Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C07FINAL: Tengen Toppa Gurren Lagann VS Code Geass


  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#31 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 30 December 2007 - 13:18

Τengen Toppa Gurren Lagann 4ever! (+1)! ;)

Το λατρέυω!


ειδες φως και μπηκες??

ελπιζω να κερδιει ο lelouch τον kamina....
lelouch= best 2007 male character by far

#32 neeTHREE

neeTHREE

    Anime Freak

  • Members
  • 360 posts

Posted 30 December 2007 - 14:01

Ναι αλλα μονο ο Rurush δεν μπορεί να κάνει το ανιμε. Εχω δει και τα δυο ανιμε,και τα δυο καταπληκτικά. Αλλα η Ψήφος μου παει στο
Spoiler:

Posted Image

#33 YaTa

YaTa

    Αρχαιολάτρης

  • Retired Staff
  • 1,939 posts

Posted 30 December 2007 - 16:11

:8)::8)::8)::8)::8):

Και τα μυαλά στα μπλέντερ. Τα συνδυάζει όλα πιστεύω το anime, άσε που είναι και το μοναδικό Mecha που μου άρεσε. :hahaha:

Οπότε, TTGL for meh too. :riiight: :8):
1

#34 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 30 December 2007 - 17:32

Άλλη μια ψήφος για το TTGL. Όχι γιατί μ' αρέσει τόσο πολύ, απλά μπροστά στο Code Geass κάθε anime καλό είναι. [flame imminent]

Γενικά πάντως το 2007 δεν είχε τίποτα πραγματικά πολύ ενδιαφέρον, ειδικά μάλιστα σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά (βέβαια τα λόγια μου θα είχαν μεγαλύτερη αξία αν κατάφερνα να τελειώσω τίποτα). Κρίμα.

#35 ichigo

ichigo

    MR. -L-

  • Members
  • 40 posts

Posted 30 December 2007 - 18:15

Δεν εχω δει το αλλο αλλα δεν ξερω πως μπορει να ειναι κλυτερο του code geass
Με διαφορα το καλυτερο φετος CODE GEASS FOR ME

#36 petros91

petros91

    Anime Newbie

  • Members
  • 32 posts

Posted 30 December 2007 - 19:46

Code Geass

#37 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 30 December 2007 - 20:20

Το Code Geass θέλει να στήσει μια σοβαρή πλοκή, προσπαθεί να δείξει ώριμο κτλ... αλλά δεν πείθει. Too pretentious (άσε που το σενάριό του έχει τρύπες).

Ενώ στο TTGL όλα συνδέονται μεταξύ τους απολύτως φυσιολογικά.

Παίζουν ξύλο, τα βρίσκουν σκούρα, τους έρχεται να κάνουν fusion και πετυχαίνει.

Παίζουν ξύλο με δυνατότερο αντίπαλο, τα βρίσκουν σκούρα, κάνουν fusion με κάτι άλλο έτσι ώστε να γίνουν μεγαλύτεροι και φυσικά απο την αρχή ξέρουν ΌΛΕΣ τις κινήσεις του νέου τους mecha.

And it goes on...

Φυσιολογικότατον. :fromabove:


Στο Geass τουλάχιστον μέσα στα πρώτα δέκα επς το πολύ ξέραμε τις δυνάμεις του Geass του Lulu και τα όρια του, στη συνέχεια βλέπαμε πώς εκμεταλλευόταν τις δυνάμεις αυτές και τις στρατηγικές του ικανότητες.

Δεν θέλω να δείξω κάτι με αυτό που γράφω, ούτε έχω ως σκοπό να αλλάξω το αποτέλεσμα, μπορείτε να το καταλάβετε εξάλλου και απο το προηγούμενο μου post, αλλά αυτό που είπες μου φάνηκε λίγο...

Όλα τα υπόλοιπα είναι η προσωπική σου άποψη και φυσικά τη δέχομαι.

Αυτά. =]

HnH5aB0.jpg


#38 Quajafrie

Quajafrie

    I dance modestly.

  • Members
  • 523 posts

Posted 30 December 2007 - 21:33

Το θέμα είναι ότι το TTGL δεν θέλει να στήσει σοβαρή πλοκή. Το Code Geass προσπαθεί. Μάταια. :P

#39 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 30 December 2007 - 21:41

Ναι αλλα μονο ο Rurush δεν μπορεί να κάνει το ανιμε.

Κοινώς, ένα κούκος δεν φέρνει την άνοιξη. Αντίστοιχα, το Death Note δεν θα είχε την ίδια επιτυχία που έχει σημειώσει μονάχα με τον Light. Xρειαζόταν κι ένας L για να δέσει η συνταγή.

Off-topic, αλλά επειδή το 'χω συζυτήσει το θέμα και μ' άλλα άτομα που 'χουν δει το Code Geass oλόκληρο (και περιμένουμε και το sequel για να δούμε πως στον κόρακα θα ολοκληρωθεί η ιστορία) συμφωνήσαμε στ' ότι αρκετοί χαρακτήρες θέλουν σφάξιμο (ω, ναιιιιιιιιιιιιιιιι! πόσο το χάρηκα όταν
Spoiler:
)

#40 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 30 December 2007 - 22:06

Το θέμα είναι ότι το TTGL δεν θέλει να στήσει σοβαρή πλοκή. Το Code Geass προσπαθεί. Μάταια. :P


Για την ακρίβεια δεν χρειάζεται. Δεν είναι ότι είναι και ασόβαρο Anime, σκέκεται με μία όμορφη και ενδιαφέρουσα πλοκή, απλώς δεν έχει το στοιχείου του πολύ σοβαρού. Πάντως όντως, όπως ειπώθηκε, το Code Geass κυριολεκτικά την παλεύει σε στοιχεία πλοκής. Όλα πάνε από το κακό στο χειρότερο, και τίποτα δεν φαίνεται να έχει ουσιαστική αλλαγή. Και μιλώντας για αλλαγή. Οι χαρακτήρες του Code Geass, από το επεισόδιο 1 μέχρι και το 26, είναι το ίδιο πράγμα, κυριολεκτικά, δεν αλλάζουν ΟΥΤΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ. Ο ορισμός του αποτυχημένου character developing. :P

Το σκορ είναι 15 - 14, υπέρ του TTGL!!

:8): PIERCE THROUGH THE HEAVENS!! :8):

Υ.Γ.: Ρε SWA. Εσύ το έκανες αυτό το γ@μ@το onion head?

oR4yYRl.gif


#41 sonia k

sonia k

    anime lover-manga addict

  • Members
  • 16 posts

Posted 30 December 2007 - 22:24

Tengen Toppa Gurren Lagann όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο... (δεν το εχω δει ακόμη αλλά έρχεται η σειρά του!) απλά έχω δει το Code Geass...


#42 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 30 December 2007 - 22:37

Το θέμα είναι ότι το TTGL δεν θέλει να στήσει σοβαρή πλοκή. Το Code Geass προσπαθεί. Μάταια. :P

Βασικά κυρίως μιλούσα για τα ψεγάδια του σεναρίου που ανέφερε ο Kenny.

Και κατ'εμέ το Geass είναι όσο σοβαρό όσο θά'πρεπε. Ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο.
Just.

Όσο για το char developing συμφωνώ, το άνιμε θα ήταν πολύ καλύτερο αν δεν έπασχε σε αυτόν τον τομέα, αλλά για να γίνει καλή μια σειρά δεν σημαίνει οτι απαραίτητα πρέπει να έχουν development οι χαρακτήρες.

Τέσπα, κλείνω το όφφ-τόπικ εδώ. :nosey:

HnH5aB0.jpg


#43 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 30 December 2007 - 22:55


Υ.Γ.: Ρε SWA. Εσύ το έκανες αυτό το γ@μ@το onion head?


Yup ^^

Έτσι ρε πάμε γερά το' χουμε! :hahaha:

#44 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 30 December 2007 - 23:24

Gode geass εδω
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#45 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 30 December 2007 - 23:42

ωραιο το TTGL αλλα το CG δεν το φτανει...
δεν μπορω να βρω το poll tho οποτε μια ψηφος χαμενη...
ελπιζω να μην χασει το cg εξαιτιας μου :uhh: