Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Τι είναι τέχνη;


  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#16 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 25 May 2008 - 21:09

Τέχνη είναι τα 2 τελέυταία επεισόδια του NGE

#17 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 26 May 2008 - 01:49

τεχνη ειναι κατι που εχει διαχρονικη αξια και εμπνεει τους ανθρωπους (ή καπως ετσι τελος παντων:smokingg:).

#18 laraska

laraska

    Self imposed ban

  • Members
  • 1,875 posts

Posted 26 May 2008 - 01:51

οριστε ενα τραγουδι , αυθεντικη τεχνη απο εναν αυθεντικο ταλαντουχο ανθρωπο :

Spoiler:

Posted Image
Spoiler:
Spoiler:
Spoiler:
[IMG]http://www.anime.gr/forums/%5Burl=http://dragcave.net/view/yrOI%5D%5Bimg%5Dhttp://dragcave.net/image/yrOI.gif%5B/img%5D%5B/url%5D[/IMG]

#19 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 May 2008 - 02:01

Νομίζω το ερώτημα αυτοαναιρείται απο μόνο του. Δεν υπάρχει ένας απόλυτος ορισμός του τι είναι τέχνη. Τέχνη μπορει να είναι απο ένα σκίτσο, μέχρι μια λευκή σελίδα, ένα τραγούδι, το οτιδήποτε. Δεν χρειάζεται να είναι απόλυτα κατανοητό ή αποδεκτό απο άλλους.

Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, κάθε περιορισμός να ορίσουμε το τι είναι τέχνη είναι σαν να σκοτώνουμε τη τέχνη την ίδια. Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για να εκφραστεί με λόγια, και πολύ μεγάλο για να αποκλείσεις κάτι απο αυτό. Όσο πιο πολύ προσπαθούμε να το ορίσουμε, τόσο πιο πολύ το σκοτώνουμε.

Και επειδή χρωστάω μια απάντηση

Μπράβο του που μπορούε να κάνει άψογα σχέδια και δεν τα έκανε, a great waste of talent. Δεν μίλησα για τεχνικό ή περίπλοκο σχέδιο, αλλά για σχέδιο που περιέχει κάποιες γνωστές φόρμες και μπορεί να αποκρυπτογραφηθεί, να βρίσκεις ένα νόημα σ' αυτ


Είναι απαραίτητο να έχει γνωστές φόρμες? Να βγάζει νόημα? Το γράφει κάποιος αόρατος νόμος μήπως? Χίλιες φορές κάτι απολύτως κάφρικο ή άκυρο ή ασύνδετο που όμως έχει γίνει έξω απο καλούπια και τέτοιους περιορισμούς, παρά κάτι γεμάτο νοήματα και δεν ξέρω και εγώ τι που έχει γίενι μέσα απο αυτούς τους περιορισμούς.

Και όλοι εσείς που λέτε ότι μπορείτε από τους πίνακες του Pollock να καταλάβετε τον ψυχισμό του, τρέφετε την αυταπάτη ότι μπορείτε. Είναι σαν να ψάχνετε απόκρυφα μηνύματα στα νούμερα του Λόττο. Δεν είμαι εγώ ρηχός, εσείς είστε αιθεροβάμονες.


Δεν ξέρω ποιοι είναι οι άλλοι, αλλά μιλώντας για εμένα, δεν ψάχνω ούτε χρειάστηκε να ψάξω κάτι για το ψυχισμό του κάθε Pollock. Μου αρέσει, με ευχαριστεί, πολλές φορές με προβληματίζει και πάνω απ' όλα με κάνει να νιώθω κάθε έργο του κάτι. Το να μη νιώθεις έτσι σεβαστό. Το να το εκμηδενίζεις για αυτό το λόγο όμως δen είναι.
Posted Image

#20 Tamaki

Tamaki

    Anime Amateur

  • Members
  • 66 posts

Posted 26 May 2008 - 02:13

Δεν νομίζω ότι μπορώ να δώσω ορισμό του τι είναι τέχνη. Για να παραφράσω τον Potter Stewart, "I cannot define art, but I know when i see it".

