Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Splatter, Horror, Thriller


  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#76 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 09 June 2009 - 22:49

maybe today is Cannibal Holocaust day :o

Θα είναι μια μέρα που θα αλλάξει ο τρόπος που βλέπεις ταινίες τρόμου...



Feast (2005)

Εδώ κάνουμε ενός λεπτού σιγή και προσκυνάμε ομαδικώς για την καλύτερη ταινία κωμωδίας/τρόμου που γυρίστηκε μετά το 2000. Εάν το Dead Snow είναι έπος , αυτό είναι η 5η του Μπετόβεν . Τι να πει κανείς... Τα λόγια είναι περιττά.Ας προσπαθήσω όμως.. Μια παρέα Αμερικανών όλων την ηλικιών βρίσκεται σε ένα μπαρ στη μέση του πουθενά . Ξαφνικά τους επιτίθενται τέρατα. Πως θα γλιτώσουν ; Το χουμε ξαναδεί έ ; Ε λοιπόν ΔΕΝ το έχουμε ξαναδεί , τουλάχιστον όχι έτσι. Δεν υπάρχει ούτε μια σκηνή που να μην γέλασα .Ότι κλισέ υπάρχει ξεχάστε το , ότι έχετε στο νου σας ότι θα συμβεί απορρίψτε το.Μια ατάκα απ την ταινία θα σας πω ( την είπε ένας πό τους πρωταγωνιστές) και βγάλτε μόνοι σας συμπεράσματα. " ΩΩ, η ψωλή του τέρατος πιάστηκε στην πόρτα!" Απλα δείτε το Feast . Τελεία. άπειρο/10
(υπάρχουν και δύο συνέχειες που δεν έχω δει ακόμα , στο άμεσο μέλλον θα τις δω όμως )

Πρέπει να είμαι ο μόνος που βρήκα το Feast ξενέρωτο. Όσο το έβλεπα νόμιζα ότι ήταν κάτι τύποι που αποφάσισαν να φτιάξουν ένα what if Tarrantino did Evil Dead? με τη διαφορά ότι το From Dusk till Dawn ήταν ταινιάρα κι αυτό όχι.
Αστείο δεν ήταν. Ίσως τα buffy-ίστικα bios των χαρακτήρων να έβγαζαν λίγο γέλιο, αλλά, ειλικρινά, μετά το Shawn of the Dead, τα gags του Feast δεν ήταν καν αστεία. Το "η ψωλή του τέρατος πιάστηκε στην πόρτα" δεν είναι καν αστείο. Σόρρυ.
Για gore τώρα, παντελής βαρεμάρα. Ανέμπνευστο, με εξαίρεση 1-2 θανάτους από ******** των ηρωών. Από τη στιγμή που
Spoiler:
η ταινία χάνει κάθε νόημα. Και αυτό γίνεται στο πρώτο τέταρτο.
Τεσπά, το έβγαλα από μέσα μου, πάω τώρα να δω το Chemical Wedding. Κάποια στιγμή ίσως ρίξω και review.

#77 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 11 June 2009 - 09:38

Πρέπει να είμαι ο μόνος που βρήκα το Feast ξενέρωτο. Όσο το έβλεπα νόμιζα ότι ήταν κάτι τύποι που αποφάσισαν να φτιάξουν ένα what if Tarrantino did Evil Dead? με τη διαφορά ότι το From Dusk till Dawn ήταν ταινιάρα κι αυτό όχι.
Αστείο δεν ήταν. Ίσως τα buffy-ίστικα bios των χαρακτήρων να έβγαζαν λίγο γέλιο, αλλά, ειλικρινά, μετά το Shawn of the Dead, τα gags του Feast δεν ήταν καν αστεία. Το "η ψωλή του τέρατος πιάστηκε στην πόρτα" δεν είναι καν αστείο. Σόρρυ.
Για gore τώρα, παντελής βαρεμάρα. Ανέμπνευστο, με εξαίρεση 1-2 θανάτους από ******** των ηρωών. Από τη στιγμή που

Spoiler:
η ταινία χάνει κάθε νόημα. Και αυτό γίνεται στο πρώτο τέταρτο.
Τεσπά, το έβγαλα από μέσα μου, πάω τώρα να δω το Chemical Wedding. Κάποια στιγμή ίσως ρίξω και review.


Ανάλογα τι του αρέσει του καθενός.Πχ αν σου άρεσε το Braindead του Peter Jackson λλογικά θα σου άρεσε κι αυτό. Γενικά το "χιούμορ" είναι δύσκολο να αρέσει σε όλους.

To chemical Wedding αυτή η βλακεία με τον Crowley δεν είναι ;

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#78 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 11 June 2009 - 10:03

το Begotten το εχει δει κανεις;
ειναι μεταφυσικο horror, και η υποθεση του(αν μπορει να πει κανεις οτι υπαρχει), σχετιζεται με αρχαιους μυθους κοσμογονιας θανατου και αναγεννησης...
να προειδοποιησω οτι ειναι πολυ βαρυ, αφου ειναι 78 min απρομαυρο και χωρις διαλογους

#79 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 11 June 2009 - 12:21

Ανάλογα τι του αρέσει του καθενός.Πχ αν σου άρεσε το Braindead του Peter Jackson λλογικά θα σου άρεσε κι αυτό. Γενικά το "χιούμορ" είναι δύσκολο να αρέσει σε όλους.

To Braindead το είχα λατρέψει. Καμία σύγκριση οι δύο ταινίες. Το ένα είναι πανέξυπνα gags το άλλο είχε ένα μισοειρωνικό στυλάκι που δε δούλευε

To chemical Wedding αυτή η βλακεία με τον Crowley δεν είναι ;

Ναι. Τίποτα το αξιόλογο, αν και τουλάχιστον οι σεναριογράφοι το είχαν μελετήσει το θέμα.

#80 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 11 June 2009 - 14:37

Κάλα κάθισα και διάβασα όλα αυτά που έχετε γράψει...
Έγω ένα θα πώ ....Δν μου αρέσουν τα θρίελερ πολύ...
Αλλά τα μόνα που εκτιμώ είναι του Στιβεν Κινγκ .Κλασσικά θρίλερ που πρέπει κάποιος φαν οποσδήποτε να έχει δει.

1ον Εγώ θέλω να πώ για ένα θρίλερ που πραγματικά δεν έχω δεί πιο βλακέια(ΑΠΑΙΣΙΟ,ΤΡΙΣΑΘΛΙΟ,ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΜΑ ΠΑΝΤΕΛΩΣ ΒΛΑΚΕΙΑ ΤΗΣ ΒΛΑΚΕΙΑΣ ΩΩΩ ΒΛΑΚΕΙΑ)
Hatchet(2006)
Έλεος αν σας άρεσε αυτη βλάκεια,τότε είδα λάθος ταινία ...
Με λίγα λόγια είναι κάποιοι που θέλουν να πέρασουν ωραία,αφού είχαν γυρίσει από γιορτή στο Ρίο Ντε Τζανέιρο...Πάνε σε έναν βάλτο και μαθαίνουν για ένα παίδι που γεννήθηκε παραμωρφομένο και δείχνει μια παλία ιστορία θα καταλάβετε και η απόλυτη βλακεία είναι ότι στο τέλος
Spoiler:
Και για τους gore φάνς είναι ΤΕΛΕΙΩΣ αποκαρδιοτικό...
Το θέμα είναι πώς πεθάινουν ,είναιΤΕΛΕΙΩΣ gore (δεν μπορείτε να φανταστείτε )Και μόνο που το σκέφτομαι ανατριχιάζω...
Αν θέλετε να το δείτε δείτει το ,παντως έιναι βλακεία..Απο μένα.0.5/10
Και πολύ του είναι...
http://www.imdb.com/title/tt0422401/
Τώρα για άλλα θρίλερ του στίβεν κινγκ ένα πολύ τρομακτικό(The thing)
Άλλα ωραία =Desperation,Room 1408(ωραίο),Η λάμψη(πρέπει κάποιος να την έχει δει όπωςδηποτε),Misery,κλπ(no gore)
Πάντως ήθελα να ρωτήσω μια πολύ παιλά ταινία(αν κάποιος την θυμάται)
που κάτι παίδια γεννιόντουσαν και σκότωναν τους γονείς τους(με κάτι κοκκινα μάτια)
+
Και μια άλλη καλή κίνεζικη ταίνια ,όχι gore,Τα σκαλοπάτια του θανάτου....



84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#81 Sunabouzu

Sunabouzu

    Σινιγάμης

  • Members
  • 881 posts

Posted 11 June 2009 - 15:44

Πάντως ήθελα να ρωτήσω μια πολύ παιλά ταινία(αν κάποιος την θυμάται)
που κάτι παίδια γεννιόντουσαν και σκότωναν τους γονείς τους(με κάτι κοκκινα μάτια)


Village of the Damned
και εχει ενα sequel το Children of the Damned
νομιζω οτι απο αυτο το φιλμ οι Iron Maiden εμπνευστηκαν το ομωνυμο τραγουδι

#82 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 11 June 2009 - 18:03

night wizard seal αν σε ενοχλεί το ότι πεθαίνουν όλοι τότε δες το nekromantik,
Spoiler:
also, αν δεν έχει gore δεν έχει φάση, το braindead του peter jackson έχει τρελή φάση μου άρεσε παρα πολύ

also also, ακόμα να δω το cannibal holocaust :P

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#83 Night Wizard Seal

Night Wizard Seal

    名前のない怪物

  • Review Team
  • 2,153 posts

Posted 14 June 2009 - 19:33

night wizard seal αν σε ενοχλεί το ότι πεθαίνουν όλοι τότε δες το nekromantik,

Spoiler:
also, αν δεν έχει gore δεν έχει φάση, το braindead του peter jackson έχει τρελή φάση μου άρεσε παρα πολύ

also also, ακόμα να δω το cannibal holocaust :P


Δεν είναι αυτό που με πειράζει...Να πεθάνουν...αλλα όχι και έτσι
Αν δεις την ταινία θα καταλαβεις,εμένα προσψπικά δεν μου άρεσε καθόλου γιατί δεν βγάζει νόημα ,κανενα...

84886513_zpsfd6f6e60.jpg

They sound like they are crying. Like wolves, howling for their dead masters.


#84 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 14 June 2009 - 20:06

είδα το cannibal holocaust! αυτή η ταινία έγραψε. δεν μπορώ ούτε καν να τολμήσω να την συγκρίνω με όσες άλλες έχω δει μέχρι τώρα. κορυφή. ρεαλιστική και γνήσια

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#85 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 14 June 2009 - 21:23

Κατ αρχάς εμένα και σε πολύ άλλο κόσμο άρεσε το Feast και όπως ξανατόνισα είναι απλώς θέμα του τι χιούμορ προτιμά ο καθένας. Εμένα δεν μου αρέσει πχ καθόλου ο Will Ferrel. Σε άλλους αρέσει..

Καλά για το Cannibal Holocaust είχε γίνει χαμός όταν είχε βγει. Είχαν πάει τον σκηνοθέτη στα δικαστήρια γιατί ήταν τόσο αληθοφανής η ταινία που πίστευαν ότι συνέβη στ αλήθεια και τελικά αναγκάστηκε να φέρει τους ηθοποιούς στο δικαστήρι για να αποδείξει ότι δεν ήταν.

Το Hatchet από την άλλη ήταν ένα ξεκάθαρο "ξεπατίκωμα" από τις κλασικές σπλατεριές του 80' με τον παλαβό που σφάζει , αν σου άρεσαν αυτά , θα σου άρεσε και το Hatchet. Eμένα μου φάνηκε σαν ένα μεγάλο inside joke οπότε μου άρεσε. Κάποια στιγμή θα έχω κομπλε review γι αυτό.

Επίσης , μάλλον εννοεί το remake toy Village of The Damned , αυτό με τον Κρίστοφερ Ριβ.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#86 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 June 2009 - 22:01

είδα το cannibal holocaust! αυτή η ταινία έγραψε. δεν μπορώ ούτε καν να τολμήσω να την συγκρίνω με όσες άλλες έχω δει μέχρι τώρα. κορυφή. ρεαλιστική και γνήσια

Ναι. Απλά ναι.

#87 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 24 June 2009 - 15:00

Πρωτον.το chemical wedding ειναι πατατα με σεναριογραφο τν dickinson.οο θεοιι
Δευτερον.καλε μ αλχημιστη εχεις δει το holocaust 2?να το δεις αν θες να κλασεις απ τα γελια
Τριτον.δειτε το necromantik ανθρωποι.
Τεταρτον.ο stuart gordon γραφει μουσικη για ντοκιμαντερ με ζωα?
Πεμπτον.δειτε cronenberg ανθρωποι.κ οχι το βιντεο videodrome

#88 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 24 June 2009 - 15:15

ευχαριστώ φιλτάτη αγκελοκαταρα, υπάρχει holocaust 2?πως το λένε? :| το νεκρομαντικ έχει φάση. είδα το Beyond re-animator, αν εξαιρέσουμε αθλια ηθοποιία ήταν πολύ καλή ταινία

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#89 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 24 June 2009 - 19:26

ευχαριστώ φιλτάτη αγκελοκαταρα, υπάρχει holocaust 2?πως το λένε? :| το νεκρομαντικ έχει φάση. είδα το Beyond re-animator, αν εξαιρέσουμε αθλια ηθοποιία ήταν πολύ καλή ταινία


Cannibal holocaust 2.Πως να λεγεται ρε ζομπι.παντως τραβα δες το necronomicon αφου σ αρεσει ο lovecraft.τραβα

#90 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 24 June 2009 - 19:28

γενικά είχα κατεβάσει ένα πακέτο με ταινίες του lovecraft αλλα απότι έχω καταλάβει είναι μικρές. αξίζουν?

i'll check it out

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.