Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Splatter, Horror, Thriller


  • Please log in to reply
1010 replies to this topic

#31 The_Sandman

The_Sandman

    Rain Dog

  • Members
  • 100 posts

Posted 30 May 2008 - 01:37

Wellcome στο club G.T.P. 1982! Πολύ καλή σειρά ταινιών τα Saw αν και το τελευταίο δεν μ' άρεσε καθόλου... Ελπίζω στο επόμενο να ξαναβρούν την φόρμα τους!

Σε κάποια φάση (μόλις ανοίξω τις κούτες με τα dvd) θα post-αρω κι εγώ κάποιες splatterιές που πρέπει να δείτε οπωσδήποτε! Από b-movies του κερατά (δεν βλέπονται λέμε...) μέχρι must-see διαμαντάκια!
Επιφυλάσσομαι...

Posted Image


#32 kakashi sensei

kakashi sensei

    pitsilistis

  • Members
  • 746 posts
  • Locationplateia eleytherias

Posted 17 July 2008 - 00:15

μολις ειδα το rec.
αντε να δουμε πως θα κοιμηθω τωρα.:terror2:

#33 Leon

Leon

    Manga Oldbie

  • Members
  • 303 posts

Posted 27 August 2008 - 00:41

Υπάρχει και η τριλογία Basket Case:drink: Μόνο το πρώτο έχω δει πάντως:canthelp:
Posted Image

#34 Goregasm

Goregasm

    M_B_L_A_Q

  • Members
  • 29 posts

Posted 27 August 2008 - 10:54

Jarhead τα σπάει...και γω μόνο ένα έχω δει τα άλλα 2 δεν τα βρίσκω πουθενά
Λοιπόν ας αρχίσουμε με το έπος
Nekromantik και τα μυαλά στα κάγκελα
Nekromantik - Wikipedia, the free encyclopedia
Deranged
Deranged - Wikipedia, the free encyclopedia
Men Behind The Sun
Men Behind the Sun - Wikipedia, the free encyclopedia

#35 pointman-aka-thenewguy

pointman-aka-thenewguy

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 62 posts

Posted 18 September 2008 - 01:23

.....................

Edited by pointman-aka-thenewguy, 11 December 2008 - 00:22.


#36 ghostdog

ghostdog

    Καμένος στη μετάφραση...

  • Members
  • 157 posts

Posted 18 September 2008 - 02:42

Κατά τη γνώμη μου ο Rob Zombie είναι της πλάκας σκηνοθέτης...

τέσπα, αναφέρθηκε το tenebre του θεού Dario Argento και από τον συγκεκριμένο έχω να προτείνω τα ακόλουθα (αν και δεν θα τα κατέτασσα σαν βαριά splatter)

Suspiria
Posted Image


Inferno
Posted Image


Phenomena
Posted Image


Opera
Posted Image


Για χαβαλετζιδο splatter πολύ καλά είναι τα

Evil Dead II
Posted Image


Braindead
Posted Image


Πολύ καλό είναι και το Versus
Posted Image


Πρόσφατα βγήκε και το Machine Girl που είναι και αυτό τρελό χαβαλετζιδο-splatter :
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=eSpCWJnnWVI[/youtube]

#37 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 31 October 2008 - 17:01

Καιρό έχω να πσοτάρω στο θρεντ μου ας το κάνω μιας και είδα ρκετές ταινιούλες που αξίζουν (η όχι) τον κόπο.

