Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* - - - - 1 votes

Manga στα ελληνικά από την Anubis


  • Please log in to reply
873 replies to this topic

#16 Whitelighter

Whitelighter

    WHT Apricorn

  • Members
  • 668 posts

Posted 21 December 2007 - 17:51

Βασικά, έχουν βγάλει και το Akasuki. :P

Πάντως, εμένα δεν με πείραξε που έβγαλαν τις συγκεκριμένες σειρές, καθώς ΑΚΡΙΒΩΣ επειδή είναι γνωστές τοις πάσι Έλλησι, το πιο λογικό είναι αρκετοί να τις αγοράσουν. Έτσι, αργότερα, όταν η AnubisComics βγάλει και πιο sophisticated manga σειρές, αυτοί οι «αρκετοί» θα τις αγοράσουν έχοντας εισαχθεί πιο επίσημα στον κόσμο των manga ή έστω από συνήθεια και σιγά-σιγά θα «μάθουν» και τα non-Naruto-like series.
Εξ άλλου, τι περιμένατε; Να ξεκινήσουν με καμιά σειρά που δεν έχει παιχθεί στην ελληνική TV (όπως, π.χ. Prince of Tennis); Πάτο θα έπιαναν. :deadga6: Ενώ τώρα που κάποιοι έχουν ήδη δει Rurouni Kenshin και Shaman King στα ελληνικά τηλεοπτικά κανάλια, θα είναι πιο εύκολο να πωληθεί ένας αξιοπρεπής αριθμός κομματιών.

DEATH NOTE πρέπει να βγάλουν. Το μόνο που θα τους εμποδισει ίσως είναι οι διάφορες αντιδράσεις (βλ. Εκκλησία, κάθε παπάρας που βγαίνει στα παράθυρα κ.ο.κ.). :mador2:

Posted Image

«Ίσως ο Megatron να 'κανε τελικά το λάθος που θα με κάνει αρχηγό των Decepticons!»


#17 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 21 December 2007 - 18:08

Πριν αγοράσετε οποιοδήποτε manga το οποίο να είναι στα Ελληνικά τουλάχιστον να είστε σίγουροι ότι αξίζει τον κόπο και τα χρήματα σας... Δεν μπαίνω στην διαδικασία να γράψω και εδώ όλες τις απόψεις μου στο θέμα anubis+manga, έχω κουραστεί πλέον απλά θέλω να πω κάτι γενικό...

Ξεκίνησε η κυκλοφορία manga στα Ελληνικά (όπως κι αν ξεκίνησε) και κάποιοι κάνουν λες και γίναμε Ευρωπαίοι! Ναι καλά! Ευρωπαίοι θα γίνουμε όταν θα έχουμε την έκδοση της Anubis (και της κάθε anubis) δίπλα στην αγγλική (ή προτιμότερο Ιαπωνική) έκδοση και θα λέμε, "Ζωγράφισε πάλι η Anubis"! Μέχρι τότε θα περάσουν χρόνια πάντως, γι αυτό αρχίστε να τροφοδοτείτε την Anubis με 10eura++ από τώρα για την super και δύσκολη δουλειά της.... (μιας και τα αξίζουν τα βιβλία της, δεν)

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#18 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 21 December 2007 - 21:47

Aaah, a person after my own heart. Και εκτός των άλλων, για κάτι που ειπώθηκε παραπάνω: το Akasuki και το Warcaft ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ MANGA που να χτυπιούνται στο πάτωμα και μέσα στη μαρμελάδα βερύκοκο:bike::fromabove:

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#19 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 21 December 2007 - 22:05

Nevertheless, καλή κίνηση. Ελπίζω να στεφθεί από επιτυχία.

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#20 Melkor

Melkor

    逸楽生活

  • Members
  • 2,051 posts

Posted 21 December 2007 - 22:19

απο την Anubis εχω πολλα παραπονα , κυριως στο θεμα των χρηματων. οι μεταφρασεις της απο τα γγλικα ειναι αρκετα καλες ( αναφερομαι σε λογοτεχνια και πιστεψε με εχω αγορασει πολυ fantasy). ομως δεν ειναι δυνατον να δινω minimum 50 ευρω για ενα βιβλιο που στην αγγλικη εκδοση κοστιζει 12 ευρω. ( εχω στο νου μου το Sword of Truth. οσοι το διαβασαν ξερουν. οσοι δεν, τρεξτε ειναι εξαιρετικα. το αγγλικο παντα xexe).

ειμαι διατεθιμενος να αγορασω Ruruni & Naruto αλλα οχι αν ειναι ακριβα

1345977285497_zps066ae44a.jpg


#21 eXXentriX

eXXentriX

    Ryu/Dae-Su/Jeum-ja

  • Members
  • 849 posts

Posted 21 December 2007 - 22:25

Aξιόλογη προσπάθεια.....
Μακάρι να υπάρξει απήχηση ΄κ να ακολουθήσουν και
πιο δημοφιλείς τίτλοι....:Blissfull:
Posted Image

Εξεταστική...πφφφφ...απο 22/2 ξανά.......:wis:

#22 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 21 December 2007 - 22:33

Να κάνω μία ερώτηση; Ποιος ο λόγος να αγοράσεις manga στα Ελληνικά;

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#23 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 22 December 2007 - 00:19

Να κάνω μία ερώτηση; Ποιος ο λόγος να αγοράσεις manga στα Ελληνικά;


Για τον ιδιο λογο που τα αγοραζει καποιος στα αγγλικα...
Εμενα προσωπικα μαρεσει να βλεπω/διαβαζω οτιδιποτε στη γλωσσα μας. Δεν ειναι οτι δεν ξερω αγγλικα,εχω αγορασει αρκετα μανγκα στα αγγλικα,κ μερικα superhero comics στα αγγλικα. Και γιατι να μην αγοραζουμε μανγκα στα ελληνικα απο τη στιγμη που μια εκδοτικη προσπαθει να ικανοποιηση μια μεριδα ατομων? Απο τη στιγμη που ξερω οτι θα κανουν καλη δουλεια στη μεταφραση,εμενα με καλυπτει με το παραπανω.

Ξεκίνησε η κυκλοφορία manga στα Ελληνικά (όπως κι αν ξεκίνησε) και κάποιοι κάνουν λες και γίναμε Ευρωπαίοι! Ναι καλά! Ευρωπαίοι θα γίνουμε όταν θα έχουμε την έκδοση της Anubis (και της κάθε anubis) δίπλα στην αγγλική (ή προτιμότερο Ιαπωνική) έκδοση και θα λέμε, "Ζωγράφισε πάλι η Anubis"! Μέχρι τότε θα περάσουν χρόνια πάντως, γι αυτό αρχίστε να τροφοδοτείτε την Anubis με 10eura++ από τώρα για την super και δύσκολη δουλειά της.... (μιας και τα αξίζουν τα βιβλία της, δεν)


Δεν καταλαβαινω απο τη στιγμη που θα κυκλοφορει κατι στα ελληνικα ,εκει παραδιπλα να υπαρχει η ιαπωνικη...Ποιος θα την αγορασει (περα απο τα ατομα που μαθαινουν ιαπωνικα)? Για την αγγλικη το καταλαβαινω (αν κ το θεωρω κ αυτο περιττο). Δεν ξερω αν εχεις αγορασει καποιο Graphic Novel απο αυτα που εχει εκδοσει,αλλα η πιοτητα του χαρτιου κ της εκτυπωσης ειναι σε αριστα επιπεδα,ακομα κ στα μηνιαια της κομιξ.

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#24 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 22 December 2007 - 00:55

Δεν καταλαβαινω απο τη στιγμη που θα κυκλοφορει κατι στα ελληνικα ,εκει παραδιπλα να υπαρχει η ιαπωνικη...Ποιος θα την αγορασει (περα απο τα ατομα που μαθαινουν ιαπωνικα)? Για την αγγλικη το καταλαβαινω (αν κ το θεωρω κ αυτο περιττο). Δεν ξερω αν εχεις αγορασει καποιο Graphic Novel απο αυτα που εχει εκδοσει,αλλα η πιοτητα του χαρτιου κ της εκτυπωσης ειναι σε αριστα επιπεδα,ακομα κ στα μηνιαια της κομιξ.


Προφανώς δεν κατάλαβες ότι εννοούσα να "συγκριθεί" όχι "εκει παραδιπλα να υπαρχει η ιαπωνικη"....

Εμενα προσωπικα μαρεσει να βλεπω/διαβαζω οτιδιποτε στη γλωσσα μας.


Καλά δεν θα κάτσω να ξαναπώ για τα τραγελαφικά λάθη που γίνονται στα ελληνικά κομικ, τα έχω γράψει ήδη σε άλλα δύο φόρουμ... Αν εσύ διαβάζεις κάτι επειδή είναι στα Ελληνικά και όχι γιατί είναι καλύτερο από τα Αγγλικά τι να πω, άποψη είναι κι αυτή...

Και γιατι να μην αγοραζουμε μανγκα στα ελληνικα απο τη στιγμη που μια εκδοτικη προσπαθει να ικανοποιηση μια μεριδα ατομων? Απο τη στιγμη που ξερω οτι θα κανουν καλη δουλεια στη μεταφραση,εμενα με καλυπτει με το παραπανω.

Γιατί είναι πανάκριβα για αυτό που σου προσφέρουν και ενδεχομένως να έχουν πολλά λάθη γιατί υπόκεινται σε 2ου βαθμού μετάφραση! Όχι, για να δεις αν έκαναν σωστή μετάφραση ΚΑΙ ΟΧΙ αντικειμενική μετάφραση που κάνουν συνήθως, δεν θα την αντιστοιχήσεις με την αγγλική αλλά με την Ιαπωνική! Ιαπωνικά -> Αγγλικά (κάτι έχει ήδη ψιλοχαθεί στο νόημα ίσως και μετάφραση) Αγγλικά -> Ελληνικά ( guess...)

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#25 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 22 December 2007 - 01:54

Να κάνω μία ερώτηση; Ποιος ο λόγος να αγοράσεις manga στα Ελληνικά;

βασικά ο μόνος λόγος που θα το έκανα θα ήταν η διαφορά τιμής (ΑΝ υπήρχε)
υπογραφή εκτός κανονισμών

#26 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 22 December 2007 - 12:08

Παίδες, ηρεμία. :knock-knock:

Λόγος για να αγοράζεις manga στα ελληνικά δεν υπάρχει, αν:

> Ξέρεις πολύ καλά αγγλικά και βολεύεσαι με αγγλικές εκδόσεις (ή scanlations), ή/και

> Αποφεύγεις τη μετάφραση μετάφρασης (διότι αμφιβάλλω ΠΑΡΑ πολύ ότι έχουν προσλάβει μεταφραστή ιαπωνικών σε ελληνικά).

Για μένα ισχύουν και τα 2. Παρ' όλα αυτά θα στηρίξω την προσπάθεια της Anubis (με Rurouni Kenshin, σιγά μην αγοράσω Naruto :P), διότι πρέπει να κοιτάμε και πέρα από τον εαυτό μας. Θέλουμε ή δεν θέλουμε τη διάδοση της anime/manga κουλτούρας στην Ελλάδα; Νομίζω ότι το mission statement του παρόντος site είναι ακριβώς αυτό. Ε, πιστεύω ότι η συνεργασία της Anubis με την Viz είναι ένα πολύ φιλόδοξο βήμα προς αυτήν την κατεύθυνση, και καλό είναι σε πρώτη φάση να την στηρίξουμε. Και που ξέρετε, ίσως στο μέλλον να φέρει και πιο αξιόλογους τίτλους, ή να ακούσει την επιθυμία των αναγνωστών και να κάνει μετάφραση κατευθείαν από τα ιαπωνικά (και τότε θα δουν περισσότερα ευρώπουλα από τον Kenny :hahaha:).

Αλλά ακόμα κι αν δεν ικανοποιηθούν αυτές μας οι επιθυμίες, και πάλι, μακάρι να αβγατίσει αυτή η συνεργασία, για να μπορούν να διαβάζουν manga και άτομα στην Ελλάδα που δεν ξέρουν καλά αγγλικά. Μην ξεχνάτε ότι ένας λόγος που το hobby μας είναι απόμακρο είναι επειδή δεν ξέρουν όλοι αρκετά καλά αγγλικά για να διαβάζουν τα manga που εισάγονται στην Ελλάδα. Και δεν ξέρω για σας, αλλά εγώ θα ήθελα να μην θεωρούμαι outcast. :sadist:

Πάντως, Cougar, θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί στα manga σε ενοχλεί η μετάφραση μετάφρασης, ενώ στα projects της Animeclipse όχι. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το double standard (FYI, δεν κατεβάζω τίποτα από Animeclipse, ακριβώς γι' αυτό το λόγο).

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#27 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 22 December 2007 - 12:49

γιατί στα manga σε ενοχλεί η μετάφραση μετάφρασης, ενώ στα projects της Animeclipse όχι.


Α μπράβο.. Με τρώει να το πω από την αρχή της συζήτησης αλλά είπα να είμαι κόσμιος... Είναι υποκρισία να λέμε μπράβο στην προσπάθεια των παιδιών της animeclipse και να γιουχάρουμε την anubis για αυτό τον λόγο. Η πραγματική διαφορά είναι ότι η anubos θέλει τον οβολό μας για αυτό που κάνει. Ωστόσο είτε μας αρέσει είτε όχι η συνεργασία αυτή είναι κλειδί για την σχέση του ελληνικού κοινού με τα manga και αν αποτύχει δύσκολα θα ξανασυμβεί. Η anubis θα πρέπει να βοηθήσει με χαμηλές τιμές, κάτι που δεν ξέρω αν είναι αρκετά έξυπνοι να κάνουν ώστε να έχουν θεαματικές πωλήσεις.
Πρέπει πρώτα να φτιάξουμε αγορά και μετά θα δούμε και πιο ωραία πράγματα στα ελληνικά και ανάπτυξη της κοινότητας των φίλων anime/manga.
Μπράβο στην Anubis για την προσπάθεια και ελπίζω να μην το κλείσουν σύντομα το μαγαζί γιατί πολύ ανοίγονται σε μια χώρα χωρίς manga κουλτούρα.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#28 Cougar

Cougar

    Anime Freak

  • Members
  • 325 posts

Posted 22 December 2007 - 14:01

Α μπράβο.. Με τρώει να το πω από την αρχή της συζήτησης αλλά είπα να είμαι κόσμιος... Είναι υποκρισία να λέμε μπράβο στην προσπάθεια των παιδιών της animeclipse και να γιουχάρουμε την anubis για αυτό τον λόγο.

Συγνώμη, μου παρομοίασες την δουλειά που κάνουμε στην animeClipse με αυτή της anubis και της κάθε anubis? :oo: Τέσπα, θα σου δώσω κάποια επιχειρήματα γιατί είναι λογικό να είσαι μπερδεμένος.

1ον) Ουδέποτε είπα πως δεν θέλω να μεταφραστούν! Αυτό που είπα είναι πως επειδή κλείστηκε συμφωνία με έναν τεράστιο εκδοτικό όμιλο manga ΔΕΝ πάει να πει πως και το αποτέλεσμα της anubis θα είναι σωστό! Δεν θα αγοράσω ένα manga απλά γιατί είναι στα Ελληνικά και είμαι εθνικιστής, θα το αγοράσω γιατί αξίζει τα λεφτά του, γιατί είναι ποιοτικό και γιατί είναι καλύτερο από τις αγγλόφωνες εκδόσεις! Μακάρι να μην αναγκαζόμασταν καν να δίνουμε τα λεφτά μας σε ξένους εκδοτικούς οίκους και να τα είχαμε όλα στα Ελληνικά.

2ον) Υποκριτής θα ήμουν αν τσέπωνα ευρουδάκια στην τσεπούλα μου, μου κολάγανε και ένσημα και το έπαιζα και κουλτουριάρης μεγαλοπιασμένος εκδοτικός οίκος (πες με anubis που το βιβλίο με τις μεγαλύτερες πωλήσεις είναι το "Μάθετε τα Windows XP Home Edition... σε μία εβδομάδα!")

Πάντως, Cougar, θα ήθελα να μου εξηγήσεις γιατί στα manga σε ενοχλεί η μετάφραση μετάφρασης, ενώ στα projects της Animeclipse όχι. Δεν το καταλαβαίνω αυτό το double standard (FYI, δεν κατεβάζω τίποτα από Animeclipse, ακριβώς γι' αυτό το λόγο).


Σε ευχαριστώ που έθεσες αυτό το ερώτημα γιατί αρκετοί θα είναι αυτοί που δεν έχουν καταλάβει κάποια πράγματα και καλό είναι να τα ξεκαθαρίσω.

Η animeClipse είναι το Ελληνικό anime fansub group. Είναι μία ομάδα αρκετών ατόμων (και όχι μόνο παιδιών, εκτός αν θεωρείς παιδιά 25++ χρόνων) τα οποία έχουν τουλάχιστον άριστη γνώση Αγγλικών και κάποια από αυτά έχουν και γενικότερες ξενόγλωσσες γνώσεις, προσωπικά εκτός από τα Αγγλικά έχω άλλα 2 πτυχία στα Γαλλικά και το 4kyu στα Ιαπωνικά. Αλλά το βασικότερο είναι ότι δίνουν από τον πολύτιμο χρόνο τους γιατί πολύ απλά αγαπάνε τα anime χωρίς να αποσκοπούν σε προσωπικά οφέλη!

Η animeClipse δεν μεταφράζει μόνο, αυτό είναι το μόνο εύκολο, κάνει όλες τις διαδικασίες ενός fansub group. Οι διαφορές (αυτό που με ρώτησες κιόλας):
α) Η animeClipse δουλεύει αφιλοκερδώς! (όχι μόνο δεν βγάζει ούτε cent αλλά δίνουμε και από την τσέπη μας κιόλας)
β) Κάνουμε fansubing (κι όχι απλά μία μετάφραση) γιατί αγαπάμε τα anime, είναι ένα τμήμα της ζωής μας ανεξίτηλο που θέλουμε να διαδώσουμε σε όσους περισσότερους Έλληνες μπορούμε, είτε ξέρουν αγγλικά είτε δεν ξέρουν και χρειάζονται ελληνικά subs.
γ) Είναι το hobby μας και όχι η δουλειά μας που πρέπει να ξυπνάμε το πρωί στις 7 να πάμε στην εταιρία για 800 ευρουλάκια και να πασαλήψουμε τις μεταφράσεις για να φύγουμε νωρίτερα για να πάμε για καφέ ή σπίτι να φάμε.

Εφ' όσον ο καθένας έχει το δικαίωμα να βγαίνει και να λέει στην animeClipse "Ξέρεις αυτή η δουλειά σου ήταν αίσχος" (οι ίδιοι το προτρέπουμε αυτό να γίνεται για να βελτιωνόμαστε) φαντάσου τι θα έπρεπε να λέμε σε εταιρίες που κάνουν ένα scan/copy/paste ένα βιβλίο και πετάνε και μία υποτυπώδη μετάφραση (γιατί σιγά μωρέ, ποιος θα ασχοληθεί, comic είναι π.χ. στο "300" της Μαμουθκόμιξ τώρα πρόσφατα). Όχι, θα ασχοληθούμε και πολύ μάλιστα γιατί για εμάς αυτά δεν είναι Μίκυ Μάους ούτε Αλμανάκο. Για εμάς αυτά είναι μία πόρτα, είναι το παράθυρο μας προς μία άλλη κουλτούρα, έναν διαφορετικό κόσμο...

Ζήτω στην Ελληνική γλώσσα γιατί είναι η πιο πλούσια και όμορφη όλου του κόσμου, αλλά κάτω στον καθένα που εκμεταλλεύεται την αγάπη μας γι αυτήν για να βγάλει φράγκα!

Ζήτω στην διάδοση των anime και των manga στην Ελλάδα αλλά κάτω στην λάθος και πασαλημένη διάδοση-διαστρέβλωση-υποβάθμιση τους. Η Ιαπωνική γλώσσα είναι ένας θησαυρός εκφράσεων που διαστρεβλώνεται κάθε φορά που μεταφράζεται. Όταν όμως από Ιαπωνικά πάει στα Αγγλικά για να πάει στα Ελληνικά τότε μην κάτσεις να σκεφτείς καν τι έχει χαθεί, θα στενοχωρηθείς. Αφού το μεγαθύριο anubis θέλησε να διαδώσει τα manga στην Ελλάδα από αγάπη γιατί δεν έκανε συμφωνία με την Ιαπωνική εκδότρια εταιρία;

Η anubis έκανε την συμφωνία με την VIZ (και παρεμπιπτόντως όλως τυχαίος πήρε best seller με πολλούς τόμους) για να κάνει το χατίρι σε εσένα κι εμένα και να βοηθήσει στην διάδοση των manga; Έλα τώρα... Εδώ μιλάμε για πολλά λεφτά! 30 ευρώ έδωσα για ένα βιβλίο της forgoten realms που πήρα τις προάλλες, από πάπυρο ήταν;

Τέλος πάντων, δεν έχω σκοπό για διαμάχες δεν είμαι τέτοιος άνθρωπος, είχα πει και σε προηγούμενο post ότι δεν ήθελα να ξαναπώ τα ίδια, αλλά αφού ερωτήθηκα έπρεπε να απαντήσω τουλάχιστον και να προσπαθήσω να σας εξηγήσω κάποια πράγματα... δεν έχει σημασία εξάλλου να συζητάμε τι θα κάνει η anubis και ο καθένας που θέλει να βγάλει λεφτά στην Ελλαδίτσα, εγώ εύχομαι πραγματικά να γίνει σωστή δουλειά και καλή ώστε να μην έχουμε ανάγκη να αγοράζουμε από ξένους εκδοτικούς οίκους και να είσαι σίγουρος θα είμαι ο πρώτος που θα την υποστηρίξει. Ο χρόνος θα δείξει...

Υ.Γ. συγνώμη για την έκταση του κειμένου αλλά τρελάθηκα όταν μου συγκρίνατε μία ομάδα fansub με μία επιχείρηση...

moving_movies_foto_9_thesout_gr.gif


#29 the_second_child

the_second_child

    way cooler than you.

  • Members
  • 325 posts

Posted 22 December 2007 - 14:04

Πράγματι φιλόδοξη κίνηση και εύχομαι να έχει επιτυχία για να ανοίξουν και άλλες πόρτες.

Μόλις γίνουν released τα πρώτα τεύχη θα τα αγοράσω και αν δω πως η δουλειά είναι αξιόλογη θα τα υποστηρίξω. --το RK το έχω βέβαια, ίσως το πάρω για τους γονείς μου! :hahaha:, το Naruto πρέπει να είμαι απο τα ελάχιστα άτομα που δεν έχουν δει 2 λεπτά απο το anime και δεν έχουν διαβάσει ούτε μια σελίδα απο το manga!!--

Βλέποντας και κρίνοντας λοιπόν.

Posted Image


#30 nightwatcher

nightwatcher

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 23 December 2007 - 01:08

δε εχεις δει -διαβαει naruto!αξιζει παρα πολυ,τωρα πια περισσοτερο το Manga αν το συγκρινεις το anime με τα παλια επεισοδια ,οχι οτι τωρα ειναι ασχημα...
εγω πιστευω παντως οτι ας δουμε πρωτα το αποτελεσμα και μετα κρινουμε οσον αφορα τις νεες εκδοσεις,τωρα οσον αφορα τις συμφωνιες ειναι φαινεται και αλλα πραγματα στη μεση που ισως να δυσχεραινουν κατι τετοιο ,παντως η viz πρεπει να κανει αρκετα καλη δουλεια

η μεταφραση παντως παντα προκαλει απωλειες,για παραδειγμα τον ομηρο ιδια τον εχουν μεταφρασει τοσοι και τοσοι?και μιλαμε τωρα για ανθρωπους με γνωσεις οχι τιποτα τυχαιους....