Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Ααρόν Η Διαθήκη


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 25 December 2007 - 22:42

Εδώ είναι μερικά concept art για ένα μεγαλεπήβολο fantasy/sci-fi κόμιξ που ετοιμάζω. Δεν είναι manga σε σχέδιο αλλά το σενάριο και οι χαρακτήρες σίγουρα δεν θα είναι για παιδικό κόμιξ. Και μη νομίζετε ότι δεν μπορώ να σχεδιάζω χαρακτήρες με περίπλοκες πόζες. Character roster είναι μόνο.

Αν κάποιος μένει κοντά Θεσσαλονίκη και ψήνεται, γυρεύω colorist με γνώση Photoshop.

Αν δω θετικά σχόλια από εσάς, θα βάλω κι άλλα σε μια εβδομάδα.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#2 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 25 December 2007 - 23:57

Πάρα πολύ όμορφα και ξεχωριστά τα deisgns των χαρακτήρων σου, επίσης πολύ ωραία και φωτεινά χρώματα. Η ανατομία είναι λίγο "άβολη" ακόμα - όπως είναι και στα δικά μου σχέδια - και δεν έχει τόσο τη ρευστότητα και δυναμικότητα που πρέπει, αλλά σε συνόλο είναι ένα θαυμάσιο Proejct και όταν βγει, με όποιον τρόπο, το κόμικ σου, PLS πες μας! Θα το πάρω σίγουρα!

#3 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 26 December 2007 - 14:38

νομίζω ότι τα χρώματα στην τελευταία φώτο είναι υπερβολικά σε σημείο να φτάνει το κιτς, σαν να είναι ο βασιλιάς του Gay Pride είναι.

#4 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 26 December 2007 - 17:51

[quote name='roriconfan']Αν κάποιος μένει κοντά Θεσσαλονίκη και ψήνεται, γυρεύω colorist με γνώση Photoshop.[/quote]
Ξέρω να κάνω Auto Levels. Αρκεί αυτό;:wis:


Τέλος πάντως, αφού τα ανέβασες επιτέλους τόσα χρόνια που στο λεμε, ας σοβαρευτούμε. Στα συγκεκριμένα σκίτσα έχεις κάνει ωραίες φωτοσκιάσεις και έχεις πιάσει το νόημα στο πως να σχεδιάζεις το σώμα ιπποτών. Μου αρέσουν επίσης οι γραμμές στο σώμα του τρίτου, απλές αλλά λειτουργικές. Θέλεις λίγο δουλειά στην ανατομία όμως, πχ τα χέρια του παρδαλού τύπου στο τελευταίο σκίτσο είναι πολύ φυσικά, αλλά του πρώτο μοιάζουν με crash dummy.

Επίσης όντως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις λιγότερο έντονα χρώματα, ειδικά λόγω του θέματος που επέλεξες
Spoiler:


Κατα τ'άλλα συνέχισε έτσι.
Posted Image

#5 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 26 December 2007 - 22:36

ΩΩΩΩΩ! Κάνεις autolevels; Τέλεια! Τα προβλήματα στην ανατομία μόλις αυτόματα διορθωθήκανε!

Στο τελικό σχέδιο λέω να βασιστώ σε φωτογραφίες για να βγούνε σωστά οι ανατομίες. Θα ποζάρω προσωπικά, μιας και έχω φοβερή εκφραστικότητα. Ρε adventuΓeΓ, για πόσταρε εδώ καμιά εικόνα που το παίζω ξιφομάχος (αν βάλεις τον Link, σε έσκισα!)

#6 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 26 December 2007 - 23:01

Δεν είναι τα χρώματα της στολής που κάνουν το τελευταίο σχέδιο να φαίνεται ίσως υπερβολικό. Εϊναι πως δεν υπάρχει εναλλαγή στα χρώματα του φόντου με αυτά της στολής και κάνει την εικόνα κάπως υπερβολικά χρωματισμένη αν και όχι κιτς.
Ίσως επίτηδες ίσως ενστικτωδώς, ο φίλος μας σχεδίασε κάμποσα διαφορετικά επίπεδα "φωτεινότητας" (σκοτεινό, γκριζαρισμένο, φωτεινό) στα δύο πρώτα σχέδια, οπότε παρά τα επίσης λαμπερά χρώματα, ειδικά στο δεύτερο, το σύνολο δεν είναι τόσο χτυπητό όσο στο τρίτο και δίνουν επίσης και την αίσθηση του βάθους!

#7 Gaijin Bosozoku

Gaijin Bosozoku

    Digitalbrother

  • Members
  • 284 posts

Posted 26 December 2007 - 23:18

νομίζω ότι τα χρώματα στην τελευταία φώτο είναι υπερβολικά σε σημείο να φτάνει το κιτς, σαν να είναι ο βασιλιάς του Gay Pride είναι.


:hahaha::hahaha::hahaha::hahaha:
Α ρε Eri μας κουφανες με το Gay pride parade!!! Και τον ειπες και βασιλια κιολας!:hahaha:
Ακομα γελαω!!!!!:hahaha:
This goes to ur rep, dear! Respect!

Τωρα, για τα σχεδια, η ανατομια οντως θελει δουλεια και λιγοτερο εντονα χρωματα, οπως επισημαναν και τα παιδια....
Η δουλεια σου παντως δειχνει potential, να συνεχισεις!

#8 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 01 January 2008 - 14:23

Καλή χρονιά και anime πολλά. Ξεκινάω την νέα χρονιά με περισσότερα σκίτσα μου. Αυτή την φορά είναι μόνο γυναίκες. Πάνω στα σχόλια που είχα στα προηγούμενα, απαντώ τα εξής:

Ναι, η σωματική ανατομία πάσχει. Στο τελικό σχέδιο θα βασίζομαι σε φωτογραφίες για να την αποδώσω σωστά.

Ναι, χρησιμοποιώ πολλά έντονα και αντιθετικά χρώματα. Έτσι γουστάρω, έτσι τα κάνω. Άλλωστε γνωρίζω ότι πάντα ένα 15% των χρωματικών τόνων χάνεται όταν εκτυπώνονται τα σχέδια, οπότε θα φαίνονται καλύτερα εκτυπωμένα.

Όχι, δεν σχεδιάζω manga. Αν φάω κλείδωμα από κανέναν, θα το αξίζω.

Όχι, δεν σχεδιάζω γκέι επειδή έχουνε παράξενα ρούχα και μίνι φούστες, Έτσι ντύνονται στον πολιτισμό της ιστορίας μου οι άντρες. Δεν σχεδιάζω μόνο emo με στενά, μαύρα, δερμάτινα παντελόνια και αλυσίδες.

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

Posted Image

#9 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 January 2008 - 14:51

βάλε thumpnails ή βάλε τις φωτό σε σποιλερ θα μας τυφλώσεις έτσι.
η κρητική αποσκοπεί στο να βελτιωθεί η δική σου δουλειά, το ότι ξέρεις ότι η ανατομία είναι χάλια
είναι άχρηστο αν δεν κάτσεις να την βελτιώσεις.

Προσωπικά μου αρέσει η ιδέα των έντονων χρωμάτων επειδή με έχει κουράσει που όλοι θέλουν να έχουν μουντούς και σκοτεινούς κόσμους και μου θυμίζει λίγο την παράνοια του Λουκ Μπεσόν στο 5ο στοιχείο.

(για τις νέες εικόνες που έβαλες, μου θυμίζουν έντονα Glam Rock)

#10 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 January 2008 - 14:57

Είναι πανέμορφα. Έχεις πολύ ωραία αίσθηση design στα κοστούμια, και σ'αρέσει να παίζεις με τα χρώματα, όπως και σε μένα (είναι ένας λόγος που μ'αρέσουν τα σχεδιά σου τόσο). Οι χαρακτήρες φαίνονται ενδιαφέροντες και προσωπικά θα ήθελα να μας έλεγες λίγα στοιχεία για τον καθένα τους.
Υπάρχουν online αρκετά ενδιαφέρονται tutorials, ακόμα και ολόκληρα βιβλία με ασκήσεις για το σχεδιασμό της ανατομίας. Αν θέλεις μπορώ να σου δώσω λινκς.
Όπως και ο ίδιος παραδέχεσαι η ανατομία πάσχει κάπως, αλλά με λίγη υπομονή και λίγο κόπο μπορούν τα σχέδιά σου να αποκτήσουν φτερά.
Χαίρομαι που κάποιος σχεδιάζει κάτι τόσο όμορφο, ειδικά επειδή στην Ελλάδα συχνά υπερισχύει η μαυρίλα σε κόμικς κλπ και σπάνια βλέπει κανείς κάτι απλά....όμορφο και ευφάνταστο. Φαίνεται πως αγαπάς τους χαρακτήρες σου και αυτό είναι ένδειξη δημιουργικής ικανότητας για κάτι πολύ καλό. Tell us more, please. :)

#11 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 January 2008 - 15:19

Erisabetsu, με συγχωρείς αλλά το ύφος που είχες στην πρώτη σου απαξιωτική απάντηση και η ειρωνία σου (gay parade????) θα εκάναν εμένα να σου είχα απαντήσει πολύ πιο "άσχημα" από όσο ο νεαρός εδώ. Όχι απλά δεν ήταν κριτική αυτό που έγραψες αλλά κακόβουλη επίθεση κάτι που συνηθίζεις να κάνεις. Θα έπρεπε και συγνώμη να του ζητήσεις, όχι να του ζητάς και ρέστα επειδή είπε "έτσι γουστάρω, έτσι κάνω" λέγοντάς του κιόλας να μην ποστάρει. Από πού κι ως πού έχεις το δικαίωμα να προσβάλεις όποιον σου κάτεβει και μάλιστα ένα νέο μέλος που θέλει να μοιραστεί τη δημιουργικότητά του μαζί μας? Μήπως να έκανες λίγο αυτοκριτική πού και πού? Βοηθάει ξέρεις! Ειδικά όταν κάποιος βρίσκεται σε έναν ομαδικό χώρο και δεν είναι στο σαλόνι της βίλας του! Και είναι και πρωτοχρονιά κιόλας!

Παρακαλώ τους moderators να σβήσουν τα ποστς της Erisabetsu από αυτό το τόπικ, και το παρόν δικό μου ποστ μετά.

#12 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 01 January 2008 - 15:42

Erisabetsu, με συγχωρείς αλλά το ύφος που είχες στην πρώτη σου απαξιωτική απάντηση και η ειρωνία σου (gay parade????) θα εκάναν εμένα να σου είχα απαντήσει πολύ πιο "άσχημα" από όσο ο νεαρός εδώ. Όχι απλά δεν ήταν κριτική αυτό που έγραψες αλλά κακόβουλη επίθεση κάτι που συνηθίζεις να κάνεις. Θα έπρεπε και συγνώμη να του ζητήσεις, όχι να του ζητάς και ρέστα επειδή είπε "έτσι γουστάρω, έτσι κάνω" λέγοντάς του κιόλας να μην ποστάρει. Από πού κι ως πού έχεις το δικαίωμα να προσβάλεις όποιον σου κάτεβει και μάλιστα ένα νέο μέλος που θέλει να μοιραστεί τη δημιουργικότητά του μαζί μας? Μήπως να έκανες λίγο αυτοκριτική πού και πού? Βοηθάει ξέρεις! Ειδικά όταν κάποιος βρίσκεται σε έναν ομαδικό χώρο και δεν είναι στο σαλόνι της βίλας του! Και είναι και πρωτοχρονιά κιόλας!

Παρακαλώ τους moderators να σβήσουν τα ποστς της Erisabetsu από αυτό το τόπικ, και το παρόν δικό μου ποστ μετά.


έλα μια βόλτα απο το υπουργείο μου...

#13 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 January 2008 - 15:55

Δε με απασχολεί το "υπουργείο" σου Erisabetsu, ευχαριστώ για την πρόσκληση. Και το χιούμορ της Πάνια δεν πιάνει σε μένα. Και πάλι ευχαριστώ.
Το μόνο που θέλω, σαν χρήστης του φόρουμ, είναι να μπορώ να γνωρίσω και άλλα άτομα που σχεδιάζουν κόμικς/μανγκα να συζητήσουμε και να αλληλοβοηθηθούμε από αυτό μπας και υπάρξουν ποτέ και Ελληνικά manga-style κόμικς. Γι'αυτό το λόγο, και λόγω προσωπικής ηθικής, δε μου αρέσει να αποθαρρύνονται άτομα με δημιουργικότητα από διάφορους αυτοδιορισμένους δεν-ξέρω-και-γω-τι. Δεν νομίζω να είναι υπερβολική απαίτηση αυτό, ακόμα κι όταν πρόκειται για ένα παλιό μέλος όπως εσύ Erisabetsu.
Χωρίς παρεξήγηση. Αυτά.

#14 RaspK

RaspK

    Anime Newbie

  • Members
  • 45 posts

Posted 01 January 2008 - 16:11

Επιστρέφοντας στο θέμα, πάντως, οι γραμμές σου και η ανατομία θα μπορούσαν να βελτιωθούν σημαντικά αν βρεις και διαβάσεις/παρακολουθήσεις διάφορα διδακτικά και συμβουλευτικά εγχειρίδια/σεμινάρια πάνω στο θέμα. Αρκετά ενδιαφέρουσες δουλειές, κι εγώ θα σου δώσω μόνο μία παλιά συμβουλή που υπήρχε στο heraldry (δηλ. στη σημειογραφία των θυρεών και των coats of arms): metal over colour, colour over metal (δηλ. απέφευγε να βάζεις κολλητά ασημί με χρυσαφί [και λευκό με κίτρινο αντίστοιχο] και χρώματα μεταξύ τους [εκτός από εκεί που είναι φυσικό]), π.χ. απέφευγε το κόκκινο πάνω σε μπλε σε πανοπλίες ιπποτών. Αυτό, βέβαια, σηκώνει περισσότερη ανάλυση, και θα ήταν πιο ενδιαφέρον να δούμε μαζί κάποια πράγματα (ή και με κανέναν άλλο), αλλά είναι μάλλον δύσκολο αυτό.

#15 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 01 January 2008 - 16:33

Εννοείς από άποψη αισθητικής, παράδοσης ή ρεαλισμού Rasp?

Οfftopic: Λυπάμαι αν έγινα και γω αρκετά εριστικός με την Erisabetsu και το σχόλιο περί Πάνια ήταν άτοπο, οπότε το παίρνω πίσω. Σίγουρα δεν θέλω να προσβάλω την Erisabetsu με την οποία ανταλλάξαμε μερικά ΠΜ. Απλά, αισθάνομαι πολύ χαρούμενος όταν βλέπω δημιουργικές προσπάθειες και θα ήθελα πολύ να τις ενθαρύνω όπως μπορώ και νομίζω πως θα έπρεπε να το κάνουμε όλοι. That's all....