Ξεκινώντας λοιπόν πρώτο φιλμ ήταν το πολυδιαφημισμένο cloverfield όπου μια παρέα με χαζοαμερικανάκια τραβάνε ( πέραν από μαλακiα) την επίθεση ενός ΄τερατος στην Νέα Υόρκη κλπ κλπ . Η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει αρκετά γι αυτήν την ταινία και κατά βάση ήταν ενθαρρυντικά οπότε και είχα μεγάλες προσδοκίες .Τ ελικά άδικα μιας και η τανία είναι από τις χειρότερες hororr (και καλά ) παπαρίες που έχω δει εδώ και καιρό . Τέτοια εμετική σκηνοθεσία έχω να δω από το blaιr witch project .Για κανένα λόγο μην το δείτε !
2/10

Επόμενο ήταν το ισπανικό REC το οποίο κινόυνταν στον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο ( δηλαδή ερασιτεχνική κάμερα κλπ κλπ ) αλλά ήταν σαφώς ΠΟΛΥΥΥΥ καλύτερο . Πέραν των αρκετα καλών σπλατεριάρικων old skool effects (δηλαδή καθόλου ψηφιακούρα ,μόνο αγνά υλικά και μεράκι) και της πολύ καλής ηθοποιίας ( ναι όντως ήταν καλοί αυτοί που παίζανε !) είχε και καλή σκηνοθεσία . Χαλαρά αξίζει τον κόπο
7/10

Υστερα έρχεται το επίσης Ισπανικό Ορφανοτροφείο το οποίο ξεκινάει πολύ καλά για να κάνει με τεράστια κοιλιά στην μέση περίπου της ταινίας
Spoiler:
και από κει και πέρα να πάει κατά διαόλου η όλη ιστορία καταστρέφοντας τόσο την όλη ατμόσφαιρα όσο και το πολύ καλό πρώτο μέρος .Εάν είστε αρκετά άτυχοι και δεν έχετε τίποτα άλλο να δείτε πάρτε το .
5.5/10

Έπειτα έρχεται η σειρά του στρατηγού Neil Marshall . Ο τύπος που έκανε τον πολύ καλό dog soldiers και την καταπληκτική κάθοδο ξαναχτυπά με το Doomsday . Ποστ αποκαλίπτικ ατμόσφαιρα super wow bitch πρωταγωνίστρια και μετά ότι απιθανότητα μπορεί να υπάρξει . B-movie με τα όλα της και περήφανη γι αυτό που είναι . Μην την χάσετε .Πρέπει να το δείτε για να το πιστέψετε . Από την μις θα νομίζετε ότι βλέπετε τον παλαβό max (mad max) και από την άλλη τον άρχοντα των αρραβώνων (lotr ) και στα ενδιάμεσα έχει κια λίγο Βονδ ( james bond) για "ξεκάρφωμα" . Μην κοιτάτε βαθμολογίες στο imdb και βλακείες . This is epic sir !
8/10

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#38 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 31 October 2008 - 17:19

Καιρό έχω να πσοτάρω στο θρεντ μου ας το κάνω μιας και είδα ρκετές ταινιούλες που αξίζουν (η όχι) τον κόπο.

Ξεκινώντας λοιπόν πρώτο φιλμ ήταν το πολυδιαφημισμένο cloverfield όπου μια παρέα με χαζοαμερικανάκια τραβάνε ( πέραν από μαλακiα) την επίθεση ενός ΄τερατος στην Νέα Υόρκη κλπ κλπ . Η αλήθεια είναι ότι είχα ακούσει αρκετά γι αυτήν την ταινία και κατά βάση ήταν ενθαρρυντικά οπότε και είχα μεγάλες προσδοκίες .Τ ελικά άδικα μιας και η τανία είναι από τις χειρότερες hororr (και καλά ) παπαρίες που έχω δει εδώ και καιρό . Τέτοια εμετική σκηνοθεσία έχω να δω από το blaιr witch project .Για κανένα λόγο μην το δείτε !
2/10

Επόμενο ήταν το ισπανικό REC το οποίο κινόυνταν στον ίδιο ρυθμό με το προηγούμενο ( δηλαδή ερασιτεχνική κάμερα κλπ κλπ ) αλλά ήταν σαφώς ΠΟΛΥΥΥΥ καλύτερο . Πέραν των αρκετα καλών σπλατεριάρικων old skool effects (δηλαδή καθόλου ψηφιακούρα ,μόνο αγνά υλικά και μεράκι) και της πολύ καλής ηθοποιίας ( ναι όντως ήταν καλοί αυτοί που παίζανε !) είχε και καλή σκηνοθεσία . Χαλαρά αξίζει τον κόπο
7/10

Υστερα έρχεται το επίσης Ισπανικό Ορφανοτροφείο το οποίο ξεκινάει πολύ καλά για να κάνει με τεράστια κοιλιά στην μέση περίπου της ταινίας

Spoiler:
και από κει και πέρα να πάει κατά διαόλου η όλη ιστορία καταστρέφοντας τόσο την όλη ατμόσφαιρα όσο και το πολύ καλό πρώτο μέρος .Εάν είστε αρκετά άτυχοι και δεν έχετε τίποτα άλλο να δείτε πάρτε το .
5.5/10

Έπειτα έρχεται η σειρά του στρατηγού Neil Marshall . Ο τύπος που έκανε τον πολύ καλό dog soldiers και την καταπληκτική κάθοδο ξαναχτυπά με το Doomsday . Ποστ αποκαλίπτικ ατμόσφαιρα super wow bitch πρωταγωνίστρια και μετά ότι απιθανότητα μπορεί να υπάρξει . B-movie με τα όλα της και περήφανη γι αυτό που είναι . Μην την χάσετε .Πρέπει να το δείτε για να το πιστέψετε . Από την μις θα νομίζετε ότι βλέπετε τον παλαβό max (mad max) και από την άλλη τον άρχοντα των αρραβώνων (lotr ) και στα ενδιάμεσα έχει κια λίγο Βονδ ( james bond) για "ξεκάρφωμα" . Μην κοιτάτε βαθμολογίες στο imdb και βλακείες . This is epic sir !
8/10


LoL πρώτη φορά τυχαίνει τόσο αντίθετη γνώμη με μένα. :deadga6:
Ανάμεσα σ'αυτές είναι μερικές απ'τις αγαπημένες μου ταινίες γενικώς. Εγώ να σκεφτείς αν τα βαθμολογούσα :

Cloverfield = 7.5-8/10 (μικρό, περιεκτικό και καλό, ένιωθες τον πανικό)
Rec = 10/10 (με διαφορά το καλύτερο thriller που είδα τα τελευταία χρόνια και απ'τα καλύτερα που είδα ever και είδα πολλά)
Orphanage = 8.5-9/10 (που είδες την κοιλιά δε μπορώ να καταλάβω, είχε πολύ καλή ατμόσφαιρα-σκηνοθεσία)
Doomsday = 4-5/10 και πολύ του είναι... lol. Υπερβολική b-movia για το γούστο μου και αμερικανιά σε όλο της το μεγαλείο.

Προφανώς όλα είναι γούστα αλλά δεν είναι δυνατόν να λες εμετική σκηνοθεσία για Blair witch project/Cloverfield. :hahaha:Η κάμερα ήταν έτσι επίτηδες καθαρά για να σε κάνει να νιώσεις τον πανικό των ανθρώπων στις αντίστοιχες ταινίες. Αυτό το κάνουν άψογα και είναι respect σαν genre στο ρεαλισμό και στην ατμόσφαιρα που δημιουργείται. Τώρα αν σε ζαλίζει τόσο που να μη το αντέχεις είναι μόνο η δική σου άποψη γιατί αυτά άρεσαν σε άπειρο κόσμο. ^^

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#39 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 21 November 2008 - 17:01

Φίλε radagast όντως πρώτη φορά διαφωνούμε παντελώς σε ένα θέμα , αλλά δυστυχώς δεν μπορώ να πω ότι με έπεισες για τις απόψεις σου , ειδικά το "orfanato" είναι μεν καλό και ατμοσφαιρικό αλλά από τη στιγμή που
Spoiler:


Πάμε στα φιλμάκια που είδα αυτόν τον καιρό.

Outpost (2008 ) Eνα βρετανικό φιλμάκι που αποδεικνύει ότι η βαθμολογία μιας ταινίας στο imdb δεν είναι πάντα αξιόπιστος δείκτης για την ποιότητά της. Στο βιντοκλάμπ την είδα να σας πω την αλήθεια κια επειδή ο πρωταγωνιστής της είναι ο νέος PUNISHER , Ray Stevenson αποφάσισα να της ρίξω μια ματιά . Μια ομάδα λοιπον από πρώην κομμάντο και νυν μισθοφόρους κάπου στα Βαλκάνια καλείται να βοηθήσει ένα μυστηριώδη τύπο να ανακαλύψει κάτι σε ένα παλιό φυλάκιο .Από κει και πέρα είναι spoiler οπότε δεν σας λέω , πάντως αυτή η ταινία αξίζει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ μια θέαση και αυτό όχι λόγω του πολύ gore της (που απλά είναι ελάχιστο) αλλά λόγω της ατμόσφαιράς της . Τα χρώματα είναι πειραγμένα ώστε να δίνουν την εντύπωση μιας αποπνικτικής ατμόσφαιρας και να μεταδίδουν το αίσθημα της διαρκούς επιφυλακής . Το σενάριο είναι ξαναχρησμοποιημένο ,οχι σε απελπιστικό βαθμό όπως συμβαίνει συνήθως ,απλά ίσως το χετε ξαναδεί μια δυό φορές .Χαλαρά αξίζει να το δείτε .
7.5/10 από μένα

The Tripper (2006) O Δαβίδ Αρκετ , ο τύπος που έπαιζε στο Scream αποφάσισε να σκηνοθετήσει ένα δικό του φιλμάκι. Οπότε σου λέει , τι ξέρω να κάνω , μόνο σπλάτερ. ε λοιπόν αυτό έκανε , ένα σπλάτερ όπου ο μανικαός δολοφόνος φοράει μια μάσκα του Ronald Reagan (!) και κυνηγάει μοντέρνους χίπιδες. Ολη η ταινία θα μπορούσε άνετα να είχε γυριστεί την δεκαετία του 1980 μιας και περιέχει όλα τα συστατικά που έκαναν τα σπλάτερ εκείνης της εποχής επιτυχημένα . Βία , σεξ , ναρκωτικά teens , πολιτικά σχόλια και πάνω απ όλα χιούμορ .Και αυτό είναι και το μεγάλο πλεονεκτημά της , την στιγμή που άλλες ταινίες θυσιάζουν το χιούμορ στο βωμό της σοβαροφάνειας αυτό το φιλμάκι δεν παίρνει τον εαυτό του στα σοβαρά και το αποτέλεσμα είναι άκρως διασκεδαστικό . 8/10

Street Trash (1987) Nτάξει , Τι να πρωτοπεί κανείς γι αυτή την ταινία ; Το επικό σενάριο ; Την επική σκηνοθεσία ; Την υπέρτατη ευρηματικότητα ; Την υπέρμετρη καφρίλα ; Του ανθρώπους που λιώνουν κυριολεκτικά στην τουαλέτα ;
Τον άπλυτο και αξύριστο ζητιάνο που είναι ο πρωταγωνιστής της ταινίας ; Η Την εξωφρενικά αστεία σκηνή
Spoiler:
. Δεν περιγράφεται με λόγια αυτός ο θρίαμβος της καφρίλας .Απλά δείτε το σαν την απόδειξη του γεγονότος ότι αν κάποιος έχει κέφια ακόμα και η μεγαλύτερη αθλιότητα μπορεί να είναι άκρως διασκεδαστική .
9/10


Θα επανέλθω με περισσότερες προτάσεις ...

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.


#40 iristella

iristella

    Heelchou!

  • Administrators
  • 10,437 posts

Posted 21 November 2008 - 17:12

Χμμμ ....... τις ταινίες του τελευταιου ποστ του zade δεν τις έχω δει αλλα γενικα στις προπροηγουμενες θα συμφωνήσω με τον Radagast...... Εκτός από μία περίπτωση.... Το REC...

Aς μου εξηγήσει κάποιος που το είδατε το καλό σενάριο? Προσωπικά πιστεύω ότι το σενάριο του ήταν κάτι το τετριμμένο χώρια που εμπαζε από παντού. Το τέλος ήταν απλά αθλιο. Η ακυροτητα της ακυρότητας ω ακυρότητα μέσα στην ταινία...... Αιμα είχε δεν θα πω το αντίθετο αλλά δεν ξετρελάθηκα κιόλας. Πολύ μέτρια ταινία απο κάθε άποψη.... Κάπου στην μέση προσωπικά βαρέθηκα αλλά την είδα για το γαμώτο...

Παρομοιως και για το Doomsday... Οχι ντάξει σαφώς καλύτερο το δεύτερο πρώτα από όλα γιατί δεν προσπαθούσε να περάσει για κάτι που δεν είναι....

#41 Damaged.Rose

Damaged.Rose

    Kizu Ken Kubomi....

  • Members
  • 98 posts

Posted 18 December 2008 - 16:31

Πολύ splatter και gore έχει πέσει έδω μέσα...:P

Εγώ προσωπικά προτιμώ Horror films με φαντάσματα, haunted houses κλπ.

To Rose Red, είναι ταινιάρα, αλλά θέλει υπομόνη αρκετή για να κάτσει κανείς να την δεί...Είναι και τεράστια. Παρ'όλο που είναι μέγαλου μήκους, για όποιον κάθεται πρώτη φορά να την δεί, αξίζει.

Το The Others είναι πολύ καλή κατα την γνώμη μου.

Μετά το The Shining του Steven King, ενδιαφέρουσα ταινία όπως και το The Haunting, το οποίου μίσω την πρωταγωνίστρια.

Φεύγωντας από σπίτια στοιχειωμένα, κλασικούρες ταινίες είναι το Dracula (1931) με τον θεικό Bela Lugosi....Όλε!

Ύστερα Frankestein και The Bride of Frankestein. Και αυτές πολύ καλές.

Έχω καταφέρει να δώ μόνο ένα στιγμιότυπο απο την βαμπιρική ταινία London After Midnight η οποία είναι Lost Films και η καλύτερη πιθανόν από όλες τις Lost Films.

Μετά αιματοβαμμένες ταινίες που μου αρέσουν είναι το House of 1000 Corpses.

Τώρα αν θυμηθώ και καμια άλλη...

Τέλος, ρε παιδία χρειάζομαι βοήθεια. Έχω φάει όλο τον κόσμο να βρω μια ταινιά των 70s-80s, με ένα σπίτι το οποίο έχει ένα καθρέφτη που παγιδεύει τους ένοικους του σπιτίου για πάντα εκεί. Αυτό το σπίτι ειναί πάντα For Sale. Οι ένοικοι που το αγοράζουν αρχικά ζουν μια χαρά ωραία ζωή, ώσπου σταδιακά, αρχίζουν να μετακινούνται τα πραγματά τους, να εξαφανίζονται, η να εμφανίζονται πραγματά που δεν τους ανίκουν, τα όποια είναι των προηγούμενων ενοίκων που τους έχει φυλακίσει το ίδιο το σπίτι. Τελικά, οι ενοικοί όλοι καταλήγουν στο υπόγειο, οπου υπάρχει ένα ρυάκι και αυτοί διασχιζουν κατι πετρούλες για να φτάσουν στον καθρέφτη. Όσο όμως αυτοί διασχίζουν, το σπίτι εχει αγοραστεί απο αλλους, καινούργιους ένοικους. Τέλος αυτοί που διασχίζουν το ρυάκι στο υπόγειο κάνουν μια στροφή και πέφτουν μεσα στον κάθρεφτη, απο τον οποίον δεν μπορουνε να βγουνε ποτέ.

Την έχει δει κανείς? Αν ναι ΠΛΖ πείτε μου πως σταδιαλα την λένε...

Posted Image


#42 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 14 February 2009 - 16:03

Μόλις είδα την απόλυτη splatter ταινία... Feast (2005)
μιλάμε για όργιο gore, guts all around και ναι επιτέλους μία ταινία που αποφεύγει τα κλασσικά κλισέ των ταινιών του είδους της από το πρώτο τέταρτο
Δεν λυπάται τους πρωταγωνιστές της και επιτέλους βλέπουμε "αληθοφανείς" αντιδράσεις χαρακτήρων
OH, and did I mention τα γαμάτα τέρατα με σεξουαλικές ορμές?!!
oh yesh <3
+ cameo από James Muse
+2 sequels (με τους quirky τίτλους "Sloppy seconds" και "Happy Finish")εκ των οποίων το #3 λέγεται ότι είναι εξ' ίσου καλό
φύγατε να την δείτε τώρα. απλά.
Posted Image

Posted Image


#43 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 14 March 2009 - 04:52

[media]http://www.youtube.com/watch?v=Kp276DOPQw0[/media]ένας από τους πιο αναγνωρισμένους χαρακτήρες των ταινιών τρόμου του παγκόσμιου κινηματογράφου επιστρέφει:
ο Jason Vorhees μόνιμος κάτοικος της Crystal Lake και ο μόνος που μπορεί να τα βάλει στα ίσα με τον Freddy Kruger(aka nightmare on Elm Street),για ακόμα μία φορά εμφανίζεται στην μεγάλη οθόνη έτοιμος να μας τρομάξει(?) με την ασχημομουτσουνάρα του.είστε έτοιμοι για αυτόν?

#44 manOfManyNames

manOfManyNames

    Anime Newbie

  • Members
  • 62 posts

Posted 14 March 2009 - 10:10

Midnight Meat Train. Βασισμένο σε short story του Clive Barker (Hellraiser) και από το σκηνοθέτη του Versus. Λίγο αργό, αλλά με βάρβαρο σπλάττερ, κάπου μεταξύ Fulci και Argento στο Ιαπωνικότερο και κατάμαυρο φινάλε

#45 zade

zade

    23/11/2016

  • Members
  • 759 posts

Posted 10 April 2009 - 15:21

Νέα εσοδεία ! Εχουμε αυτή τη φορά και λέμε :

Eden Lake (2008 )

Βρετανικό φιλμάκι , που ακόμα δεν βρήκε διανομέα στην χώρα μας. Πολύ καλή ατμόσφαιρα , παρά το φαινομενικά κλισέ σενάριο. Ενα ζευγάρι πηγαίνει για διακοπές σε ένα παραλίμνιο μέρος στην Αγγλία και εκεί δέχονται επίθεση ... από παιδιά. Ναι από παιδιά , σχολιαρόπαιδα μάλιστα που κάνουν την ζωή τους δύσκολη. Σε ορισμένα σημεία μου έφερε στο νου το Day of the Woman (1978 ) , δηλαδή φλέρταρε πάρα πολύ με το exploitation , αλλά δεν κατέληγε εκεί. Πολύ καλή διαχείριση χρόνου , μιας και δεν έκανε κοιλιές , αλλά σε κρατούσε καθηλωμένο και συγκλονισμένο με αυτά που έβλεπες , όχι λόγω της βίας ( μιας και υπάρχουν και πολύ χειρότερα , όπως θα δείτε παρακάτω ) αλλά λόγω των θυτών. Είναι πραγματικά σοκαριστικό να βλέπεις παιδιά να δολοφονούν ενήλικες και να το κάνουν αυτό "in cold blood" . Προτείνεται ακόμα και σε μη φαν του είδους ... 8/10

Inside (2007)

