Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

before otaku era...


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 03 December 2008 - 16:16

Καρτούν, κόμικς, βιντεοπαιχνίδια, βιβλία φαντασiας και λοιπά ελαφριά αναγνώσματα τα λάτρευα από μικρό παιδί. Και τα άνιμε που έδειχνε η τηλεόραση μου άρεσαν πολύ κι ας μην ήξερα τι ήταν. Οπότε το να κολλήσω με τα μάνγκα και τα ανιμέ ήταν απλά θέμα χρόνου.

Edited by Maya-chan, 03 January 2009 - 22:08.

15fkk04.jpg


#32 lana_fey

lana_fey

    bloodrunk

  • Members
  • 49 posts

Posted 03 December 2008 - 23:48

την μουσική μου, τα βιβλία που γράφω, video games, illustrations όπως Victoria Frances και Luis Royo (φυσικά), βιβλία όπως Anne Rice, Charlaine Harris και φυσικά οτιδήποτε έχει να κάνει με βρυκόλακες και το θεωρώ αξιόλογο. Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν πάψει να ισχύουν.

#33 aphroditechan

aphroditechan

    Anime Newbie

  • Members
  • 41 posts

Posted 04 December 2008 - 13:05

κινουμενα σχεδια τηλεορασης + comics τα κλασικα
--->περιοδο αδιαφοριας στο γυμνασιο(βιαζομουν να μεγαλωσω ντε!)
--->αδερφος κολλητης μου-σωτηρας μας μυει στον θαυμαστο κοσμο του ανιμε στο λυκειο
:blingeye2:
--->τριτη λυκειου τωρα,δεν εχω χρονο για πολλα αλλα την παλευω
--->του χρονου προβλεπεται καψιμο
:burningbe3:

#34 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 December 2008 - 14:26

Δεν το βλέπω σαν μια συνταρακτική αλλαγή στη ζωή μου. Και πριν ανέπνεα, έτρωγα, περπατούσα, σκεφτόμουν, μιλούσα, κοιμόμουν... και τότε ήμουν άνθρωπος. Ίσως μάλιστα τότε να ήμουν καλύτερος άνθρωπος απ' ότι είμαι τώρα. Ίσως κι εσείς. Το ξέρω ότι είναι μάλλον μάταιο να προσπαθήσω να ακουστώ πειστικός για κάτι τέτοιο μέσα σε anime forum, αλλά μην φέρεστε και σκέφτεστε σαν να σας βελτίωσαν τα anime σαν ανθρώπους.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#35 Franklin

Franklin

    save pelekoudi

  • Members
  • 291 posts

Posted 10 December 2008 - 23:52

Καλα δεν θεωρω οτι εχω γινει otaku (ακομα). Ουτε εχουν αλλαξει πολλα πραγματα(π.χ. μουσικη ειναι δυνατον να παιζει ολο το 24ωρο). Απλως μεσα σε ολα ενταχθηκε κι αυτο (παιζει να μειωθηκαν 2 ωρες υπνου :P ) . Πριν μαθω οτι τα anime λεγοταν anime τα παρακολουθουσα με αγαπη στη tv μαζι με απειρη disney και πριν διαβασω manga ασχολουμουν με comix πιο πολυ ευρωπαικα.
Posted Image

#36 digitaltracker

digitaltracker

    i live on ABINGDON Road

  • Members
  • 1,226 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 23 December 2008 - 20:50

/me was a total movie junkie before anime..... but then came Nico Robin to my life
Posted Image

#37 miko-chin

miko-chin

    Anime Professional

  • Members
  • 732 posts

Posted 23 December 2008 - 21:32

comics δεν διάβαζα και κινούμενα σχέδια έβλεπα αναγκαστικά λόγω του οτι ο αδερφός μου ήταν μικρός και δεν ήθελα να του χαλάσω το χατίρι.Αργότερα που έβλεπα με τον ξάδερφό μου το dragonball και την sailor moon πάλι δεν έβρισκα κάτι ενδιαφέρον.Αφού άρχισα να βλέπω one piece άρχισε το ενδιαφέρον μου να αυξάνεται ώσπου μια μέρα το σταμάτησαν.Μετά απο 2 ή 3 χρόνια μου είπε ο ξάδερφός μου ότι βρήκε και κατέβαζε τα επεισόδια.Τότε άρχισαν οι μαραθώνιοι one piece με τα αδέρφια μου(αφού μια φορά το dvd player τα έφτυσε γιατί βλέπαμε απο τις 10 το πρωί ως τις 8 το απόγευμα).Μετά άρχισαν οι μαραθώνιοι bleach ώσπου έβαλα internet σπίτι και άρχισα να πειραματίζομαι με τα ανιμε.Παρόλα αυτά πάντα μένουν μεγάλες αγάπες μου τα βιβλία(Dostoyevsky κυρίως) και η μουσική.Την ζωγραφική την παράτησα αλλά όταν άρχισα να διαβάζω μάνγκα είπα να ξανακάνω μια προσπάθεια....

tumblr_mv8x72aCZA1rbqh75o1_500.jpg


#38 fotakou

fotakou

    Love Cook!

