Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 1 votes

Ghost In The Shell (Movies & Series)


  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#1 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 December 2005 - 21:21

Gits to anime pou egine gnosto se olo to kosmo gia tin cyber philosophiki proseggisi tis anthropinis iparxis se ena sinehos tehnologika exelisomeno perivallon. Meta apo arketa hronia apo ti kikloforia tis protis tainias i IG shedon mazi me to Innocence evgale kai tin seira.Apo shedio kai ost ta logia periteuoun mias kai pou anevainei kata poli o pihis eidika sto second gig, xefeugei apo ta oria enos aplou tv series. To senario se sci-fi dromous [opos itan kai anamenomeno :P ] me ton proto kiklo na einai pio cyber-related [hacking etc], eno o deuteros me arketa military stoiheia. Ena apo ta kalitera anime, eidika se osous aresei i major :lol:
rsrGbGx.gif

#2 just reaper

just reaper

    Anime Amateur

  • Members
  • 126 posts

Posted 03 January 2006 - 01:13

Εγώ τώρα έχω αρχίσει να το βλέπω. Είμαι στο 3ο επεισόδιο, αλλά μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό.

#3 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 15 February 2007 - 17:31

μπορει να μου πει καποιος γιατι το οπενινγ ειναι στα ρωσικα?
Posted Image

#4 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 15 February 2007 - 17:39

μπορει να μου πει καποιος γιατι το οπενινγ ειναι στα ρωσικα?

γιατι η τραγουδιστρια ειναι ρωσσιδα :bleh: και συνεργαζεται στενα με τη Yoko Kanno
http://en.wikipedia.org/wiki/Origa

#5 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 15 February 2007 - 18:16

Να καταθέσω τη γνώμη μου για το ανιμε.

Για εμένα προσωπικά το GITS αποτελεί, νοηματικά, τη χρυσή τομή(?) ανάμεσα στα NGE και S.E.L με την κατάλληλη δόση δράσης και αστυνομικής πλοκής.

Αυτό που κατα τη γνώμη μου το κάνει να ξεχωρίζει, είναι ο τροπος* που παρουσιάζει τη συγχώνευση* ανθρώπινης ψυχής και τεχνολογίας και είναι πιο κοντά σε αυτό που πιστεύω οτι είναι πραγματικά εφικτό να γίνει στο μέλλον. Όσο περίεργο και απίθανο μπορεί να μας ακούγεται τώρα(έτσι και πριν 150 χρόνια αν έλεγες οτι θα πετάμε στο διάστημα θα σε είχαν για ΚΟΥΚΟΥ).
Γενικά βλέπω ένα ανιμε που δεν έχει ούτε μαγίες ούτε ούτε εξηγήινους ούτε κουλά πράγματα ούτε καποια αφύσική δύναμη απλά τη κατάληξη της εξάρτησης ανθρώπου μηχανής και της ελευθερίας που του προσφέρει.

Πραγματικά κοντά στην πραγματικότητα.

Δηλώνω fan του anime και το προτείνω αβάδιστα.

*ή escape route; Εσύ αποφασίζεις...
*γιατί ο λόγος είναι κοινός και στα 3 anime.

Τα φωνητικά είναι της καταπληκτικής origa όπως προείπαν.
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#6 kenshin

kenshin

    Anime Fan

  • Members
  • 213 posts

Posted 15 February 2007 - 19:27

ααα οκ καταλαβα.θενκς για το ινφο
Posted Image

#7 Foucault

Foucault

    Planetouched

  • Members
  • 43 posts

Posted 15 February 2007 - 19:51

Το Ghost in the Shell SAC (όπως και οι ταινίες) είναι απλά μία απίστευτη σειρά. Κι όταν λέω απίστευτη λέω σε όλα τα επίπεδα. Βαθύ σενάριο με αρκετές αναφορές και φιλοσοφικό flavour σε ένα setting που -παρ' ότι SciFi- θα μπορούσε να είναι μία εξέλιξη της κοινωνίας σε αρκετά χρόνια από τώρα, με όλα τα αρνητικά που αυτό μπορεί να συνεπάγεται (cyberpunk με όλη την έννοια της λέξης :-P). Μετά, στον τεχνικό τομέα, τα λόγια είναι φτωχά να περιγράψουν την αρτιότητα της δουλειάς. Τίποτα δεν φαντάζει ότι πρόκειται για τηλεοπτική παραγωγή. *thumbs up!*

Προσωπικά τη θεωρώ μία από τις καλύτερες σειρές που έχω δει (ναι, είμαι fanboy) σε αυτό το -σύντομο κατά τα άλλα- διάστημα που ασχολούμαι με anime. Όσοι είστε fan του SciFi και δεν το έχετε δει, σπεύσατε. Θα το λατρέψετε. Όσοι πάλι δεν είστε ρίξτε του μια ματιά· μπορεί και να γίνετε. ;-)
Alas for the human race,
alas for the kings of separation
My Listεδώ)

#8 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 22 February 2007 - 02:49

Quiz: Ποιο είναι το αγαπημένο μου anime? :whistling:

Το GITS έχει εκπληκτικό σενάριο.
Αυτό που με απογοήτευσε είναι το Solid State Society. Πιστεύω πως κάνανε βιαστική δουλειά με το σενάριο.

#9 NoDsl

NoDsl

    Ευκαιριακό Μέλος

  • Members
  • 442 posts

Posted 22 February 2007 - 04:42

Αυτό που με απογοήτευσε είναι το Solid State Society. Πιστεύω πως κάνανε βιαστική δουλειά με το σενάριο.



Για movie πιστεύω καλό ηταν. Πάντως η φράση της motoko

"But you know, Batou, the net is indeed vast and infinite.
Soon, the next unimaginable stage of society will begin to take form"

μετράει :respect:
Posted ImagePosted Image
She's incredible math (Scott Matthew & Tim Jensen - Lithium Flower)
Rather feel pain than nothing at all
(Three Days Grace - Pain)
Chains: Gainax tribute || Share_The_Rare

#10 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 22 February 2007 - 04:59

Για movie πιστεύω καλό ηταν. Πάντως η φράση της motoko

"But you know, Batou, the net is indeed vast and infinite.
Soon, the next unimaginable stage of society will begin to take form"

μετράει :respect:

Ναι αυτό ήταν καλό 8) και μ'αρεσε που το τελείωσαν με αυτή τη φράση (εν μέρει παρμένη απ' το manga).

Κανά review σκέφτομαι να φτιάξω αλλά θέλει πολυυυύ διάβασμα. Τι να πρωτογράψεις για αυτό το anime...

#11 Sandman

Sandman

    Anime Freak

  • Members
  • 377 posts

Posted 22 February 2007 - 09:01

Ναι Gits rules aπίστευτα έτσι απλά και ένα respect στους Mamoru Oshii και Kenji Kamiyama.

Να κάνω το whine μου όμως και να θάψω λίγο τους publishers του manga που όταν το αγόρασα πριν πολλά χρόνια είχα πληρώσει νομίζω 15κ+ που με τόσα λεφτά τότε μπορούσα να αγοράσω καμιά 20αρια albums asterix.Θα μου πείτε όλα τα manga είναι ακριβά αλλα εντάξει αυτό ήταν υπερβολικά νομίζω.Τελικά τα άξιζε τα λεφτά του όμως...

#12 Gatoulas

Gatoulas

    Anime Newbie

  • Members
  • 39 posts

Posted 31 March 2007 - 13:04

Η σειρα μου αρεσε αρκετα, αν και περιμενα καλυτερη σκιαγραφηση στους χαρακτηρες των κεντρικων ηρωων (δεν τους προσδοθηκε αρκετη ξεχωριστοτητα κατα τη γνωμη μου).

Και η στολη/βασικο ρουχο της Λοχαγου μου φανηκε σχετικα γελοιοδως αποκαλυπτικο (κοντο μπουφαν σε συνδυασμο με τανγκα εσωρουχο και εφαρμοστες καλτσες χωρις παντελονι <<).

Απο την αλλη το δευτερο, κυριως, φιλμ με αφησε αφωνο (θετικα) και αποτελει μια απο τις αγαπημενες μου post-cyberpunk δημιουργιες :thumbup:.

My two cents :rolleyes:.

Το manga, δυστυχως, δεν το εχω διαβασει.

#13 EXORISTOS

EXORISTOS

    見捨てられた

  • Members
  • 44 posts

Posted 10 November 2007 - 19:20

παιδιά ξέρει κανεις ποσα επεισόδια είναι γιατί όσο ψάχνω βρίσκω μονο για τις ταινίες και απότι κατάλαβα έχει και κανονικά επεισόδι, μπορεί κανεις να με κατατόπιση γι το που μπορώ να τα βρω?απότι έχω καταλάβει πρέπει να είναι εξαίσιο.
:congrats:

#14 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 10 November 2007 - 20:49

(Manga | 1st Movie | TV Series, 1st season | TV Series, 2nd season | TV Special | 2nd Movie) :wooi2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#15 ambient

ambient

    sSsSs

  • Members
  • 131 posts

Posted 10 November 2007 - 21:29

Επίσης υπάρχουν δύο ταινίες, που η κάθε μια είναι μικρή περίληψη της αντίστοιχης τηλεοπτικής σειράς (1η/2η season).