Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προσκληση για ιαπωνικες σπουδες στην Αθηνα


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#31 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 28 February 2009 - 12:52

έλα μην απαντάς στον Prof. μπήκε μόνο για να τρολάρει.
μη του δίνεις σημασία.
η άποψη μου είναι ότι αν θες να βγάλεις λεφτά πρέπει να γίνεις υδραυλικός
ή ηλεκτρολόγος.

#32 Professor Farnsworth

Professor Farnsworth

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 10 March 2009 - 19:47

Καλησπέρα,
Ουδόλως Erisadesu, και μαλιστα βρίσκω προσβλητικό το απο μέρους σου πατρονάρισμα μονο και μόνο επειδή σας είπα την αποψή μου, που τυχαίνει να είναι οποια είναι. Ομως σκέψου λιγο πιο ανοικτά και ελεύθερα: Κάποιος που σπούδασε για παράδειγμα ιατρός έχει στα χέρια του μια πληθώρα γνώσεων και εμπειρίας, χρήσιμες όχι μόνο επαγγελματικά αλλα και στην καθημερινή του ζωή. Οι σπουδές δέν συνεπάγονται επαγγελματική αποκατάσταση. Οι σπουδές έχουν ως στόχο να οξύνουν τον νού και να παιδεύσουν τον σπουδαστή. Περα απο αυτό, αν ο στόχος κάποιου είναι ο απευθείας διορισμός στο δημόσιο, ή η αβίαστη εύρεση εργασίας, τότε ό,τι σπουδές και να κάνει άχρηστες θα του είναι. Είναι δύο διαφορετικά πράγματα.

Οι σπουδές είναι εργαλείο, και ιαπωνικές σπουδές στην Ελλάδα είναι εργαλείο μεν αλλα δέν το χρειαζόμαστε. Όπως μας είχαν πεί και στο στρατό, το να έχεις εργαλεία είναι καλό αλλα καλύτερο είναι να έχεις εκείνα τα εργαλεία που χρειάζεσαι και να ξέρεις να τα χειριστείς. Είναι λοιπόν κατα πολύ προτιμότερο να σπουδάσει κάποιος Ελληνική λαογραφία, καί για λόγους διατήρησης της λαϊκής μνήμης και παράδοσης, αλλα και για την πολυπόθητη εύρεση απασχόλησης.




Prof.

Edited by Professor Farnsworth, 10 March 2009 - 19:54.

Good news everyone!

#33 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 10 March 2009 - 20:08

εντάξει το να θεωρείς όμως τετελεσμένο γεγονός ότι σε κανέναν Έλληνα δεν θα χρησιμεύσουν αυτές οι σπουδές κ ότι το κάνει από "παιδικό ενθουσιασμό", εκτός από πεσιμιστικό, είναι μάλλον άστοχο και σίγουρα αβάσιμο

anel.
Spoiler:

Posted Image


#34 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 10 March 2009 - 20:18

ότι μάθεις καλό ειναι.

#35 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 12 March 2009 - 02:23

Φέτος θα υπάρχει στα μηχανογραφικά αυτό το τμήμα ?

#36 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 13 March 2009 - 19:13

Prof αυτό που λες είναι κάπως σκληρό.

Ότι και να σπουδάσεις, αν σου αρέσει, δεν νομίζω ότι θα έχεις τόσο μεγάλα προβλήματα (θα έχεις προβλήματα αλίμονο, αλλά θα βλέπεις περισσότερο την αισιόδοξη πλευρά των πραγμάτων).
θα είσαι ευτυχής που τα καταφέρνεις καλά στον τομέα που σου αρέσει και δεν θα το μετανιώσεις ποτέ όσο δύσκολα και να γίνουν τα πράγματα. Θα παλεύεις για το όνειρό σου
Εγω ακόμα και εξωτερικό διατίθεμαι να πάω για να σπουδάσω Ιαπωνική γλώσσα, και όχι, δεν το λέω αυτό εξαιτίας του αυθορμητισμού της ηλικίας μου.

και όσον αφορα το παράδειγμα με τον γιατρό... αν δεν σου ταιριάζει το επάγγελμα αυτό, όσο χρήσιμο και να είναι, στο τέλος κάνεις κακό στον εαυτό σου και στους γύρω σου. Στους ασθενείς πάντως σίγουρα!!!

Να μην το πάμε κιόλας στο άλλο άκρο όπως η Erisadesu λεγοντας πως οι ηλεκτρολόγοι και οι υδραυλοκοί βγάζουν λεφτά και μάθε τέχνη κι άστηνα. Θελει μεγάλη συζήτηση αυτό. Συνήθως τα άτομα που διαλέγουν χειρονακτικά επαγγέλματα... τους λείπουν ακόμα και οι στοιχειώδεις γνώσεις. Κάτι κοπελιές που ξέρω, για ιστορία και αρχαία, αυτά που σε κάνουν Έλληνα με συνείδηση, δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ!!! Θα σου πουν ότι ο Παρθενόνας χτιστηκε στα αρχα'ι'κα χρόνια και άλλα πολλά που όταν τα ακούσεις... θα τραβάς τα μαλλιά σου. Κομμώτριες θελουν να γίνουν και αισθητικοί.
Είναι και τα ΕΠΑΛ απότην άλλη που δεν κάνουν αρχαία.. αστα να πάνε... συτός είναι ένας από τους λόγους που δεν πάμε καλά σαν λαός.
Όλα τα... μαργαριτάρια τα μαζεύουμε μπουλούκια και τα αμολήνουμε στον χώρο εργασίας να αναλάβουν ευθύνες. Καλά επαγγέλματα να διαλέγουμε που αναπτύσσουν μυαλό και πνεύμα. Τώρασ, αν είναι γιατρός, φυσικό, φιλόλογος.. ότι ταιριάζει στον καθέναν

Edited by FinalFantasyVII-XIII, 13 March 2009 - 19:38.

Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#37 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 March 2009 - 03:52

Final fantasy πρόσεχε πως μιλάς ...και επειδή είσαι
15 τα 13 χρόνια που σου ρίχνω με κάνουν να ξέρω μερικά πράγματα παραπάνω απο εσένα.
και εχω δει ηλεκτρολόγους και υδραυλικούς και κωμμότριες
να βγάζουν περισσότερα χρήματα απο κάτι σπουδαγμένους που μέχρι τα 37 τους κανουν
μεταπτυχιακά ζώντας εις βάρος της κοινωνίας.

#38 legeon

legeon

    Anime Freak

  • Members
  • 267 posts

Posted 15 March 2009 - 05:32


Να μην το πάμε κιόλας στο άλλο άκρο όπως η Erisadesu λεγοντας πως οι ηλεκτρολόγοι και οι υδραυλοκοί βγάζουν λεφτά και μάθε τέχνη κι άστηνα. Θελει μεγάλη συζήτηση αυτό. Συνήθως τα άτομα που διαλέγουν χειρονακτικά επαγγέλματα... τους λείπουν ακόμα και οι στοιχειώδεις γνώσεις. Κάτι κοπελιές που ξέρω, για ιστορία και αρχαία, αυτά που σε κάνουν Έλληνα με συνείδηση, δεν ξέρουν ΤΙΠΟΤΑ!!! Θα σου πουν ότι ο Παρθενόνας χτιστηκε στα αρχα'ι'κα χρόνια και άλλα πολλά που όταν τα ακούσεις... θα τραβάς τα μαλλιά σου. Κομμώτριες θελουν να γίνουν και αισθητικοί.
Είναι και τα ΕΠΑΛ απότην άλλη που δεν κάνουν αρχαία.. αστα να πάνε... συτός είναι ένας από τους λόγους που δεν πάμε καλά σαν λαός.
Όλα τα... μαργαριτάρια τα μαζεύουμε μπουλούκια και τα αμολήνουμε στον χώρο εργασίας να αναλάβουν ευθύνες. Καλά επαγγέλματα να διαλέγουμε που αναπτύσσουν μυαλό και πνεύμα. Τώρασ, αν είναι γιατρός, φυσικό, φιλόλογος.. ότι ταιριάζει στον καθέναν

Spoiler:

όσα γράφω βγαίνουν τελείως εκτός θέματος.και γενικώς όλοι το κάνουμε εδώ μέσα(νομίζω).για αυτό διαγράψτε ή μετακινήστε αυτά που γράφω εγώ αν το θεωρείτε πρέπον

#39 FinalFantasyVII-XIII

FinalFantasyVII-XIII

    Anime Amateur

  • Members
  • 72 posts

Posted 15 March 2009 - 12:26

Erisadesu, οι ψυκτικοι, κομμώτριες κλπ είναι οι χειρότεροι μαθητές.
Spoiler:

Και όταν λέω χειρότεροι μαθητές δεν εννοώ δεν πέρνουν είκοσι, εννοώ έχουν οι πιο πολλοί ισοπεδώσει τα πάντα. Ούτε σεβασμός ούτε τίποτα. Όλο λούφα, πως θα κάνουν απουσίες, οι κοπελιές να είναι κολλημένες στα ρομάντζα, τα eye-liner κλπ.
Ο ξαδελφός μου είναι ψυκτικός και επιβεβαιώνει πως ότι γίνεται στην δική μου 'γενια' γινόταν και στην δική του. Κάπνιζε στο γυμνάσιο και αλλα πολλά.

Erisadesu και Legeon και άλλοι φυσικά, είναι κρίμα που το χρημα είναι πιο σημαντικό από τις σπουδές αλλά εσείς θα υποκύπτετε; Και απ' ότι ξέρω οι γιατροί και οι αρχιτέκντονες βγάζουν πολύ χρήμα.
Eri, λες οτι καλύτερα να γίνω κομμώτρια και όχι πανεπιστημιακός; Μόνο και μόνο επειδή έχει χρημα η υπόθεση

Για εμένα οι γνώσεις μετράνε πολύ περισσότερο.
Spoiler:

Η μητέρα μου είναι φιλόλογος και ο πατέρας μου αρχιτέκτονας (άρα βλέπω συχνά στο γραφείο του πατέρα μου οκοδόμους, τεχνικούς, σοβατζίδες κλπ).
Spoiler:

Erisadesu λες: κάτι σπουδαγμένους που μέχρι τα 37 τους κανουν μεταπτυχιακά ζώντας εις βάρος της κοινωνίας.
Έχουμε φτάσει πια να απαξιώνουμε τα πανεπιστήμια και τους σπουδαγμένους;! Εγω χίλιες φορές λεκτορας με ψίχουλα παρά υδραυλικός με λεφτα. Το δικό μου μυαλό θα δουλευει σωστα. (Πράβο στον πατέρα σου και ντροπή σε αυτους τους απόφοιτους αλλά πιο συχνά θα τα ακούσεις αυτά από κάποιον που πήγε ΕΠΑΛ παρά από έναν από πανεπιστήμιο). Ας μην ισοπεδώνουμε την αξία των γραμματων. Κάποιος λόγος υπαρχει και τα διδασκόμαστε στα σχολεία. ΠΟλύ μεγάλο βαρος ο σπουδασμένος τί να πω!!! Δεν πρέπει να θεωρείτε βάρος αυτός που πασχίζει να σπουδασει. Βοηθεια θελει σε αυτο το σαπισμένο κράτος που βρίσκεται και εμείς πρέπει να του την δώσουμε. Και όταν τελειώσει τις σπουδες του φυσικά. Πικρή αληθεια αυτή που ανέφερες Legeon. Αααχχχχ!!!

Αν κάνω λάθος βέβαια διορθώστε με. ( Δεν θα ξαναγράχω σε άλλο post γιατί έχουμε βγεί εντελώς εκτώς θέματος και συγγνώμη για αυτό) Κατεβατό έχω γραψει εδώ ( για μένα αυτό είναι πολύ ευαίσθητο θέμα, έπρεπε να το βγάλω από μέσα μου)

Edited by FinalFantasyVII-XIII, 15 March 2009 - 13:02.

Posted Image
http://www.youtube.com/watch?v=aJCL3WImCxM
Αυτος ο άνθρωπος είχε όλο το σύμπαν εναντίον του!!

#40 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 15 March 2009 - 14:34

έχει Pm

καλά εκεί όλοι στο αγρίνιο σαν την πίτσα δώρα μιλάνε;

Edited by Erisadesu, 15 March 2009 - 14:52.


#41 shihou-chan

shihou-chan

    Anime Fan

  • Members
  • 142 posts

Posted 08 August 2009 - 02:54

Καλέ...:redcard2:Μπήκα εδώ μέσα και είδα τον διάλογο...Ουάου...:sadist:
Για να δούμε... Πρώτα από όλα, μόνο κάποιος ο οποίος βγαίνει στον χώρο εργασίας νομίζω ότι μπορεί πραγματικά να έχει μια ολοκληρωμένη άποψη πάνω στο θέμα!
Όλα τα επαγγέλματα είναι χρήσιμα και δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει με κάποιο τρόπο να υποβαθμίζουμε τους μεν ή τους δε...:redcard2:
Όσες περισσότερες γνώσεις μπορεί να πάρει καθένας μας από το σχολείο(άλλο αν μας μαθαίνουν ό,τι να'ναι πλέον), ή και από την οικογένειά του, και αργότερα από την κοινωνία είναι σεβαστό! Το θέμα είναι πώς θα τα χρησιμοποιήσει στη ζωή του όλα αυτά τα εφόδια.
Εγώ η αλήθεια είναι ότι αν δεν είχα την μαμά μου να φτιάχνει τα μαλλιά μου (μιας και είναι κωμμότρια!!!ΣΥΜΦΟΡΑ!!!) δεν ξέρω πώς θα πήγαινα στα μαθήματα μου εγώ η πολύξερη καθηγήτρια-δημοσιογράφος κόρη της που δεν ξέρει να ποιάνει χτένα στα χέρια της...:madtodeath:και φυσικά το λέω ειρωνικά...Άσε που πόσοι γονείς σαν τους δικούς μου υπάρχουν που κάνουν χειρωνακτηκές εργασίες και έχουν πασχίσει να σπουδάσουν τα παιδιά τους!
Αυτό που λέει η Ερι "μάθε τέχνη..." ισχύει...όπως και να το κάνουμε. Και επειδή ζούμε και σε μια χώρα που όλοι θέλουν να είναι αφεντικά και λογικό να μην μπορούν να γίνουν έχουν ΤΙΣ γνώσεις ΤΑ πτυχία και κάνουν ένα σωρό άσχετες δουλειές!
Ένα είναι το μόνο σίγουρο.
Ότι τους "ανθρώπους" όπως και να το κάνουμε,δεν τους κάνουν τα πτυχία και στις μέρες μας είναι ελάχιστοι γιαυτό ας προσπαθήσουμε για κάτι πιο ουσιαστικό επιτέλους!:smokingg:
Υ.Γ.Βρε σαν πολλά να έγραψα...:nosey:


#42 Shiro_Tamori

Shiro_Tamori

    Ryu

  • Members
  • 207 posts
  • LocationDeni-Kai Dojo, Greekugan

Posted 08 August 2009 - 04:17

Έλεος FinalFantasyVII-XIII και Έρι.

Όχι δεν είναι αυτοί που κάνουν μεταπτυχιακά βάρος στην κοινωνία, ούτε πρέπει κάθε αγρότης να ξέρει Αρχαία και Ιστορία για να είναι Έλληνας...

Prof. Fansworth :

Youtube Video

dragonclan21.jpg
You all know your destiny, deny it at your own peril.
Togashi Yokuni

 


#43 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 08 August 2009 - 10:35

σίγουρα δεν είναι βάρος στην κοινωνία
αλλά όταν το χρησιμοποιεί σαν δικαιολογία για να μη δουλέψει
και φτάνει στα 30 χωρίς να έχει δουλέψει ποτέ
δεν προσφέρει και έργο...

Shihou chan δεν μπορούσες να το πεις καλύτερα, συμφωνώ απολύτως μαζί σου.

#44 shihou-chan

shihou-chan

    Anime Fan

  • Members
  • 142 posts

Posted 08 August 2009 - 13:46

Χαίρομαι για αυτό Eri-chan!:wooi2: Arigatou na!:blingeye2:

#45 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 08 August 2009 - 15:58

final fantasy το ξερεις ενα ρητο που λεει "κοιμασαι ελληναρας, ξυπνας εθνικιστης" ?
για κοιτα το τωρα που ειναι νωρις
συνεχιστε, αυτο για το οποιο τσακωνεστε...

Posted Image