Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Manga στα ελληνικά από την Anubis


  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#466 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 21 December 2008 - 13:20

Το DN είναι μικρό (σε 2 χρόνια θα το τελειώσουν) και βολικό. Το πήρα ήδη και πιστεύω το περιμέναμε οι περισσότεροι να βγει.


Για κάτσε, πότε πρόλαβε και κυκλοφόρησε και το πήρες?

15fkk04.jpg


#467 RiDeLub

RiDeLub

    - ΡίΝΤεΛουμπ -

  • Members
  • 1,010 posts

Posted 21 December 2008 - 13:25

Τρόπος του λέγειν ήταν :bleh:
Απλά σχολίασα το γεγονός ότι το περίμενα μιας που δεν το έχω αγορασμένο. Είναι σαν να το έχω πάρει.
Διαβάζοντας το και εγώ είδα ότι με μπερδέυει....edit: το άλλαξα τελείως ...

Γμτ εγώ έχω μείνει στον 4ο στο Boti και 3ο στο RK. Πρέπει να τα παίρνω σιγά σιγά γιατί θα μαζευτούν πολλά...

Πάντως η Anubis με εξέπληξε. Περίμενα να κλείσει το έτος με 6 τόμους ανα manga και στο Naruto έχει ήδη βγάλει και το 7.

Edited by RiDeLub, 21 December 2008 - 13:31.

- Επέζησα και εγώ από το φαγητό του Κ.Ε.Τ.Θ Αυλώνας -

Posted Image


#468 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 21 December 2008 - 13:30

σιγουρα θα συνεχισω το BotI και σκεφτομαι το DN...
πρεπει πρωτα να ξεμπερδεψω με τις σειρες που αγοραζω στα αγγλικα...
αν θελω να εχω λεφτα για να φαω...

το DN φευγει σε 12(13?) μηνες αν βγαζουν συνεχεια. αλλιως παμε σε 14,15 αν κανουν διακοπες... αντιθετα εχω εντυπωσιαστει με το BotI που η Dark Horse τοοοοσα χρονια βγαζει και ακομα ειναι πισω ενω η Ανουβις σε 6 μηνες εβγαλε 6 τομους...

μπραβο στην προσπαθεια και μπραβο για την πολυ καλη δουλεια!!

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#469 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 December 2008 - 20:51

Στην περιγραφή των σειρών, τα ονόματα τα είχαν στα ελληνικά! Δηλαδή τον Yagami Light τον είχαν σαν Γιαγκάμι Λαιτ και τον shinigami σαν σινιγκάμι! Το ίδιο ακριβώς έχουν κάνει και στις άλλες σειρές!
Θα έιναι epic fail αν έχουν τα ονόματα με αυτόν τον τρόπο και στα manga!!

Μέχρι στιγμής όλες τους οι σειρές είναι έτσι. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με αυτό, και τυπωμένο στο χαρτί δεν χτυπάει άσχημα στο μάτι. Ύστερα από λίγο συνηθίζεται.

λετε να επιρεασε το οτι υπαρχουν χαρτακια μεσα στα μανγκα που μπορεις να ψηφησεις τι μανγκα θα ειθελες να ξεκινισουν ??????

Εννοείται πως επηρεάστηκαν, όπως επίσης ίσως και να επηρεάστηκαν από εδώ ;)

Όπως έχω ξαναπεί, τα Berserk και Death Note είναι οι καλύτερες επιλογές που θα μπορούσαν να κάνουν, μιας και τα δύο κάνουν τρελές πωλήσεις σε όλα τα κομιξάδικα. Τα ελληνικά μαγαζιά, την τιμή του Berserk (και γενικά όλους τους τίτλους της Dark Horse) για έναν περίεργο λόγο την έχουν εκτοξευμένη στα ύψη. Κατά καιρούς έχω δει και 17+€ ο τόμος, αν είναι δυνατόν δηλαδή. Τη στιγμή που η ονομαστική του τιμή είναι 14$ (~10€). Αν η Anubis συνεχίσει με την ίδια τιμή και κάνει καλή μεταφορά από τα γιαπωνέζικα, τότε η επιτυχία της είναι δεδομένη.

Όσο για το Death Note, μιλάμε για μία από τις πλέον διάσημες σειρές στο χώρο, την οποία γνωρίζουν έστω και ονομαστικά, ακόμα και άτομα τα οποία δεν ασχολούνται με το άθλημα. Εκτός αυτού είναι μικρή σειρά (12 τόμοι) και ολοκληρωμένη, επομένως και εδώ πέρα αν ρίξει καλή δουλειά και η τιμή δεν αυξηθεί, τότε μιλάμε για δεδομένα φράγκα για την τσέπη της Anubis.


Είμαι ο πρώτος που θα ρίξει θάψιμο στην Anubis για τις επιλογές της στα κόμικς, και την δυσανάλλογη πολλές φορές τιμή τους (βλ. απαράδεκτες τιμές όπως Watchmen, Heroes, V For Vendetta) όμως όταν κάνουν καλή δουλειά, πρέπει να αναφέρεται. Και ευτυχώς για εμάς, απ' ό,τι φαίνεται έχουν πάρει πολύ σοβαρά το θέμα περί manga.

E5VV38U.jpg


#470 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 December 2008 - 23:21

Το καλό που τους θέλω να βγάλουν και τον extra, 13ο τόμο του Death Note (How To Read).

Επίσης, το "Γιάγκαμι Ράιτο" δεν θα με χαλάσει, αλλά το "Σινίγκαμι" ΘΑ ΕΙΝΑΙ fail. Ας το πούνε "θεός θανάτου".

Κατά τ' άλλα, καλούτσικα νέα. Βέβαια θα προτιμούσα να βγάζανε και κανένα seinen σιγά-σιγά.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#471 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 22 December 2008 - 23:46

Κατά τ' άλλα, καλούτσικα νέα. Βέβαια θα προτιμούσα να βγάζανε και κανένα seinen σιγά-σιγά.


Blade Of The Immortal , Berserk :borednn9:


Ήδη τόσες πολλές σειρές από το πουθενά, είναι μεγάλο οικονομικό βάρος για μια εταιρία. Με τον καιρό, αν συνεχίσουμε έτσι, θα δούμε κι άλλες σειρές, όμως στην παρούσα φάση δεν νομίζω πως μας παίρνει να ζητάμε περισσότερα. Άλλο το παγκόσμιο αγοραστικό κοινό manga, και άλλο το ελληνικό. Διαφορετικό τιράζ έχει μια εταιρία που απευθύνεται σε όλο τον κόσμο, και διαφορετικό μία αποκλειστικά ελληνική εταιρία.

Για ποιον λόγο το Σινιγκάμι θα είναι FAIL ? Πιο πολύ αποτυχία μου φαίνεται το Ράιτο, παρά το Σινιγκάμι. Όχι πως θα με πείραζε αν το ονόμαζαν Θεός Θανάτου.

Τον 13ο τόμο φαντάζομαι πως θα τον βγάλουν, αν εν τέλει αναλάβουν τη σειρά. Η Anubis κατά καιρούς έχει βγάλει εγκυκλοπαίδειες που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό, δεν νομίζω να μην το κάνει για μια τόσο διάσημη σειρά. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα κυμανθεί η τιμή του, μιας και η Anubis έχει τη συνήθεια να χτυπάει τις τιμές σε τέτοιες εκδόσεις.

Τα παρακάτω πρέπει να τα έχω ξαναπεί, όμως ας το ξαναναφέρω. Η Anubis μου δίνει την εντύπωση πως πήρε χαμπάρι ότι τα manga έχουν ψωμί, και θέλει να κλείσει τα δικαιώματα για όλες τις καλές σειρές, ώστε να αποκλείσει από το χορό τις υπόλοιπες εταιρίες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αρκεί να μην δούμε τίποτα μελλοντικές αυξημένες τιμές.

E5VV38U.jpg


#472 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 23 December 2008 - 00:01


Blade Of The Immortal , Berserk :borednn9:


Ήδη τόσες πολλές σειρές από το πουθενά, είναι μεγάλο οικονομικό βάρος για μια εταιρία. Με τον καιρό, αν συνεχίσουμε έτσι, θα δούμε κι άλλες σειρές, όμως στην παρούσα φάση δεν νομίζω πως μας παίρνει να ζητάμε περισσότερα. Άλλο το παγκόσμιο αγοραστικό κοινό manga, και άλλο το ελληνικό. Διαφορετικό τιράζ έχει μια εταιρία που απευθύνεται σε όλο τον κόσμο, και διαφορετικό μία αποκλειστικά ελληνική εταιρία.

Για ποιον λόγο το Σινιγκάμι θα είναι FAIL ? Πιο πολύ αποτυχία μου φαίνεται το Ράιτο, παρά το Σινιγκάμι. Όχι πως θα με πείραζε αν το ονόμαζαν Θεός Θανάτου.

Τον 13ο τόμο φαντάζομαι πως θα τον βγάλουν, αν εν τέλει αναλάβουν τη σειρά. Η Anubis κατά καιρούς έχει βγάλει εγκυκλοπαίδειες που έχουν κυκλοφορήσει στο εξωτερικό, δεν νομίζω να μην το κάνει για μια τόσο διάσημη σειρά. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως θα κυμανθεί η τιμή του, μιας και η Anubis έχει τη συνήθεια να χτυπάει τις τιμές σε τέτοιες εκδόσεις.

Τα παρακάτω πρέπει να τα έχω ξαναπεί, όμως ας το ξαναναφέρω. Η Anubis μου δίνει την εντύπωση πως πήρε χαμπάρι ότι τα manga έχουν ψωμί, και θέλει να κλείσει τα δικαιώματα για όλες τις καλές σειρές, ώστε να αποκλείσει από το χορό τις υπόλοιπες εταιρίες. Δεν έχω κανένα πρόβλημα με αυτό, αρκεί να μην δούμε τίποτα μελλοντικές αυξημένες τιμές.


Και εμενα αυτο μου φαινεται! Εχει ηδη ασχοληθει με τις πιο διασημες σειρες και νομιζω θα δουμε και αλλα μολις τελειωσει το Death Note & to Love Hina. Προς το παρον με βλεπω να ξοδευω ακομα περισσοτερα καθε μηνα με αυτα που θα προσθεσουν... Λαϊτ ειπε οτι θα τον λεει ρε οχι Ραϊτο :hahaha: Τεσπα μεχρι να βγουν βλεπουμε!

Εχοντας δει και τους προσφατους τομους του ναρουτο,νομιζω πως πλεον συνηθησαν τα redraws etc...Μονο που καποιες φορες (λογω βαρεμαρας?) κανουν πιο μεγαλα τα sfx και κρυβουν περισσοτερο το σχεδιο...Τεσπα,ολα πηγαινουν πολυ καλυτερα και δεν μετανιωνω που κανω αυτες τις αγορες :congrats: Ευκαιρια να διαβασω και το Berserk αφου δουμε review απο σενα Φαντομ φυσικα :orly:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#473 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 23 December 2008 - 11:35

Hanzo,εγώ που πήρα το volume naruto 5,ξεκινα κανονικα απτο κεφαλαιο 37,οποτε μαλλον επεσες στην περιπτωση και ειναι ελλατωματικο.

#474 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 December 2008 - 11:53

Η ελληνοποίηση όλων των ονομάτων δεν με ενοχλεί καθόλου και βασικά το θεωρώ το σωστό. Γιατί δηλαδή να τα κρατήσουν στα αγγλικά;Μήπως τα είχαν και οι Ιάπωνες στα αγγλικά;Όχι.Το ότι κάποιοι τα συνηθίσαμε να τα βλέπουμε όλα αγγλοποιημένα και να τα θεωρούμε πιο cool/"σωστά" στο μάτι είναι μέγα λάθος κατά την άποψη μου και χίλια μπράβο στην Anubis που δεν το κάνει και μας προσφέρει γενικά εξαιρετικής ποιότητας εκδόσεις. Όσο για την τιμή και των νέων σειρών η λογική λέει ότι θα κοστίζουν το ίδιο με τις τωρινές σειρές.


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#475 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 23 December 2008 - 12:30

...Μονο που καποιες φορες (λογω βαρεμαρας?) κανουν πιο μεγαλα τα sfx και κρυβουν περισσοτερο το σχεδιο...



γκουχγκουχVizγκουχγκουχ

η παγκοσμιου φημης εταιρια...(...).... κραταει τα σκηπτρα στην καταστροφη σχεδιου με γελοια sfx...τρανο παραδειγμα το κρεουργιμενο Ruroken... περα απο κατι redraw που βγαζουν ματι.... ή οταν δεν υπαρχει redraw...

απο οτι εχω δει η Αnubis βαζει κατω την Viz σε αυτον τον τομεα...

πηρα 6ο τομο BotI... :wooi2:

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#476 Alpasar

Alpasar

    Anime Newbie

  • Members
  • 157 posts

Posted 23 December 2008 - 13:40

Βγήκε επιτέλους!:wooi2:


Posted Image

#477 Cassiel

Cassiel

    Hardcore 天使

  • Members
  • 1,604 posts

Posted 23 December 2008 - 13:49

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ επιτέλους:oo:!!! ΟΧΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ δεν έχω μία:nanana:...


sigpic1127_9.gif
Watching the events of the cosmos unfold in tears and solitude

Greek Otaku's Essential Thread
Όλα τα Anime & Manga της Ελλάδας

My Contacts
Website || Page || E-Mail


#478 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 23 December 2008 - 18:43

Ιδού και scans από το διαφημιστικό της Anubis, με τα Berserk, Death Note και τα ρέστα.

Spoiler:

E5VV38U.jpg


#479 Serestrum

Serestrum

    have to kill fast and bullets too slow

  • Members
  • 1,763 posts

Posted 23 December 2008 - 18:46

Ναις.... και οχι μονο.... μαρεσει.... DN στο καλαθι... ισως berserk μελλοντικα...

Spoiler: rainbows, bunnies and fluffy things


#480 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 23 December 2008 - 19:45

γκουχγκουχVizγκουχγκουχ

η παγκοσμιου φημης εταιρια...(...).... κραταει τα σκηπτρα στην καταστροφη σχεδιου με γελοια sfx...τρανο παραδειγμα το κρεουργιμενο Ruroken... περα απο κατι redraw που βγαζουν ματι.... ή οταν δεν υπαρχει redraw...

απο οτι εχω δει η Αnubis βαζει κατω την Viz σε αυτον τον τομεα...

πηρα 6ο τομο BotI... :wooi2:

Ναι οντως! Πλεον σε αυτον τον τομεα οπως ειπα δεν εχω παραπονο!

Αν σας πω οτι απο αυτα που θα κυκλοφορησουν τα θελω και τα 4... Αλλα μαλλον θα αφησω για καμια μαζικη αγορα τα Death Note & Furuba :P Λογικα οταν τελειωνει μια σειρα θα εχει κατι σαν BoxSet...Το ελπιζω τουλαχιστον :hahaha:

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