Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ααρόν Η Διαθήκη


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#31 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 10 February 2008 - 17:13

Για την λάμψη, εντάξει. Αλλά τα πόδια έτσι ακριβώς ήταν στην φωτογραφία. Άσε που το μοντέλο ήμουν εγώ (ναι, με έκανα γυναίκα) και ξέρω ότι τα πόδια μου δεν είναι στραβά.

#32 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 10 February 2008 - 17:33

Σε αυτο σου το σχεδιο με εντυπωσιαζει τοσο ο χειρισμος του χρωματος, οσο και η αισθηση προοπτικης που εχεις δωσει..εχεις καθορισει κοινως, οτι ο θεατης την βλεπει απο κατω....εχει πολλη περισσοτερη κινηση απο τα προηγουμενα σου σχεδια, πραγμα που βελτιωνει ακομα περισσοτερο αυτη σου την προσπαθεια..δε θα συμφωνησω με τον Πυραμιδακο για την λαμψη, γιατι μου φαινεται νορμαλ απο τη στιγμη που υποτιθεται οτι την κοιταμε απο κατω...μια παρατηρησουλα μονο, οτι η ηρωιδα εδω γυρναει λιγακι προς τα πισω απο τη μεση και πανω, αυτο δεν φαινεται καθαρα, και ισως θα επρεπε να κανεις τον κορμο της , λιγακι πιο γυρισμενο..να φαινεται το στηθος υπο γωνια, και ισως να φαινεται λιγο και το αλλο της στηθος...για το προσωπο πρεπει να κανεις μερικες προβες, ωστε να βγαινει πιο μετρημενο σαν χαρακτηριστικα, αλλα κατα τα αλλα, για μενα, τα πας μια χαρα..λιγη εξασκηση και θα γινεις αστερι...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#33 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 10 February 2008 - 17:41

Χμμμ... Δύσκολο να το καταλάβαινα αυτό με το στήθος. Δεν τα έχω τόσο μεγάλα... Ίσως να το πειράξω λίγο και να το ξαναποστάρω.

#34 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 10 February 2008 - 18:09

Για την λάμψη, εντάξει. Αλλά τα πόδια έτσι ακριβώς ήταν στην φωτογραφία. Άσε που το μοντέλο ήμουν εγώ (ναι, με έκανα γυναίκα) και ξέρω ότι τα πόδια μου δεν είναι στραβά.


Χαχα,καλό αυτό:congrats:πολλοί ζωγράφοι κάνανε τον εαυτό ους,είναι καλή εξάσκηση και σίγουρα το μοντέλο δεν πρόκειται να γκρινιάξει αν δεν πετύχει η προσπάθεια:P

Οκ,εγώ σου είπα τη δικιά μου εντύπωση.Πρόσθεσε σε αυτά που είπα και τις παρατηρήσεις της Matsu.Όπως και να έχει,keep on drawing!:congrats:
Posted Image

#35 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 10 February 2008 - 18:27

Οντως συνεχιζει να υπαρχει βελτιωση, καλα τα πας. Μ'αρεσει η προοπτικη και το πως ανεμιζουν τα ρουχα.

τα πόδια έτσι ακριβώς ήταν στην φωτογραφία. Άσε που το μοντέλο ήμουν εγώ και ξέρω ότι τα πόδια μου δεν είναι στραβά.

Αν το ειχες κανει αυτο θα σου ειχε σπασει η μεση:P οποτε μαλλον κατι δεν πετυχες στη μεταφορα, γιατι κι εγω βλεπω ακριβως το ιδιο οπως ο φιλτατος Red Pyramid (και απορω πως δεν το βλεπει και ο Matsu). Προσπαθησε να σκεφτεις πως ειναι το αριστερο της ποδι πισω απο το λευκο "σεντονι" εχοντας υποψιν τη γωνια που εχει παρει το κατω μισο ποδι και θα το δεις και μονος σου.


Spoiler: For Roriconfan only

Posted Image

#36 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 13 February 2008 - 23:28

Λοιπόν, έκανα να φαίνεται και το δεύτερο στήθος (ζήτω η φαλλοκρατία!), πείραξα λίγο το πόδι και αντέστρεψα την εικόνα για να νομίσετε ότι είναι καινούρια (και για κάποιο λόγο τώρα φαίνεται εντελώς λάθος). Περιμένω νέα σχόλια.

Posted Image

#37 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 13 February 2008 - 23:35

Χμ,μάλλον οι συμβουλές που σου δώσαμε ήταν λάθος....κυρίως το δεύτερο βυζί δεν μου κάνει..

Μπα,προτιμώ τη προηγούμνη προσπαθειά σου.
Posted Image

#38 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 14 February 2008 - 14:16

Damn! Καλά μου λέγανε ότι όσο πειράζεις κάτι, τόσο χειρότερο γίνεται. Λίγα ακόμα σχόλια σαν αυτό και το σκίτσο παίρνει φούντο.

#39 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 14 February 2008 - 14:44

Λοιπόν, έκανα να φαίνεται και το δεύτερο στήθος (ζήτω η φαλλοκρατία!), πείραξα λίγο το πόδι και αντέστρεψα την εικόνα για να νομίσετε ότι είναι καινούρια (και για κάποιο λόγο τώρα φαίνεται εντελώς λάθος). Περιμένω νέα σχόλια.

Posted Image

sorry κιολας.
εκτιμω οτι κανεις πολυ προσπαθεια και εχεις καλες προθεσεις για αυτο που κανεις αλλα θα πρεπει να συμφωνησω με την Λιζα (περι υπερβολικα εντονων και μη ταιριαστων χρωματισμων) οσο και με τη Mouritsa που θα πρεπει να λαβεις τις συμβουλες της στα σοβαρα καθως ξερει αρκετα απο το αντικειμενο.
Η συγκεκριμενη μονο με γυναικα δεν μοιαζει,εχει πολλα προβληματα στην ανατομια ,στην προοπτικη.
Σε χιουμοριστικο τονο θα σου πω οτι η ποζα θυμιζει "Γιγαντες του Κατς" και τα ποδια της τον Bigfoot // Sasquach.
Προσπαθησε να ταιριαξεις καλυτερα τα χρωματα που με σωστη χρηση τους θα εχουν την επιθυμητη αντιθεση και γυαλαδα που αναφερεις οτι θελεις.


Posted Image


#40 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 20 February 2008 - 11:21

Οκ, δεν τα πήγα και τόσο καλά όσο νόμιζα στο προηγούμενο. Μακριά από γυναίκες μέχρι να βελτιωθώ. Για να δούμε τι θα πείτε τώρα γι’αυτό. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο που έχω ποστάρει ως τώρα.

Ο χαρακτήρας στην εικόνα είναι τρίτος στην πρώτη σελίδα. Έκανα μια παλέτα όλων των χρωμάτων και έκανα τους τόνους πολύ πιο άτονους από ότι προτιμώ. Πω πω πω, τι τζούφια που μου φαίνονται όλα!

Νύχτα έκανα, μέρα έκανα, τώρα έχουμε ηλιοβασίλεμα. Κάτι πιο ρομαντικό για να ελκύει περισσότερο το μέσο μάτι.

Από δίπλα έκανα, wormview έκανα, τώρα το ρίχνω στο ελαφρύ birdview.

Μη μου προτείνετε fisheyeview. Δεν παλεύεται!


Posted Image

#41 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 20 February 2008 - 11:36

me likes it

#42 Pastor_Of_Muppets

Pastor_Of_Muppets

    Παρλιακό του Σατανά.

  • Members
  • 815 posts

Posted 20 February 2008 - 22:58

Οκ, δεν τα πήγα και τόσο καλά όσο νόμιζα στο προηγούμενο. Μακριά από γυναίκες μέχρι να βελτιωθώ. Για να δούμε τι θα πείτε τώρα γι’αυτό. Προσωπικά το θεωρώ το καλύτερο που έχω ποστάρει ως τώρα.

Ο χαρακτήρας στην εικόνα είναι τρίτος στην πρώτη σελίδα. Έκανα μια παλέτα όλων των χρωμάτων και έκανα τους τόνους πολύ πιο άτονους από ότι προτιμώ. Πω πω πω, τι τζούφια που μου φαίνονται όλα!

Νύχτα έκανα, μέρα έκανα, τώρα έχουμε ηλιοβασίλεμα. Κάτι πιο ρομαντικό για να ελκύει περισσότερο το μέσο μάτι.

Από δίπλα έκανα, wormview έκανα, τώρα το ρίχνω στο ελαφρύ birdview.

Μη μου προτείνετε fisheyeview. Δεν παλεύεται!


Posted Image

πολυ ανωτερο απο οτι εχεις ποσταρει ως τωρα.
και εχει και καποια κινηση λογω αερα οπως βλεπουμε στα ρουχα του.
λιγο οι σκιες με χαλανε και οτι φαινονται καπως κοντα τα ποδια του ,αλλα πολυ βελτιωση!
και ναι οι χρωματισμοι ειναι καλυτερα ετσι!

Posted Image


#43 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 February 2008 - 23:08

Me 2

Αφού έχεις βελτιωθεί αρκετά θα κάνω και εγώ μια πιο σοβαρή κριτική,ενοώντας λίγο πιο αυστηρή:

Τα θετικά:

-πιο απαλή χρήση του χρώματος.Εδώ το χρώμα δένει πολύ καλύτερα,και δεν χάνεις και τη ποικιλία που σε διακρίνει στα σχεδιά σου.

