Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 1 votes

Κυκλοφορούν οι anime σειρές σε DVDs στην Ελλάδα;


  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#16 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 17 March 2008 - 02:32

Δεν έχουν πάρει δικαιώματα διανομής από τον δημιουργό = είναι παράνομα.

οχι τον δημιουργο.
απο την εταιρια που χει παρει τα δικαιωματα.
κατι σαν την "δισκογραφικη" του animu.
η Silver Media δεν πηρε δικαιωματα απο κανεναν.
Ηταν μια εταιρια φαντασμα που εκτος απο τραγικη δουλεια στην μεταφορα του αρχειου σε dvd ειχε αθλιες μεταφρασεις και ουσιαστικα εκανε "sampling" αφου εβγαζε ενα dvd με τα πρωτα 2-3-4 επεισοδια και το παραταγε εκει.

Posted Image


#17 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 17 March 2008 - 02:47

οχι τον δημιουργο.
απο την εταιρια που χει παρει τα δικαιωματα.
κατι σαν την "δισκογραφικη" του animu.
η Silver Media δεν πηρε δικαιωματα απο κανεναν.
Ηταν μια εταιρια φαντασμα που εκτος απο τραγικη δουλεια στην μεταφορα του αρχειου σε dvd ειχε αθλιες μεταφρασεις και ουσιαστικα εκανε "sampling" αφου εβγαζε ενα dvd με τα πρωτα 2-3-4 επεισοδια και το παραταγε εκει.



Επιπλέον εκτος του γεγονότος ότι ι silver media έκανε απαράδεκτη δουλεία δεν υπάρχει και κάποια από τις "μεγάλες" εταιρίες να ρισκάρει να φέρει ένα anime μιας και το άθλιο και για καθυστερημενόυς περιοδικό free έχει φροντίσει να δώσει την εντύπωση πως όταν μιλάς για ιαπωνικό κεινούμενο μιλας για cartoon τσόντα. Επομένως δύσκολα κάποιος θα ενδιαφερόταν.

#18 rahxephon

rahxephon

    "Hokuto stinken my ass!!!

  • Members
  • 106 posts

Posted 18 March 2008 - 00:41

Συμφωνω απολυτα μαζι σου.Η sylver media ειναι απλα για τον λουτσο:mador2:...Μια μικρη προσπαθεια εκανε η AW κατεβαζωντας στην αγορα αλλα και για ενοικιαση αρκετες ταινιες του Miyazaki,αρκετα δυσσευρετες αλλα δυστυχως για μενα το λεω,μονο με Ιαπωνικο audio.Επισης η Προοπτικη ειχε βγαλει μερικες απο Satoshi Kon(tokio godfathers)και τωρα τη σκυταλη πηρε η sony με το Paprica.Μακαρι να δουμε κατι παραπανω αλλα δεν το νομιζω.Παλιοτερα δουλευα στο Metropolis στην Ομονοια στα Dvds.Το μονο καλο box set που ειχαμε φερει ηταν το Orphen,και μερικα απο Manga Entertainment,ολα εισαγωγης βεβαια.

#19 Omorfandras

Omorfandras

    Starting...

  • Members
  • 23 posts

Posted 19 March 2008 - 10:16

Μερικα anime υπαρχουν σε video club!!!
Οχι πολλα αλλα υπαρχουν.... Παντως υπαρχει ενα μαγαζι στην θεσσαλονικη (η σπηλια των comics) που θυμαμαι ειχε dvd απο anime σειρες...
Ενας φιλος μου επαιρνε απο εκει τις ταινιες Dragonball!!!!

Posted Image
.....Whatever...

#20 N-TG

N-TG

    OBJECTION

  • Members
  • 185 posts

Posted 19 March 2008 - 10:37

Αυτά δεν έχουν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα είναι από το εξωτερικό που τα εισάγει.

Όλα αυτά τα DVD που έχει βγάλει η Silver Media είναι παράνομα... Ο Χριστός και η Παναγία.....πως να το φανταστεί κανείς... :oo:

#21 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 22 March 2008 - 10:47

Η Μονονοκε σε ελληνικο DVD? Ποτε και που???

Παντως προσφορο εδαφος υπαρχει... Στη Θεσσαλονικη τα DVD του Μιγιαζακι πουλησαν σαν τρελα... Ειχαν βγει και παραμονες χριστουγενων, και αυτο σιγουρα βοηθησε να τα παρουν και αρκετοι ασχετοι για τα πιτσιρικια τους. Στο Μετροπολις ειχαν φερει καμμια 50ρια κομματια για καθε ταινια, και απο οτι παρατηρησα τα περισσοτερα εξαφανιστηκαν με τη Ναυσικα να εχει γινει sold out μεσα σε μια εβδομαδα. Δεν τα βρισκεις πια ευκολα στη Θεσσαλονικη, και αν βρεις θα βρεις το "The Cat Returns" που ηταν το λιγοτερο γνωστο απο ολα.

Επισης, παρακολουθω την ενοικιαστικη κινηση που κανουν οι "Paprika" και "Tokyo Godfathers" στα βιντεο κλαμπ της γειτονιας μου, και θα ελεγα οτι αρκετος κοσμος τις νοικιαζει.

Οποτε νομιζω οτι αξιζει οι εταιριες διανομης να τολμησουν.
Posted Image

#22 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 March 2008 - 11:59

;143245']Ουπςςςςςςς....
soz φιλεναδα...:hahaha:...
Αποσο ξερω σε VideoClubs δεν υπαρχουν πολα πραγματα...Σε ενα αλο thread ειχα διαβασει οτι ενα παλικαρι ειχε βρει το Rahxephon σε videoclub με ελληνικους υποτιτλους και ολα καλα...:hahaha::wooi2:


το δικο μου βιντεο κλαμπ εχει και Ragnarok και Rahxephon και επεισοδια Weiss Kruzz... καποια επεισοδια...το θεμα ειναι οτι αυτα ειναι τα μονα που εχει και δεν φερνουν συχνα...τωρα αν θες dvd να τα αγορασεις κατευθειαν οσα μαγαζια πουλανε κομικ εχουν και τετοια με μονη τη διαφορα οτι λογω φορου τα πληρωνουμε χρυσα...ας πουμε....η σειρα noir το καθε dvd με 4 επεισοδια κατα μεσο ορο κοστιζε περιπου 40 ευροπουλα....ειναι η μονη σειρα στην οποια εκανα τον ψοφιο κοριο και τα αγορασα ολα....(πανε τα λεφτουδακια μου)....απο εκει και περα το Internet με τα αγαπητα torrents ειναι οτι καλυτερο εχει συμβει...

@ Mr Ayu Mania η πριγκιπισσα Μονονοκε υπαρχει ΚΑΙ σε ελληνικο dvd και σε αγγλικο...
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#23 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 22 March 2008 - 17:09

Στο δικο μου βιντεο Κλαμπ ωρηκα μονο κατι επεισοδια απο το Hellsing!!Βεβαια εκει που εχουν τα anime
κοπανε και κατι hentai μεσα και ο κοσμος νομιζει οτι τα anime ειναι μονο τσοντες σε καρτουν!

#24 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 22 March 2008 - 19:56

Απο το στομα μου το πηρες....δε μου λες μηπως πηγαινουμε στο ιδιο βιντελ κλαμπ και δεν το ξερουμε????
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#25 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 22 March 2008 - 20:37

δε χρειαζεται η πλειοψηφια των video club ετσι ειναι ....

εγω μια φορα το ειπα στο παιδι που δουλευει στο video club της βουλας (και τον ξερω λιγο) αλλα τι να κανει, παντως πασχα θα κατσω να του τα χωρισω εγω και δε θα φυγω αν δε βαλει τις εξεις ταμπελιτσες

hentai: 18+
anime: 5-15 ( random ηλικια αλλα μπας και νιωσει ο ελληνας...)

#26 BarbasSs

BarbasSs

    NTEΘ ΜΕΤΑΛ ΙΖ ΔΕ ΛΟ

  • Members
  • 783 posts

Posted 22 March 2008 - 20:52

εγω μια φορα απο τα seven πηρα τα πρωτα μου anime σιγκεκριμενα τα επισοδεια απο hellsing και μετα ξεκινησε η αναζητηση στο internet....
παρανομα ξεπαρανομα απο κει ξεκινησαν ολα

Posted Image

Spoiler: yarrr,yarrr


#27 mirana_neko

mirana_neko

    Daddy's little girl, all grown up,terrorizing the world...

  • Members
  • 508 posts

Posted 23 March 2008 - 11:37

Απο το στομα μου το πηρες....δε μου λες μηπως πηγαινουμε στο ιδιο βιντελ κλαμπ και δεν το ξερουμε????


Βασικα ολα τα βιντεοκλαμπ ετσι ειναι!!Δικιο εχει ο Loke!!Τωρα αν πηγαινουμε στο ιδιο βιντεο κλαμπ τι να σου πω!Αν πηγαινεισ στα seven του Βολου μπορει:wooi2:

#28 Kain

Kain

    ♠️

  • Members
  • 194 posts

Posted 23 March 2008 - 13:34

οχι τον δημιουργο.
απο την εταιρια που χει παρει τα δικαιωματα.
κατι σαν την "δισκογραφικη" του animu.
η Silver Media δεν πηρε δικαιωματα απο κανεναν.
Ηταν μια εταιρια φαντασμα που εκτος απο τραγικη δουλεια στην μεταφορα του αρχειου σε dvd ειχε αθλιες μεταφρασεις και ουσιαστικα εκανε "sampling" αφου εβγαζε ενα dvd με τα πρωτα 2-3-4 επεισοδια και το παραταγε εκει.


Κοίτα, όλα τα άλλα σωστά, αλλά δυστυχώς η Silver Media είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρεία που έβγαλε ποτέ ολόκληρες σειρές Anime σε DVD, όπως π.χ. το Hellsing. Οι υπόλοιπες εταιρείες δεν έχουν καταφέρει να τελειώσουν ούτε μια σειρά.

Και αυτό είναι κάτι που ξεχάσατε να αναφέρετε: Κάθε φορά που βγαίνει Anime σειρά σε DVD βγαίνει ΠΑΝΤΑ μόνο το πρώτο DVD με τα πρώτα 3-4 επεισόδια, και σταματάει εκεί. Πάντα!

sigELIK.jpg   adorexu7.gif3.png


#29 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 23 March 2008 - 13:50

Κοίτα, όλα τα άλλα σωστά, αλλά δυστυχώς η Silver Media είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ εταιρεία που έβγαλε ποτέ ολόκληρες σειρές Anime σε DVD, όπως π.χ. το Hellsing. Οι υπόλοιπες εταιρείες δεν έχουν καταφέρει να τελειώσουν ούτε μια σειρά.

Ποιες υπόλοιπες εταιρίες; :nosey:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#30 Fingolfin

Fingolfin

    High King of the Noldor

  • Retired Staff
  • 1,430 posts

Posted 23 March 2008 - 14:38

η σειρα noir το καθε dvd με 4 επεισοδια κατα μεσο ορο κοστιζε περιπου 40 ευροπουλα....ειναι η μονη σειρα στην οποια εκανα τον ψοφιο κοριο και τα αγορασα ολα....(πανε τα λεφτουδακια μου)....

Online shopping FTW!
Noir Complete Collection DVD (Hyb) (Thinpak)
Get a prepaid people!:drink:
Εγώ το έκανα και βρήκα την υγεία μου! :wis:
Posted Image
''Πλημμυρισμένος από οργή και απελπισία,καβάλησε το Ροχάλλορ,το μεγάλο του άλογο. Διέσχισε το Ντορ-νου-Φάουγκλιθ σαν άνεμος μέσα στη σκόνη και όσοι είδαν την επίθεσή του το έβαλαν στα πόδια.Κι έφτασε στις πύλες της Άνγκμπαντ και σάλπισε το βούκινό του,χτύπησε τις μπρούτζινες πόρτες και προκάλεσε τον Μόργκοθ να βγει να πολεμήσουν.'' Το Σιλμαρίλλιον
My AMV in animemusicvideos.org Posted Image .aNiMe//GR IRC channel Posted Image