Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

my "Art"work


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#61 JalexWave

JalexWave

    Starting...

  • Members
  • 31 posts
  • LocationAthens

Posted 10 July 2013 - 14:19

Πολύ ωραία colours! Και γενικά ωραίες δουλειές!!

#62 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 17 July 2013 - 20:28

Στο traditional τα πας καλά, στο digital το χάνεις λίγο, γενικά, αν το εκάστοτε έργο δεν φαίνεται άρτιο από κάθε πτυχή στο αρχικό του στάδιο, μην ξεκινήσεις να βάζεις χρώματα και λεπτομέρειες διότι πεφτεις ακόμη πιο έξω. Είναι και ο λόγος που όλοι προτείνουν να ξεκινάμε με stick figures. (Και να ζωγράφιζουμε πιο πικαντικα και εκφυλα(δικιά μου προσθήκη :P))

#63 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 July 2013 - 07:31

Predictor άμα είναι έτσι δεν πρέπει ποτέ να βάλει κανείς χρώματα στο σχέδιο του.

#64 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 18 July 2013 - 10:34

Ακριβώς, αν δεν ξέρεις από values και έχεις προβλήματα στην αναλογία και ανατομία δεν είναι λογικό να προσπαθείς να το φέρεις σε τελικό στάδιο χρωματιζοντας το, γιατί είναι πιο γρηγορη η πρόοδος στην απλούστερη μορφή, είναι σαν να προσπαθώ εγώ, που ξέρω να μαγειρευω μόνο πατάτα βραστη και μακαρόνια, να μαγειρεψω τις μ@λ@κιες του γιγαντα Μποτρινι. Χώρια του ότι ακόμη και τα χρώματα θέλουν μελέτη, θερμά, ψυχρά, ποια ταιριάζουν, πως δουλεύει το color wheel, πως φέρεται το κάθε ένα σε διαφορετικό value κλπ κλπ

#65 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 July 2013 - 12:30

Ακριβώς, αν δεν ξέρεις από values και έχεις προβλήματα στην αναλογία και ανατομία δεν είναι λογικό να προσπαθείς να το φέρεις σε τελικό στάδιο χρωματιζοντας το, γιατί είναι πιο γρηγορη η πρόοδος στην απλούστερη μορφή


Καταπληκτικό, αλλά με βάση αυτό, ούτε εσύ δεν θα έπρεπε να βάζεις χρώμα στα σχέδιά σου. Με το συμπάθιο.

Και για να μην είμαστε και τελείως off-topic να αναφέρω πως τα σχέδια του Ολγιδίου είναι μια χαρά και η προσπάθεια της στο coloring ιδιαίτερα αξιόλογη. Καλό θα είναι να συνεχίσει τα studies της ως έχειν γιατί καλό της κάνει. Ίσως κάνοντας την coloring αρχή σε grayscale κλίμακα με πέρασμα σε χρώμα.

#66 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 July 2013 - 12:41

Ξεκίνησαν σαν εξάσκηση σε περίεργες πόζες, (το ένα δηλαδή) και μετά ήθελα να προσπαθήσω να ξαναφτιάξω την ίδια χαρακτήρα σε άλλη πόζα

Πολυ ομορφα σχεδια τα περισσοτερα!Μπραβο kee it up :riiight:
Ειπες οτι ηθελες να κανεις περιεργες ποζες...Why dont you try this?

Οχι ενταξει πλακα κανω, αυτο ειναι δυσκολο :P

Edited by Itachi Akatsuki, 18 July 2013 - 12:41.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#67 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 July 2013 - 12:43

Οχι ενταξει πλακα κανω, αυτο ειναι δυσκολο :P


Ανατομικά λάθος εννοείς :P

#68 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 July 2013 - 12:52

Ανατομικά λάθος εννοείς :P

Χμμ...και αυτο xD
Οχι πως ειναι και ευκολο ετσι?

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#69 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 18 July 2013 - 12:55

Σίγουρα ;p Πάντως δεν κάνει κακό να δοκιμάζει κάποιος δύσκολες πόζες--- αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις-

#70 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 July 2013 - 13:09

Σίγουρα ;p Πάντως δεν κάνει κακό να δοκιμάζει κάποιος δύσκολες πόζες--- αν δε δοκιμάσεις δε θα μάθεις-

+1
Παροτι οι δυσκολες ποζες βγαινουν λιγο...πανεμορφες αρκετες φορες :P

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#71 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 18 July 2013 - 13:42

predictor: ΄Ό,τι κάνω το έχω μάθει μόνη μου και το κάνω για χόμπι, Τα τελευταία μου colourings είναι με ποντίκι μόνο και ειλικρινά δεν έχω ιδέα από θεωρία και ούτε με νοιάζει τόσο.

six winged angel: Thanks για το support <3 :riiight:
itachi akatsuki: αυτό δεν είναι απλά περίεργο.. είναι.. κάπως σουρεάλ Χδ
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#72 Itachi Akatsuki

Itachi Akatsuki

    Anime Master

  • Members
  • 1,740 posts

Posted 18 July 2013 - 13:50

predictor: ΄Ό,τι κάνω το έχω μάθει μόνη μου και το κάνω για χόμπι, Τα τελευταία μου colourings είναι με ποντίκι μόνο και ειλικρινά δεν έχω ιδέα από θεωρία και ούτε με νοιάζει τόσο.

six winged angel: Thanks για το support <3 :riiight:
itachi akatsuki: αυτό δεν είναι απλά περίεργο.. είναι.. κάπως σουρεάλ Χδ

That :D
Anyway οπως ειπα κανεις πολυ καλα σχεδια ;) Δοκιμασε και αυτο καμια φορα πλακα θα εχει :P
Οταν το ειχα δοκιμασει...δεν βγηκε και τοσο τελειο :canthelp:

Edited by Itachi Akatsuki, 18 July 2013 - 13:51.

mushishi_signature_by_rhearatite-d4jj2om


#73 predictor

predictor

    Know your place!

  • Members
  • 95 posts

Posted 18 July 2013 - 15:14

Καταπληκτικό, αλλά με βάση αυτό, ούτε εσύ δεν θα έπρεπε να βάζεις χρώμα στα σχέδιά σου. Με το συμπάθιο.


Είπα, να ξέρεις, δεν είπα να το κατέχεις και σε πληροφορώ πως τα περισσότερα που κάνω είναι σε grayscale, απλά δεν ανέβαζω οτιδήποτε κάνω. Και εγώ είμαι semi retired, απλά ασκώ κριτική koohoohoo.

#74 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 18 July 2013 - 19:22

Η κριτική πρέπει να είναι constructive. Δηλαδή να πεις όχι μόνο τι δεν σ'αρέσει αλλά και πώς θα μπορούσε να διορθωθεί
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#75 Keito

Keito

    Tamako Markeito

  • Members
  • 1,194 posts
  • Locationat the bus stop, waiting for 140

Posted 25 July 2013 - 19:18

Ολγίδιο, μ'αρέσουν πολύ τα δικά σου σχέδια και μένα! Ειδικά τα χρωματιστά. 

 

Predictor και εγώ διαφωνώ κάθετα μαζί σου. Αν δεν βάλει χρώμα δεν θα μάθει ποτέ να το βάζει "καλύτερα". Πάντα υπάρχουν περιθόρια βελτίωσης σε οτιδήποτε και να κάνεις, και ο μόνος τρόπος για να τα βελτιώσεις είναι να κάτσεις να τα δουλέψεις. Αν πάρει την λογική του "δεν βάζω τέλειο χρώμα-σταματάω να βάζω χρώμα" δεν πρόκειται ποτέ να βελτιωθεί.

 

Τώρα, μια συμβουλή από εμένα είναι να δοκιμάσεις να μην κάνεις τις άκρες, στα σκίτσα σου που δεν έχουν περίγραμμα, τόσο "σκληρές". 

 

Το δεύτερο αυτού του ποστ το αγαπάω απίστευτα πολύ