολοθουμε ούτε κάποια κουλτόυρα ούτε κάποιο τρόπο ζωής, μουσική ακούμε.

Απ'τη μία λές ότι η μουσική τους έχει καταντήσει για γέλια, απ την άλλη ότι είναι υπερτεχνικοί και οι δίσκοι αυτό είναι πραγματικά καλοί (4 έχουν βγάλει σύνολο, εγώ είπα τους 3) Ναι, για το 4ο μπορείτε να κράξετε ελεύθερα.
Δεν υπερασπίζομαι κανέναν, ούτε δικαιολογούμαι επειδη ακούω A7X, απλά δώστε μια ευκαιρία στα CD, μερικοί μπορεί να τα βρούν ανούσια αλλά σε άλλους μπορει να αρέσουν.
Δεν νομίζω να βγαίνουμε οφφτοπικ αφού πάλι για τα CD μιλάμε

EDIT:

ΚΑΙ ΕΔΩ ΜΠΑΙΝΕΙ Ο SHADOWS και σαρχιζει στα γλυκαναλατα "the beast and the harlooott <3 <3 καρδουλες και ολα τα σχετικα.......και κλεινεις τον ηχο.....

Είναι θέμα γούστου. Εμένα μου άρεσει η φώνη του σε αυτά τα κομμάτια.

ΦΤΓ ΡΕ!
Posted Image

Edited by Kresto, 27 May 2008 - 12:13.


#22 Lorigard

Lorigard

    Peter Griffin

  • Members
  • 10 posts

Posted 27 May 2008 - 12:26

Aυτό που ακούω τώρα...
Gothic Metal:
Draconian-Αrcane rain fell.(όλο )
Καταιβάζω και τα υπόλοιπα album για να δω τι γίνετε...
Αλλα πείτε και κανα άλλο καλό Goth Metal album να ακούσω και εγώ ο καινούριος στο είδος.:smokingg:


hmmm...
θα σου προτείνω The Vision Bleak, Γερμανικό Gothic Metal band.
"The band's themes are most notably orientated towards horror." (Wikipedia)
Εμενα προσωπικά μου αρέσουν. Απο τα 3 Cd τους, το αγαπημένο μου είναι το 2ρο, το Carpathia.
Avenged Sevenfold
Posted Image

#23 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 27 May 2008 - 12:51

Aυτό που ακούω τώρα...
Gothic Metal:
Draconian-Αrcane rain fell.(όλο )
Καταιβάζω και τα υπόλοιπα album για να δω τι γίνετε...
Αλλα πείτε και κανα άλλο καλό Goth Metal album να ακούσω και εγώ ο καινούριος στο είδος.:smokingg:


Paradise Lost - Draconian Times
Theatre Of Tragedy - Velvet Darkness They Fear
Moonspell - Wolfheart
ε κατεβα αυτα και βλέπουμε


#24 Sora of the wind

Sora of the wind

    The apostasy canticlE

  • Members
  • 396 posts

Posted 27 May 2008 - 12:59

hmmm...
θα σου προτείνω The Vision Bleak, Γερμανικό Gothic Metal band.
"The band's themes are most notably orientated towards horror." (Wikipedia)
Εμενα προσωπικά μου αρέσουν. Απο τα 3 Cd τους, το αγαπημένο μου είναι το 2ρο, το Carpathia.

Δεν υπάρχει περίπτωση...
Ποτέ δε την πήγαινα αυτή τη γλώσσα.
Thank πάντως.

Paradise Lost - Draconian Times
Theatre Of Tragedy - Velvet Darkness They Fear
Moonspell - Wolfheart
ε κατεβα αυτα και βλέπουμε

Ωραίος.



#25 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 27 May 2008 - 13:59

Kresto οπως ειπα ακουγα παλιοτερα avenged ρε.....ε και οκ καποια στιγμη συνειδητοποιησα πως δεν λενε και τοσα πολλα.....ειχα δοκιμασει προσφατα να βαλω το seventh trumpet μετα απο αρκετο καιρο και με ξενερωσαν τα καθαρα φωνητικα.....ηταν πολυ pussywhipped......

Tωρα για τον shadows.....δεν ειναι τυχαιο που και αυτος και ο Matt απο τους bullet for my valentine ειχαν το ιδιο προβλημα και πλεον λαλαριζουν μονο.....ε προφανως αν δεν το χουν ας το αφησουν για αλλους που ξερουν...κακο στον εαυτο τους κανουν.....

Και επισης δεν ειναι τυχαιο που τα μονα μελη που αξιζουν απο τους avenged- o lead guitarist και o drummer δηλαδη-ειναι οι λιγοτερο ποζεροι εκει μεσα......εγω πιστευω πως χαραμιζονται......

α και επισης.....αν δεν το χεις κανει ηδη ακου αν ειναι as I lay dying......λογικα θα σαρεσουν.....εμενα μαρεσουν...αλλοι τους κραζουν.....whatever.....


Τωρα να προτεινω μερικους death metal δισκους που δεν ανεφερε κανεις

Νile-Annihilation of the Wicked (ενα θα πω.Κολλιας.τελος.)
Dismember-Like an Ever Flowing Stream
Death-Spiritual Healing
Carnage-Dark Recollections
Cannibal Corpse-The Bleeding,Gore Obsessed

τωρα απο grind με καλυψαν αλλοι.....

επισης μερικοι δισκοι που δεν αναφερθηκαν και μετρανε απο διαφορα ειδη:

-Down-NOLA
-Evergrey-Mondey Morning Apocalypse
-Nevermore-Dead Heart in a Dead World,The Godless Endeavor(γενικα ισως η μονη μπαντα με στοιχεια απο...arghhh δεν μπορω να πω τη λεξη...οχιιιι....τεσπα....με στοιχεια power....που τα χωνει.....)
-Αlexisonfire-Crisis
-Anterior-This Age of Silence (απιστευτη νεα μπαντα που ανακαλυψε ενας φιλος μου.....πραγματικα αξιζει....trust me...)

ε λιγο πολυ αυτα....αν θυμηθω κατι θα το γραψω....
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#26 Sparklight

Sparklight

    coming soon...

  • Members
  • 2 posts

Posted 27 May 2008 - 14:26

Βλέπω ότι έχουν αναφερθεί μερικές πολύ ωραίες λίστες,οπότε :

Doom/death metal:
Draconian-Turning season within
Swallow the sun-Hope,The morning never came
Runemagick-Enter the realm of death,Darkness death doom,Envenom,
Dawn of th end,Invocation of magick
My Dying Bride -Songs of Darkness, Words of Light
Morgion -Solinari:unlucky:

Funeral Doom metal:
Ahab-
The Call of the Wretched Sea
Funeral-From these wounds,Tragedies,In fields of pestilent grief
Wormphlegm-Tomb of the ancient king
Hierofant-The tome
The funeral orchestra-Feeding the abyss:nanteee:

Power metal:
Hibria-Defying the rules
Dark at dawn-Of decay and desire,Crimson frost,Baneful skies(godly)
Dream evil-Dragonslayer
Kiuas:The spirit of Ukko(for the win)
Wintersun:Wintersun
Tad Morose:Undead,Modus Vivendi:hero:

Melodic Death:
Dark Tranquility: Damage done,Haven,Skydancer
The fifth sun:Hunger to survive
In Flames:Lunar Strain,Colony
Suidakra:Signs for the fallen,Caledonia,Emprise to Avalon:mador2:

Heavy metal:
Ironsword:Return of the warrior
Root:The temple in the underworld,The book,Zjeveni
Pagan Altar:Mythical and magical:df13952b:

Death metal:
Kataklysm:Serenity in fire,Shadows and dust,Epic:the poetry of war
Immolation:Shadows in the light
Vader:Impressions in blood,More vision and the voice
The Chasm:The spell of retribution,Procession to the infraworld,Reaching the veil of death:madtodeath:

Εξαιρετικοί είναι και οι The Ocean με την προϋπόθεση να ακούσετε πρώτα τα Fluxion,Aeolian και μετά το Precambrian.

Υ.Γ τα smilies εκπροσωπούν το πνεύμα κάθε είδους.


Posted Image

The slumbering dragon has been awaken! It wants milk.


#27 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 27 May 2008 - 14:52

Kresto οπως ειπα ακουγα παλιοτερα avenged ρε.....ε και οκ καποια στιγμη συνειδητοποιησα πως δεν λενε και τοσα πολλα....

Σέβομαι ότι δεν σου άρεσουν.

Tωρα για τον shadows.....δεν ειναι τυχαιο που και αυτος και ο Matt απο τους bullet for my valentine ειχαν το ιδιο προβλημα και πλεον λαλαριζουν μονο.....ε προφανως αν δεν το χουν ας το αφησουν για αλλους που ξερουν...κακο στον εαυτο τους κανουν.....

O matt shadows πρόσφατα άρχισε πάλι το screaming στα παλιά κομμάτια (σε live). Τα screams του Second Heartbeat,Eternal Rest,Remenissions,Darkness Surrounding είναι τα καλύτερα που έχω ακούσει. Πραγματικά πρώτη φορά πορόθηκα με screaming τόσο πολύ.Ο άνθρωπος το κατέχει ακόμα.

Και επισης δεν ειναι τυχαιο που τα μονα μελη που αξιζουν απο τους avenged- o lead guitarist και o drummer δηλαδη-ειναι οι λιγοτερο ποζεροι εκει μεσα......εγω πιστευω πως χαραμιζονται......

ΓΙΑΤΙ ΛΕΣ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ?? Πρώτο και καλυτέρο ποζέρι είναι ο Synyster, και ο Rev όμως δεν πάει καθόλου πίσω
Spoiler: Rev

Spoiler: Synyster Gates

Άμα το είχες ψάξει όντως το θέμα θα έβλεπες οτι ο Synyster ήταν ο πρώτος που άρχισε να βάφει νυχάκια και ματάκια...
Και σε καμία περίπτωση ο Syn δεν είναι ποιό "ταλαντούχος" απτον Ζacky.
Ας μην πιάσουμε το θέμα ποζέρια τώρα γιατί έχω πολλά να πώ και εκεί :stubborn:


α και επισης.....αν δεν το χεις κανει ηδη ακου αν ειναι as I lay dying......λογικα θα σαρεσουν.....εμενα μαρεσουν...αλλοι τους κραζουν.....whatever.....

NOOOOOOTTT!!!! THEY SUCK BALLS.PERIOD.


Για να μην ξεφύγω τελείως να προτείνω δύο album που δεν ξέρω αν τα πρότεινε κανείς
Ez3kiel - Barb4ry
Horse The Band - R.Borlax (nintendocore=pure win)

#28 Hanzo

Hanzo

    Relief Pitcher

  • Members
  • 943 posts

Posted 27 May 2008 - 15:20

Χμμ....ωστε ποζερι μας βγηκε και ο Synyster ε......σταματησα να ακουω τη μπαντα και χαλασε και αυτος :P....παντως οτι ειναι αρκετα πιο talented απο τον αλλο τον φρατζομενο δεν το συζητω καν....δεν ειμαι ο μονος που το λεει.....

τωρα για τα φωνητικα....κοιτα και ο αλλος ο matt τω bullet κανει μερικα ακομα.....αλλα αφου δεν το χουν....η εισαι tomas lindberg kai george fisher η τραγουδας οτι σε παιρνει γιατι αλλιως κακο στον εαυτο σου μονο κανεις...

Και τωρα ρε φιλε...ελεος αλλα μουσικη ακουμε οχι ποιος εβαψε πρωτος τα νυχια του....καλα σε αυτο το θεμα μπορει και να χεις δικιο....τους ξερεις καλυτερα.....(ας σταματησει εδω η συζητηση για τους avenged γιατι ξεφυγαμε και μιλαμε μονοι μας....Αν διαφωνεις ακομα στειλε pm καλυτερα...)



.......α......και γιατι δεν σαρεσουν οι Αs I lay? :huh: .....they arent bad at all....
Posted Image


This is the sig I have prepared for myself and if you don't like it don't be rude about it.

#29 Kresto

Kresto

    Σαρδέλα

  • Members
  • 301 posts

Posted 27 May 2008 - 16:18

Και τωρα ρε φιλε...ελεος αλλα μουσικη ακουμε οχι ποιος εβαψε πρωτος τα νυχια του....


Ε εντάξει τώρα τι να σ πώ.. :P Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω και εγώ, εδώ και πολύ καιρό τώρα
Εσύ το άρχισες αυτο με τα ποζέρικα κτλ.. γιαυτό σου απάντησα.
Απλά να βλέπεις καλύτερα τι γράφω, μόνο αυτό ζητάω:

Δεν ακολοθουμε ούτε κάποια κουλτόυρα ούτε κάποιο τρόπο ζωής, μουσική ακούμε.


Ναι κ ήρθε ή ώρα να τελείωσει η συζήτηση :congrats:

#30 keetharesh

keetharesh

    Θρας Τζαζ Ασασιν

  • Members
  • 43 posts

Posted 27 May 2008 - 18:54

-Evergrey-Mondey Morning Apocalypse


ε οχι ρε συ!
το χειροτερο τους βρηκες;
δισκογραφια εχω αφθεντικη σαν πρωην παουαπρογκστερ και ειναι ενας απ'τους λογους που σιχαθηκα το ειδος, αντι να προτεινεις δισκους σαν το "solitude*dominance*tragedy" και "in search of truth". ξερω ειναι στους αγαπημενους σου αλλα μου εκανε τρελη εντυπωση αν ειχες παρακολουθησει την πορεια τους και διαλεξες αυτο.

Για να μην ξεφύγω τελείως να προτείνω δύο album που δεν ξέρω αν τα πρότεινε κανείς
Ez3kiel - Barb4ry


μια σελιδα πισω.
Posted Image