Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Θεατρο...


  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#16 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 23 May 2008 - 14:21

Ειτε επιτυχια, ειτε αποτυχια, η λεξη παταγος, θυμιζει θορυβο, εκρηξη κτλ κτλ..ειναι αναλογα πως το χρησιμοποιεις...αν πεις οτι κατι ειναι φοβερο, με την ιδια λογικη, δε θα επρεπε να ειναι κατι καλο οταν προκαλει φοβο..καπως ετσι...εμεις εχουμε αλλα θεατρα..δασους δεν εχουμε..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#17 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 24 May 2008 - 22:53

Τελευταία παράσταση που είδα ήταν το "Αμάρτημα της Μητρός μου" με τον εξαιρετικό Ηλία Λογοθλετη και τη ΜΑρία Ζάχαρη. Από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει.

Αλλά...

όσο καταπληκτκό και να ναι το θέατρο, όση μαγεία και αν σου προσφέρει( τυχαίνει να είμαι σε δυο θεατρικές ομάδες και να κάνω παραστάσεις και το λατρεύω) δυστηχώς με τέτοιες τιμές δε γίνεται να παρακολουθείς 3-4 παραστάσεις το μήνα, πράγμα που το θεωρώ ααπαραίτητο προσωπικά. Μια τετραμελής οικογένεια αν αποφασίσει να πάει ένα θέτραο κάποιο βράδυ( ΟΧΙ ΣΕΦΕΡΛΗ, αυτό δεν είναι θέατρο) θα χρειαστεί μίνιμουμ 60-80 Ευρώ. Πράγμα που στη "γενιά των 700 Ευρώ" είναι άκρως απαγορευτικό.

Στην αρχαία Αθήνα άφηναν δωρεάν την παρακολούθηση και έφερναν τον κ΄σομο στο θέατρο. Το έτος 2008 λίγοι είναι αυτοί που έχουν την δυνατότητα για θεατρικές παραστάσεις, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν πάει στο θέατρο για χρόνια ολόκληρα, κι αυτό μόνο καλό δεν είναι...

#18 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 25 May 2008 - 02:09

Τελευταία παράσταση που είδα ήταν το "Αμάρτημα της Μητρός μου" με τον εξαιρετικό Ηλία Λογοθλετη και τη ΜΑρία Ζάχαρη. Από τις καλύτερες παραστάσεις που έχω δει.

Αλλά...

όσο καταπληκτκό και να ναι το θέατρο, όση μαγεία και αν σου προσφέρει( τυχαίνει να είμαι σε δυο θεατρικές ομάδες και να κάνω παραστάσεις και το λατρεύω) δυστηχώς με τέτοιες τιμές δε γίνεται να παρακολουθείς 3-4 παραστάσεις το μήνα, πράγμα που το θεωρώ ααπαραίτητο προσωπικά. Μια τετραμελής οικογένεια αν αποφασίσει να πάει ένα θέτραο κάποιο βράδυ( ΟΧΙ ΣΕΦΕΡΛΗ, αυτό δεν είναι θέατρο) θα χρειαστεί μίνιμουμ 60-80 Ευρώ. Πράγμα που στη "γενιά των 700 Ευρώ" είναι άκρως απαγορευτικό.

Στην αρχαία Αθήνα άφηναν δωρεάν την παρακολούθηση και έφερναν τον κ΄σομο στο θέατρο. Το έτος 2008 λίγοι είναι αυτοί που έχουν την δυνατότητα για θεατρικές παραστάσεις, υπάρχουν άτομα που δεν έχουν πάει στο θέατρο για χρόνια ολόκληρα, κι αυτό μόνο καλό δεν είναι...


Θα συμφωνήσω απόλυτα σε όλα όσα λες!

Έχω ασχοληθεί κι εγώ αρκετά σε προσωπικό επίπεδο και παλιότερα έκανα ότι μπορούσα για να πάω σε όσο περισσότερες παραστάσεις γινόταν. Καλά μία εποχή είχα και ατέλεια (βέβαια και σε αυτή την περίπτωση τα θέατρα πάλι λεφτά προσπαθούν να βγάλουν) αλλά μετά που μου τελείωσε και αυτή δυσκολευόμουν πάρα πολύ.

Δυστυχώς φέτος είδα μόνο ένα έργο και αυτό το πλήρωσα και πολύ ακριβά. Υπάρχουν βέβαι μέρες που μπορείς να πληρώσεις πιο φτηνό εισητήριο αλλά δεν είναι έφικτο πάντα είτε για λόγους δουλειάς είτε λόγω οικογενειακών υποχρεώσεων.

