Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

C07FINAL: Tengen Toppa Gurren Lagann VS Code Geass


  • This topic is locked This topic is locked
130 replies to this topic

#16 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 30 December 2007 - 02:59

Gurren Laggan δαγκωτό. Δεν λέω, πολύ καλό το Code Geass αλλά όχι τόσο αξιομνημόνευτο όσο το Gurren Laggan.

#17 Seraphimon-T.K.

Seraphimon-T.K.

    Ο Δεκαπτέρυγος

  • Members
  • 1,409 posts

Posted 30 December 2007 - 03:38

Code Geass,για τον απλουστατο λογο : μ'αρεσε περισσοτερο!!!

Posted Image

ΧΙΝΑΤΑ, και τι δεν θα έδινα να σκύψεις να πιάσεις τη ΚΑΝΑΤΑ....:: LiveJournal ::. = DeviantArt = \o/MADAOmon FanSubs :3 \o/
Spoiler: Υφυπουργός Γαστρονομιας και Επίσημος Κρατικός Μπαρτέντερ

#18 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 December 2007 - 03:40

Να λοιπόν που φτάσαμε επιτέλους στον τελικό... και είναι mecha εναντίον mecha... ή μήπως όχι; :hahaha:

Tengen Toppa Gurren Lagann από μένα δίχως δεύτερη σκέψη. Code Geass didn't even get close... θα μπορούσα να σας γράψω ολόκληρη έκθεση γιατί, but here's the gist of it:

Το Code Geass θέλει να στήσει μια σοβαρή πλοκή, προσπαθεί να δείξει ώριμο κτλ... αλλά δεν πείθει. Too pretentious (άσε που το σενάριό του έχει τρύπες). Από την άλλη, το Tengen Topppa Gurren Lagann είναι, κυρίως, ένα mecha parody (έχει και αρκετά δραματικά σημεία, αλλά πιστεύω ότι ως επί το πλείστον είναι parody). Σατυρίζει όλα αυτά τα στερεότυπα που μισώ ή απλά έχω βαρεθεί στα mecha anime (και guess what, το Code Geass είχε μπόλικα), οπότε κερδίζει αβίαστα την συμπάθειά μου. Και πιστεύω ότι όποιος ξέρει να εκτιμά το parody θα συμφωνήσει μαζί μου.

Α, και το Code Geass δεν έχει ΚΑΝ τελειώσει. Και ναι, αυτό είναι μέγα μείον για μένα. :redcard2:

Έτσι λοιπόν, από τη μία έχούμε άλλο ένα buy-my-merchandise mecha από την Sunrise... κι από την άλλη, έχουμε κάτι το οποίο θα αρκεστώ να το χαρακτηρίσω pure win & awesome... και COMPLETE. :)

Spoiler: PS
Spoiler: PPS

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#19 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 30 December 2007 - 03:58

Code Geass χωρίς καν να το σκεφτώ.Το άλλο δεν το έχω δει αλλά το CG είναι από τα αγαπημένα μου anime(μόνο που λέω το όνομα του συγκινούμαι:wooi2:) οπότε....


Spoiler: All Hail Britannia!!!

Posted Image


#20 Tefra

Tefra

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 30 December 2007 - 05:31

mecha year 2007 huh...

Gurren Lagann απο μενα μιας για λογους πρωτοτυπιας, συναισθηματων που βγαζει σε αρκετα σημεια και για την γρηγορη εξελιξη του story.

Kenny μην χαρακτηριζεις parody το Gurren Lagann θα βαλω τα κλαματα... Εκτος και αν καταλαβαινουμε τον ορο parody σε anime διαφορετικα.
Posted Image

#21 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 30 December 2007 - 06:14

Code geass απλα

#22 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 30 December 2007 - 08:06

Διατηρώ την ψήφο για αργότερα...πρέπει να το σκεφτώ dammit...:8):<--(added to database)

Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#23 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 30 December 2007 - 10:39

:8):

8 - 10 το σκορ... :emptyonexg1:
Άντε ρε παιδιά, μην μας το χαλάτε. :P

Επίσης επειδή το έχω δει να λέγεται το αντίθετο πολλές φορές σε αυτό το θέμα:
TO GURREN-LAGANN ΕΙΝΑΙ ΣΟΒΑΡΟ. Δεν καταλαβαίνω που στοιρίζετε την σκέψη ότι είναι μη-σοβαρό, ή κωμοδία. :P
Για εμένα, αυτό το άνιμε είναι απλώς κάτι διαφορετικό από το στερεότυπο mecha (βλ. Code Geass). Προσωπικά, το μόνο άλλο παρόμοιο Anime με το Lagann που έχω δει είναι το Eureka Seven. Τέτοιου είδους Anime ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, έχουν τα πάντα, κατά τη γνώμη μου.

Το Geass τι ήταν; Ένα κλασσικό mecha με μία συνηθισμένη, μέτριους χαρακτήρες (ΝΑΙ, ΜΟΝΟ Ο LELOUCH ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ANIME.) και CLAMP arts. Και το οδυνιρό της υπόθεσης είναι ότι εκτός του ότι έκανε πάνω από ένα χρόνο να γίνει γνωστό, ενώ οι περισσότεροι δεν έχουν δει καν Gurren Lagann αυτό ακόμα και στα 28 του επεισόδια μοιάζει (και είναι) μισό. Προσωπικά το Code Geass μου προσέφερε μόνο ενδιαφέρον, και αυτό το συζητάω. Το Gurren Lagann, μέσα σε 27 επεισόδια, με έκανε να δω ένα φοβερό character developing, μία εξαιρετική πλοκή, χωρίς να χάνει σε βάθος σε σχέση με το Code Geass, και σίγουρα ακόμα και στο μισό του, μία πιο ολοκληρομένη εμπειρία. Εδώ φυσικά, ταιριάζει να πω και ότι το Geass δεν μου προκάλεσε κανένα συναίσθημα, σε αντίθεση με το Gurren Lagann.

Τέλος πάντων. Δεν βλέπω καν τη σύγκριση μεταξύ των δύο, και δεν μπορώ να καταλάβω τι βρίσκετε στο Geass. Εξηγίστε μου κι εμένα ρε παιδιά. :P

oR4yYRl.gif


#24 rath

rath

    Anime Newbie

  • Members
  • 33 posts

Posted 30 December 2007 - 11:00

Gurren Lagann και για μένα! Το CG δεν το είδα (ίσως το δω με τον νέο χρόνο) αλλά το Gurren is in my heart.....:8):

#25 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 30 December 2007 - 11:26

Έχει αρκετό ενδιαφέρον να βλέπεις κάποιους να ψηφίζουν κάτι ως καλή κωμωδία/σάτιρα και κάποιους να το ψηφίζουν ως σοβαρό άνιμε.

Στην πραγματικότητα θα έλεγα ότι είναι, δυστυχώς, απλά τραγωδία. Ρίξτε μια ματιά στο τι βγάζουν οι Gainax τα τελευταία χρόνια, ειλικρινά. Θα δείτε τα ίδια πράγματα στο repeat. Δυστυχώς το GL δεν είναι καν σάτιρα. Είναι απλά γελείο και μέτριο. Και για να μην το ξανακουράζουμε, ΕΙΝΑΙ γελείο να πετάει το ένα mecha στο άλλο γαλαξίες και να σφηνώνονται κιόλας ο ένας πάνω στον άλλο όταν αστοχούνε. Σόρυ για το "spoiler". Ούτε "καλές" μάχες έχει. Δεν ήταν καν ενδιαφέρουσες. Εξαίρεση το τέλος του δεύτερου arc, που πίστευα ακόμα ότι το πάει κάπου. That was good. :)

Ούτε οι χαρακτήρες κάνουν τη διαφορά. Τέτοιο characterization δόξα τη Haruhi έχουμε δει σε 1000000 άνιμε. Δεν είναι πρωτότυπος. Τουλάχιστον το GC είναι ρεαλιστικό. :) To GL δεν ξεπερνά το επίπεδο του gag anime. Βυζιά και πέη. Not so funny as people might think.

Σέβομαι ότι μπορεί να άρεσε σε κάποιον, αλλά, προσωπική μου άποψη βέβαια, το GL είναι αυτό που ΔΕΝ ΠΕΙΘΕΙ. Για τίποτα. Ούτε καν σαν σάτιρα. Όποιος θέλει να δει καλή mecha σάτιρα, υπάρχει ακόμα το Nadesico. Still the best. :)

Εν τέλη, είχε την πλάκα του, αλλά ως εκεί.

Πάντως το φχαριστιέμαι πολύ που έχουμε τόσο έντονες διαφωνίες για άνιμε. Κάτι τέτοια θα θυμόμαστε και θα λέμε στα εγγόνια μας :P Και μην ξεχνάτε: Zero no Tsukaima - Futatsuki no Kishi για άνιμε της χρονιάς! :):):)
Posted Image

#26 spyo

spyo

    Το αρνι τσιμπιτσι

  • Members
  • 540 posts

Posted 30 December 2007 - 11:52

ψηφιζω code of geass μιας και νικησε το καλυτερο μου anime claymore με δυο ψηφους διαφορα .

#27 Six Winged Angel

Six Winged Angel

    Κινητό Spoiler

  • Members
  • 1,906 posts

Posted 30 December 2007 - 11:53

Do the impossible,
See the invisible,
ROW ROW FIGHT THE POWAH!!!

Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

Posted Image

Τengen Toppa Gurren Lagann :nod:

(p.s. omg το emoticon μου μπήκε στο database xP fixed cape color)

#28 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 30 December 2007 - 11:55

εντυπωσιακά επιχειρήματα. πανέμορφο τραγούδι, όμως. :)
Posted Image

#29 rebelos

rebelos

    Inhale/Exhale

  • Members
  • 147 posts

Posted 30 December 2007 - 12:25

ψηφιζω code of geass μιας και νικησε το καλυτερο μου anime claymore με δυο ψηφους διαφορα .


ε για να εκδικηθείς ψήφα το άλλο!!!

GURREN LAGANN FTW ΡΕ!!!!

#30 Poisonous Evasion

Poisonous Evasion

    Starting...

  • Members
  • 1 posts

Posted 30 December 2007 - 13:13

Τengen Toppa Gurren Lagann 4ever! (+1)! ;)

Το λατρέυω!