  • Members
  • 64 posts

Posted 01 January 2009 - 14:10

Miko-chin ειλικρινά όταν διάβασα το ποστ σου νόμιζα ότι θα σαι καμμιά 25-αριά με 30-αριά χρονών,μετά βλέπω το 16 και λέω OMD!Μπράβο φίλε που έχεις τόσο εποικοδομητικά ενδιαφέροντα!

Εγώ πριν τα anime ασχολιόμουν με γκόμενες,γυμναστική,extreme sports κλπ.Μετά τα anime έβγαλα σπυράκια,απέκτησα 4 βαθμούς μυωπίας και έγινα μόνιμος συνδρομητής στο play boy

J/k :P Δεν μπορώ να πω ότι έκανα κάτι ιδιαίτερο μιας και ξεκίνησα να βλέπω anime στην Δευτέρα γυμνασίου.Τότε να έβλεπα κάνα αμερικάνικο cartoon,να διάβαζα κάνα κόμικ άντε και λίγο Κωνσταντίνου και Ελένης :P Πάντως το θέμα είναι ότι με τα anime έκανα παρέες με μεγαλύτερα άτομα(θυμάμαι στα τότε meeting του dragonballz.gr ήμουν ο μικρότερος)όπυ μου δώσανε κάποια ερεθίσματα ώστα να ασχοληθώ και με άλλα πράγματα.Βιβλία,προγράμματα,ταινίες,νέα μέρη για επίσκεψη και τόσες νέες ιδέες σίγουρα διαμόρφωσαν τον χαρακτήρα μου προς το καλύτερο.

Τελικά τα anime δεν σε κάνουν καμμένο,είναι καθαρά θέμα εσύ πως θα επιλέξεις να επηρρεαστείς από αυτά.Μπορείς να γίνεις otaku και να αποκτήσεις τόσα ενδιαφέροντα μέσω των anime/manga που θα συμβάλλουν στην καλλιέργεια του εαυτού σου,αρκετά ώστε όχι μόνο καμμένος να μην θεωρηθείς,αλλά να γίνεις και το πιο ενδιαφέρον άτομο της παρέας σου.Αλλά και από την άλλη μπορείς να κάψεις τόσες φλάτζες που να γίνει ανεπανόρθωτη ζημιά :P

#39 MetahumanPrototype

MetahumanPrototype

    >.>

  • Members
  • 8 posts

Posted 02 January 2009 - 01:01

Γενικά τα χόμπι μου ήταν ανέκαθεν ένα τεράστιο μπάχαλο. Από μικρός ήμουν βιβλιοφάγος. Έχω διαβάσει αρκετή λογοτεχνία και βιβλία σχετικά με επιστήμες και στη διάρκεια του λυκείου, η καθηγήτρια της έκθεσής μας πρότεινε δοκίμια από Έλληνες και ξένους, με αποτέλεσμα να έχω διαβάσει αρκετά ενώ ψάχνω ακόμα :P . Στο γυμνάσιο άρχισα να μαζεύω μινιατούρες, συγκεκριμένα Warhammer 40.000 και πριν από αυτές είχα μία αρκετά καλή συλλογή από κάρτες magic την οποία σταμάτησα γιατί τα έξοδα και για τα δύο ήταν πολλά... Με μουσική και ταινίες ήμουν άκυρος αν και κάποτε αποχαυνωνόμουν μπροστά στην τηλεόραση. Ασχολούμε με βιντεοπαιχνίδια από τα 6 αλλά έχω περάσει διάφορες φάσεις και τώρα είμαι πολύ casual παίχτης. Τέλος, στη ντουλάπα μου έχω μία αρκετά μεγάλη συλογή από μίκυ μάους και περοδικά για βιντεοπαιχνίδια, από τον καιρό που καιγόμουν.

Όταν άρχισα με τα anime και τα manga (δυστυχώς)έκοψα αρκετά το πόσο διάβαζα και άφησα αρκετές μινιατούρες μισοβαμένες. Ήδη τα βιντεοπαιχνίδια είχαν περάσει σε δεύτερο ρόλο και δεν έβλεπα πάνω από 10 ώρες τη βδομάδα τηλεόραση.

Τελικά, οι μινιατούρες πέρασαν σε έναν φίλο μέχρι να επιστρέψω στο χόμπυ, το καψιμο με manga και anime μετριάστηκε σε λογικά επίπεδα και προσπαθώ να ξαναρχίσω να διαβάζω(εντάξει, υπάρχουν αρκετά θετικά στοιχεία που μπορείς να πάρεις από κάποιες σειρές αλλά υπάρχουν και τρελά σφάλματα, μη λέμε ότι θέλουμε) και άρχισα και ένα kickbox έτσι για το κάψιμο και τη γυμναστική. Το αστείο είναι πως αν και μείωσα το κάψιμο, ασχολούμαι ποιο σοβαρά τώρα

Edited by MetahumanPrototype, 02 January 2009 - 01:09.


#40 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 25 May 2012 - 11:19

Ούτε εγώ μπορώ να πώ πως με έχουν αλλάξει συνταρακτικά τα άνιμε. Ίσως τώρα πια να έχω λιγότερο ελεύθερο χρόνο από πριν, αλλά τα ενδιαφέροντα μου δεν αλλάξαν πολύ. Τώρα πια, δεν βαριέμαι τόσο γιατί έχω και ένα επιπλέον χόμπι αλλά βόλτες, μουσική, ζωγραφική και τα λοιπά μείναν ίδια.

#41 P.Z.W.Y.S

P.Z.W.Y.S

    Οne Hell of an Otaku!

  • Members
  • 208 posts

Posted 25 May 2012 - 11:22

Πρίν απο τα manga διάβαζα μανιόδως το ΚΟΜΙΞ είχα τεράστια συλλογή την οποία και πούλησα και έβγαλα ένα αρκετά αξιοσέβαστο ποσό
Here is my anime list so far..

And .... here is my manga list so far

Also i'm proud to say that i'm the founder and editor of this blog!


And yes i stole this style from you mirana_neko! I have no regrets....

#42 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 25 May 2012 - 12:48

Για την ακριβεια δεν ειχα καποια αλλη ασχολια ΜΟΝΟ ΠΡΙΝ.Και τωρα εχω.Δεν σημαινει οτι επειδει αρχισα ανιμε-μανγκα δεν κανω τιποτα αλλο ( πχ ακομα ακουω μουσικι, ζωγραφιζω κλπ )

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#43 DoB

DoB

    Gintamaniac

  • Members
  • 875 posts

Posted 25 May 2012 - 13:14

Κι εγώ όπως βλέπω κι όλοι οι υπόλοιποι είχα απίστευτη μανία με τα κόμιξ... Και ναι, δεν έχω πετάξει τίποτα μέχρι τώρα!!! (Αν και έχω την ελαφρά υποψία ότι μερικά μπορεί να έχουν χαθεί, αλλά κανα δυο μόνο.) Ο,τι είχε σχέση με τη Disney κατέβαινε χωρίς δεύτερη σκέψη και χωρίς πολλά-πολλά - ΚΟΜΙΞ, Αλμανάκο, Κλασικά, Μίκυ Μάους, Μίννυ, Ντόναλντ, τα πάντα, καθώς εννοείται και όλες τις ταινίες του Disney. Επίσης είχα ιδιαίτερη προτίμηση στη Μαμούθ-κόμιξ - Αστερίξ και Οβελίξ, Λούκυ Λουκ, Ούμπα-πα, Ιζνογκούντ, κι άλλα πολλά που δυστυχώς δεν τα πρόλαβα. Επίσης φανατική των Αντιρίξ και Συμφωνίξ, και του Γκάρφιλντ. Και πάντα, εννοείται, του Αρκά. Mετά στην εφηβεία ήρθαν οι WITCH κι από κει και πέρα τα anime. Πάντα διάβαζα και πάρα πολλά λογοτεχνικά βιβλία, δυστυχώς όμως τελευταία έχω κόψει την υπερβολική κατανάλωση. Όπως δυστυχώς έκοψα και τα κόμιξ, γιατί μόνο οι ιστορίες του Ρόσα μπορούσαν να με ικανοποιήσουν, αφότου τις διάβασα όλα τ' άλλα ωχριούσαν. Τώρα πια μόνο anime, ταινίες, μουσική και λίγο βιβλία. Δηλαδή και ν' αναρωτιώμουν αν θα είχα ζωή αν δεν έβλεπα anime, από μικρή τα ίδια έκανα οπότε... :P

#44 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 26 August 2012 - 22:57

πετυχα ενα thread πιο προσφατο αλλα στην αναζητηση μου εβγαλε αυτο.

σειρα ενασχολησης απο μικρη ηλικια με χρονολογικη σειρα :

4-7 χρονων: γατες και εντομα (κυριως μυρμηγκια)
8-13 χρονων (Germany years): ποδηλατο, σκιτσα , βιντεοπαιχνιδια,καρτουν, κομικς
14-20: βιντεοπαιχνιδια, μπασκετ, σκιτσα, ζωγραφιες, βιβλια, καρτουν, γατες
20-25: βιβλια, σινεμα, βιντεοπαιχνιδια, ποδηλατο
25-30: βιβλια, ανιμε,καρτουν, κομικς, ανιματιον, σινεμα, περιπατοι,
30- : γατες, βιντεοπαιχνιδια

best years: 4-13

#45 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 27 August 2012 - 14:15

Well, i was into books and a x-box games(halo 2, Jade empire μεγάλες αγάπες).

Ακόμα και ταινίες μαζί με τα anime and manga άρχισα να βλέπω πιο πολύ.

Αν κάτι μου αρέσει στα anime/manga είναι οι διαφορετικές οπτικές που σε βάζει ο δημιουργός να βλέπεις τα πράγματα. I like it.

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.