Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Προσκληση για ιαπωνικες σπουδες στην Αθηνα


  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#16 Raptor

Raptor

    ヴィジュアル系,

  • Members
  • 93 posts

Posted 26 February 2008 - 21:41

Το εμαθα εχτες...η ιαπωνικη πρεσβεια εδωσε πολλα χρηματα στην ελληνικη κυβερνηση για να παρουν καθηγητες να τους κανουν ιαπωνικη φιλολογια, φιλοσοφια και αλλα μαθηματα και τα δικα μας τα καθικια, προσελαβαν ενα ολοκληρωτικα ασχετο για να τα διδαξει και τσεπωσανε τα χρηματα....αυτα για το Καποδιστριακο Τμημα στην Αθηνα.

Τωρα προσπαθουν να κανουν ενα department στην Κερκυρα, αλλα μετα απο την πρωτη ψυχρολουσια οι ιαπωνες δεν προκειται να δωσουν ευκολα...
ειμαστε ετη φωτος πισω και πως θα φαμε τον αλλον που θελει να φερει κατι καινουριο και ειναι καλυτερος..

ΦΕΥ!!!



baka girisha :hahaha:
Spoiler:
Ξεπερνά τα 250 pixels ύψος.

#17 MechDesigner

MechDesigner

    Mech Apprentice Engineer

  • Members
  • 61 posts

Posted 27 February 2008 - 00:24

Hτανε πολυ ενδιαφερουσα η διαλεξη και κριμα οποιος την εχασε! Αυτο που εχω να πω ειναι, οτι ειναι κριμα που αφηνουμε τοσο ενδιαφεροντα ατομα με τοσες γνωσεις οπως ο Κος Βαπορης ανεκμεταλλευτα ! Η παρουσιαση ητανε απι8ανη και αυτο που αρεσε περισσοτερο απο ολα ηταν η καλλιτεχνικη πλευρα την παρουσιασης οπου ειδα απο οτι νομιζω μερικα απο τα καλυτερα δειγματα doto-e που εχω δει εως τωρα. Για αυτα και μονο για μενα αξιζε να ερθει κανεις αλλα και η ιστορικη παρουσιαση ηταν πολυ αναλυτικη και πολυπλευρη και αυτον ηταν που την εκανε τοσο ενδιαφερουσα! Κριστα να εισαι καλα για την ενημερωση !
グえんのすけ クあらもりた
^^^^^^ 山^^^^^^
^^^^^ 麒麟^^^^^^
Posted Image

#18 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 27 February 2008 - 00:33

Τιποτα....οτι αλλο τετοιο γινεται θα ενημερωνω..... ηταν παρα πολυ ωραια η διαλεξη....την φχαριστηθηκα παρα πολυ....και φαινεται οτι εχει κανει παρα πολυ καλη δουλεια και εχει ψαξει......λεω να φροντισω να παρω κανενα απο τα βιβλια που εχει βγαλει....:drink:
αυτο που ευχομαι ειναι κινητοποιηθουν οι δικοι μας οι αργοσχολοι και να βαλουν την ιαπωνικη φιλολογια μεσα στων ασιατικων σπουδων...αξιζει οσο τιποτε αλλο εκει μεσα..
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#19 Glastenen

Glastenen

    La Reine du Portatif

  • Members
  • 727 posts

Posted 27 February 2008 - 08:30

Το εμαθα εχτες...η ιαπωνικη πρεσβεια εδωσε πολλα χρηματα στην ελληνικη κυβερνηση για να παρουν καθηγητες να τους κανουν ιαπωνικη φιλολογια, φιλοσοφια και αλλα μαθηματα και τα δικα μας τα καθικια, προσελαβαν ενα ολοκληρωτικα ασχετο για να τα διδαξει και τσεπωσανε τα χρηματα....αυτα για το Καποδιστριακο Τμημα στην Αθηνα.

Τωρα προσπαθουν να κανουν ενα department στην Κερκυρα, αλλα μετα απο την πρωτη ψυχρολουσια οι ιαπωνες δεν προκειται να δωσουν ευκολα...
ειμαστε ετη φωτος πισω και πως θα φαμε τον αλλον που θελει να φερει κατι καινουριο και ειναι καλυτερος..

ΦΕΥ!!!


τι λες τώρα............:blurah5: τι άλλο θ ακούσω γιαυτήν τη χώρα...........:puke:

Posted Image


#20 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 27 February 2008 - 20:03

έχει κάποιος πληροφορίες για το τμήμα Ασιατικών σπουδών στην Κέρκυρα.
θέλω να προσπαθήσω να δώσω καταρτήριες.

#21 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 28 February 2008 - 10:20

αν λες για ιαπωνικης και κινεζικης σπουδης (νομιζω καπως ετσι θα ονομαστει ΔΕΝ ειμαι σιγουρη για το ονομα...)...
ειμαι σιγουρη ομως οτι οσονουπω θα γινει τμημα στην Κερκυρα..αφου εκαναν μαλακιες οι Αθηναιοι..
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#22 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 11 April 2008 - 12:01

πλιζζζζ!!!!γινεται να σπουδασει καποιος κατι που να αφορα την ιαπωνια εδω στην αθηνα???επειδη ειμαι λιγο ασχετη απο σπουδες και αυτα τα σχετικα!!!

someone help me!:congrats:
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#23 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 April 2008 - 12:43

Asian Studies
Ionian University / Corfu (kerkira)
Opening 2009 (probably)

#24 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 11 April 2008 - 18:13

δηλαδη εγω πρεπει να τρεχω κερκυρα??
χμμ.....μια χαρα μου φαινεται!!!!!:wooi2:
και τι ακριβως κανουν εκει???
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#25 jaken23

jaken23

    邪剣23

  • Members
  • 125 posts

Posted 11 April 2008 - 18:29

Ας ανοίξει πρώτα το τμήμα και θα μάθεις τότε. :/

#26 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 11 April 2008 - 18:52

σωστο..............

δεν θελω να περιμενω!!!!:uhh:
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#27 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 11 April 2008 - 20:53

μέχρι να δώσει πανελλήνιες θα γίνει το τμήμα
προς το παρών συνέχισε το λύκειο.

#28 nancy_neko

nancy_neko

    Anime Fan

  • Members
  • 233 posts

Posted 12 April 2008 - 15:47

το λυκειο το τελειωνω φετος!:wooi2:με το καλο βεβαια!:nosey:
παντως ειναι κατι πολυ ενδιαφερον!αντε να ανοιξει!!!!:wis:
[SIGPIC]Battousai_Blood_version copy.jpg[/SIGPIC]

#29 Professor Farnsworth

Professor Farnsworth

    Starting...

  • Members
  • 9 posts

Posted 27 February 2009 - 17:06

Καλησπέρα,
Θα ήθελα και εγώ απο την πλευρά μου να σχολιάσω οτι μια τέτοια σχολή θα ήταν εξ'ολοκλήρου άχρηστη στην πατρίδα μας, κυρίως γιατι οι σπουδαστές της θα είχαν αχρείαστες γνώσεις. Κάπως σαν τον Καποδίστρια που δεν ίδρυσε Πανεπιστήμια. Γνωση υπάρχει, αλλα θα ήταν γνώση που θα έμενε σε αχρηστεία. Επιλέξτε σπουδές που θα σας προσφέρουν κάτι, όχι μόνο λόγω παιδικού ενθουσιασμόυ. Ακούστε με και εμένα, είμαι στα πανεπιστήμια πολλά έτη και ξέρω να σας πω δυο πράγματα.


Prof.
Good news everyone!

#30 papous

papous

    Sky Ojii-san

  • Members
  • 472 posts

Posted 27 February 2009 - 21:58

και Γιατρος να σπουδασεις..στην Ελλαδα πια αχρηστος θα εισαι...σπανια βρισκεις θεση,κ μεχρι να τη βρεις θα εισαι 30 κ ακομα θα σ εχουν για αρχαριο...και αν βρεις το μονο που πρεπει να ξερεις ειναι να τσεπωνεις φακελακια...αρα γτ να μην μαθεις κατι που σου αρεσει αφου στη τελικη ι σερβιτορος θα γινεις η θα βρεις λεφτα κ θ ακανεις δικια σου δουλεια....πφφ 1000 φορες να μαθεις τι κουλτουρα τισ κινας και τις ιαπωνιας αμα σου αρεσει.

Posted Image