-Λεπτομέρια:Υπάρχει αρκετή και αυτό είναι καθαρά προς ωφελός σου.Πιστεύω κάνει αρκετό κόσμο να παρατηρεί τις εικόνες σου περισσότερη ώρα.Αν ήμουνα στη θέση σου θα το κρατούσα αυτό το χαρακτηριστικό και θα το εξέλιζα.

Αρνητικά:

-Υπάρχουν κάποια σημεία που το σχέδιο φένεται κάπως ψεύτικο,π.χ. το άγγιγμα του χεριού στο δέντρο μοιάζει κάπως πλαστικό,το ίδιο και ο τρόπος που κρατάει το ραβδί το άλλο χέρι.Πάντως μη χαλιέσε,αυτά τα σημεία θέλουν αρκετή δουλειά για όλους και είναι έτσι κι αλλιώς ιδιαίτερα δύσκολα.

Έτσι όπως πέφτει το φώς στον ήρωα νομίζω θα έπρεπε να είναι κάπως πιο έντονα κάποια σκούρα σημεία και μάλιτσα να υπάρχουν διαβαθμίσεις σε αυτά κάτι που είναι τουλάχιστον στο δικό μου μάτι ιδιαίτερα εμφανές στις εικόνες σου.Μπορεί να φταίει και το σκανάρισμα.

Πάντως και μια συμβουλή πέρα του σχεδίου:θα ακούσεις πολλές γνώμες για τα σχεδιά σου.Είναι πολύ καλό να πάριες απο κάθε γνώμη αυτό που σου πιστεύεις ότι σου χρειάζεται,αλλά να κρατήσεις τα χαρακτηριστικά που εσύ ο ίδιος εκτιμάς στο σχεδιό σου.

Βελτίωση βλέπω και στη τελευταία σου δουλειά,και αν θές απόδειξη απλά βάλε τις πρώτες προσπάθειες και συγκρινέ τις με το τι κάνεις τώρα:

Αυτό δεν σημαίνει εφυσηχασμό.Αφού μας δείχνεις καλά πράγματα θέλουμε περρισσότερο και καλύτερο:congrats:So keep on drawing
Posted Image

#44 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 21 February 2008 - 16:27

roricon, οπως σου ειπα και στο pm οτι οι πρωτες σου δουλειες αποκρυπτουν το ταλεντο σου... Εχεις βελτιωθει παρα πολυ μεσα σε ενα μικρο χρονικο διαστημα και για αυτο αξιζεις συγχαρητηρια!:congrats:

μην λες οτι ηταν μουντη εικονα, καθε αλλο, τα χρωματα προσωπικα μου ηρθαν πολυ καλα στο ματι...

Αλλα, πρεπει να προσεξεις λιγο και το βαθος της εικονας (αυτο που σου ελεγα με τα βουνα) και προσεξε τις λεπτομερειες στα βουνα, συμπληρωσε ενα-δυο στοιχεια ακομα εκει, γιατι δεν φαινονται τοσο καλα, τουλαχιστον οχι τοσο οσο η υπολοιπη εικονα...
Δηλαδη, κατα βαση πιστευω πως πρεπει να εξασκηθεις στο να δινεις μια πιο τρισδιαστατη προοπτικη....

Παντως, αυτη τη φορα η δουλεια σου με εξεπληξε!!!
Imagine where a single step might take you! Keep walking!:congrats:

#45 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 26 February 2008 - 00:04

Το λοιπόν, αυτή την φορά το ρίχνω καθαρά στην προοπτική. Το προηγούμενο ήταν καλύτερο μόνο και μόνο γιατί είχε ηλιοβασίλεμα. Και τα χέρια είναι για τ’ανάθεμα δύσκολα. Λέω να τα κάνω καρτουνίστικα εις το εξής να τελειώνουμε.
Ξέρω ότι με το ψώνισμα μου έχω χάσει ήδη τους μισούς κριτές μου αλλά τι να κάνω, την βρίσκω άγρια όταν με κριτικάρετε (είτε με καλά, είτε με άσχημα λόγια). Συγνώμη για την στάση που δείχνω αλλά έχω καβαλήσει το καλάμι και συνεχίζω να έχω όρεξη για να σκιτσάρω μόνο όταν είμαι πάνω του.
Και μια προειδοποίηση. Επειδή ψιλο-βαρέθηκα να σχεδιάζω χαρακτήρες να κοιτάνε το άπειρο και επειδή τόσα «φυσιολογικά» χρώματα μου δίνουνε την εντύπωση ότι αρχίζω να γίνομαι mainsream, την επόμενη φορά (αν φυσικά δεν με χαντακώσετε σε σημείο να κατέβω από το καλάμι) θα ποστάρω κάτι που θυμίζει τα πρώτα μου σκίτσα σε χρωματισμό αλλά με κίνηση και ζωντάνια.
Posted Image