Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

before otaku era...


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 usagi 19

usagi 19

    Didi-chan

  • Members
  • 168 posts

Posted 08 May 2008 - 10:20

Ο Ten-Ten :wooi2:
ο spirou o Asterix και ο Obelix :bleh: o Λουκι Λουκ
και μετα Μικυ Μαους Μικυ Μυστηριο το Κομιξ (που ειχε ολη την ιστορια του Σκρουτζ Μακ Ντακ!)
και βεβαια εβλεπα φανατικα Dragonball Sailormoon (έρωτα με το συγκεκριμένο!) Saber Rider (στο junior tv) χώρις βέβαια να γνωρίζω τίποτις περί anime και τα σχετικά! νομίζω οτι επειδή μου άρεσαν πολύ αυτά δεν είχα αρνητική άποψη...
οι τοίχοι δεν έχουν μόνο αυτία , έχουν και φωνή...

Posted Image

#17 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 08 May 2008 - 14:56

Spoiler:


Οκ, σοβαρά τώρα, γούσταρα πολύ το σκίτσο και έτσι ειδικά για αυτό το είδος που το παρακουλουθούσα σαν μανιακός απο μικρό παιδί αλλά δεν ήξερα πως το λένε (και έτσι δεν έβρισκα και πράγματα του είδους) είχα τη καλύτερη άποψη. Γενικά οτιδήποτε έχει σχέση με τέχνη και ειδικά σκίτσο το υποστηρίζω, οπότε και αυτό μέσα.

Απο εκεί και πέρα, προσωπικός είχα ασχοληθεί πολύ λιγότερο με τα κόμιξ και πολύ περρισσότερο με εικονογραφήσεις, τόσο σε βιβλία όσο και σε δίσκους. Απο εκεί άλλωστε ξεκίνησα να θέλω να σχεδιάζω και όταν είδα ότι ήθελα να φτιάχνω ιστορίες με τα σχέδια μου μπήκα πιο πολύ στα κόμιξ, ασχέτως προέλευσης.
Posted Image

#18 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 May 2008 - 23:51

ανέκαθεν διάβαζα comcs
σαν παιδί άρχησα και εγώ με Μπλέηκ / Περιπέτεια και φυσικά Μικυ Μάους
μετά όμως άρχησα τα 9 και ότι έπεφτε στα χέρια μου απο XMen μέχρι που άρχησαν
να βγαίνουν οι πρώτες εκδόσεις στην Ελλάδα.
Είμαι απο τα λίγα άτομα που δεν μου αρέσαν οι ιστορίες του Ερζέ και του Γκοσινύ ενώ
συχαίνομαι τον τεν τεν ακόμη και τώρα.
ευτυχώς πρόλαβα μερικές ασπρόμαυρες εκδόσεις με καλά comics Και ακόμη κλέω που η μάνα μου τα πέταξε.

αλλά πάντα έβλεπα anime επειδή ηταν Ιαπωνικά... και δυστυχώς αν είχα internet νωρίτερα (μάλλον ήξερα να το δουλεύω το Internet στο ΤΕΙ) θα είχα αρχίσει να βλέπω
και να ασχολούμε περισσότερο.

άλλα χόμπυ δεν είχα, πέρα απο αυτά και να κάνω ποδήλατο, να βγαίνω έξω και να κοπροσκυλιάζω γενικότερα.

#19 kourada

kourada

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 7 posts

Posted 10 May 2008 - 20:45

εγω ειχα γκομενα και περνουσαμε πολλες ωρες μαζι (ασε που νομιζα οτι τα ανιμε ηταν και παιδικα) αλλα χωρισαμε...πηγα και ρουμανια...και με εφαγε η βαρεμαρα τοτε ειδα ναρουτο και επαθα πλακα... εχω και ενα συγκατικο ο οποιος εβλεπε και ετσι μπηκα στον κοσμο του ανιμε!!!!(τωρα παρολο που εχω και γκομενα το ανιμε δεν το αφηνω)

#20 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 12 May 2008 - 10:18

εγω ειχα γκομενα και περνουσαμε πολλες ωρες μαζι (ασε που νομιζα οτι τα ανιμε ηταν και παιδικα) αλλα χωρισαμε...πηγα και ρουμανια...και με εφαγε η βαρεμαρα τοτε ειδα ναρουτο και επαθα πλακα... εχω και ενα συγκατικο ο οποιος εβλεπε και ετσι μπηκα στον κοσμο του ανιμε!!!!(τωρα παρολο που εχω και γκομενα το ανιμε δεν το αφηνω)


...γιατί οι γκόμενες μπορεί να σε προδώσουν, τα άνιμε όμως
ποτέ!!!:hahaha:

Posted Image


#21 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 12 May 2008 - 11:12

εγω διαβαζα πολυ asterix και τα μικυ μαους,και οταν ηταν η μοδα τους διαβαζα παρα πολυ ανατριχιλες...
φυσικα ο Corto Maltese δεν κοβεται ποτε...

kourada δεν σε καταλαβαινω...
το οτι εχεις γκομενα σημαινει οτι δεν θα βλεπεις anime??
νταξει και γω εχω κοπελια αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα ειμαι 24 ωρες μαζι της ελεος...
θελω και χρονο να μενω μονος μου...

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#22 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 12 May 2008 - 12:20

Προ-anime era... Πήξιμο στην Disney, δε το συζητώ. Και ακόμα ασχολούμαι. Επίσης, ΚΟΜΙΞ, Αστερίξ, Λούκι Λουκ, Ούμπα-Πα (κι αυτό του Gossiny είναι) και πολλά καρτούν στα παιδικά των καναλιών (όταν ακόμα είχαν παιδικό πρόγραμμα)

Posted Image


#23 EarlCainHargreaves

EarlCainHargreaves

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 12 May 2008 - 12:27

Από πάπιες και ποντίκια άλλο τλιποτα ε μετά ήρθαν και οι μάγισσες(W.I.T.C.H)και μερικά άλλα που δε θυμάμαι προφανώς γιατί τα πέταξα μουαχαχα πως τόλμησα...Αυτά αλλά καλύτερα τα μανγκα!
Posted Image
Cain is always back!!!
:wis:

#24 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 12 May 2008 - 12:30

Πήγαινα στην εκκλησία, άκουγα Χαριτοδιπλωμένο, διάβαζα Ανδρουλάκη και Βέλτσο

#25 somnium

somnium

    女神道

  • Members
  • 356 posts

Posted 12 May 2008 - 20:06

Διαβαζα, εβλεπα ταινιες, και το πιο σημαντικο, I was being idle. Οπως και τωρα, εξαλλου...

Spoiler:

Edited by somnium, 12 May 2008 - 22:10.

Posted Image


#26 Korkofilaki

Korkofilaki

    Anime Freak

  • Members
  • 423 posts

Posted 12 May 2008 - 22:49

Με τα anime ασχολιομουν απο παιδακι και ποτε δεν τα εκοψα οποτε αυτα δεν πιανονται εδω. Πριν τα manga ομως (που εκανα αρκετο καιρο να τα βρω σε μαγαζι) ασχολιομουν... ταρατατα! Εκπληξη! Με τα comics!

Ναι, το ξερω οτι εχετε μεινει ολοι αναυδοι με δυο τοσο αντιφατικες ασχολιες που δε συνδεονται με κανεναν τροπο απολυτως.

(Σοβαρα τωρα, εχω μαζεψει ολα τα comics του Asterix κι αλλα τοσα που δε θυμαμαι)

#27 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 13 May 2008 - 00:02

Κομιξ,μικυ,αλμανάκο,αστερίξ,ούμπα-πα(είχαν βγει ελάχιστα τεύχη μαμούθκόμιξ) ο,τιδήποτε πολυκυκλοφορούσε το διάβαζα στο δημοτικό...Παράλληλα έβλεπα σε αρρωστημένο βαθμό dragonball.
Spoiler:
Μετά με τα pokemon άρχισα να βλέπω ο,τιδήποτε υπήρχε medabots,digimon.yu gi oh,ελάχιστο one piece αλλά ποτέ bey blade...Λογικό αν σκεφτείς πόσο είχα ήδη μεγαλώσει ότνα βγήκε αυτό...Δεν είχα δει μέχρι πρόσφατα ποτέ shaman king γιατί δεν ξυπνούσα τέτοια ώρα για να το δω όταν ξεκίνησε...
Μετά ανακάλυψα περιοδικό με κόμικς από γνωστή εφημερίδα (με το οποίο λιώνω ακόμα ώρες ώρες) αγόρασα όλη τη σειρά κόμικ μεταβαρόνων και μετά...Ήρθε το hellsing που νοίκιασα από το videoclub μια μέρα.Και μετά......ΗΡΘΑΝ ΤΑ ΑΝΙΜΕ!:awww:
Spoiler:

Posted Image

#28 Yunancy

Yunancy

    Anime Fan

  • Members
  • 134 posts

Posted 02 December 2008 - 18:51

εγω πριν ανακαλυψω τα μανγκα αλλα ακομα το εξακολουθω να ειμαι πορωμενη με βιντεοπαιχνιδια^_^και να ζωγραφιζω
Posted Image

#29 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 02 December 2008 - 18:58

Aπό πιτσιρίκι γενικότερα είχα μια εξοικείωση με τον χώρο των anime αν και δεν το είχα συνειδητοποιήσει σε εκείνη την φάση.... Πριν ασχοληθώ εντούτοις συστηματικά με τα anime και τα manga είχα εντρυφήσει στα έργα της Disney και μέσα από το 9 της ελευθεροτυπίας είχα έρθει σε επαφη και με πολλά ευρωπαικά και αμερικανικά comics..... Πολύ καλή επαφή είχα επίσης και με τα comics από Marvel Και Dc.......

Τώρα λοιπόν που το ξανασκεφτομαι ήταν ζητημα χρόνου να φτάσω να ασχολούμαι συστηματικά με anime Και manga.....MY fate was sealed from the moment i picked the first mickey mouse.......

#30 Matu-san

Matu-san

    aoi

  • Members
  • 939 posts

Posted 03 December 2008 - 12:53

Όπως όλα τα παιδάκια, έτσι και εγώ διάβαζα φανατικά Μίκυ Μάους και Αστερίξ και έβλεπα transformers και Gijoe.
Κάποια στιγμή τα τοπικά κανάλια της Θεσσαλίας έβαλαν kabamaru , saber rider , υποβρύχιο κεραυνός και όλα τα σχετικά anime της εποχής, και αναρωτιόμουν γιατί είναι τόσο διαφορετικά απο τον Μίκυ Μάους.
Μετά απο πολλά χρόνια (όταν ήρθα Αθήνα), έμαθα για τα anime, γνώρισα μια παρέα φανατικών οπαδών τους, και κόλλησαν και εμένα!
Τι στο yaoi συμβαίνει?