Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Mononoke


  • Please log in to reply
116 replies to this topic

#16 Puranetesu

Puranetesu

    馬鹿

  • Members
  • 517 posts

Posted 27 April 2008 - 00:51

και πειτε τιποτα για το ιδιο το ανιμε you guys.. ειναι κριμα να χαραμιζεται σε fansub talk αυτο το thread imho...:emptyonexg1:


Ε, τι να πούμε δηλαδή? Είναι τέλειο, φανταστικό, υπέροχο και πρέπει τη θέαση του να την κάνουν υποχρεωτική σε όλες τις χώρες. Νομίζω ότι το κάλυψα το θέμα... :P

#17 Raziel666

Raziel666

    Trolling is srs bzns

  • Members
  • 326 posts

Posted 27 April 2008 - 11:49

και πειτε τιποτα για το ιδιο το ανιμε you guys.. ειναι κριμα να χαραμιζεται σε fansub talk αυτο το thread imho...:emptyonexg1:


lawl γιατί τι έχει το fansub talk; Ίσα-ίσα που θα βοηθήσει πολλούς να δουν το διαμάντι αυτό στην καλύτερη δυνατή ποιότητα! Προσωπική αδυναμία οι Black-Sheep φυσικά! :P

Επίσης, δεν μπορώ παρά να σταθώ στην καταπληκτική μουσική που μου θύμισε αντίστοιχες επικές στιγμές από το Jigoku Shoujo (& Futakomori), με μίξη παραδοσιακών Ιαπωνικών μουσικών οργάνων, χορωδιών κλπ. Μετά βέβαια είδα ότι πρόκειται για τον ίδιο άνθρωπο, τον Takanashi Yasuharu!!! Hats off λοιπόν!

(Μετά βέβαια είδα ότι ο ίδιος ευθύνεται και για τη μουσική στο Naruto (& Shippuuden), αλλά όλοι κάνουν νεανικά λάθη! lawl)
Brighter Death Now
Posted Image
エルゴ プラクシー
死の代理人
Ergo Proxy
The Agent Of Death

Quote from Mentar: "The day I release h264 in an .avi container is the day I quit encoding..."

#18 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 02 May 2008 - 17:25

Το Mononoke ειναι πολυ respect...:wooi2:

Οταν τελειωσα τα 12 επεισοδια, δεν συνειδητοποιησα οτι ειχα τελειωσει τη σειρα και μετα....

Zetsubou shita! Mononoke no owari zetsubou shita!

Υπηρξαν καποιοι πολυ καλοι τιτλοι την περασμενη χρονια, αλλα το mononoke ειναι αλλη φαση... Ενα anime πολυ διαφορετικο απο τα συνηθισμενα....
Kickin' some serious @$$!

#19 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 19 May 2008 - 22:00

Τρομερά καλό anime ειδικά για όσους ψάχνουν για ατμοσφαιρικές καταστάσεις mystery-με στοιχεία υπερφυσικού και μπορούν να εκτιμήσουν κάτι το τόσο πρωτότυπο.

Το unique σχέδιο εντωμεταξύ, είναι στα μεγάλα ατού του καθώς προσφέρει ένα μοναδικό αίσθημα στον θεατή, ταίριαζε απίστευτα στο story, ενώ έδινε και μια μοναδική αίσθηση σουρεάλ-dementia. Πολλοί συμβολισμοί στο σχέδιο.
Γενικά μοναδικό anime στο είδος του, και προτείνεται ανεπιφύλακτα από Black-sheep φυσικά με κορυφαία notes.
9/10 λόγω uniqueness.

#20 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 22 June 2008 - 16:44

Kαι χτες (βασικά σήμερα μετά από μαραθώνιο + ξαγρύπνισμα) τελείωσα αυτό το έπος. Δεν έχω λόγια, είναι από τα καλύτερα anime που έχω συναντήσει και με συνοπτικές διαδικασίες μπήκε στα 5 αγαπημένα μου. [fanboy]Όπως είπαμε με τον Kenny, το πόσο υπερθεϊκά απίστευτος/μαμάτος είναι ο Μedicine Seller δεν γίνεται να περιγραφτεί με κανέναν γνωστό τρόπο.[/fanboy].

H ιστορία του Ayakashi παραμένει από τις καλύτερες βέβαια. Αλλά αυτό δεν υποβιβάζει καθόλου τις υπέροχες ιστορίες του Mononoke. Γενικά είναι αυτό που λέμε απλά υπέροχο (for me at least:P)

Posted Image


#21 Eze

Eze

    Anime Freak

  • Members
  • 495 posts

Posted 22 June 2008 - 17:00

χτες προσεξα το σιγκ του κεννυ , σημερα ειχε κατεβει ολο απο shs ( oi blacksheep eixan 0 seeds) ειδα το 1ο επ.. δα3 απλα τα σπαει
Signature Removed

#22 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 22 June 2008 - 17:33

ετσι people.... δοξαστε το ανυπερβλητο αυτο anime και την θεικοτητα του Kusuri Uri... :if::nod2: *fangirl to the bone*

Posted Image

Spoiler: &#33909


#23 momO

momO

    somber

  • Members
  • 285 posts

Posted 23 June 2008 - 10:45

ένα εχω να πω:this anime rocks
από χθες το βράδυ που το άρχισα δεν εχω κουνηθεί από την οθόνη...
δεν περίμενα να φάω τέτοιο γερό κόλλημα :terror2: όμως δικαιολογημένο το σοκ γιατί πρόκειται για αριστούργημα.Αυτό που με τράβηξε να το δω όμως ήταν τοσχέδιο του..μακράν το καλύτερο ,το πιο ευφάνταστο και πρωτότυπο που έχω δει μέχρι στιγμής...
Posted Image

#24 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 24 June 2008 - 19:15

Είπα να δω κι εγώ επιτέλους το Mononoke και ήρθα να πω κι εγώ τα δικά μου..Καταρχήν δεν το έχω τελειώσει ακόμα, έχω μάθει να βλέπω τα τόσο καλά άνιμε άργα (δηλαδή 3 μέρες...:nosey:) ώστε να τα απολαμβάνω. Είναι τόσο σπάνια άλλωστε anime τέτοιας ποιότητας που θέλω να χωνεύω καλά καλά κάθε επεισόδιο πριν προχωρήσω στο επόμενο (a.k.a. ασκήσεις υπομονής) Επίσης έχω την εντύπωση πως θα το δω πολλές φορές ακόμα! Ήδη νομίζω φαίνεται η αγάπη μου γι'αυτό sto avatar μου. :nbleed:

Τα καλά του anime:
*Απίστευτες ιστορίες, μετρημένοι διάλογοι, ηθικοπλαστικά στοιχεία που βγαίνουν πολύ φυσικά από την εξέλιξη της ιστορίας.
*Όμορφοι μύθοι που με κάνουν να ψάχνω ακόμα πιο την μυθολογία αυτού του λαού.
*Η οθόνη μου εκρήγνυται από την ποικιλία σε υφές, χρώματα και σχέδια! Πραγματικά a sight for sore eyes. Είναι ένα anime που θέλει την ώρα του να το επεξεργαστείς και να ευχαριστηθείς την πλούσια ομορφιά του αφού οι εικόνες του και τα σχέδια λένε πολύ περισσότερες ιστορίες απ'ότι το σενάριο. Αν τα μάτια σας είναι κουρασμένα μην το επιχειρήσετε όμως, θα χάσετε μια πολύτιμη εμπειρία.
*Καταπληκτικό soundtrack. Το σακουχάτσι και το κότο δίνουν τα ρέστα τους στη δημιουργία της μυστηριακής ατμόσφαιρας και οι αιθέριες γυναικείες φωνές σε ταξιδεύουν ακριβώς εκεί που χρειάζεται να είσαι για να απολαύσεις τις ιστορίες! Πολύ ενδιαφέρουσα και η επιλογή ενός λάτιν τραγουδιού (μήπως είναι ρούμπα?) για τραγούδι τίτλων αρχής. Και το τραγούδι τίτλων τέλους όμως είναι πολύ όμορφο!


Τα κακά του άνιμε
*Είναι μόνο 12 επεισόδια:nanana:Δε θέλω να τελειώσει, δε θέλωωω:cry5:
*Δεν μπορώ να βρω το (κατα κάποιο τρόπο) πρώτο μέρος του σε region 2 ή region free dvd. Ayakashiii doko desu-ka????:cry5:


Επίσης μιας και είμαι στο 4ο επεισόδιο
Spoiler:


#25 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 24 June 2008 - 22:00

Είπα να δω κι εγώ επιτέλους το Mononoke και ήρθα να πω κι εγώ τα δικά μου..Καταρχήν δεν το έχω τελειώσει ακόμα, έχω μάθει να βλέπω τα τόσο καλά άνιμε άργα (δηλαδή 3 μέρες...:nosey:) ώστε να τα απολαμβάνω. Είναι τόσο σπάνια άλλωστε anime τέτοιας ποιότητας που θέλω να χωνεύω καλά καλά κάθε επεισόδιο πριν προχωρήσω στο επόμενο (a.k.a. ασκήσεις υπομονής) Επίσης έχω την εντύπωση πως θα το δω πολλές φορές ακόμα! Ήδη νομίζω φαίνεται η αγάπη μου γι'αυτό sto avatar μου. :nbleed:

Τα καλά του anime:
*Απίστευτες ιστορίες, μετρημένοι διάλογοι, ηθικοπλαστικά στοιχεία που βγαίνουν πολύ φυσικά από την εξέλιξη της ιστορίας.
*Όμορφοι μύθοι που με κάνουν να ψάχνω ακόμα πιο την μυθολογία αυτού του λαού.
*Η οθόνη μου εκρήγνυται από την ποικιλία σε υφές, χρώματα και σχέδια! Πραγματικά a sight for sore eyes. Είναι ένα anime που θέλει την ώρα του να το επεξεργαστείς και να ευχαριστηθείς την πλούσια ομορφιά του αφού οι εικόνες του και τα σχέδια λένε πολύ περισσότερες ιστορίες απ'ότι το σενάριο. Αν τα μάτια σας είναι κουρασμένα μην το επιχειρήσετε όμως, θα χάσετε μια πολύτιμη εμπειρία.
*Καταπληκτικό soundtrack. Το σακουχάτσι και το κότο δίνουν τα ρέστα τους στη δημιουργία της μυστηριακής ατμόσφαιρας και οι αιθέριες γυναικείες φωνές σε ταξιδεύουν ακριβώς εκεί που χρειάζεται να είσαι για να απολαύσεις τις ιστορίες! Πολύ ενδιαφέρουσα και η επιλογή ενός λάτιν τραγουδιού (μήπως είναι ρούμπα?) για τραγούδι τίτλων αρχής. Και το τραγούδι τίτλων τέλους όμως είναι πολύ όμορφο!


Τα κακά του άνιμε
*Είναι μόνο 12 επεισόδια:nanana:Δε θέλω να τελειώσει, δε θέλωωω:cry5:
*Δεν μπορώ να βρω το (κατα κάποιο τρόπο) πρώτο μέρος του σε region 2 ή region free dvd. Ayakashiii doko desu-ka????:cry5:

μπλα μπλα μπλαααα your gracefulness!!!!!! Εμένα τότε γιατί μου μυρίζει bishouneniasma η όλη υπόθεση; :hahaha::nosey::yawn2:

Spoiler:

Edited by himawarinosekai, 24 June 2008 - 22:25.


#26 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 25 June 2008 - 12:10

μπλα μπλα μπλαααα your gracefulness!!!!!! Εμένα τότε γιατί μου μυρίζει bishouneniasma η όλη υπόθεση; :hahaha::nosey::yawn2:

Spoiler:


Πραγματικά, γιατι?!? Μήπως χρειάζεται finetunning το bishieradar?

Ο μοναδικός όμορφος χαρακτήρας είναι ο Φαρμακοτρίφτης που σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να χαρακτηριστεί bishonen, oύτε και φέρεται σαν όμορφος χαρακτήρας. Μου φαίνεται πρέπει να περάσεις από crash course Tamaki(Ouran) και Ayame(Furuba) για να καταλάβεις πως είναι ένας όμορφος άντρας!
Spoiler:


To anime δεν είναι σε καμιά περίπτωση shoujo για να έχει όμορφους να κάνουν παρέλαση προς τέρψιν των θηλυκών! Σε καμιά περίπτωση δεν ασχολούμαστε με την εξωτερική ομορφιά των χαρακτήρων και -trust me-πουθενά δεν θα δεις κανένα να έχει nosebleed και λουλούδια να ανθίζουν στο περασμά του. Τα chibi sparkles δεν έχουν καμιά θέση εδώ.

Είναι seinen με πολλά πράγματα να πει απ'όλες τις απόψεις και μάλιστα απ'αυτά που έχω αγαπήσει απ'την πρώτη στιγμή. Είμαι στο επεισόδιο 8 και ήδη ξέρω πόσο πολύ θα μου λείψει μόλις τελειώσε.ι:sleepy:


Ax.. γιατί δεν το κάνουν ongoing?

#27 himawarinosekai

himawarinosekai

    koko wa doko? O_o

  • Members
  • 411 posts

Posted 25 June 2008 - 12:32

Πραγματικά, γιατι?!? Μήπως χρειάζεται finetunning το bishieradar?


*Bugs Bunny mode on*
I hope you realise this means war!

Και μη νομίζεις ότι θα μου ξεφύγεις προκαλώντας μου απανωτά nosebleeds με τη σποΐλεριασμένη φωτογραφία του ξανθούλη!:nbleed::nbleed::nbleed:

That's it for now. Αλλά επειδη τον έχω κόψει το φαρμακοτρίφτη απ' τις πόζες του και το ύφος του (και τα αυτιά του) I ll be back! και next time put a wig on your head!:burningbe3::erk:
*τρώει το καρότο της και φέυγει*

#28 QueenofHearts

QueenofHearts

    Royalty

  • Members
  • 577 posts

Posted 25 June 2008 - 13:05

*Bugs Bunny mode on*
I hope you realise this means war!

Και μη νομίζεις ότι θα μου ξεφύγεις προκαλώντας μου απανωτά nosebleeds με τη σποΐλεριασμένη φωτογραφία του ξανθούλη!:nbleed::nbleed::nbleed:

That's it for now. Αλλά επειδη τον έχω κόψει το φαρμακοτρίφτη απ' τις πόζες του και το ύφος του (και τα αυτιά του) I ll be back! και next time put a wig on your head!:burningbe3::erk:
*τρώει το καρότο της και φέυγει*


I will fight for what I believe in madame and I believe in KusuriUri!!!
Tο γάντι μου είναι δικό σας όπου και όποτε θελετε να μονομαχήσουμε αν δεν μείνετε ευχαριστημένη με αυτό το anime! Είμεθα σίγουρες όμως (πληθυντικός βασιλείας) πως η φάτσα σας θα γίνει έτσι από την ανωτερότητα αυτού του anime Posted Image και θα φάτε το καπέλο σας που με αμφισβητήσατε!!

We will Posted Image

:hahaha::hahaha::hahaha:

#29 sumiregusa

sumiregusa

    Anime Amateur

  • Members
  • 80 posts

Posted 25 June 2008 - 16:38

Εκπληκτικη σειρα οπως και ο προαγγελος του το Ayakashi επισης προτεινω και το 100 stories

#30 Anyparktos

Anyparktos

    Πρώην Me Loves Neliel

  • Members
  • 694 posts

Posted 25 June 2008 - 18:15

Να ρωτήσω λίγο...Το ayakashi έχει τόσο μεγάλη σχέση με το συγκεκριμένο anime που το κάνει λίγο clearer ως προς το νόημα?Επειδή στο ένα επ που είδα ψιλοχάθηκα αν και το συμπάθησα αρκετά μπορώ να πω...Τι θα προτείνατε οι γνώστες?Έχω δει 3 επ απο jigoky shoujo,1 mononoke και κανένα από ayakashi...Τι να πρωτοδώ?
Posted Image