Τα πολύ χειρότερα σε θέμα βιας που λέγαμε πριν ; Εδώ είναι . Από την Γαλλία μας έρχεται τούτο δω το ταινιάκι που πραγματεύεται το εξής : Παραμονή Χριστουγέννων , μια έγκυος γυναίκα είναι σπίτι της περιμένοντας την επόμενη μέρα καθώς σύμφωνα με τον γιατρό τότε θα γεννήσει. Ομως κάποιος μπαίνει στο σπίτι... Και ο εφιάλτης αρχίζει . Βασικά είχα ορισμένους ενδοιασμούς προτού δω την ταινία διότι δεν μου άρεσε το όλο concept. Εγκυος ; Come on αυτό είναι κάτι που δεν θα ήθελα δω στον κινηματογράφο , ακούγεται πολύ βάναυσο , σαν τις αηδιαστικές τσόντες με εγκύους ! Αφού τους ξεπέρασα είδα μια ταινία με απίστευτη κλειστοφοβική ατμόσφαιρα πααααρα πολύ αίμα , ακραία βία και στιβαρό σενάριο . Ομολογουμένως υπήρχαν σκηνές που ήθελα να την σταματήσω λόγω ύπαρξης εγκύου γυναίκας , αλλά τελικά δεν το έκανα . Εξακολουθώ πάντως να έχω κάποιες τύψεις που το είδα. Δεν μπορώ να το προτείνω σε όλους , είναι μόνο για τους πολυυυ hardcore . Κρίνοντας απλά ως horror φαν , άνετα έχει ένα 9,5/10

W Delta Z (2007)

Ναι , δυστυχώς το είδα και αυτό... Ένας κλώνος SAW που έχει μαζέψει όλους τους άσχετους και προσπάθησε να τους κάνει ηθοποιούς. Ενας καλός μπάτσος ψάχνει να βρει τι "παίζει" με έναν παρανοϊκό και τα λοιπά και τα λοιπά. Αν κάτι είναι είναι ενδιαφέρον με αυτή την ταινία είναι ο ρεαλισμός της. Εδώ δεν έχει καλούς και κακούς μπάτσους .Είναι όλοι καθίκια , κωλοχαρακτήρες και απέχουν πολύ από τα Αμερικάνικα πρότυπα του "Cobra (1986) "
Εχει κάτι να πει , αλλά άργησε , το έκανε το SAW πρώτα. Εάν ψάχνετε κάτι που να σας το θυμίζει αυτό σας κάνει , είναι μάλιστα καλύτερο από το SAW ( το οποίο θεωρώ μαζί με το χόστελ από τα χειρότερα που έχω δει ) αλλά και πάλι δεν είναι καλό ... 4/10

http://www.imdb.com/title/tt0805570/

Φτάσαμε στα μονοπάτια της κόλασης , στο βασίλειο του φόβου, στο σπίτι του Clive Barker . Ατυχία μας ξέρω , αλλά τι να κάνουμε ακούσαμε άλλους που το είδαν και το δαμε κι εμείς. Κλασική Μπαρκεριά που ξεκινάει καλoύτσικα, πολύ σπλατέρι που το απόδωσε ωραία ο Κιταμούρας και ένα ΑΘΛΙΟ φινάλε. Για άλλη μια φορά έλεγα ότι θα κρατηθεί ο Barker και δεν θα μπλέξει σατάνια και διαόλια μέσα αλλά για άλλη μια φορα έκανα λάθος. Το τέλος μου χάλασε όλη την ταινία . ΠΑΛΙ παραφυσικό ρε ; Fer fuck's sake ! Για μια φορά στάσου στον πραγματικό κόσμο...
Σαν ταινία ήταν πολύ μέτρια , είχε μερικές καλές σκηνές σπλατεριάς , μερικές άθλιες και ελεεινό τέλος. Don't try this . IT IS CALLED FAIL ....

2/10





Edited by zade, 10 April 2009 - 16:02.

Συστατικά: Κρέας ανθρώπινο 50%, Kόκκαλα 20% Αίμα ανθρώπινο: 10% ,μαλτοδεξτρίνη,άμυλο πατάτας ,πολυαμίδιο.Συντηρητικά:Βενζοϊκό Νάτριο,Σορβικό Κάλιο.
Posted Image
Ανάλωση κατά προτίμηση πριν από: Βλέπε Avatar.