Ίσως όμως μπορώ να πω τι δεν είναι τέχνη. Τέχνη δεν είναι ένα έργο που σου τραβάει την προσοχή με το να σε προσβάλει ή να σε αηδιάζει. Αυτό λέγεται καφρίλα/ποζεριά χειρίστου είδους. Τέχνη επίσης δεν είναι κάτι το οποίο δεν είναι τίποτα το συγκεκριμένο, κάτι το οποίο δημιουργήθηκε στην τύχη, χωρίς μια ελάχιστη σκέψη. Αυτό είναι κοροϊδία. Και τέχνη δεν είναι το να μην κάνεις τίποτα (πχ το 4'33'' του "avant-garde" συνθέτη John Cage, ή ένας λευκός πίνακας), αυτό είναι "εξυπνάδα".

Σχεδόν κάθε τι άλλο πιστεύω ότι μπορούμε να το πούμε τέχνη, είτε είναι καλό είτε όχι, είτε είναι εμπορευματοποιημένο είτε όχι, είτε είναι γνωστό είτε όχι, είτε είναι δύσκολο είτε όχι.


Qft!
Θα συμφωνήσω πάλι με τον Kenny!
(Η πρώτη γραμμή μου θύμησε εκείνον που έδεσε ένα σκύλο να πεθάνει από τη πείνα και το είπε τέχνη.. η πιο κάτω την Γιόκο Όνο..)

:gn2:
υ.γ.Δεν συμφωνώ με τον Kenny για να πάω κόντρα στον red pyramid.. έλεος.

Edited by LaRocca, 26 May 2008 - 02:19.

Spoiler:




#21 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 26 May 2008 - 02:15

Qft!
Θα συμφωνήσω πάλι με τον Kenny!

:gn2:


:oo:Καλάαααα, κάτσε να σου γκρινιάξω αύριο να δείς με ποιον θα συμφωνείς:hahaha:

υ.γ. δεν είπα ότι το έκανες γ να με πάς κόντρα, έλεος

Edited by red pyramid, 26 May 2008 - 02:22.

Posted Image

#22 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 26 May 2008 - 03:51

Well... Αυτο ειναι τεχνη.
Spoiler: Art

It, s about beauty, and style....

Edited by somnium, 26 May 2008 - 04:00.

Posted Image


#23 odin

odin

    Lord of valhalla

  • Retired Staff
  • 1,535 posts

Posted 26 May 2008 - 05:47

Δεν υπάρχει ένας απόλυτος ορισμός του τι είναι τέχνη. Τέχνη μπορει να είναι [...]το οτιδήποτε.

Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, κάθε περιορισμός να ορίσουμε το τι είναι τέχνη είναι σαν να σκοτώνουμε τη τέχνη την ίδια.

Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για να εκφραστεί με λόγια, και πολύ μεγάλο για να αποκλείσεις κάτι απο αυτό.

No offence man,αλα οπως το βλεπω εγω ορισμοι που απλα περιλαμβανουν δυνητικα τα παντα στον ορο τεχνη ειναι αυτοι που σκοτωνουν την τεχνη.Γιατι αν τα παντα ειναι τεχνη τοτε απλα ειμαστε ολοι καλλιτεχνες,so what's the big deal with it?

ΥΓ.Για οσους ειπαν οτι τεχνη ειναι οτιδηποτε σε εκφραζει,εχω μια ερωτηση:Εγω εχω την δυνατοτητα να εκφραστω με ενα βλεμμα ή με εναν ψιθυρο.
Αυτο εινια τεχνη?Ειμαι καλλιτεχνης?

