Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Stream vs Download


  • Please log in to reply
101 replies to this topic

Poll: Τι κάνετε? (164 member(s) have cast votes)

Τι κάνετε?

  1. Κανω Download (135 votes [82.32%])

    Percentage of vote: 82.32%

  2. Κάνω Stream (29 votes [17.68%])

    Percentage of vote: 17.68%

Vote Guests cannot vote

#46 Lelouch

Lelouch

    Zarakis Vice Captain

  • Members
  • 109 posts

Posted 01 February 2009 - 13:25

εγώ λόγο ανάγκης βλέπω απο το ίντερνετ.μια φορά που κατέβασα κάτι πήρε 1 μήνα για να το κάνω.αλήθεια με ταχύτητα 2 πόσο θα μου πάρει για να κατεβάσω κάτι?



Μπα δεν παει ετσι.Και εγω οταν αρχισα να κατεβαζω 2 ειχα...Και κατεβαζα με 210 απο MU. 6 επεισοδιακια την ημερα δεν κανουν?:P

#47 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 01 February 2009 - 22:19

Μπλιαχ μισώ τα streaming. Ακόμα και αν θέλω να δω για πρώτη φορρά ένα ανιμε το κατεβάζω.

#48 Gaiseric

Gaiseric

    Anime Fan

  • Members
  • 132 posts

Posted 02 February 2009 - 08:58

Ακόμα και αν θέλω να δω για πρώτη φορρά ένα ανιμε το κατεβάζω.

Παρομοίως! Γενικά δε με εκπλήσσει που η επιλογή "Κανω Download" συγκεντρώνει τη συντριπτική πλειονότητα των ψήφων, αφού η διαφορά στην ποιότητα είναι, απλά, χαώδης. Για quality freaks (like me) που απαιτούν softsubs, h.264 και υπερυψηλό bitrate δεν το συζητάμε καν! Εκεί ακόμα και το HD streaming είναι ανεπαρκές και ένας από τους λόγους είναι ότι σε περιορίζει σε αναγκαστικά κακούς (flash) players, δύσχρηστους, με μηδενικές δυνατότητες ρυθμίσεων και χωρίς postprocessing.

Επιπλέον, παρά το γεγονός ότι το "always on" είναι πλέον πραγματικότητα σε ό,τι αφορά το ελληνικό Ιnternet, η αστάθεια των συνδέσεων και τα άφθονα κατά καιρούς μπουκώματα των ελληνικών ISP έχουν ως συνέπεια το να μη μπορεί κανείς να βασιστεί στο streaming για να έχει το αγαπημένο του anime ακριβώς όταν το θέλει. Έτσι ούτε το streaming HD περιεχομένου μπορεί να μας καλύψει, αφού μάλιστα έχει ακόμα μεγαλύτερες απαιτήσεις σε bandwidth.

Προσωπικά έχω δει anime μέσω streaming μόνο μια φορά, που είχα κατεβάσει απο bittorrent το μισό και με έτρωγε η αγωνία για τη συνέχεια του σεναρίου (θα χρειαζόταν κατέβασμα 5-6 ημερών για το υπόλοιπο).

#49 phm

phm

    Anime Ghost

  • Members
  • 1,807 posts
  • LocationOn the boundary of life and death

Posted 02 February 2009 - 09:01

Download εννοείται. Δεν θέλει καν συζήτηση :P
phmava.php

#50 aboumonkey

aboumonkey

    I love monkeys

  • Members
  • 1,385 posts

Posted 02 February 2009 - 11:13

δαουνλόουδ only.Σε streaming βλέπω μόνο τα promotional videos των επερχόμενων anime.Μία φορά είδα μόνο με streaming επεισόδιο,γιατί ήταν χαλασμένο το διβιδι.

#51 Kurisu

Kurisu

    ⓢⓤⓟⓔⓡ(⌒_⌒)ⓚή

  • Members
  • 100 posts

Posted 05 February 2009 - 23:29

Αποκλειστικα και μονο download για να δημιουργησω μια συλλογη της προκοπης, για να μπορω να τα ξαναβλεπω οποτε θελω και τελος για να τα βλεπω στο laptop και οταν δεν εχω προσβαση σε internet (βλ. εξορμισεις στο χωριο:joyful:)
Spoiler: ~The Door~


#52 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 07 February 2009 - 08:29

τι θα αλλαξει σε τοσα χρονια ?

Mπορεί να έχουμε HD streaming σε content της προκοπής. Φυσικά η ποιότητα δεν θα φτάνει τις γομαροδουλειές σε καμία περίπτωση, αλλά για fansubs με ικανοποιεί, ειδικά μιας και τελευταία πετάω τα περισσότερα αφού τα δώ. Αν κάτι μου αρέσει, έτσι και αλλιώς το αγοράζω κάποια στιγμή...:lovulovu:

Αλλά έχουμε πολύ καιρό μέχρι τότε...οπότε εμπρός καλό μου IRC...XD

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#53 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 07 February 2009 - 12:39

Και γω πιο παλια εβλεπα απο streaming αλλα τωρα κατεβαζω, αφου ειδα οτι η διαφορα στην ποιοτητα ειναι τεραστια

Posted Image


#54 Sora

Sora

    Gintama Hype

  • Members
  • 682 posts

Posted 16 February 2009 - 13:36

Dl!!!
Πολυ μεγαλυτερη ευχαριστηση, για μενα το dl και το streaming ειναι η μερα με τη νυχτα

#55 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 February 2009 - 13:39

i do both!
streaming σε σειρές που δεν θα ξανα-έβλεπα
download σε διαμάντια

Posted Image


#56 mono

mono

    Ελιτίστρια

  • Global Mods
  • 4,147 posts

Posted 17 February 2009 - 05:45

download φυσικα... Τα ματακια μου ειναι ευαισθητα και δεν αντεχουν την ποιοτητα του streaming :P

xbJ3b2w.jpeg


#57 Stein3x

Stein3x

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 02 March 2009 - 00:11

Download εννοείτε ,δεν συγκρίνεται με την ποιότητα του streamaρίσματος <= άθλεια τις περισσότερες φορές..
Posted Image

#58 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 08 March 2009 - 20:02

Εγω θα συμφωνησω με την ανελις (επειδη τα κανω και τα δυο σε σειρες που βρμ να κατεβαζω ή ειναι μικρες κυριως στριμινγκ) ...σε λιγο θα αλλαξω και υπολογιστη και εννοειτε πιο πολυ dl απλα dl μονο τα διαμαντια(like anelis said :))

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#59 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 09 March 2009 - 01:31

Eνοειται download



Posted Image






#60 TotalOblivion

TotalOblivion

    Anime Amateur

  • Members
  • 106 posts

Posted 09 March 2009 - 02:34

Προφανώς download... Το πολύ πολύ αμα δεν σου αρέσει κάτι το διαγράφεις. Εδώ που τα λέμε κιόλας αμα έχεις ωλοσύνδεση ( βλ. Tellas ) που να χτυπιέσαι κάτω το streaming δεν τραβάει. Για την ακρίβεια σε ξενερώνει... Όσο για την ποιότητα συμφωνώ με όσα προανφέρθησαν παραπάνω.
[URL="http://sig.anidb.net/redirect/18901/DuLLw/"]Posted Image[/URL]
There's no Success like Failure and Failure is no Sucess at all...