Φυσικά και έχω κάνει οικονομίες κατά καιρούς για να πάω στο θέατρο αλλά πόσες φορές μπορεί να το κάνει αυτό κάποιος μέσα σε μία χρονιά;
Κακά τα ψέματα. Το να πας να πιεις ένα καφεδάκι θα το πληρώσεις στην χειρότερη 10 ευρώ.

Το θέατρο έχει φτάσει 25 ευρώ το εισητήριο συν 10 το πρόγραμμα συν τα μεταφορικά (γιατί μπορεί να χρειαστεί και ταξί αν είναι μακριά το θέατρο κ.τ.λ.) συν ότι μετά το θέατρο πάντα θα πας κάπου αλλού να φας κάτι, να συζητήσεις αυτό που είδες, ούτε το πενηντάρικο δεν φτάνει. Οπότε παραείναι...

Ακόμα και μόνο στην παράσταση να πας όπως και να το κάνουμε 25 ευρώ είναι αρκετά. Βέβαια γενικότερα εμείς οι Έλληνες τα σκορπάμε για μπουζούκια και ταβέρνες αλλά αυτό είναι και γούστο του καθενός. Είναι τόσο σκληρή η καθημερινότητα που ο καθένας διαθέτει λίγα λεφτά για να ξεσκάσει οπότε δεν το κατακρίνω.

#19 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 26 May 2008 - 09:54

Στην αρχαια αθηνα το θεατρο ηταν τζαμπα, γιατι απλωνονταν σε μια αλανα και επαιζαν, ουτε τους νοικιαζαν το χωρο, ουτε ειχαν απαιτητικα σκηνικα, ουτε εξοπλισμο, ουτε τιποτα...τι πατε και συγκρινετε ρε παιδια...
Απο την αλλη, ναι το θεατρο ειναι ακριβο, αλλα κανεις δεν ειπε οτι για να πεις οτι πας θεατρο, πρεπει να πας σε 4 παραστασεις τον μηνα..αυτο ειναι υπερβολλη...θα πας στην παρασταση που πραγματικα σε ενδιαφερει να δεις, που ξερεις οτι δεν προκειται να ξανανεβει, και θα κανεις οικονομια απο μια αλλη διασκεδαση που ενδεχομενως να ξοδευες τα λεφτα σου...την λογικη του ελληνα που ξοδευει 200 ευρω σε μια νυχτα στα μπουζουκια, και την επομενη μερα γκρινιαζει για την ακριβεια πραγματικα δεν την καταλαβαινω...ολα γινονται με μετρο.Τωρα παιζουν και οι προταιρεοτητες που βαζεις.
Τα περισσοτερα θεατρα ειναι κοντα σε μεσα μαζικης μεταφορας, οποτε προβλημα να ξοδεψεις λεφτα για μετακινηση δεν παιζει..εκτος αν δε θες να ταλαιπωρηθεις καθολου, οποτε παλι ειναι καθαρα υποκειμενικο.Στο Badminton μπορεις να ερθεις με το μετρο, και με λεωφορειο. Απο το μετρο ειναι 10 λεπτα ποδαροδρομος..ολοι ερχονται με ταξι..σε αυτο δε φταιει οτι το θεατρο ειναι πολυτελεια...φταιει οτι ο κοσμος θελει να φτασει ατσαλακωτος..δεν μπορεις λοιπον, να κατηγορεις το θεατρο οτι ειναι ακριβο. Παρε το εισιτηριο σου που κανει πχ 20 ευρω, ΜΗΝ αγορασεις το προγραμμα που κανει 5 ευρω (χρησιμοτητα αλλωστε δεν εχει), παρε ενα μπουκαλακι νερο που κανει 50 λεπτα και μην παρεις ποτο/καφε/φαγητο απο το μπαρ, 80λεπτα το εισιτηριο του μετρο να ερθεις και 80 λεπτα να φυγεις, το ποσο ειναι λιγοτερο απο 25 ευρω.
τωρα για τις υπολοιπες τιμες, ναι, ειναι ακριβες...αλλα παντα υπαρχουν τσεπες που τις σηκωνουν...οι τιμες ανα ζωνη σε καθε θεατρο ειναι αναλογα το πως θες να δεις αυτο που θα δεις, και το ποσα λεφτα μπορεις να διαθεσεις.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#20 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 26 May 2008 - 14:18

Βασικά τα παραπάνω σχόλια μου ήταν σε γενικότερο επίπεδο και όχι αποκλειστικά για το "Mama Mia" και το θέατρο Badminton. Και το λέω αυτό για να μην παρεξηγηθώ.

Εννοείται πως για κάθε παράσταση οι συντελεστές είναι πολλοί και φυσικά πρέπει όλοι να πληρωθούν. Κανείς δεν είπε πως το θέατρο θα πρέπει να είναι δωρεάν. Επίσης όσον αφορά αυτά που ανέφερα πιο πάνω με τις τιμές γενικότερα και το κοστολόγιο που έβγαλα είναι κατά την προσωπική μου κρίση. Μέχρι πρόσφατα όλες οι συγκοινωνίες τελείωναν το αργότερο στις 12:00 το βράδυ. Πρόσφατα ξεκίνησε το μετρό να έχει επέκταση ωραρίου Παρασκευή και Σάββατο μέχρι τις 2:00 το βράδυ.
Συνήθως λοιπόν όταν πήγαινα θέατρο και η παράσταση ξεκινούσε στις 9:00, καμία παράσταση δεν τελείωνε πριν τις 12:00 οπότε το να πάρω συγκοινωνία για να επιστρέψω στο σπίτι μου ήταν αδύνατον. Αλλά ακόμα και αν πάρω το μετρό, τα λεωφορεία σταματούν στις 12:00 οπότε και πάλι θα πρέπει να πάρω ταξί γιατί στην περιοχή που μένω δεν υπάρχει κοντά στάση μετρό.

Είμαι λάτρης του θεάτρου και μάλιστα του κλασσικού θεάτρου. Παλιότερα πήγαινα σε πιο πολλές παραστάσεις γιατί είχα και περισσότερο χρόνο. Δυστυχώς η ζωή μου έχει αλλάξει πολύ και δεν είναι τόσο εφικτό. Επίσης η τιμή παίζει και ανάλογα με την ημέρα. Για να πας θέατρο χρειάζεσαι και παρέα, κανείς δεν πάει μόνος του. Οι εποχές που τα έκανα αυτά έχουν παρέλθει προ πολλού! Τις καθημερινές το εισητήριο είναι οπωσδήποτε πιο φτηνό αλλά είναι πιο δύσκολο να κανονίσεις μία καθημερινή να πας θέατρο. Την τελευταία φορά που πήγα ήταν Σάββατο και πληρώσαμε και έξτρα λεφτά ακριβώς γιαυτό! Αυτό το βρίσκω κατά κάποιο τρόπο εκμετάλλευση. Δεν είπα να με βάλουν στην καλύτερη θέση και να πληρώσω φοιτητικό αλλά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το Σάββατο πρέπει να έχει πιο ακριβά από τις υπόλοιπες μέρες;

Τέλος και εγώ προτιμώ το θέατρο από τα μπουζούκια (στα μπουζούκια δεν πάω ποτέ γιατί δεν μου αρέσουν) αλλά υπάρχει κόσμος που θέλει να πηγαίνει και δεν μπορώ να το κατηγορήσω αυτό. Άλλωστε γιατί να πάει κάποιος θέατρο αν δεν του αρέσει;

#21 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 27 May 2008 - 10:21

Βασικα εκλαμβανεις ενα σημειο λαθος. Πρωτον, δε μιλουσα μονο για το Badminton, μιλουσα για τα θεατρα γενικα..ειναι τα περισσοτερα σε κεντρικα σημεια..τουλαχιστον αυτα που ανεβαζουν αξιολογες παραστασεις. Απο την αλλη...τα σαββατοκυριακα οι τιμες ειναι κανονικες, και τις καθημερινες ειναι φθηνοτερα. Κοινως, δεν ακριβαινουν τα σκ, φθηναινουν τις καθημερινες. Κατα τη διαρκεια της εβδομαδας, η κινηση πεφτει, οποτε αναγκαστικα ριχνουμε τις τιμες για να τα αγορασει ο κοσμος.Τα σαββατοκυριακα ομως που ο κοσμος βγαινει εξω, δεν υπαρχει λογος να το κανουμε, γιατι πουλιουνται ετσι κι αλλιως.Απο την αλλη, δεν απευθυνομουν προσωπικα σε σενα οταν ειπα για τα μπουζουκια...προς θεου. Απευθυνομουν γενικα στο φαινομενο που εχει καθιερωθει στις μερες μας, που για οπουδηποτε αλλου ξοδευει καποιος υπερογκα ποσα, αλλα οταν ειναι να δει κατι που το θελει πραγματικα να γκρινιαζει για τις τιμες...λες και το ποτο ας πουμε ειναι φθηνο...9 ευρω το ποτο, οταν 11 κανει το μπουκαλι δεν ειναι φθηνο, αλλα ειναι κατανοητο, οτι μεσα στα 9 ευρω, πληρωνεις το σερβις, πληρωνεις το νοικι του μαγαζιου, την συντηρηση του κτλ κτλ κτλ. καπως ετσι λειτουργει και το θεατρο, και αυτο δεν το καταλαβαινουν ολοι...
Απο την πλευρα μας, κι εμεις καταλαβαινουμε, οτι δεν εχουν ολοι τη δυνατοτητα για πιο ακριβη ζωνη απο αυτη των 20 ευρω, αλλα απο την αλλη, δεν θα επρεπε και ο πελατης να εχει παραλογες απαιτησεις οταν πληρωνει 20 ευρω, και να περιμενει να εχει την ιδια ορατοτητα με αυτον που πληρωνει 85...τεσπα..μεγαλο θεμα...εγω ελεγα να πιασουμε κουβεντα για παραστασεις, και οχι για το κοστος του και την αιτιολογηση του κοστους..
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#22 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 27 May 2008 - 20:08

Βασικα σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι καλο να μελετας με πολυ προσοχη το seating plan του θεατρου... Μια θεση παρακατω μπορει να σε γλυτωσει αρκετες δεκαδες ευρω. Το μυστικο ειναι να πηγαινεις για τις θεσεις στις οποιες βρισκονται μεταξυ των διαφορων οικονομικων ζωνων.

Αυτο ισχυει ιδιαιτερα για τα θεατρα με περιεργο σχημα οπως τα κλασσικα οπερατικα σε σχημα πεταλου. Στο Κοβεντ Γκαρντεν ειχα σταμπαρει μια σειρα θεσεων που απειχαν μονο εναμισυ μετρο απο τις θεσεις της κεντρικης πλατειας, αλλα η διαφορα στη τιμη ηταν πανω απο 100 λιρες. Απλα εκεινες οι θεσεις ενω ηταν κοντα στη σκηνη και χωρις κολωνες να εμποδιζουν, ηταν τοποθετημενες ετσι ωστε να κοιτανε πλαγια με αποτελεσμα να χρειαζεται να εχεις στριμενο τον λαιμο σου κατα την διαρκεια της παραστασης... Συμηθως την επομενη μερα στην δουλεια δεν μπορουσα να στριψω το κεφαλι μου αλλα τουλαχιστον ειχα καταφερει να δω παραστασεις που αλλιως θα ηταν πανακριβες...
Posted Image

#23 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 27 May 2008 - 22:35

Αυτο ισχυει σε ολα τα θεατρα,ειτε εχουν σχημα πεταλο ειτε οχι...στο δικο μας για παραδειγμα, η πρωτη ζωνη απο την δευτερη που ειναι τα πλαινα της διαφερουν στην τιμη 15 ευρω..εννοειται πως αν πετυχεις τον διαδρομο αναμεσα στην πρωτη και τη δευτερη ζωνη, και απο τη μεση των διαζωματων και πανω, ειναι παρα πολυ καλη φαση..αλλα για να τα πετυχεις αυτα, πρεπει να κλεισεις νωρις τα εισιτηρια σου. Οπως επισης το ιδιο συμβαινει με την τριτη και την τεταρτη ζωνη...η τριτη ειναι στη μεση, και η τεταρτη ειναι τα πλαινα της...παλι αν πετυχεις τα καθισματα της τεταρτης στο διαδρομο με την τριτη, μια χαρα....
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#24 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 28 May 2008 - 14:14

Γενικότερα πιστεύω πως όλα είναι θέμα πως το βλέπει ο καθένας. Κατ' αρχάς δεν θα πάει κάποιος θέατρο πιστεύω αν γενικότερα δεν του αρέσει το θέατρο. Και αν θα πάει είναι σίγουρο πως θα γκρινιάζει συνεχώς για τα χρήματα που έδωσε ακριβώς επειδή δεν ήθελε εξ' αρχής να πάει.
Οπότε στην περίπτωση των ανθρώπων που βλέπουν θέατρο, εγώ τουλάχιστον κάνω αυτό που προαναφέρθηκε πιο πάνω. Παλιότερα, ξεχώριζα εξ' αρχής ποιες παραστάσεις ήθελα να δω και μετά έψαχνα τρόπους για να τις δω όσο γινόταν οικονομικότερα. Υπήρχαν βέβαια και κάποιες που τις πλήρωνα καλά ακριβώς επειδή ήθελα να έχω καλή θέση κ.τ.λ.
Το ίδιο ισχύει και με άλλα ήδη διασκέδασης. Ξέρω πολύ κόσμο που αυτή την εποχή μαζεύει χρήματα για την συναυλία των Iron Maiden. Το έτερο μου ήμιση ακόμα το σκέφτεται αν θα πάει ή όχι...

Φυσικά είναι λάθος να κολλάμε στο θέμα των τιμών. Η ουσία είναι να κάνουμε συζήτηση για παραστάσεις γενικότερα. Απ' όσο ξέρω τώρα βέβαια ξεκινάει η θερινή περίοδος και δεν έχω ιδέα τι παραστάσεις έχουν ανέβει. Σίγουρα κάποιες χειμερινές θα κάνουν περιοδείες και κάποιες άλλες μπορεί να έχουν πάει και Θεσσαλονίκη.

Υ.Γ. Σχετικά με το θέμα τιμής Σαββάτου θα πω απλά αυτό που μου συνέβη φέτος ακριβώς επειδή μου συνέβη. Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες πως τις καθημερινές είναι πιο φτηνό το εισητήριο και το Σάββατο είναι κανονική η τιμή. Πριν πάω στη συγκεκριμένη παράσταση (δεν θα πω σε ποια) το Αθηνόραμα έλεγε γενική είσοδος 23ευρώ. Έλεγε για τα φοιτητικά, για τις λαϊκες, για τις απογευματινές κ.τ.λ. κ.τ.λ. Πουθενά δεν έλεγε ότι το Σάββατο είναι 27 ευρώ. Όταν έφτασα εκεί όμως υπήρχε τιμοκατάλογος αναρτημένος στο ταμείο του θεάτρου πως για τα Σάββατα η τιμή είναι 27 ευρώ. Αυτό γιατί δε το έγραφε το Αθηνόραμα;
Ξέρω πολύ καλά πως τα θέατρα είναι επιχειρήσεις και ξέρω πόσο σκληρά δουλεύουν πολλοί άνθρωποι για να ανεβεί μία παράσταση.
Νομίζω όμως πως δεν αναγραφόταν στο περιοδικό ακριβώς επειδή ποντάρουν στο ότι θα πάει εκεί ο υποψήφιος θεατής και όταν θα δει τη διαφορά των 5 ευρώ φυσικά και δεν θα φύγει. Άλλωστε Σάββατο είναι, τα εισητήρια θα πουληθούν...

#25 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 28 May 2008 - 14:41

Το ίδιο ισχύει και με άλλα ήδη διασκέδασης. Ξέρω πολύ κόσμο που αυτή την εποχή μαζεύει χρήματα για την συναυλία των Iron Maiden. Το έτερο μου ήμιση ακόμα το σκέφτεται αν θα πάει ή όχι...
Φυσικά είναι λάθος να κολλάμε στο θέμα των τιμών. Η ουσία είναι να κάνουμε συζήτηση για παραστάσεις γενικότερα.


Νομίζω ότι το άλφα και το ωμέγα είναι οι τιμές. Ο κόσμος πεινάει, τα επίπεδα της φτώχιας έχουν φτάσει το 25% και οι επιχειρηματίες ακόμα ψάχνουν να βγάλουν απ τη μύγα ξύγκι. Πως να κουβεντίασεις για θέατρο οταν δεν έχεις λεφτά να πάς να δεις; Πως να χαρείς που έρχονται οι maiden όταν για να πάς πρέπει να δουλέψεις υπερωρίες; Ο_ο Και γιατί να μην αγοράσει το πιτσιρίκι 10 δίσκους τους που είναι και σε special price και που θα τους ακούσει όσο θέλει αντί να σκάσει τα λεφτά να παει να τους δει; Το ίδιο ισχύει και για το θέατρο, δεδομένου μάλιστα ότι το ελληνικό θέατρο... (δεν τελειώνω την πρότασή μου γιατί οι θεατρόφιλοι θα πέσετε να με φάτε)

Και δεν έχω καταλάβει τί πάει να πεί "οι τιμές είναι κανονικές" που αναφέρθηκε πιο πάνω...20 ευρώ είναι λίγα;;; (7.000δραχμουλες!!!) και αξίζει να τα δώσω για να δω αυτό που θα δω; Στο δε Βadminton που φέρνει παραστάσεις απ το εξωτερικό θα θες κυάλια για να δεις (αν πάρεις φτηνό εισιτήριο). Σωστά τα λέω; Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

#26 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 28 May 2008 - 14:55

Πατε να μου μπιπ το τοπικ, αλλα δεν πειραζει.Το ανοιξα για να συζηταμε για τις παραστασεις, και οχι για το ποσο κοστιζουν..αλλα τεσπα. Σε ολα τα θεατρα οτι πληρωνεις παιρνεις...βασικα, οχι μονο στα θεατρα, παντου. Αν παρεις τις φθηνοτερες θεσεις ειναι δεδομενο οτι δε θα εισαι μπροστα και δε θα βλεπεις οπως θα βλεπει αυτος που πληρωσει το ακριβοτερο εισιτηριο.Εχεις δυο επιλογες, ειτε παιρνεις το φθηνοτερο εισιτηριο, ειτε κανεις οικονομια απο κατι αλλο, και αγοραζεις το αμεσως ακριβοτερο εισιτηριο. Απο την αλλη, απο τη στιγμη που εισαι κατω απο το οριο της φτωχειας, πιστευω πως δε θα επρεπε να εχεις την απαιτηση να πας και θεατρο...οσο σκληρο και αν ακουγεται αυτο, το θεατρο απευθυνεται σε οσους ζουν, και μπορουν να διαθεσουν τα παραπανω λεφτα για αυτου του ειδους τη διασκεδαση. Αν δεν εχεις κοινως λεφτα να πας να δεις θεατρο, δε θα κουβεντιασεις για θεατρο, θα κουβεντιασεις για dvd. Αν δεν εχεις λεφτα για μια συναυλια, δε θα κουβεντιασεις για τη συναυλια, θα κουβεντιασεις για τους δισκους. Για το ελληνικο θεατρο δεν ξερω τι παιζει, μιας και η τελευταια παρασταση ελληνα σκηνοθετη που ειδα, ηταν το "2". Με αφησε πληρως ευχαριστημενη οποτε μπορω να μιλησω μονο γι αυτη την παρασταση, και οχι για γενικα ολη την ελληνικη σκηνη. 20 ευρω δεν ειναι λιγα, αλλα πριν αγορασεις κατι, παντα σκεφτεσαι και τις δυο πλευρες. 20 ευρω για εναν θιασο 100 ατομων ΝΑΙ ειναι λιγα...ειδικα αν αναλογιστεις τη δουλεια που πεφτει πανω και πισω απο τη σκηνη, τη δουλεια που πεφτει στο θεατρο για να εχεις εσυ καθισμα να δεις την παρασταση, για να μην κολλησεις υπατητιδα οταν θα πας στην τουαλετα του θεατρου κλπ κλπ. 20 ευρω για να πας για καφε και για ολα τα παρελκομενα, ναι ειναι πολλα λεφτα.
Οσο για το Αθηνοραμα που αναφερθηκε, ναι εχεις δικιο.Κι εμας μας εχουν κανει πολλες βλακειες με την καταχωρηση παραστασεων. Βαζουν μισες πληροφοριες ή λανθασμενες απο αυτες που τους δινουμε, και δεν ξερω αν ειναι επιτηδες ή λογω βλακειας. Ακομα και εφημεριδες το εχουν κανει αυτο. Γι αυτο το λογο εμεις, ειτε στο τηλεφωνικο κεντρο που θα παρει ο αλλος για πληροφοριες, ειτε ακομα και στα φυλλαδια, ειμαστε οσο πιο αναλυτικοι και κατατοπιστικοι γινεται. Εγω προσωπικα, κανω αναλυση ολου του θεατρου, και των τιμων ανα παρασταση, οσο κουραστικο και αν ειναι αυτο...γιατι ενταξει να το κανω για ενα τηλεφωνο, αλλα οταν το τηλεφωνο χτυπαει non stop μετα απο ενα δυωρο το κεφαλι μου ειναι καζανι.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#27 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 28 May 2008 - 15:16

Πατε να μου μπιπ το τοπικ, αλλα δεν πειραζει.Το ανοιξα για να συζηταμε για τις παραστασεις, και οχι για το ποσο κοστιζουν..αλλα τεσπα.

δεν το είχα καταλάβει ότι τα τόπικς ανήκουν σ' αυτόν που τα άνοιξε (δεν ειρωνεύομαι) αλλά έχεις δίκιο οπότε αποχωρώ και θα επανέλθω μόνο αν έχω να πω κάτι επί των παραστάσεων.:nosey:

Απο την αλλη, απο τη στιγμη που εισαι κατω απο το οριο της φτωχειας, πιστευω πως δε θα επρεπε να εχεις την απαιτηση να πας και θεατρο...οσο σκληρο και αν ακουγεται αυτο, το θεατρο απευθυνεται σε οσους ζουν, και μπορουν να διαθεσουν τα παραπανω λεφτα για αυτου του ειδους τη διασκεδαση.

Ακριβώς γι' αυτό περνάει κρισάρα ο χώρος και γκρινίαζουν οι ηθοποιοί ότι δεν πάει θέατρο ο κόσμος. Σημειώνω ότι ως φτωχούς εννοούν όσους παίρνουν μισθό από 700 (βασικός) και κάτω, η πλειοψηφία των σημερινών 30ριδων. Όσο για τις απαιτησεις του φτωχού που είναι μέλος μιας δημοκρατικής κοινωνίας, κάνεις λάθος αλλά αυτή είναι άλλη συζήτηση.

20 ευρω δεν ειναι λιγα, αλλα πριν αγορασεις κατι, παντα σκεφτεσαι και τις δυο πλευρες. 20 ευρω για εναν θιασο 100 ατομων ΝΑΙ ειναι λιγα...ειδικα αν αναλογιστεις τη δουλεια που πεφτει πανω και πισω απο τη σκηνη, τη δουλεια που πεφτει στο θεατρο για να εχεις εσυ καθισμα να δεις την παρασταση, για να μην κολλησεις υπατητιδα οταν θα πας στην τουαλετα του θεατρου κλπ κλπ.

Δηλαδή μια τετραμελής οικογένεια είναι πολύ λογικό να πληρώσει 80 ευρώ για την έξοδό της...Σε καμία περίπτωση δεν ισχυρίζομαι ότι οι ηθοποιοί καλοπληρώνονται. Αλλού πάνε τα λεφτά...Διάλεξες κι εσύ ακραίο παράδειγμα που δεν αντιπροσωπεύει την μέση παράσταση...Οι Ελληνικές παραστάσεις έχουν συνήθως το πολύ 10 ηθοποιούς...

#28 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 28 May 2008 - 15:55

Δεν μου ανηκει το τοπικ, αλλα πατε να το μπιπ οπως και να εχει...οταν το ανοιξα, το ανοιξα κρινοντας αυτα που βλεπω εγω, και ναι, δεν ειμαι ενημερη για οοοοολες τις παραστασεις. Δεν μιλαμε μονο για τους ηθοποιους, μιλαμε για την ομαδα που συμβαλλει στο να ανεβει μια παρασταση, η οποια σαφως και δεν ειναι οι 10 ηθοποιοι που ειναι πανω στη σκηνη, ασχετα το αν αυτο βλεπει ο θεατης.Μια τετραμελης οικογενεια δε θα παρει τα παιδια της να δουν το Mamma mia, θα παει να δει μια πιο παιδικη παρασταση οταν τα παιδια ειναι μικρα.Δικο μας παραδειγμα ηταν το Peter Pan on ice τον δεκεμβριο που μας περασε, που ειχε εισιτηριο με 6 ευρω..ε, αν αυτη η τετραμελης οικογενεια δεν μπορει να διαθεσει 24 ευρω για τη διασκεδαση της, τοτε εχει προβληματα επιβιωσης και το τελευταιο πραγμα που θα επρεπε να την απασχολει ειναι η διασκεδαση.Υπο αυτη την εννοια εννοω απαιτησεις, και οχι οτι οι φτωχοι δεν εχουν δικαιωμα στη διασκεδαση. Απο την αλλη, τα λεφτα πανε στη συνολικη παραγωγη.Και σε αυτον που τα εσκασε για να ανεβει ο οποιος τα εσκασε για να βγαλει καποιο κερδος και οχι για την ψυχη της μανας του,και στους ηθοποιους, και στον ενδιαμεσο που κανονισε την παραγωγη και το που θα ανεβει μια παρασταση, και στο θεατρο και το επιτελειο του, και σε αυτον που εχει αναλαβει την εκμεταλλευση ενος θεατρου, το οποιο σαφως και δεν του ανηκει και πληρωνει ενα Α ενοικιο του χωρου, και σε αυτους που ανελαβαν την προωθηση μιας παραγωγης που ειναι παλι πολλα ατομα. Τωρα το αν η συνολικη δουλεια για να δει κατι ο θεατης, τον κανει να πιστευει οτι αυτο που ειδε δεν αξιζει τα λεφτα, τοτε δεν υπαρχει λογος να παει να δει μια παρασταση.
Αν σου πω ποσα ατομα δουλευουν για ποσους μηνες πριν απο το ανεβασμα μιας παραστασης, θα καταλαβεις τα ποσα, και θα καταλαβεις οτι δεν ειναι τοσο εξωφρενικα.
Στη δικη μας περιπτωση για παραδειγμα. Ειμαστε η Ticketnet η οποια αναλαμβανει την διανομη των εισιτηριων. Ειμαστε γυρω στα 50 ατομα μαζι με το τηλεφωνικο κεντρο, που κανουμε προπωληση μηνες πριν την παρασταση (για παραδειγμα η προπωληση του Mamma Mia ξεκινησε τον Οκτωβριο για να ανεβει τον Μαιο). Ειναι η Sold out που αναλαμβανει την διαφημιση και την προωθηση της παραστασης, παλι τοσους μηνες πριν την πρεμιερα. Η εταιρια προωθησης πληρωνει τους γραφιστες που φτιαχνουν τις αφισσες, πληρωνει τον χρονο που αγοραζεται στο ραδιοφωνο, πληρωνει τον χρονο που αγοραζεται στην τηλεοραση για την προωθηση, πληρωνει για να νοικιασει τα σημεια που αναρτωνται οι αφισσες, και ολα αυτα τα λεφτα, θα τα παρει πισω οταν ξεκινησουν οι παραστασεις. Περναμε στο θεατρο, μιλαμε για ταξιθετες, ταμειες, λογιστες, τεχνικους ηχου, τεχνικους φωτισμου, καθαριστικο προσωπικο, σκηνογραφους, τεχνικους για τη σκηνη, προσωπικο ασφαλειας, security κλπ κλπ.Ερχεται λοιπον ο θιασος, που για τη συγκεκριμενη παρασταση μιλαμε για 50 ατομα πανω στη σκηνη, χορευτες, ηθοποιους, τραγουδιστες, και για αλλα 25 κατω απο τη σκηνη-ορχηστρα, μακιγιερ και ενδυματολογους πισω απο τη σκηνη, σκηνοθετες, οι δικοι τους τεχνικοι που συνεργαζονται με τους δικους μας τεχνικους και παει λεγοντας.
Μετα απο ολη αυτη την αναλυση, πιστευω πως αν επεφτε το φθηνοτερο εισιτηριο κατω απο τα 20 ευρω, θα χρεωκοπουσαμε. Αν οχι το θεατρο αυτο καθεαυτο, τοτε σιγουρα οι εταιριες με τις οποιες συνεργαζεται, και μη σου πω οτι το θεατρο θα επρεπε να κανει περικοπες στο προσωπικο, κανοντας περικοπες να ριξει την ποιοτητα της παραγωγης και παει λεγοντας.Καπως ετσι λοιπον, ισως με ενα 10% λιγοτερους εργαζομενους λειτουργουν και ολα τα θεατρα, και γι αυτο το λογο γενικα σαν διασκεδαση ειναι ακριβη. Δικαιολογημενα ακριβη κατα την αποψη μου, και δεν ειναι οτι υπερασπιζομαι τον εργασιακο μου χωρο, γιατι τρωω κι εγω τρελες χλαπατσες εκει μεσα. αυταα....
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#29 koukouroukou

koukouroukou

    Anime Newbie

  • Members
  • 52 posts

Posted 29 May 2008 - 15:30

Νομίζω ότι ξεφύγαμε λίγο ως προς το εξής!
Κάνεις μία πολύ καλή ανάλυση σχετικά με το Mama Mia κ.τ.λ. που είναι μία πολύ ειδική παράσταση. Δηλαδή πολύ μεγάλος ο όγκος των ανθρώπων που έχουν δουλέψει γιαυτή.
Από εκεί και πέρα υπάρχουν παραστάσεις που δεν έχουν ούτε το μισό προσωπικό από το οποίο ανέφερες και όμως παίρνουν τα ίδια και περισσότερα χρήματα στο εισητήριο.
Ξαναλέω πως τα θέατρα είναι επιχειρήσεις και όσο για τους ηθοποιούς επιτρέψτε μου να πω πως παίρνουν τα λιγότερα απ' όλους και αυτό το ξέρω από πρώτο χέρι!

Το θέατρο πάντως είναι ακριβό και αυτό είναι μία πραγματικότητα. Όπως και να το κάνουμε είναι διασκέδαση πολυτελείας κατά κάποιο τρόπο. Και στην τελική ο περισσότερος κόσμος δεν το γουστάρει και το σνομπάρει. Κυρίως οι θεατρόφιλοι είναι αυτοί που παρακολουθούν θέατρο. Πολύς κόσμος έχει χρήμα αλλά δεν ενδιαφέρεται οπότε και δεν πηγαίνει.

Τέλος να πω, πως δεν θα πρέπει να τα βάζουμε όλα μέσα στο ίδιο σακί. Σαφώς και το Ελληνικό θέατρο περνάει μεγάλη κρίση για διάφορους λόγους αλλά τα τελευταία χρόνια έχω δει πάρα πολύ αξιόλογες και αξιέπαινες παραστάσεις. Αλλά κατά κάποιο τρόπο είναι και αυτό θέμα γούστου.

Για παράδειγμα η επιθεώρηση δεν περιλαμβάνεται ούτε κατά διάννοια στη δική μου γκάμα και δεν το θεωρώ καν θέατρο. Από εκεί και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιτα!

#30 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 29 May 2008 - 17:49

Εννοειται πως η επιθεωρηση δεν συγκαταλεγεται στην κατηγορια θεατρο...Απλα λαμβανει χωρα σε ιδιο σημειο, αυτο δεν εχει να λεει. Για μενα ειναι πολυ φθηνο το χιουμορ που προσπαθουνε να βγαλουν με το ζορι, και πιστευω πως οταν ενας ηθοποιος φθανει στο σημειο να κανει επιθεωρηση, πρεπει μετα να αποσυρθει απο το επαγγελμα αυτο, γιατι η επιθεωρηση καταστρεφει οποιαδηποτε εικονα μπορει ο ηθοποιος αυτος να εχει.
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm