Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

my "Art"work


  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 23 April 2008 - 05:04

Αποφάσισα λοιπόν κι εγώ να ποστάρω τις "δημιουργίες" μου...
και, ειλικρινά δεν περιμένω σχόλια τύπου "τέλειο!" ή "υπέροχο!".. Κριτική, και πάλι κριτική!!

Λοιπόν... Αρχίζουμε. [θα ποστάρω links αφού ειναι τεράστια]

αυτό είναι δικό μου σχεδίο και χρώμα
αυτό έγινε εξ-ολοκλήρου στο photoshop. ναι mouse art. >>
αυτό το έχω χρωματίσει μόνο. τεύχος 306, σελ. 14, naruto
και αυτό το ίδιο όπως και τα επόμενα:
http://fc04.deviantart.com/fs26/f/2008/105/e/6/Playing_with_Hair_Collab_EDIT_by_Fairy_of_the_Woods.png
http://fc01.deviantart.com/fs29/f/2008/078/c/2/Deidara_sexy___collab_edit_by_Fairy_of_the_Woods.jpg
http://fc06.deviantart.com/fs24/f/2008/023/2/0/Estheryu__s_contest_entry_by_Fairy_of_the_Woods.png
http://fc07.deviantart.com/fs29/f/2008/106/9/1/DeiSaso_collab_EDIT_by_Fairy_of_the_Woods.png
αυτό είναι δικό μου σχέδιο. αυτή τη φορά traditional media, δηλ μολυβάκι και ink marker

Αυτάαααα (προς το παρόν)

Σας ικετεύω βοήθηστε με να βελτιωθώ! :blingeye2:
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#2 sunday

sunday

    Anime Elite

  • Members
  • 1,087 posts

Posted 23 April 2008 - 05:26

Ωραίες δουλειές. Μόνο το δεύτερο δεν μου πολυάρεσε.
Το πρώτο μου άρεσε πολύ, ιδιαίτερα τα μαλλιά και το φόρεμα. Το σήκωμα του σαγωνιού όμως δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο προσωπο.
Δούλεψε λίγο παραπάνω στις σκιές, μάλλον έχεις προβληματάκια. Αποφάσισε νοητά την πηγή (ή πηγές) φωτός και ακολούθησε τη.
^^

Posted Image


#3 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 23 April 2008 - 18:18

Ωραίες δουλειές. Μόνο το δεύτερο δεν μου πολυάρεσε.
Το πρώτο μου άρεσε πολύ, ιδιαίτερα τα μαλλιά και το φόρεμα. Το σήκωμα του σαγωνιού όμως δεν ταιριάζει με το υπόλοιπο προσωπο.
Δούλεψε λίγο παραπάνω στις σκιές, μάλλον έχεις προβληματάκια. Αποφάσισε νοητά την πηγή (ή πηγές) φωτός και ακολούθησε τη.
^^


Αν μπορείς να το πιστέψεις ποτέ δεν χρησιμοποιώ Light source γιατί μπερδεύομαι με τις γωνίες κλπ... ^^;
το δεύτερο φυσικά και είναι απάισιο... Me wants a tablet....
Ευχαριστώ πάρα πάρα πάρα πολύ για το comment! Much appreciated!
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#4 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 23 April 2008 - 20:26

Πολύ καλές δουλειές ειδικά στο χρώμα. Έχεις άνεση στις σκιές και δίνεις τον όγκο που χρειάζεται χρησιμοποιώντας μάλλον ενστικτωδώς τις σωστές πηγές φωτός.
Μ'αρεσε ιδιαίτερα αυτό που έχεις κάνει ολόκληρο στο Photoshop. Ωραία γραμμή, smooth, ακριβής και εκφραστικό το πρόσωπο. Επίσης ήταν καλό το χρώμα στα μαλλιά και τα highlights αν και στα μαλλιά που πέφτουν δίπλα στο λαιμό τα highlights δείχνουν λίγο υπερβολικά.

Το μολύβι σου δεν είναι κακό και έχεις καλή ανατομία στο σώμα και στα χέρια. Όπως σου είπε και ο/η Sunday, στο πρώτο σχέδιο το σήκωμα του σαγωνιού και οι "γωνίες" του δεν είναι σωστές και με την πρόσθεση του χρώματος και των φωτοσκιάσεων το σαγώνι δείχνει υπερβολικά μεγάλο, κάτι που χαλάει κάπως την πιο "αέρινη" αίσθηση που δίνει το υπόλοιπο σχέδιο ειδικά στο πρόσωπο.
Θα σου πρότεινα να βρεις μερικά tutorials για σχεδίαση προσώπου/κεφαλιού - υπάρχουν άφθονα στο Ιντερνετ - γιατί σε αντίθεση με το σώμα, το κεφάλι έχει περισσότερους στάνταρ κανόνες (ανεξάρτητα από ποια στάση θα είναι) και με λίγες απλές γραμμές μπορείς να κάνεις θαύματα πολύ σύντομα.

Keep up the good work!

#5 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 23 April 2008 - 23:56

Πολύ καλές δουλειές ειδικά στο χρώμα. Έχεις άνεση στις σκιές και δίνεις τον όγκο που χρειάζεται χρησιμοποιώντας μάλλον ενστικτωδώς τις σωστές πηγές φωτός.
Μ'αρεσε ιδιαίτερα αυτό που έχεις κάνει ολόκληρο στο Photoshop. Ωραία γραμμή, smooth, ακριβής και εκφραστικό το πρόσωπο. Επίσης ήταν καλό το χρώμα στα μαλλιά και τα highlights αν και στα μαλλιά που πέφτουν δίπλα στο λαιμό τα highlights δείχνουν λίγο υπερβολικά.

Το μολύβι σου δεν είναι κακό και έχεις καλή ανατομία στο σώμα και στα χέρια. Όπως σου είπε και ο/η Sunday, στο πρώτο σχέδιο το σήκωμα του σαγωνιού και οι "γωνίες" του δεν είναι σωστές και με την πρόσθεση του χρώματος και των φωτοσκιάσεων το σαγώνι δείχνει υπερβολικά μεγάλο, κάτι που χαλάει κάπως την πιο "αέρινη" αίσθηση που δίνει το υπόλοιπο σχέδιο ειδικά στο πρόσωπο.
Θα σου πρότεινα να βρεις μερικά tutorials για σχεδίαση προσώπου/κεφαλιού - υπάρχουν άφθονα στο Ιντερνετ - γιατί σε αντίθεση με το σώμα, το κεφάλι έχει περισσότερους στάνταρ κανόνες (ανεξάρτητα από ποια στάση θα είναι) και με λίγες απλές γραμμές μπορείς να κάνεις θαύματα πολύ σύντομα.

Keep up the good work!


Ευχαριστώ! Πάντα χρησιμοποιώ references για ανατομία...
όσο για τα tutorials ψάχνω αρκετά στο deviantArt....

Και πάλι ευχαριστώ πάαααααααρα πολύ για την κριτική! :drink:
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#6 Zauk-Lain-

Zauk-Lain-

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 734 posts

Posted 27 April 2008 - 21:50

Aρκετα καλες δουλειες αν και υπαρχουν Τεραστια περιθωρια Βελτιωσης...Προσπαθησε να δινεις καλητερες Γωνιες στα προσωπα και δουλεψε με τις σκειες οσο μπορεις...Αρκετα καλη δουλεια...Κeep up the good work m8!
Posted Image
Spoiler:
Spoiler:

#7 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 29 April 2008 - 21:09

;162486']Aρκετα καλες δουλειες αν και υπαρχουν Τεραστια περιθωρια Βελτιωσης...Προσπαθησε να δινεις καλητερες Γωνιες στα προσωπα και δουλεψε με τις σκειες οσο μπορεις...Αρκετα καλη δουλεια...Κeep up the good work m8!


Ευχαριστώ για τα tips! :ureshii:
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#8 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 30 April 2008 - 09:31

Οπως εχω προαναφερει και στα τοπικ αλλων ατομων που ζωγραφιζουν, ετσι και σε σενα οφειλω να πω πως αν και γενικα "το εχεις" πρεπει να αρχισεις να δουλευεις πιο εντατικα στο σχεδιαστικο κομματι, κυριως στο χερι.Καλυτερο για σενα ειναι να σχεδιαζεις πρωτα τα παντα σε χαρτι, και μετα να τα περνας στον υπολογιστη και να δουλευεις το χρωμα εκει...αν και προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι αν αρχισεις και δουλευεις το χρωμα στο χερι, θα σε βοηθησει παρα παρα πολυ στο να το κανεις σωστα και στον υπολογιστη...Μπορει στην φαση που εισαι, να εχεις δωσει ογκο στα σχεδια σου, οπως ειπε και ο Dain, παρ'ολα αυτα, τιποτα δεν ειναι μονο 2 χρωματα. Δεν πρεπει να χρησιμοποιεις μονο το χρωμα του δερματος για παραδειγμα, και το πιο σκουρο του για να κανεις σκιες...πρεπει να βαλεις και πιο ανοιχτα για να φωτισεις μερικα σημεια πιο πολυ, πρεπει να βαλεις ακομα πιο σκουρα, για να δωσεις εμφαση στα σημεια που υποτιθεται ειναι πιο πισω, πιο κατω απο την πηγη φωτος κτλ κτλ..Πρεπει επισης να μαθεις να λαμβανεις υπ'οψην σου, τις πιθανες πηγες φωτος που θα εχουν τα σχεδια σου.Το πιο απλο ειναι να υπαρχει μονο απο μια μερια φως, συνηθως πλαγια και πανω, ωστε ολες οι σκιες να ειναι απο την αντιθετη του σχεδιου.Οταν μπαινουν παραπανω φωτα, γινεται λιγο πιο περιπλοκο το σχεδιο, αλλα εξισου προκλητικο για να το προσπαθησεις...λοιπον, περα απ'αυτο, θα διαφωνησω με τον Dain σε καποια πραγματα. Αν και "το εχεις" πρεπει να δουλεψεις πολυ στην ανατομια τοσο του προσωπου οσο και του σωματος.Τα σχεδια σου προς το παρον ειναι ακαμπτα. Οπως εχω πει και στους αλλους, μεγαλη βοηθεια για να βελτιωσεις το σχεδιο σου, θα ειναι να κανεις σκελετο.Στη δημιουργια σκελετου θα σε βοηθησουν πολυ αυτα τα ξυλινα κουκλακια που πωλουνται σε καταστηματα με ειδη σχεδιου, τα οποια εχουν κινητα μελη και μπορεις να φτιαξεις διαφορες στασεις. Απο την αλλη, αυτα τα κουκλακια στην ουσια, ειναι σκελετος σχεδιου.Ειναι φτιαγμενα και στημενα με απλα γεωμετρικα σχηματα, τα οποια εσυ πρεπει να περασεις στο σχεδιο, πριν ακομα αρχισεις να κανεις περιγραμματα.Με αυτον τον τροπο στην ουσια "σπας" το σωμα σε διαφορετικα μερη, ωστε ειναι πιο ευκολο να προσδωσεις κινηση, προοπτικη κτλ κτλ. Το σχεδιο παντα πρεπει να ξεκιναει απο σκελετο, και αυτο γιατι θα ειναι πιο σωστα μετρημενο ετσι. Για τα προσωπα, μην ξεχνας τις γραμμες αναφορας, για το που θα μπαινει καθε τι.Ετσι και σε σωστο σημειο θα ειναι, και αν εχεις βαλει σωστα τις γραμμες, τιποτα δεν θα ξεφευγει απο τη θεση του. Οποιοδηποτε φωτογραφικο υλικο μπορεις να βρεις θα σου φανει πολυ χρησιμο. Αλλα πανω απ'ολα, προσπαθησε να ξεκινησεις ενα σχεδιο οπως σου ειπα, στην αρχη θα σου φανει κουραστικο, οταν ομως παρεις αερα, θα δεις οτι ειναι πολυ διασκεδαστικο το ποσες διαφορετικες στασεις μπορεις να κανεις με μερικα απλα γεωμετρικα σχηματα.Αυτα απο μενα, και συγνωμη αν σε κουρασα με το μεγαλο κειμενο...Αν χρειαστεις οτιδηποτε, στειλε μου πμ! keep up the good work!
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#9 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 30 April 2008 - 11:16

Οπως εχω προαναφερει και στα τοπικ αλλων ατομων που ζωγραφιζουν, ετσι και σε σενα οφειλω να πω πως αν και γενικα "το εχεις" πρεπει να αρχισεις να δουλευεις πιο εντατικα στο σχεδιαστικο κομματι, κυριως στο χερι.Καλυτερο για σενα ειναι να σχεδιαζεις πρωτα τα παντα σε χαρτι, και μετα να τα περνας στον υπολογιστη και να δουλευεις το χρωμα εκει...αν και προσωπικη εκτιμηση ειναι οτι αν αρχισεις και δουλευεις το χρωμα στο χερι, θα σε βοηθησει παρα παρα πολυ στο να το κανεις σωστα και στον υπολογιστη...Μπορει στην φαση που εισαι, να εχεις δωσει ογκο στα σχεδια σου, οπως ειπε και ο Dain, παρ'ολα αυτα, τιποτα δεν ειναι μονο 2 χρωματα. Δεν πρεπει να χρησιμοποιεις μονο το χρωμα του δερματος για παραδειγμα, και το πιο σκουρο του για να κανεις σκιες...πρεπει να βαλεις και πιο ανοιχτα για να φωτισεις μερικα σημεια πιο πολυ, πρεπει να βαλεις ακομα πιο σκουρα, για να δωσεις εμφαση στα σημεια που υποτιθεται ειναι πιο πισω, πιο κατω απο την πηγη φωτος κτλ κτλ..Πρεπει επισης να μαθεις να λαμβανεις υπ'οψην σου, τις πιθανες πηγες φωτος που θα εχουν τα σχεδια σου.Το πιο απλο ειναι να υπαρχει μονο απο μια μερια φως, συνηθως πλαγια και πανω, ωστε ολες οι σκιες να ειναι απο την αντιθετη του σχεδιου.Οταν μπαινουν παραπανω φωτα, γινεται λιγο πιο περιπλοκο το σχεδιο, αλλα εξισου προκλητικο για να το προσπαθησεις...λοιπον, περα απ'αυτο, θα διαφωνησω με τον Dain σε καποια πραγματα. Αν και "το εχεις" πρεπει να δουλεψεις πολυ στην ανατομια τοσο του προσωπου οσο και του σωματος.Τα σχεδια σου προς το παρον ειναι ακαμπτα. Οπως εχω πει και στους αλλους, μεγαλη βοηθεια για να βελτιωσεις το σχεδιο σου, θα ειναι να κανεις σκελετο.Στη δημιουργια σκελετου θα σε βοηθησουν πολυ αυτα τα ξυλινα κουκλακια που πωλουνται σε καταστηματα με ειδη σχεδιου, τα οποια εχουν κινητα μελη και μπορεις να φτιαξεις διαφορες στασεις. Απο την αλλη, αυτα τα κουκλακια στην ουσια, ειναι σκελετος σχεδιου.Ειναι φτιαγμενα και στημενα με απλα γεωμετρικα σχηματα, τα οποια εσυ πρεπει να περασεις στο σχεδιο, πριν ακομα αρχισεις να κανεις περιγραμματα.Με αυτον τον τροπο στην ουσια "σπας" το σωμα σε διαφορετικα μερη, ωστε ειναι πιο ευκολο να προσδωσεις κινηση, προοπτικη κτλ κτλ. Το σχεδιο παντα πρεπει να ξεκιναει απο σκελετο, και αυτο γιατι θα ειναι πιο σωστα μετρημενο ετσι. Για τα προσωπα, μην ξεχνας τις γραμμες αναφορας, για το που θα μπαινει καθε τι.Ετσι και σε σωστο σημειο θα ειναι, και αν εχεις βαλει σωστα τις γραμμες, τιποτα δεν θα ξεφευγει απο τη θεση του. Οποιοδηποτε φωτογραφικο υλικο μπορεις να βρεις θα σου φανει πολυ χρησιμο. Αλλα πανω απ'ολα, προσπαθησε να ξεκινησεις ενα σχεδιο οπως σου ειπα, στην αρχη θα σου φανει κουραστικο, οταν ομως παρεις αερα, θα δεις οτι ειναι πολυ διασκεδαστικο το ποσες διαφορετικες στασεις μπορεις να κανεις με μερικα απλα γεωμετρικα σχηματα.Αυτα απο μενα, και συγνωμη αν σε κουρασα με το μεγαλο κειμενο...Αν χρειαστεις οτιδηποτε, στειλε μου πμ! keep up the good work!


Ευχαριστώ! Και δεν με πείραξε το μακροσκελές κείμενο.. Αντιθέτως...
Να σου πω την αλήθεια και ξύλινη φιγούρα έχω και photo references χρησιμοποιώ..:emptyonexg1:
Αλλα, παρόλο που έχω αρχίσει να χρησιμοποιώ γεωμετρικά σχήματα για την "κατασκευή" του σώματος, μου είναι πολύ δυσκολο να τα χρησιμοποιήσω...

όσο για το να χρησιμοποιώ παραπάνω από 2 χρώματα.. το έχω προσπαθήσει και αυτό... αλλά δν βρίσκω κανένα καταλληλο που να μην χτυπάει στο μάτι... :/
Ενταξει, χρησιμοποιώ λίγο το burn tool στο edge των καμπύλων αλλα μου παίρνει τόση ώρα (συνήθως) η σκίαση που ξεχνάω να βάλω highlights... :uhh:
Απλώς όταν βάζω χρησιμοποιώ ή το feather ή το dodge tool...

Ορίστε και καινούριο σκίτσο. Δεν είναι πολύ καθαρό... Εχώ ήδη κάνει το line art αλλά σκέφτηκα να ποστάρω το original..
Posted Image

Α, το τράβηξα με τη φωτογραφική... Δεν μπορώ να συνδέσω το scanner και χρησιμοποιώ "άλλα μέσα"
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#10 style-x

style-x

    Death Note Owner

  • Members
  • 12 posts

Posted 30 April 2008 - 13:51

Πολύ καλή δουλειά.Ειδικά στον χρωματισμό, πάρα πολύ καλά. Ξέρω μια κοπέλα που ζωγραφίζει πολύ καλά. Αφού πάρω την αδειά της, θα ανεβάσω κάποια artwork της και θα προσπαθήσω να την πείσω να γραφτεί εδώ, αν και δεν νομίζω να χρειαστεί πολύ προσπάθεια. Ίσως συνεργαστείτε, αυτή μολυβάκι και ink marker, εσύ χρωματισμός.

Posted Image



#11 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 30 April 2008 - 20:15

Πολύ καλή δουλειά.Ειδικά στον χρωματισμό, πάρα πολύ καλά. Ξέρω μια κοπέλα που ζωγραφίζει πολύ καλά. Αφού πάρω την αδειά της, θα ανεβάσω κάποια artwork της και θα προσπαθήσω να την πείσω να γραφτεί εδώ, αν και δεν νομίζω να χρειαστεί πολύ προσπάθεια. Ίσως συνεργαστείτε, αυτή μολυβάκι και ink marker, εσύ χρωματισμός.


Θα το θελα πολύ!! =D
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#12 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 14 May 2008 - 10:45

Ότι και να πω θα επαναλάβω τα λόγια της Matsu...απλός συνέχισε να ζωγραφίζεις να πω και κάτι άλλο το τελευταίο σχέδιο πολύ μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα μάτια έχεις αφήσει (μην ανησυχείς και εγώ το κάνω μερικές φόρες:emptyonexg1:)θα πρέπει να το προσέξεις επίσης την αναλογία του σόματος να μην κάνεις μεγάλο κεφάλι και μικρό σωματάκι με μικρούλια χεράκια:df13952b:.

#13 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 14 May 2008 - 15:12

Ότι και να πω θα επαναλάβω τα λόγια της Matsu...απλός συνέχισε να ζωγραφίζεις να πω και κάτι άλλο το τελευταίο σχέδιο πολύ μεγάλη απόσταση ανάμεσα στα μάτια έχεις αφήσει (μην ανησυχείς και εγώ το κάνω μερικές φόρες:emptyonexg1:)θα πρέπει να το προσέξεις επίσης την αναλογία του σόματος να μην κάνεις μεγάλο κεφάλι και μικρό σωματάκι με μικρούλια χεράκια:df13952b:.


Για την αποσταση των ματιών ξέρω ότι ισούται με ένα μάτι.. Για το σχεδιασμο του σωματος χρησιμοποιώ μερικά γεωμετρικά σχήματα.


α και χρωμάτισα το σχεδιάκι. έκανα 2 versions, μια με line art και μια χωρίς..
Posted Image
Posted Image
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if:

#14 Neuro

Neuro

    Anime Professional

  • Members
  • 730 posts

Posted 14 May 2008 - 21:21

Η απόσταση που λες για το ένα μάτι είναι σωστή αλλά είναι μονό για το ανφάς:canthelp:...αν προσέξεις όταν γύριζη ο άνθρωπος το κεφάλι του η απόσταση αυτί μικραίνει και το μάτι επίσης αλλαζι σχήμα και γωνία:smokingg:

#15 olgidio

olgidio

    Ecchified!!

  • Members
  • 240 posts

Posted 24 May 2008 - 21:36

More artwork! Both linearts by Jadeedge on deviantArt.
Orihime << σε αυτό δν μου αρέσει το φόντο...

Kiba
my Anime list
my Manga list

I wish I could get rid of the spelling mistakes that dirty the world... :if: