Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Jyu Oh Sei - Planet of the Beast King


  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 12 March 2008 - 17:41

Posted Image

Υποθεση:
Η ιστορία εξελίσσεται πολλά έτη μπροστά στο μέλλον, όταν η Γη δίνει τις τελευταίες της αναπνοές και οι άνθρωποι να έχουν εγκατασταθεί σε τεχνολογικά κέντρα ζωικής υποστήριξης.
Τα δίδυμα αδέρφια, ο Thor και ο Rai, γιοι πολύ σημαντικών επιστημόνων μπλέκονται σε μία περίεργη συνωμοσία έπειτα την δολοφονία των γονιών τους, στέλνοντας τους σε έναν άγνωστο πλανήτη γεμάτος άγρια φυτά και δέντρα. Εκεί θα προσπαθήσουν να επιζήσουν με παραδοσιακούς τρόπους, και θα ανακαλύψουν μία φυλή που ως αρχηγό έχουν τον δυνατότερο από όλους.
Γιατί είναι αυτοί εκεί;
(Taken from animeplanet.gr)
Σχολιο: Ειναι μια απο τις αγαπημενες μου σειρες anime.
Καταφερνει μεσα σε 11 επεισοδια να πετυχει οτι δεν πετυχαινουν αλλα σε 100+ επεισοδια. Η πλοκη ειναι πολυ ενδιαφερουσα και ποιοτικη ενω οι ρυθμοι αφηγησης ειναι καταιγιστικοι. Βλεπουμε ενα κεντρικο ηρωα που πραγματικα ωριμαζει υστερα απο καθε σημαντικο γεγονος της ζωης του.
Download: H καλυτερη εκδοση ειναι των black sheep: http://isohunt.com/torrent_details/14717613/Juuousei?tab=summary


Posted Image



#2 Nomedor

Nomedor

    BK-201

  • Members
  • 151 posts

Posted 12 March 2008 - 20:31

Το έχω δει, πολύ καλό από τα αγαπημένα μου.
Βασικά 11 επεισόδια μου φάνηκαν λίγα, θα έπρεπε να ήταν περισσότερα και φαινόταν γιατί το σενάριο έκανε μεγάλα χρονολογικά άλματα.

Σίγουρα αξίζει να το δείτε!

#3 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 27 March 2008 - 03:23

Απλά υπέροχο αλλά παρ'ολα αυτα μικρό...Απο τα αγαπημένα μου!Είχε πολύ ωραία υπόθεση και εξελισσόταν και όμορφα!
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#4 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 27 March 2008 - 15:43

Κι εμένα είναι από τα αγαπημένα μου και κάπου πήρε το μάτι μου κάτι raws.. :hahaha::hahaha: Αλλά δεν το βλέπω να γίνεται..

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#5 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 31 March 2008 - 12:47

Για καποιο αγνωστο λογο τωρα που το τελειωσα μπορω να πω οτι ειναι το αγαπημενο μου ανιμε ως τωρα..
Δεν εχω δει κατι π να με "αγγιξει" περισσοτερο...
ηταν κ το πρωτο που δεν ειχε χαζοαστεια..
Signature Removed

#6 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 07 December 2008 - 22:43

Απ'τις πάρα πολύ καλές μικρές σειρές. Απορώ πως έχει τόσα λίγα comments.
Aπ'τα ωραιότερα concepts, θα μπορούσε άνετα να ήταν διπλάσιο στο μέγεθος επεισοδίων και να ήταν κορυφή. Κρίμα που ήταν τόσο μικρό, γιατί δε μπόρεσε να γίνει επαρκής ανάπτυξη χαρακτήρων. Ίσως είναι και το μόνο ουσιαστικά σοβαρό μειονέκτημα.

Κατά τα άλλα είναι μια πολύ ωραία περιπέτεια, που δε βαριέσαι με τπτ, με πολύ καλοφτιαγμένο animation. (προσωπικά με χάλασε λίγο το char design αλλά τεσπά)
Αν και δεν είναι κάνα αριστούργημα, αξίζει πάντως να το δει κανείς έστω μια φορά.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#7 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 08 December 2008 - 01:11

Σιγά την σειρά! Όπως λέει και ο Radagast, δεν είναι αριστούργημα. Λίγο πιο πάνω από μετριότητα την κατατάσσω.
Ειδικά το time skip, τα μάμησε όλα κανονικά. Για να μη πω για την αποκάλυψη στο τέλος.
Δείτε Towards the Terra, που είναι ουσιαστικά το ίδιο πράγμα με πραγματικά καλή ιστορία και πλοκή και χαρακτήρες και τέλος. Μετά, δώστε δρόμο τούτο το μισο-φτιαγμένο πράμα.

#8 shadowsong

shadowsong

    Ikimashou >:D !!!

  • Members
  • 72 posts

Posted 12 March 2009 - 20:00

Εμενα παντως μου αρεσε...οκ πραγματικα κακα τα ψεματα : αριστουργημα οχι , αλλα βλεπεται πραγματικα ευχαριστα, καθολου κουραστικο και για 11 επεισοδια μονο σου προσφερει μια πολυ ομορφη και προφητικη ιστορια...

θα τσεκαρω και το Towards the Terra roriconfan να δουμε τι λεει...γενικα αυτου του στυλ τα anime με αγγιζουν και πρεπει σε ολους να ξυπνανε "κατι" γιατι αλλιως beast king planet σου ερχομαστε...

Edit :
Spoiler:

Edited by shadowsong, 14 March 2009 - 15:14.


#9 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 12 March 2009 - 22:39

Εμενα παντως μου αρεσε...οκ πραγματικα κακα τα ψεματα : αριστουργημα οχι , αλλα βλεπεται πραγματικα ευχαριστα, καθολου κουραστικο και για 11 επεισοδια μονο σου προσφερει μια πολυ ομορφη και προφητικη ιστορια...

θα τσεκαρω και το Towards the Terra roriconfan να δουμε τι λεει...γενικα αυτου του στυλ τα anime με αγγιζουν και πρεπει σε ολους να ξυπνανε "κατι" γιατι αλλιως beast king planet σου ερχομαστε...


Πράγματι και μένα μου άρεσε για ευνόητους λόγους που είπα ήδη πιο πάνω. Ένα όμορφο story που σίγουρα αξίζει τον μηδαμινό χρόνο που θα του δώσετε.

Θα συμφωνήσω για το Towards the Terra, το οποίο έχει παρόμοιο character design κατά κάποιο τρόπο και πάλι κάποια time skips, όμως γίνονται πολύ πιο αριστοτεχνικά και με τα 24 επεισόδια καταφέρνει ότι ακριβώς δεν κατάφερε το Juuousei με τα 11. Να έχει ένα υπέροχο πολύπλοκο και ολοκληρωμένο story γεμάτο δράμα και συγκινήσεις, και χαρακτήρες πιο αξιομνημόνευτους, όπως και ένα αξιοπρεπές τέλος που μόνο βεβιασμένο δεν είναι.

PS : Πληροφοριακά το Juuousei έχει υποτιτλιστεί πρόσφατα και στα ελληνικά (HDTV rips) για όσους το ψάχνουν από Anime.Awmn.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#10 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 13 March 2009 - 01:11

Ω ναι μια αρκετά καλή σειρά από όσο έχω δει (8/11) που αξίζει μια θέαση. Μου αρέσει το concept που παρόλο που στην αρχή προϊδεάζει για πιο shounen /μάχες καταστάσεις στην συνέχεια γυρνάει εντελώς σελίδα και εξελίσσεται σε κάτι διαφορετικό , δεν αποκαλύπτω μην σας το χαλάσω.

Κάτι που πραγματικά μου αρέσει είναι ότι είναι πάρα πολύ πυκνό. Σε πολλά άνιμε συμβαίνει το άκρως ενοχλητικό φαινόμενο του να χάνεται πολύτιμος χρόνος σε ανούσια πράγματα και να στερούνται ανάπτυξης τα βασικά. Ευτυχώς εδώ δεν συμβαίνει αυτό .

Το μόνο αρνητικό στοιχείο που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής είναι το χρονικό "άλμα" το οποίο ναι μεν δεν στερεί από τον θεατή κάποια ουσιαστική πληροφορία , αλλά από την άλλη δεν επιτρέπει στους χαρακτήρες να αναπτυχθούν όπως πρέπει -συζητήσιμο βέβαια το πόσο θα αναπτύσσονταν αν μας έδειχνε απλές καθημερινές ασχολίες .

Επίσης κάτι άλλο που μου άρεσε είναι το ότι είναι πολύ φιλικό τόσο για "μεγάλους" όσο και για μικρότερους , το βλέπω παρέα με τον αδερφό μου (που είναι 9 ετών..) και μας αρέσει εξίσου . Πολύ θετικό για εμένα αυτό.

Τέλος μου αρέσει που δεν έχει το παραμικρό ίχνος fanservice που έχει καταστρέψει τόσα και τόσα άνιμε. Σιχαίνομαι γενικώς το fanservice και παρόλο που στην συγκεκριμένη σειρά είχαν την δυνατότητα να βάλουν μέσα fanservice (εδώ το κάνουν , αλλού γι αλλού ...) δεν το έκαναν. Άξιοι συγχαρητηρίων .

* Πάντως σε αντίθεση με αυτό που πιστεύουν ορισμένοι , ότι δηλαδή τα αγγλικά fansubing groups κάνουν καλύτερη δουλειά από τα Ελληνικά , το συγκεκριμένο άνιμε και η δουλειά της A.A αποδεικνύει το αντίθετο ακριβώς , μιας και κυριολεκτικά είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Ο μέσος όρος ορθογραφικών/γραμματικών/συντακτικών λαθών σε κάθε επ είναι μόλις 1 την στιγμή που τα περισσότερα groups έχουν 3 και πολύ σπάνια πέφτουν παρακάτω από τόσα ! Αναμφίβολα εκπληκτική δουλειά.

Επίσης ήθελα να ρωτήσω , κατάλαβε κανείς γιατί στο anidb το εντάσσουν στην κατηγορία shoujo ; Εμένα δεν μου φαίνεται για shoujo...

Edited by zade, 13 March 2009 - 01:13.
Question

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#11 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 13 March 2009 - 01:57

Επίσης ήθελα να ρωτήσω , κατάλαβε κανείς γιατί στο anidb το εντάσσουν στην κατηγορία shoujo ; Εμένα δεν μου φαίνεται για shoujo...


Μπορεί γιατί κάποιοι χαρακτήρες θυμίζουν bishounen, beats me. (αλλιώς no idea)
Εμένα το char.design με είχε προδιαθέσει για shoujo, αν και νταξ δεν το λες shoujo εδώ που τα λέμε...

Πάντως ναι το πυκνό σενάριο χωρίς fanservice και χωρίς περιττές σκηνές είναι απ'τα + που μου αρέσουν και μένα όταν τα έχει μια σειρά. Όπως έχω ξαναπεί αν ήταν περισσότερα επεισόδια μπορεί να είχαμε αριστούργημα λόγω περαιτέρω ανάπτυξης σεναρίου/χαρακτήρων.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#12 shadowsong

shadowsong

    Ikimashou >:D !!!

  • Members
  • 72 posts

Posted 14 March 2009 - 15:29

Πάντως ναι το πυκνό σενάριο χωρίς fanservice και χωρίς περιττές σκηνές είναι απ'τα + που μου αρέσουν και μένα όταν τα έχει μια σειρά. Όπως έχω ξαναπεί αν ήταν περισσότερα επεισόδια μπορεί να είχαμε αριστούργημα λόγω περαιτέρω ανάπτυξης σεναρίου/χαρακτήρων.


Συμφωνω σε αυτο...θα μπορουσε να γινει ενα απ'τα πιο αξιολογα anime, αν δεν ειναι ηδη για καποιους, αν κρατουσε για περισσοτερα eps. Θα μπορουσαν να αντικαταστησουν το προαναφερθεν χρονικο "αλμα" με λιγα παραπανω επεισοδια, μιας και..

Spoiler:


#13 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 14 March 2009 - 17:42

Βασικά το manga είναι επίσης αρκετά μικρό, άρα για να καταφέρουν να το κάνουν 26άρι ήθελε να "δημιουργήσουν" γεγονότα για 15 επεισόδια.
Το manga θα μπορούσε σαφώς να έχει παραπάνω υλικό αλλά φαίνεται πως δεν εξαρτώνταν αυτό από τον δημιουργό.
Είναι μία από της αγαπημένες μου σειρές (για αυτό άλλωστε τελικά βρήκα raws και έκατσα και την μετέφρασα), μικρή και περιεκτική και πιστεύω ότι όποιος τη δει θα βγει κερδισμένος.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#14 melkior

melkior

    may the force be with you

  • Members
  • 863 posts

Posted 17 September 2009 - 21:13

Παρολο την μικρη διαρκεια(μονο 11 επ)του το συγκεκριμενο ειναι πολυ καλο καταφερνοντας σε τοσο λιγα επ να διηγηθει μια πολυ ενδιαφερουσα ιστορια.
Για το χρονο που θα τις αφιερωση καποιος νομιζω οτι πραγματικα αξιζη ειναι και μικρη οποτε δεν χανεις και πολλα ειδικα σε οσους αρεσει το sci-fi πιστευω οτι θα τους αρεσει.

#15 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 14 May 2010 - 15:02

Μπορεί να μην είναι η καλύτερη σειρά που έχω δει, αλλά είναι σίγουρα μια από τις σειρές που αξίζουν με το παραπάνω να τις δει κανείς, ειδικά εφόσον είναι μόνο 11 επεισόδια. Στην αρχή όταν την είχα ξεκινήσει δεν περίμενα να είναι κάτι το ιδιαίτερο από υπόθεση. Δύο παιδιά προσπαθούν να επιβιώσουν σε ένα πλανήτη γεμάτο σαρκοβόρα φυτά και ημιάγριους ανθρώπους χωρίς να έχουν καταλάβει καλά τι τους γίνεται. Μάαααλιστα. Τελικά όμως η ιστορία ήταν πολύ καλή, πυκνογραμμένη χωρίς περιττά πράγματα, με μπόλικες ανατροπές και με τέλος και μάλιστα ωραίο τέλος. Σε κάποιες φάσεις καθώς το έβλεπα με έκανε να θυμηθώ το Wolf's Rain (κάτι στο οποίο βοήθησε και το παρόμοιο σχέδιο).

Το timeskip δε με ενόχλησε, μάλιστα δε μπορώ να φανταστώ πως θα μπορούσε να λείπει χωρίς να έχουμε ένα αργό κομμάτι που θα χαλούσε τη ροή της ιστορίας. Το μόνο που ίσως θα ήταν καλύτερο θα ήταν να έβαζαν ανάμεσα ένα επεισόδιο που να έδειχνε τα κυριότερα γεγονότα που συνέβησαν ανάμεσα στις δύο περιόδους.

Υπύρχαν στη σειρά και αδιάφοροι χαρακτήρες που έπρεπε απλώς να παίξουν ένα συγκεκριμένο ρόλο, αλλά όλοι οι κεντρικοί χαρακτήρες ήταν πολύ καλά ανεπτυγμένοι και συμπαθητικοί. Μόνο στο θέμα των δύο αδελφών έχω ένα μικρό παράπονο.

Spoiler: character comments


Από σχέδιο και μουσική δεν είχε κάτι τρομερό αλλά ούτε και κάτι άσχημο. Τα opening και endind ήταν ωραία και ταίριαζαν με τη σειρά αν και οι χαζο-engrish στίχοι του OP θα μπορούσαν να λείπουν.

Γενικά η σειρά προτείνεται, ειδικά σε όσους αρέσει το sci-fi.:gotit:

15fkk04.jpg