Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τιμές μάνγκα στο εξωτερικό


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#91 a2a

a2a

    두부사랑해요!

  • Members
  • 1,058 posts

Posted 11 August 2008 - 13:15

Ένας από τους λόγους που ορκίστηκα να μην ξανααγοράσω άλλη σειρά μάνγκα στα αγγλικά τουλάχιστον στην Ελλάδα! Οι τιμές σε γδύνουν κανονικά! Είχαν έρθει κάτι φίλες μου από Ισπανία και η μια από αυτές διαβάζει μάνγκα. Δε με πίστευε όταν τις είπα για τις τιμές εδώ και τις το έδειξα για να με πιστέψει! Σας λεω 1000 φορές Ιαπωνικά και πάλι Ιαπωνικά! 300-400 γιεν (τσάμπα σχεδόν) και τα ορίτζιναλ είναι καλύτερα γιατί όσο να ναι οι μεταφράσεις χάνουν! Όσοι κάνετε Ιαπωνικά μη το σκέφτεστε καθόλου!:bike: I'm in the process of obtaining Hana Yori Dango in Japanese (will take some time but it's worth it!)

#92 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 12 August 2008 - 13:03

καλα και αυτη υπερεβαλε ομως!
εγω τα γαλλικα και ιταλικα μανγκα τα παιρνω απο 3 εως (οι delux εκδοσεις) 7-8 ευρω
κανονικα ειναι γυρω στα 4

παντως το σολαρις με τις τιμες που εχει αρχιζει και χανει σιγααα σιγααα τους πελατες
παντα ητανε πιο ακριβο, αλλα τωρα πλεον ειναι απλησιαστο



Καλα δεν ειμαι σιγουρη για το αν φταινε ολοκληρωτικα αυτοι.....συνηθως αυτες οι τιμες καθοριζονται κυριως απο ζητηση και αγορα.Και δυστυχως οι περισσοτεροι η διαβαζουν scans η βλεπουν αποκλειστικα anime.(Δεν κατηγορω κανεναν ετσι κι αλλιως ουτε εγω διαθετω χρηματα για να αγοραζω συστηματικα.)

Posted Image


#93 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 August 2008 - 13:23

Καλα δεν ειμαι σιγουρη για το αν φταινε ολοκληρωτικα αυτοι.....συνηθως αυτες οι τιμες καθοριζονται κυριως απο ζητηση και αγορα.Και δυστυχως οι περισσοτεροι η διαβαζουν scans η βλεπουν αποκλειστικα anime.(Δεν κατηγορω κανεναν ετσι κι αλλιως ουτε εγω διαθετω χρηματα για να αγοραζω συστηματικα.)

ναι αλλα οταν 2 μαγαζια με ιδιο προμηθευτη εχουν ο ενας το χ μανγκα 13,50 ευρω και ο αλλος 12 οταν η cover price ειναι 9,90δολλαρια (δλδ καπου στα 8 ευρω) ε τοτε εγω το λεω απληστια... (οταν μαλιστα και τα 2 μαγαζια εχουν πολυ ζητηση ειδικα στα μανγκα)

Posted Image


#94 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 15 August 2008 - 22:31

ναι αλλα οταν 2 μαγαζια με ιδιο προμηθευτη εχουν ο ενας το χ μανγκα 13,50 ευρω και ο αλλος 12 οταν η cover price ειναι 9,90δολλαρια (δλδ καπου στα 8 ευρω) ε τοτε εγω το λεω απληστια... (οταν μαλιστα και τα 2 μαγαζια εχουν πολυ ζητηση ειδικα στα μανγκα)




Κυριως εγω ειμαι απληστη που παντα ξοδευω πιο πολλα χρηματα σε μανγκα απο τι θα πρεπε,and it's never enough!:bahhh:

Posted Image


#95 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 August 2008 - 12:53

αυτη η απληστια ειναι η μονη που "προωθω" :hahaha:

Posted Image


#96 kyoshuke

kyoshuke

    Retrovertigo

  • Members
  • 155 posts

Posted 16 August 2008 - 14:15

Δεν είναι τόσο απληστεία από τη μεριά των καταστημάτων.Οι τιμές καθορίζονται με βάση την ζήτηση του προιόντος.Από τη στιγμή που το αγοραστικό κοινό των manga είναι σχετικά μικρό,λογικό είναι η τιμή να είναι υψηλή.Και οκ,δεν γίνεται να συγκρίνουμε πχ τις τιμές του public με του solaris.Το ένα είναι ένα μεγάλο πολυκατάστημα και το άλλο ένα απλό μαγαζί.Φυσικό το public να του ρίχνει στις τιμές.

Βέβαια και το solaris πρέπει να κάνει κάποιες εκπτώσεις στις τιμές κατά καιρούς,δε γίνεται να έχει το ένα volume berserk 17 ευρώ και να περιμένουν να το αγοράσει ο κοσμος.

#97 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 16 August 2008 - 14:33

δεν μιλαω public-solaris φυσικα
μιλαω solaris-comicworld-relax-otaku no sekai
οσο για το θεμα της ζητησης αναφερθηκα σε αυτο σε προηγουμενο ποστ

Posted Image


#98 Yu~Kun

Yu~Kun

    P.S.O.F.A{Bug Eater}

  • Members
  • 158 posts

Posted 16 August 2008 - 14:36

αυτη η απληστια ειναι η μονη που "προωθω" :hahaha:



Αμα κρινω τα γουστα σου συμφωνα με το avatar σου τοτε καλα κανεις!!!!!!!!!!:hahaha::hahaha:

Posted Image


#99 The Pirate King

The Pirate King

    Decisions - Consequences

  • Members
  • 423 posts

Posted 20 October 2008 - 02:43

Δυστηχως αυτο δεν γινεται μονο με τα κομιξ... αλλα με ολα σχεδον τα προιοντα. Με την αναπτυξη του e-bay (κυριως) δεν βλεπω πολυ μελλον σε καποια καταστηματα στην Ελλαδα. (δεν διαβασα τιποτε αλλο περαν του OP)

#100 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 20 October 2008 - 09:23

Η λύση είναι μία: Μάθετε Ιαπωνικά έτσι ώστε να μπορείτε να διαβάζετε όλα τα manga και να μπορείτε να αγοράζετε φτηνά μεταχειρισμένα από Ιαπωνία. Π.χ. βρήκα το AKIRA στα Ιαπωνικά μεταχειρισμένο 100 yen (ούτε ένα ΕΥΡΩ δηλαδή) την ώρα που μεταφρασμένο κάνει πολύ περισσότερο. Τα Ιαπωνικά των manga δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολα.

Συνδυάστε το ψυχαγωγικό με το χρήσιμο και γλυτώστε τα λεφτά σας!

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#101 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 20 October 2008 - 11:00

Η λύση είναι μία: Μάθετε Ιαπωνικά.

Συνδυάστε το ψυχαγωγικό με το χρήσιμο και γλυτώστε τα λεφτά σας!

Γιατι ως γνωστον το να κανεις μαθηματα Ιαπωνικων ειναι μια ακρως οικονομικη λυση:knock-knock:
Posted Image

#102 Maya-chan

Maya-chan

    Anime Master

  • Moderators
  • 1,667 posts

Posted 20 October 2008 - 20:45

Το είπα στο Black Hole και το λέω κι εδώ: Όσοι ενδιαφέρεστε για σχετικά γνωστές σειρές και μένετε Αθήνα, Fnac is your friend. Οι τιμές δεν ξεπερνούν ιδιαίτερα το cover price και προχθές μόλις είχαν Death Note με 6,11 ευρώ. Και στον Παπασωτηρίου έχουν NGE με επίσης καλή τιμή.

15fkk04.jpg


#103 Azathoth

Azathoth

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,136 posts

Posted 29 January 2009 - 19:07

στην χωρα μου, την ιταλία δηλαδή :P εκτος από το ότι βρίσκεις μάγκα παντού, σχεδόν σε κάθε περίπτερο, η τιμές είναι γελοίες >_> από 1.5 ευρώ μέχρι το πολύ 4.5 υπάρχουν ΠΟΛΛΈΣ σειρές, η παλιές φυσικά βρίσκονται μονο σε μάγκα shops. από εκεί και πέρα κάθε μηνα βγαίνουν η ongoing η κλασικές που αρέσουν σε όλον τον κόσμο. γενικά βολεύει πολύ για μεγάλες σειρές. το berserk σκοπεύω να το αγοράσω στα ιταλικά που κάνει 1.70 ας πούμε. φυσικά αυτό γίνετε και επειδή δεν υπάρχουν shipping costs, εφόσον εκδίδονται στην ίδια την χωρα, για αυτό τον λόγο και ενοχλούμε λίγο που τα μάγκα τις anubis έχουν τόσο υψηλές τιμές.

Jeg drikker fra glemselens elv,
ror tørrskodd over hatets hav;
seiler med vinden i ryggen,
til maktenes ende, begynnelse og mening.


#104 papadevil

papadevil

    Anime Freak

  • Members
  • 374 posts

Posted 30 January 2009 - 01:27

Το είπα στο Black Hole και το λέω κι εδώ: Όσοι ενδιαφέρεστε για σχετικά γνωστές σειρές και μένετε Αθήνα, Fnac is your friend. Οι τιμές δεν ξεπερνούν ιδιαίτερα το cover price και προχθές μόλις είχαν Death Note με 6,11 ευρώ. Και στον Παπασωτηρίου έχουν NGE με επίσης καλή τιμή.



για fnac δεν θα ελεγα ακριβα αλλα η ποικιλια ειναι αθλια .....
το public σε συγκριση ειναι much better π.χ βρηκα king of hell vol1-3 (all together in one) 11e xD
Posted Image