Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει... [γενική συζήτηση]


  • Please log in to reply
5827 replies to this topic

#5371 MariaD

MariaD

    Starting...

  • Banned
  • 26 posts

Posted 09 July 2017 - 20:35

το ότι σβηνονται τα ποστ μου είναι τραγικο. δεν θα το σχολιασω ποτε παμε για επομενο παλερμο?


Edited by MariaD, 09 July 2017 - 20:36.


#5372 Tristessa

Tristessa

    putting the fun in funeral

  • Moderators
  • 989 posts
  • LocationAtelier BOZ

Posted 09 July 2017 - 20:36

is it tho


6dqFccT.gif


#5373 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 09 July 2017 - 21:21

το ότι σβηνονται τα ποστ μου είναι τραγικο.

k.

Πάντως, ωραίο το παιχνίδι :D πολυ απόλαυσα το identity revealing του mastermind xDD

Την επόμενη φορά θα ήθελα να συμμετάσχω και εγω, τωρα που κατάλαβα πως ακριβως παίζεται :)

Edited by Angel.tze, 09 July 2017 - 21:23.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#5374 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 July 2017 - 21:28

Συγχαρητήρια για την ιδέα και τον χρόνο που μας διέθεσες αγορίνα.

Μπράβο στα τρία κορίτσια μας για το RP των Tytania, και ειδικά στην Kai για τον τρόπο που προσποιηθηκε δολοφόνο. Απολαυστική. Τα είπα ήδη στον Kaiser.

Κρίμα που πέθανα με αυτόν τον τρόπο. Θεωρώ πως έπαιξα πολύ καλά αλλά δυστυχώς έκανα ανάλυση σε ένα παιχνίδι χωρίς λογικό υπόβαθρο.

Τα λέμε στο επόμενο δικό μου λογικά.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5375 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 09 July 2017 - 21:45

Κρίμα που πέθανα με αυτόν τον τρόπο. Θεωρώ πως έπαιξα πολύ καλά αλλά δυστυχώς έκανα ανάλυση σε ένα παιχνίδι χωρίς λογικό υπόβαθρο.

 

H Zura κατά την διάρκεια της πρώτης νύχτας:

 

Youtube Video



#5376 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 09 July 2017 - 21:59

H Zura κατά την διάρκεια της πρώτης νύχτας:

Youtube Video

Εντάξει, γέλασα δυνατά.

Σορρυ, Γκανς, θεωρούσα ότι με την ενεργή ικανότητα θα σε προστάτευα και επέλεξα να το κάνω γιατί τους είχες κατηγορήσει σχεδόν όλους. :ρ Άσε που αυτοί που κατηγορουσες ήταν οι αθώοι οπότε άνετα σε έβγαζαν και οι δολοφόνοι αν είχαν night kill.

Edited by Kamen Tantei Zura, 09 July 2017 - 22:00.


#5377 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 09 July 2017 - 22:00

Ο ρόλος μου ήταν ύψιστη τιμή στον ανεμοδουρα Moody.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5378 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 09 July 2017 - 22:51

Παρά την αλλοπρόσαλλη φύση αυτού του Παλέρμο, διασκέδασα και εγώ το παιχνίδι πολύ. Μου άρεσαν οι συζητήσεις του Ludwig με τους δύο Tytania, την προσπάθεια μας να καταλάβουμε τι συμβαίνει και η περίεργη ροή της ψηφοφορίας στον προτελευταίο γύρο + είχα και την χαρά να παίξω έστω και λίγο, έναν δεύτερο ρόλο ενός γνωστού Τζίνι σε pm με την FAI, τελείως διαφορετικό χαρακτήρα από εκείνον του Ludwig. Πήρα και ένα creepy μήνυμα "ΕΧΕΙΣ AIDS" κάποια στιγμή, ναι ήταν ωραία εμπειρία, can't complain. Thanks, Osama.
Ως στρατηγική, στην αρχή πίστεψα πως ο Jouslain ήταν ο "ψυχάκιας" λόγω της ευχής του, αλλά μόλις κόλλησα την ασθένεια (ο plague bearer είναι τυπικός 3rd party ρόλος) + δεν φαινόταν πως είχαμε ήδη βγάλει ένα πραγματικό τσιράκι, κατέληξα σε μια τραγικά άστοχη θεωρία. I should have known better.

Ελπίζω να σας δω όλους και στο επόμενο!

 



#5379 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 09 July 2017 - 23:12

Νομίζω πως ήταν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα παιχνίδια που έχουμε παίξει και συγχαρητήρια στον Osama για το ρίσκο να κάνει κάτι τόσο διαφορετικό χωρίς να μας προετοιμάσει πιο ξεκάθαρα. Αρχικά φανταζόμουν πως θα ήταν κάπως unbalanced και ότι είχαμε ξεκάθαρο προβάδισμα δεδομένης της απάτης με τα χρώματα και γενικά το γεγονός ότι οι "αθώοι" θα είχαν ελάχιστα στοιχεία για να προσαρμοστούν στο παιχνίδι, μέχρι που κατάλαβα ότι όσα ήξεραν εκείνοι, τόσα ήξερα κι εγώ ουσιαστικά. Ειλικρινά πάντως, από τη δεύτερη κιόλας μέρα πίστευα ότι υπήρχαν διαφορετικές ομάδες δολοφόνων με διαφορετικά win conditions, και ότι τουλάχιστον 1, αν όχι και οι δυο από τους τελικούς φιναλίστ ήταν δολοφόνος από διαφορετική ομάδα. Οπότε λίγο-πολύ όλα όσα έλεγα μέσα στο παιχνίδι τα ενοούσα κιόλας. Γενικά θεωρώ ότι είμαι αρκετά κακός στο ρόλο του δολοφόνου (πράγμα που έχει αποδειχθεί άλλες δύο φορές) κυρίως γιατί γενικά δεν λέω ποτέ ψέμματα, για αυτό και δε ξέρω να το κάνω καλά. Έτσι προτίμησα να δόσω ξεκάθαρη προτεραιότητα στο rp και να προσπαθήσω απλώς να χρησιμοποιήω την ειλικρίνεια μου ως αλλωθι. Και κάτι που ίσως δε φαντάζεστε: Εγώ και ο Scarlet δεν γνωρίζαμε ποιο είναι το condition για να αποκτήσουμε τις επιπλέον ιδιότητες. Ο μοναδικός λόγος που τον ψήφισα στον πρώτο γύρο ήταν από σύμπτωση, καθώς θεώρησα ότι το όνομα του ήταν το μόνο που μπορούσα να εντάξω στο rp μου, και δεν παρατήρησα, μέχρι αργά, ότι ψήφισα το συμπαίκτη μου. Το σίγουρο ήταν ότι διασκέδασα πάντως, και αυτό έχει σημασία.

 

Συγχαρητήρια επίσης στους υπόλοιπους φιναλίστ για το παιχνίδι, που κατάφερε να παραμείνει ενδιαφέρον μέχρι τέλους. Εξακολουθώ να θεωρώ ότι το να επιτρέπεται να ψηφίζουμε τους εαυτούς μας είναι άδικο και exploitable as fuck αλλά καλύτερα να μην γκρινιάζω, εφόσον επιτρέπεται, καλώς χρησιμοποιήθηκε τις στιγμές που χρησιμοποιήθηκε, ήταν απλώς κάτι που δεν είχα σκεφτεί ότι επρόκειτο να γίνει. Ήταν σωστή στρατηγική.

Γέλασα επίσης πάρα πολύ όταν διάβασα το ρόλο του Kai. Ειλικρινά δε φανταζόμουν ότι βρισκόταν κάτι τέτοιο πίσω από το παίξιμο του, αλλά ήταν μια "that explains it" στιγμή.

 

Γενικώς εγώ θα ενθάρρυνα να επαναληφθούν εναλλακτικά παλέρμο όπως αυτό, αν ο gm μπορεί να εγγυηθεί κάπως το balance, πράγμα που παραδόξως, αλλά αποδεδειγμένα υπήρχε και με το παραπάνω στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

 

Τα λέμε στο επόμενο.


O6rrvsU.jpg


#5380 MariaD

MariaD

    Starting...

  • Banned
  • 26 posts

Posted 09 July 2017 - 23:22

το θεμα είναι ότι όταν αυτό γινεται live μπροστα μας ξεκινάς την πρωτη κατηγορια επειδή καποιος ισως συμπεριφέρεται λιγο νευρικα. εδώ εφόσον δεν εχουμε τον αλλον μπροστα μας πως ξεκινανε οι κατηγοριες?



#5381 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 10 July 2017 - 09:11

Τουλάχιστον εξηγήθηκε γιατί στην ευχή ο Lord Leon έλεγε ότι ο Jouslain και ο Idris είχαν το ίδιο DNA.

Νομίζω ότι ο Kamui θα μπορούσε άνετα να το είχε πάρει το παιχνίδι αν δεν είχε αφήσει υπόνοιες από την αρχή του παιχνιδιού κι ας λέει ότι δεν το έχει. Εδώ και πού το είχε πει δεν τον ψήφιζαν. Άσχετα από το τι έλεγα με τον Idris απόλαυσα τα ποιηματάκια και νομίζω ευχαριστήθηκα αρκετά τον προτελευταίο γύρο. Νομίζω ο ρόλος του τζίνι και του plague bearer ήταν από τους πιο ενδιαφέροντες. Η Zura κλασικά κωλοφαρδη αντέγραψε την πιο imba δύναμη.


ySss0UF.jpg


#5382 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 10 July 2017 - 12:25

Η πλάκα είναι ότι έπεσε ο ρόλος και σε περίπτωση χαρακτήρα που είναι σχεδόν αδύνατον να μην αφήσει υπόνοιες. Θα ήταν πολύ πιο περιορισμένο το rp αλλιώς, και σκεφτόμουν ότι από τη στιγμή που κάποιος θα κολλούσε aids θα το συνέδεε κατευθείαν με εμένα, ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω να περάσει σαν κάτι που δεν προσπαθώ να κρύψω.

Τελικά αν η Kai δεν ακολουθούσε πιστά το ρόλο της θα υπήρχαν αρνητικές συνέπειες ή ηταν εντελώς για πλάκα η ιδέα;


O6rrvsU.jpg


#5383 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 10 July 2017 - 12:48

Η πλάκα είναι ότι έπεσε ο ρόλος και σε περίπτωση χαρακτήρα που είναι σχεδόν αδύνατον να μην αφήσει υπόνοιες. Θα ήταν πολύ πιο περιορισμένο το rp αλλιώς, και σκεφτόμουν ότι από τη στιγμή που κάποιος θα κολλούσε aids θα το συνέδεε κατευθείαν με εμένα, ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να το αφήσω να περάσει σαν κάτι που δεν προσπαθώ να κρύψω.

Τελικά αν η Kai δεν ακολουθούσε πιστά το ρόλο της θα υπήρχαν αρνητικές συνέπειες ή ηταν εντελώς για πλάκα η ιδέα;

 

Προφανώς και δεν υπήρχαν αρνητικές επιπτώσεις.

 

Μάλιστα, είχα σκεφτεί κάποια στιγμή στην αρχή ότι θα είχε πλάκα αν έβαζα τους παίκτες που είχαν ρόλους με περιορισμούς στο RP/πως ψηφίζουν να κέρδιζαν κάποια σούπερ γαμάτη δύναμη αν για οποιονδήποτε λόγο σταματούσαν να ακολουθούν τον ρόλο τους. Εν τέλει δεν το έκανα γιατί πίστευα ότι το παιχνίδι είχε ήδη πολλούς νεωτερισμούς.

 

Σχετικά με το balance, το μόνο που πρακτικά με ένοιαζε ήταν το παιχνίδι να έχει αρκετές πιθανότητες να κρατήσει 4 μέρες, όπως κρατάνε συνήθως τα παιχνίδια εννιά ατόμων. Η ευχή του τζίνι όπως και άλλα πράγματα μπορούσαν τυπικά να τελειώσουν το παιχνίδι κατευθείαν, αλλά εντάξει, δεν με πείραζε αν τελειώνε ξαφνικά με wtf τρόπο η όλη διαδικασία.

 

 

Κάτι άσχετο. Επειδή είδα ότι γενικά γυροφέρνουν και άλλα άτομα, όπως ο Ody και η Mirana, το ανακοινώνω από τώρα και θα το βάλω και στο sig μου (ελπίζοντας να το δει κάποιος από τους παλιούς που μπορεί να μπαίνει αραιά και που) σε λίγο ότι θα κάνω άλλη μια προσπάθεια να μαζέψω 18-22 άτομα τον Δεκέμβρη του 2017, όταν θα παίζαμε το χριστουγεννιάτικο.


Edited by Osama Bin Laden, 10 July 2017 - 12:49.


#5384 MariaD

MariaD

    Starting...

  • Banned
  • 26 posts

Posted 10 July 2017 - 13:54

μαλιστα. τωρα που διαβασα τους κανονες φαινεται ενδιαφερον



#5385 BlasoN

BlasoN

    Greed is good...

  • Members
  • 55 posts

Posted 10 July 2017 - 21:35

Καλησπέρα έστω και πολύ καθυστερημένα. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθεια σας στο (προηγούμενο) Παλέρμο. Απ' ότι βλέπω ήταν να μην ανοίξεις ο ασκός του Αιόλου. Στο επόμενο υπολογίστε και εμένα.


Quis custodiet ipsos custodes?