#24 Namida

Namida

    Nihao

  • Members
  • 1,106 posts

Posted 26 May 2008 - 07:19

Πρόσφατα έκανα ένα σεμηνάριο, και ένα από τα μαθήματα ήταν η ιστορία της τέχνης. Ξεκινήσαμε από προϊστορικούς πολιτισμούς, αρχαία Ελλάδα, Ρώμη, μεσαίωνα, αναγέννηση και φτάσαμε στο σήμερα. Μιλήσαμε για αρχιτεκτονική, γλυπτική, ζωγραφικά κλπ. Αλλά όσο και να προσπαθώ να θυμηθώ, δεν νομίζω να ορίσαμε τι είναι τέχνη. Μάλλον δεν χρειάστηκε, επειδή όλοι μπορούσαμε να αναγνωρίσουμε τι περιλαμβάνει. Ο όρος τέχνη πρέπει είναι ριζομένος στο κοινονικό υποσυνήδιτο. Τέχνη θεωρήται και ένα έργο του Πραξιτέλη, τέχνη και ο τσολίας με το στρινγκ στο destroy Athens. Κάποια έργα είναι κοινά αποδεκτά από την πλειοψηφία του κόσμου, κάποια κοινά αππορηπτέα. Ομώς κανένα από αυτά δεν παύει να είναι τέχνη, είτε μας αρέσει είτε όχι.



#25 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 26 May 2008 - 11:08

Ίσως όμως μπορώ να πω τι δεν είναι τέχνη. Τέχνη δεν είναι ένα έργο που σου τραβάει την προσοχή με το να σε προσβάλει ή να σε αηδιάζει. Αυτό λέγεται καφρίλα/ποζεριά χειρίστου είδους. Τέχνη επίσης δεν είναι κάτι το οποίο δεν είναι τίποτα το συγκεκριμένο, κάτι το οποίο δημιουργήθηκε στην τύχη, χωρίς μια ελάχιστη σκέψη. Αυτό είναι κοροϊδία. Και τέχνη δεν είναι το να μην κάνεις τίποτα (πχ το 4'33'' του "avant-garde" συνθέτη John Cage, ή ένας λευκός πίνακας), αυτό είναι "εξυπνάδα".


No offence man,αλα οπως το βλεπω εγω ορισμοι που απλα περιλαμβανουν δυνητικα τα παντα στον ορο τεχνη ειναι αυτοι που σκοτωνουν την τεχνη.Γιατι αν τα παντα ειναι τεχνη τοτε απλα ειμαστε ολοι καλλιτεχνες,so what's the big deal with it?


Νομίζω πως την καλύτερη απάντηση σε αυτό την έδωσε η himawarinosekai:

Νομίζω ότι πολύς κόσμος μπερδεύει τόν ορισμό της τέχνης με αυτόν της υψηλής τέχνης.


Τέχνη είναι και το να παίξει κανείς την Ενάτη του Μπετόβεν κλάνοντας. Ο,τιδήποτε φτιάχνει ο άνθρωπος με σκοπό να εκφραστεί είναι τέχνη.

Τώρα για να μετονομαστεί αυτή η τέχνη σε υψηλή τέχνη, μπαίνουν στη μέση κριτήρια όπως η τεχνική, η πρωτοτυπία κλπ, και αν και υπάρχουν αντικειμενικά κριτήρια αξιολόγησης αυτών των κριτηρίων, ο υποκειμενισμός στην υψηλή τέχνη είναι διάχυτος. :orly:


Απλά συνήθως όταν λέμε τέχνη εννοούμε την υψηλή τέχνη, την καλλιτεχνία. Βέβαια το τι θεωρείτε καλλιτεχνία είναι κάπως υποκειμενικό. Ναι κι εγώ μπορώ να ζωγραφίσω κάτι αλλά μιας και δεν τα πάω καλά στην ζωγραφική οι περισσότεροι θα το θεωρήσουν μια βλακεία. Για αυτό δεν θα θεωρούμε καλλιτέχνης. Παρόλα αυτά αυτό που έκανα αποτελεί τέχνη με την έννοια ότι αυτές οι γραμμές ήταν δική μου παραγωγή και εμμέσως εκφράζουν εμένα. Επίσης είπες Kenny ότι πχ ένας λευκός πίνακας, ή ένα έργο που έγινε στην τύχη δεν είναι τέχνη αλλά κοροϊδία. Ίσως και να είναι, όμως σκέψου ότι αυτό μπορεί να εκφράζει κάποιον που είναι τεμπέλης, και δεν θέλει να μπει στον κόπο να κάνει δύσκολο έργο. Οπότε τον εκφράζει κάτι τυχαίο και χωρίς κάποιο συγκεκριμένο νόημα. Πολύ πιθανόν εσένα να μην σου αρέσει, και ίσως να μην αρέσει σε πολύ κόσμο. Όμως δεν παύει να εκφράζει κάποια άτομα.

Όπως το βλέπω εγώ τουλάχιστον, κάθε περιορισμός να ορίσουμε το τι είναι τέχνη είναι σαν να σκοτώνουμε τη τέχνη την ίδια. Είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο για να εκφραστεί με λόγια, και πολύ μεγάλο για να αποκλείσεις κάτι απο αυτό. Όσο πιο πολύ προσπαθούμε να το ορίσουμε, τόσο πιο πολύ το σκοτώνουμε.

Ναι αλλά το να μην ορίζουμε κάποια πράγματα τους δίνει κάπως μαγική και θεϊκή υπόσταση και αυτό εμένα δεν μου αρέσει. Δεν μου αρέσει πχ να λέω, αυτό δεν ορίζεται γιατί δεν το πιάνει το κεφάλι μου. Βέβαια όντως, είναι πολύ δύσκολο να ορίσουμε τι είναι τέχνη, κυρίως επειδή είναι κάτι πολύ αφαιρετικό και υποκειμενικό.

Είναι απαραίτητο να έχει γνωστές φόρμες? Να βγάζει νόημα? Το γράφει κάποιος αόρατος νόμος μήπως? Χίλιες φορές κάτι απολύτως κάφρικο ή άκυρο ή ασύνδετο που όμως έχει γίνει έξω απο καλούπια και τέτοιους περιορισμούς, παρά κάτι γεμάτο νοήματα και δεν ξέρω και εγώ τι που έχει γίενι μέσα απο αυτούς τους περιορισμούς.

Δεν ξέρω ποιοι είναι οι άλλοι, αλλά μιλώντας για εμένα, δεν ψάχνω ούτε χρειάστηκε να ψάξω κάτι για το ψυχισμό του κάθε Pollock. Μου αρέσει, με ευχαριστεί, πολλές φορές με προβληματίζει και πάνω απ' όλα με κάνει να νιώθω κάθε έργο του κάτι. Το να μη νιώθεις έτσι σεβαστό. Το να το εκμηδενίζεις για αυτό το λόγο όμως δen είναι.

Ακριβώς. Δεν χρειάζεται να υπάρχει κάποιο υψηλού επιπέδου νόημα για να θεωρηθεί κάτι τέχνη. Τώρα αν αυτό θεωρείται αντικειμενικά καλλιτεχνία είναι άλλο θέμα.

ΥΓ.Για οσους ειπαν οτι τεχνη ειναι οτιδηποτε σε εκφραζει,εχω μια ερωτηση:Εγω εχω την δυνατοτητα να εκφραστω με ενα βλεμμα ή με εναν ψιθυρο.
Αυτο εινια τεχνη?Ειμαι καλλιτεχνης?

Εδώ είναι ίσως ένα άλλο πρόβλημα, το ποια είναι τα όρια του να κάνεις κάτι ώστε να εκφραστείς και να δημιουργήσεις ένα καλλιτέχνημα κλπ, και το να κάνεις κάτι πχ για να επικοινωνήσεις για να επιβιώσεις κλπ. Μάλλον έχει να κάνει με τον τι σκοπεύεις να πετύχεις όταν κάνεις κάτι. Αν πχ εσύ κάνεις ένα βλέμα και το βγάλεις φωτογραφία, ή ηχογραφήσεις τον ψίθυρο, θα μπορούσες να πεις ότι αυτό είναι για σένα τέχνη. Είναι λίγο θολό νομίζω που τελειώνει η τέχνη και αρχίζουν όλα τα άλλα.
phmava.php

