Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo

Η νύχτα πέφτει... [γενική συζήτηση]


  • Please log in to reply
5827 replies to this topic

#5221 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 24 June 2017 - 16:52

Σε ποιον τα πρότεινες αυτά τα παιχνίδια και πότε γιατί εδώ τώρα λέμε ότι "αναστήθηκε" και είμαστε τρεις κι ο κούκος, τότε ήθελες να παίξεις μόνος σου;

 

εχω βαλει 2 παιχνιδια για να μου τα εγκρινουν στο play by post και αγνοουνται και τα δυο, ωστοσο με εναν μαγικο τροπο το rate my 3x3 εγκριθηκε αμέσως, τουλάχιστον πρέπει να στέλνουν κανα μύνημα οι mods να ξέρουμε οτι δεν εγκρίνεται να μην περιμένω XD



#5222 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 24 June 2017 - 17:12

Κατάλαβα. Αν έχουν αναρτηθεί εδώ και καιρό δε θα φαίνονται καν στα πρόσφατα πλέον γιατί παρότι δεν φαίνονται, λειτουργούν όπως τα υπόλοιπα και χάνονται από την αρχική ανάλογα πόσα νέα threads ή παλιά με νέες απαντήσεις ανεβαίνουν πριν από αυτά. Το 3x3 ήταν πιο πρόσφατο και δεν θέλει και έλεγχο στους κανόνες του παιχνιδιού ούτε επίβλεψη γιατί παραείναι απλό σαν παιχνίδι, ίσως γι' αυτό να εγκρίθηκε κατευθείαν αν το είδε η iri ή κάποιος άλλος μπαίνοντας. Το Παλέρμο είναι επίσης αρκετά δοκιμασμένο σαν παιχνίδι στο φόρουμ, οπότε δεν θέλει και πολλά πέρα από τη βασική έγκριση και την κλήρωση.


ySss0UF.jpg


#5223 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 24 June 2017 - 17:17

E, τι να πω τοτε, μείνετε στο Παλερμο, εχω προσπαθησει να φτιάξω άπειρα τοπικς για διασκέδαση και ή μου τα έκαναν merge με εντελως άκυρα άλλα τοπικς (βλέπε το death note) ή δεν μου τα εγκρίνουν για τους λόγους που είπες. Και η iristella απλά βλέπει το PM που της στέλνω και δεν απαντάει καν, ούτε καν για να πει "οχι" η "ειμαι απασχολημένη θα σου πω σε καμια βδομαδα", επίσης ρε παιδια δεν μπορώ να κυνηγάω τους mods για να τους λεω "ει ψηλέ μου, ενέκρινε μου λίγο το παιχνίδι" Μάτια έχουν, βλέπουν, δεν λειτουργεί ετσι. Απλά θα σταματήσω να προτείνω παιχνίδια κι ας κολλήσουμε στα γνωστά που ήδη έχουμε εδώ και χρόνια, δεν γουσταρω να γραφω κατεβατα με κανονες και προτοτυπιες μονο και μονο για να περιμενω σαν μακακας και να μην απαντάει κανείς.


Edited by Scarlet D., 24 June 2017 - 17:21.


#5224 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 24 June 2017 - 17:37

Πάντως, η Ιρι είναι τυπική συνήθως στις υποχρεώσεις της. Πρέπει να έχει όντως irl ασχολίες ώστε να μην σου απαντάει. Δεν είναι κάτι το προσωπικό μαζί σου.

Λοιπόν, κοιτάξτε τι προτείνω. Περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα, πχ μέχρι Τρίτη για το παιχνίδι του Scarlet.
Αν δεν δούμε προκοπή, αφήνουμε τον Οσάμα να μαζέψει συμμετοχές για το Παλέρμο του, καθώς μου είπε πως έχει μια ενδιαφέρουσα καινοτόμα ιδέα στο παιχνίδι, και παίζουμε.

a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5225 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 24 June 2017 - 17:38

Πάντως, η Ιρι είναι τυπική συνήθως στις υποχρεώσεις της. Πρέπει να έχει όντως irl ασχολίες ώστε να μην σου απαντάει. Δεν είναι κάτι το προσωπικό μαζί σου.

Λοιπόν, κοιτάξτε τι προτείνω. Περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα, πχ μέχρι Τρίτη για το παιχνίδι του Scarlet.
Αν δεν δούμε προκοπή, αφήνουμε τον Οσάμα να μαζέψει συμμετοχές για το Παλέρμο του, καθώς μου είπε πως έχει μια ενδιαφέρουσα καινοτόμα ιδέα στο παιχνίδι, και παίζουμε.

 

well, that's the plan, then.



#5226 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 24 June 2017 - 21:40

 

2. ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑ ΟΜΑΔΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΤΡΑΤΗΓΙΚΗΣ (RISK, CLOAK & DAGGER, Η ΝΥΧΤΑ ΠΕΦΤΕΙ κτλ)
...

Για να μπορέσετε να οργανώσετε το δικό σας ομαδικό παιχνίδι στρατηγικής θα πρέπει:
  • να έχετε πάνω από ένα χρόνο συμμετοχής και 100 posts στο forum
  • να έχετε συμμετάσχει τουλάχιστον μια φορά στο παιχνίδι που θέλετε να αναλάβετε.
  • να μην έχετε καμία ενεργή κάρτα ποινής (περισσότερες λεπτομέριες σ' αυτό το thread)
  • να μην έχετε κανένα warning στο forum

 

Scarlet D, πριν πόσο καιρό έφτιαξες το thread και το έθεσες προς έγκριση? Βλέπω πως έγινες μέλος στις 21 Ιουνίου πέρυσι άρα θεωρητικά μέχρι και πριν την Τετάρτη που πέρασε, δεν μπορούσες να γίνεις GM και το αίτημα σου μπορεί να έφαγε άκυρο τότε. Επίσης, σύμφωνα με τη δεύτερη προϋπόθεση στη λίστα παραπάνω, δεν θα μπορούσες να το διοργανώσεις.

 

Also, δεν έχεις φάει κανένα warning, σωστά; (tbh θα ήταν μεγάλο κατόρθωμα να είχες φάει σε σχεδόν ανενεργό forum αλλά είπα να το ρωτήσω).



#5227 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 24 June 2017 - 21:52

χτες εφτιαξα το ενα και πριν περιπου 4 μερες το αλλο(δες το edit κατω κατω για το άλλο), επισης 100 ποστ εχω εδω και καμποσο καιρο οπότε μάλλον δεν φταίει αυτό,

 

ο δεύτερος κανόνας είναι ψιλοάκυρος καθώς προσπαθώ να φέρω ένα παιχνίδι στο φόρουμ που δεν έχει παιχτεί εδώ και ΠΑΡΑ πολλά χρόνια (απ' οτι μου λεει η kai) , εγώ μπορώ να σου δείξω εσένα η οποιουδήποτε άλλου τουλάχιστον 2 τόπικς με το ίδιο παιχνίδι στο οποίο συμμετείχα σε άλλο φόρουμ (με το ίδιο username κι ολας) και ως GM και ως παικτης, γενικά ο δεύτερος κανόνας είναι εχθρικός προς νέες ιδέες οπότε δεν θέλω καν να τον θεωρήσω ως λόγος.

 

όχι, δεν έχω φάει ποτέ warn σε αυτό το φόρουμ κι απ' ότι έχω καταλάβει δεν έχω κάρτα ποινής.

 

έμεινε τίποτα;

 

 

edit: το πρώτο παιχνίδι που έφτιαξα δεν χρειαζόταν καν GM, ηταν απλά ίδια φάση με το "εδω ψεύδεσαι" ως γυροι (Δηλαδη βρήσκει κάποιος κάτι και μετά θέτει τον δικό του γρύφο)


Edited by Scarlet D., 24 June 2017 - 21:57.


#5228 Fallen_Mpougatsa

Fallen_Mpougatsa

    Aku soku zan

  • Members
  • 1,889 posts

Posted 25 June 2017 - 10:52

Γω είδα Παλέρμο κι ήρθα. Θα παίξω ότι κι αν γίνει από τα δύο

setsaito_zpsbkmhagqd.jpg
_____________

Set by Kai


#5229 Kamen Tantei Zura

Kamen Tantei Zura

    Ore-sama

  • Members
  • 836 posts

Posted 25 June 2017 - 11:04

1. Μπουγάτσα



#5230 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 25 June 2017 - 11:57

Scarlet, εάν πάρεις το οκ τελικά, διοργάνωσέ το λίγο αργότερα σε παρακαλώ.

 

Λοιπόν, όπως είπε o Gunsmasha από πάνω, όχι μόνο θέλω να διοργανώσω παλέρμο, αλλά έχω έτοιμο κάτι πολύ ξεχωριστό.

 

Αυτό το format Παλέρμο που ελπίζω να δείτε υπήρχε σαν ιδέα και είχα αρχίσει να το φτιάχνω από το 2014. Ουσιαστικά, ο λόγος για τον οποίο άρχισα να δουλεύω πάνω σε αυτό, ήταν επειδή ήθελα να μπορέσω να συνδέσω με κάποιο τρόπο το roleplaying με το μηχανικό κομμάτι, κάτι το οποίο δεν κάναμε σχεδόν καθόλου μέχρι στιγμής.

 

Είχε πολλά θέματα και ήταν τρομερά unbalanced μέχρι που πέρυσι, πάνω σε μια κουβέντα με μια φίλη που δουλειά της είναι να κάνει develop επιτραπέζια, είδα το παλιό word αρχείο, της το έδωσα πάνω στην πλάκα και το επέστρεψε σε μισή ώρα τελειωμένο και έτοιμο, θυμίζοντάς μου πόσο μεγάλος scrub είμαι.

 

Το θέμα είναι διπλό εδώ:

 

1) Χρειάζεται τουλάχιστον 18 άτομα για να δουλέψει (18-22 για την ακρίβεια)

2) Μέρος του format είναι ότι... δεν πρέπει να ξέρετε τίποτα για αυτό, πέρα από τρία πράγματα:

 

α) Υπάρχουν τουλάχιστον δύο παρατάξεις (π.χ. αθώοι-δολοφόνοι) που δεν μπορούν να νικήσουν μαζί.

β) Δεν μπορώ να σας πω ψέματα σε οτιδήποτε και να με ρωτήσετε.

γ) Οι ρόλοι (όσοι και αν υπάρχουν), λειτουργούν ακριβώς όπως περιγράφετε στο pm ρόλου που θα σας σταλεί.

 

Ξέρω ότι είναι δύσκολο να μαζευτούν 18 άτομα, αλλά σας παρακαλώ κάντε μια προσπάθεια και σας υπόσχομαι ότι θα περάσουμε όλοι (και κυρίως εσείς) πολύ καλά με κάτι που σίγουρα δεν έχετε ξαναδεί. Εάν δεν μαζευτούν έχω και άλλα πράγματα έτοιμα (για λιγότερα άτομα), τα οποία δεν είναι όμως τόσο καλά ihmo.

 

Διαλέχτε χαρακτήρα, πείτε από που κρατάει η σκούφια του και ρίξτε και μια εικόνα.


Edited by Osama Bin Laden, 25 June 2017 - 11:57.


#5231 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 25 June 2017 - 12:00


Scarlet, εάν πάρεις το οκ τελικά, διοργάνωσέ το λίγο αργότερα σε παρακαλώ.

 

Αυτό το είπα γιατί αν είναι να μαζευτούν 18 άτομα ή θα μαζευτούν τώρα που είναι καλοκαίρι ή ποτέ.



#5232 Scarlet D.

Scarlet D.

    Έχω δει και χειρότερα.

  • Members
  • 244 posts
  • LocationΑθήνα, Χανιά

Posted 25 June 2017 - 12:48

Αυτό το είπα γιατί αν είναι να μαζευτούν 18 άτομα ή θα μαζευτούν τώρα που είναι καλοκαίρι ή ποτέ.

 

καλα ναι μωρε, το δικο μου θελει περιπου 10 ατομα για να δουλεψει καλα, οπότε έχω να περιμένω, αλλα θελω να δω τι θα γινει αν το φανταστικο staff αποφασισει να μου κανει approve το παιχνιδι στην Μεση του Παλέρμο σου XD, εκει θα γελάω.

 

οπως και να εχει ενδιαφέρουσα φαινεται η ιδεα σου αν και δεν καταλαβα καλα το μέρος που σε ρωτάμε οτι θελουμε και δεν μπορεις να μας λες ψεματα, σε φάση οτι μπορω να σε ρωτησω αν ο δολοφονος ειναι "αντρας ή γυναικα" ή ακόμα χειρότερα να σε ρωτήσω ΠΟΙΟΣ ειναι ο δολοφόνος ετσι στην ψύχρα, φαντάζομαι όμως έχεις περιορισμό και γι' αυτά.

 

Εγώ λοιπόν είμαι μέσα με τον χαρακτήρα nobut...ΕΡΧΕΜ... Mob, απο Mob psycho 100

 

Mob-Psycho-100-Shigeo-Kageyama-e14655314



#5233 TheGunsmasha

TheGunsmasha

    Μεθυσμένο τζίνι

  • Members
  • 548 posts

Posted 25 June 2017 - 13:03

β) Δεν μπορώ να σας πω ψέματα σε οτιδήποτε και να με ρωτήσετε.

 

Ψέματα δεν μπορείς να πεις, αλήθεια όμως? Πχ, στην ερώτηση ''Οσάμα, είσαι τρομοκράτης?'', μπορείς να απαντήσεις ''Δεν είμαι κουμουνιστής πάντως.''?

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

 

Spoiler:


a9bb424676cde0a810baad4738abdc507ea343bb


''Anime characters are like actors nowadays. Φοράνε νέες περούκες και glitter και παίρνουν ρόλους και σ'άλλες σειρές.''

-Ένας σοφός πρίγκιπας

''Πάντως βλέπω τις υπογραφές και για πρώτη φορά ο Guns φαίνεται να έχει superior taste απο θέμα εμφάνισης μόνο, για χαρακτήρες δεν ξέρω.''

-Kai, 6//11/2018


#5234 Osama Bin Laden

Osama Bin Laden

    Confused Earl

  • Members
  • 844 posts

Posted 25 June 2017 - 13:15

 

 

οπως και να εχει ενδιαφέρουσα φαινεται η ιδεα σου αν και δεν καταλαβα καλα το μέρος που σε ρωτάμε οτι θελουμε και δεν μπορεις να μας λες ψεματα, σε φάση οτι μπορω να σε ρωτησω αν ο δολοφονος ειναι "αντρας ή γυναικα" ή ακόμα χειρότερα να σε ρωτήσω ΠΟΙΟΣ ειναι ο δολοφόνος ετσι στην ψύχρα, φαντάζομαι όμως έχεις περιορισμό και γι' αυτά.

 

Δεν μπορώ να διευκρινίσω για ποιον λόγο είπα αυτό που είπα για τις ερωτήσεις.

 

1. Scarlet D. / Mob (Mob Psycho)

2. The Gunsmasha / Metabee (Metabots)

3.

4.

5.

6.

7.

8.

9.

10.

11.

12.

13.

14.

15.

16.

17.

18.

 

19.

20.

(Stress goal 1 reward: Αποκλειστική φωτογραφία του Fandom από Stark fans convention)

 

21.

(Stress Goal 2 reward: H Mpougatsa παραδέχεται ότι είναι απαράδεκτη DM live στο OAKA)

 

22.

(Stress Goal 3 reward: O Black Kaiser ποζάρει αποκλειστικά για το 2018 "Aizen, χρονικό μιας πεταλούδας" ημερολόγιο)



#5235 Fandom

Fandom

    Anime Professional

  • Members
  • 551 posts

Posted 25 June 2017 - 13:46

 

(Stress goal 1 reward: Αποκλειστική φωτογραφία του Fandom από Stark fans convention)

 

 

 

Τι να κάνω; Μου αρέσει να μου φέρονται σαν βασιλιά :/