#26 otakusan7

otakusan7

    Anime Amateur

  • Members
  • 82 posts

Posted 26 May 2008 - 11:26

Λοιπόν... ας βάλω και την δική μου πινελιά σε αυτό το μέσο έκφρασης (forum) που σε καμμία περίπτωση δεν είναι τέχνη... λοιπόν η τέχνη είναι μια κοινωνική δύναμη που όπως και η επιστήμη είναι ένα μέσο γνώσης με την ιδιαιτερότητα να αντανακλά και αναπαράγει την πραγματικότητα με την μορφή καλλιτεχνικών "εικόνων" προσιτών στις αισθήσεις... Σαφέστερος ορισμός της τέχνης δεν υπάρχει... υπάρχουν διάφορες αποδόσεις τέχνης (διάφορα καλλιτεχνικά ρεύματα και σχολές) αλλά για να είναι κάτι τέχνη πρέπει να πατάει στην εμπειρία του μέσου ανθρώπου και να του περνάει ένα μήνυμα (άσχετα αν αυτό το μήνυμα μπορεί να διαφέρει από άτομο σε άτομο ανάλογα με τις εμπειρείες του)... άρα τέχνη δεν είναι κάτι το τυχαίο και κάτι που δεν μπορεί να καταλάβει η πλειωνότητα του κόσμου... αν χρειάζεσαι πτυχίο για να καταλάβεις ένα έργο δεν είναι τέχνη so simple... αν ένα έργο είναι μουτζουρες σε χαρτί όσο μεγάλο μικρό ωραίο αισθητικά ή άσχηνο και αν είναι εγώ αν δεν καταλάβω (ή τουλάχιστον υπονοήσω) γιατί έγιναν αυτές οι μουτζούρες δεν είναι τέχνη... και για να προλάβω παρανοήσεις... η τέχνη σε καμμιά περίπτωση δεν είναι υποκειμενική αφού το μέσο νοητικό κοινωνικό επίπεδο δεν είναι κάτι υποκειμενικό παρά τις εσωτερικές αντιθέσεις του...

Edited by otakusan7, 26 May 2008 - 11:31.

Posted ImagePosted ImagePosted Image


#27 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 May 2008 - 11:37

Τεχνη για μενα, ειναι η οποιαδηποτε μορφη εκφρασης συναισθηματων και διαθεσης που ομως μενει στο χρονο.Κοινως, καποιος μπορει απλα να πει λεκτικως τι αισθανεται, ή τι διαθεση εχει...αυτο δεν ειναι τεχνη...ενας ομως που θα ζωγραφισει τα συναισθηματα του, που θα γραψει ενα ποιημα για τα συναισθηματα του, ενας που θα φτιαξει ολοκληρη ταινια για να εκφρασει τα συναισθηματα του, ενας που θα γραψει τραγουδι γι αυτα που αισθανεται, ναι, ειναι τεχνη. Για μενα, δεν εχει νοημα η "τεχνη" που δεν περναει, οπως προειπε ο Otakusan, το μηνυμα που θελει ο καλλιτεχνης να περασει στον μεσο ανθρωπο.Ταινιες σαν του David Lynch που χρειαζεται τημ εμπειρογνωμονων για να την καταλαβει καποιος, δεν ειναι τεχνη...βεβαια σε αυτες τις ταινιες, τεχνη υπαρχει..πχ αυτη του σκηνογραφου, αυτη του φωτογραφου, που εχουν φτιαξει μια εικονα που σου βγαζει καποια συναισθηματα...αλλα η ταινια αυτη καθεαυτη δεν ειναι. Με την ιδια λογικη εκλαμβανω και ζωγραφικους πινακες που δεν βγαζουν νοημα, και ποιηματα που δεν βγαζουν νοημα, και τραγουδια που δεν βγαζουν νοημα.
Το να εισαι καλλιτεχνης, και να ασκεις μια τεχνη για να εκφραστεις, προυποθετει οτι ο αλλος θα καταλαβει αυτο που του δειχνεις, γιατι αλλιως για ποιο λογο να το κανεις?Εκφρασου λεκτικα, και μην αυτοαποκαλεισαι καλλιτεχνης.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#28 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 26 May 2008 - 12:10

Ο κανόνας στην κοινωνία είναι απλός: κανείς τέχνη αν υπάρχει κόσμος που να δέχεται, ότι αυτό που κανείς είναι τέχνη.
Και τελικά, αν αξίζει ή όχι μονό ο χρόνος μπορεί να δείξει.


#29 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 26 May 2008 - 13:03

Τι είναι τέχνη? Χμμμ αυτό είναι κάτι πολύ υποκειμενικό...κάτι που ένα άτομο μπορεί να θεώρει σαν τέχνη άλλος μπορεί να νομίζει ότι είναι απλός κάτι παλιοσίδερα. Η τέχνη πάντα συνόδευε τον άνθρωπο μέσα στους αιώνες και στης χιλιετίες από τις ζωγραφιές τον σπηλαίων στη Μονα Λιζα μέχρι την σύγχρονη ζωγραφική με 3 διαφορετικού χρώματος γραμμές(ναι υπάρχουν και τέτοια και μάλιστα νομίζω έκανε και 7 εκατομμύρια ο συγκεκριμένος πινάκας άμα το βρω σε φωτογραφία θα το ανεβάσω να το δείτε). Από την πρώιμη γλυπτική με που προσπαθούσαν να απεικονίσουν μια γυναίκα(που ποιο πολύ έμοιαζε με μπάλα με 2 εξογκώματα για στήθος) στα αρχαία ελληνικά και ρωμαϊκά γλυπτά μέχρι τα σημερινά παλιοσίδερα σε μια σύνθεση...Η τέχνη αλλάζει διαρκώς εξελίσσετε είναι ένας ζωντανός οργανισμός αυτό που σήμερα θεωρούμε παλιοσίδερα αύριο είναι γλυπτό και μια παιδική ζωγραφιά αριστούργημα. Το τι είναι τέχνη μπορεί και να μην βρούμε την απάντηση αλλά το τι είναι αριστούργημα μπορούμε επειδή μονό αυτά επιβιώνουν μέσα στους αιώνες.
Posted Image

#30 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 26 May 2008 - 13:52

ΥΓ.Για οσους ειπαν οτι τεχνη ειναι οτιδηποτε σε εκφραζει,εχω μια ερωτηση:Εγω εχω την δυνατοτητα να εκφραστω με ενα βλεμμα ή με εναν ψιθυρο.
Αυτο εινια τεχνη?Ειμαι καλλιτεχνης?


Αν αναφέρεσαι σ εμένα, είπα ότι τέχνη είναι ό,τι φτιάχνει ο άνθρωπος με σκοπό να εκφραστεί και όχι οτιδήποτε σε εκφράζει γενικά και αόριστα. (αυτό για να ξεκαθαρίσω τον ορισμό μου)

Το βλέμμα και ο ψίθυρος, αν και μπορεί να αποτέλούν δημιουργία δε σε καθιστουν καλλιτέχνη, γιατί ο καλλιτέχνης φτιάχνει τέχνη που έχει κάλλος, δηλ. ομορφιά, δηλαδή υψηλή τέχνη, καλλιτεχνία όπως έγραψε και ο phm πιο πάνω. Τα κριτήρια που καθορίζουν τί είναι καλλιτεχνία δεν έχω τα προσόντα να τα ορίσω, αλλά απ' όσο έχω διαβάσει, ο κάθε ειδήμων έχει διαφορετικά κριτήρια στο μυαλό του. Για κάποια καλλιτεχνικά έργα όμως (ευτυχώς) συμφωνούν όλοι ότι αποτελούν υψηλή τέχνη. (πχ η Τζοκόντα)
Φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πως ο ψίθυρος και το βλέμμα μπορούν να αποτελέσουν υψηλή τέχνη, και μάλιστα να ενταχθούν πχ στην υποκριτική, ή στη χορογραφία.

Και για να μπώ στη μοντέρνα τέχνη, όπου η κάθε κουτσουλιά μοσχοπωλείται ως καλλιτεχνικό έργο, η πρότασή μου είναι να στολίζει ο καθένας το σπίτι του με τις δικές του κουτσουλιές.:nosey: