Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Τιμές μάνγκα στο εξωτερικό


  • Please log in to reply
103 replies to this topic

#31 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 19 December 2007 - 11:29

εγώ πάντως συμφωνώ με την anubis, όπως και να το κανεις ένα μάγκα το κρατάς συλλεκτικό, προερχομενη από το αναγνωστικό κοινό comics προτιμώ την καλή ποιόητα σε ένα μάγκα.

Γιατί ρε παιδιά η ποιότητα των μάνγκα της viz η της Tokyopop τι έχουν και δεν μπορείς να τα κρατήσεις συλλεκτικά...
και όκ τέσπα ας μην το πολυψάχνουμε είναι πανάκριβα τα μεταφορικά κτλ κτλ κτλ. Στη Γαλλία όπως είπαμε όλοι έχουν φθηνά μάνγκα στα Γαλλικά κι έτσι δεν έχουν κόστος μεταφοράς κτλ κτλ κτλ. Το ρόλο αυτό τον παίζει η Μάμουθ κόμιξ στην Ελλάδα και γι αυτό έχουμε σε νορμάλ τιμές sin city , Κόρτο μαλτέζε και άστερίξ (λύσσαξα με την μάμουθ χε χε :P) και η ποιότητα του χαρτιού είναι μία χαρά και έχει βγάλει και αρκετά ευρωπαικά κόμιξ. Αυτό που έλεγα απλά είναι ότι η Άνουβις για να πιάσει αυτό που πάει να κάνει με τα μάνγκα πιστεύω θα έπρεπε να τα δίνει σε πολύ μικρότερη τιμή για να μπορεί ο κόσμος να τα προτιμήσει. Απλά μου φαίνεται απαράδεκτο να είναι κάτι εγχώριο και να το πληρώνω όσο το εισαγώμενο γιατί με αυτή τη λογική γιατί να μην προτιμήσω το εισαγώμενο? Για την ποιότητα του χαρτιού? και ξαναλέω (έτσι για να σας κουράσω και λίγο :P) ότι αν έβγαζε το Deathnote πχ που είναι και βαρβάτος τίτλος στα 8 ευρώ θα γινόταν ΑΝΑΡΠΑΣΤΟ...δεν υπάρχει περίπτωση να είχε χασούρα από εκεί...
υπογραφή εκτός κανονισμών

#32 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 December 2007 - 11:44

εξαρτάται με το ποσο θα πλήρωνε το δικαίωμα ανατύπωσης, το οποιο θα το έπαιρνε από αμερική για να μπορεί να το μεταφράσει :P

εννοώ καλής ποιότητας χαρτί όχι μάγκα

#33 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 19 December 2007 - 11:50

λογικά (φαντάζομαι δεν ξέρω) αυτά θα πάνε με ποσοστά επί του τεύχους...
υπογραφή εκτός κανονισμών

#34 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 December 2007 - 12:38

Δεν μιλάμε μόνο για την καλή ποιότητα χαρτιού (που η Μαμουθκομιξ ΔΕΝ έχει), σημασία έχει και η ποιότητα κοπής χαρτιού, ποιότητα βιβλιοδεσίας και ποιότητα εξωφύλλου, που επίσης ΔΕΝ έχει. Πάρε το Sin City από ΗΠΑ (από την Dark Horse) και πάρε το κι από Ελλάδα (από την Μαμουθκόμιξ) και πες μου αντικειμενικά ποιο χαίρεσαι να κρατάς και να διαβάζεις και να συλλέγεις.

Τα comics της Μαμουθκόμιξ ΔΕΝ είναι φτιαγμένα για συλλογή αλλά για ανάλωση. Εκτός κι αν κανείς διαβάζει comics γυρνόντας τις σελίδες αργά και προσεκτικά με λαβίδα, και τα διατηρεί σε αποστειρωμένο περιβάλλον χωρίς υγρασία, υπερβολικό φωτισμό κτλ.

Α, και να μην τον νοιάζουν οι στραβοτυπωμένες σελίδες. :deadga6:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#35 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 19 December 2007 - 13:07

!!! προσωπικά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τημ μάμουθ κόμιξ....
και προσωπικά πάντα ,χαίρομαι να κρατάω περισσότερο το σιν σιτι της μάμουθ γιατί το πλήρωσα φθηνότερα....
υπογραφή εκτός κανονισμών

#36 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 December 2007 - 15:34

Δεν πάνε όλα βάση της τιμής,αν ήταν έτσι απλά θα τα κάναμε scanlations,άντε και καμιά εκτύπωση μόνοι μας...έχε τεράστια διαφορά η ποιότητα χαρτιού απο τη μιά χώρα στην άλλη,ακιβώς για τους λόγους που ανέφερε ο Kenny....
Posted Image

#37 Loke

Loke

    ~Moe Mio Moe~

  • Channel Operators
  • 3,927 posts

Posted 19 December 2007 - 15:36

οντως οντως μου ηρθαν χτες απο φινλανδια δωρακι για χριστουγεννα vol claymore και ειναι αλλη αισθηση απο οποιαδηποτε ελληνικη εκδοση comics εχει περασει απο τα χερια μου.
και η τιμη εκει παει 8.8 euro ο τομος ....

#38 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 posts

Posted 19 December 2007 - 15:44

Απο που τα πηρες?

#39 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 December 2007 - 15:54

του τα έστειλε μια φίλη του

#40 steliospal

steliospal

    How far to paradise

  • Members
  • 200 posts

Posted 19 December 2007 - 16:24

Κοιτάξτε εγώ τα βλέπω λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Αν έχω να ξοδέψω 20 ευρώ , έστω οτι θα δώσω 12 για ένα μάνγκα της ανουβις . Αν δεν είναι πιό φθηνό , όσο καλή ποιότητα χαρτιού και να είναι δεν θα μπορώ να διαβάσω δεύτερο μάνγκα. Οπότε καλύτερα να έχω 2 παρά 1 σε καλύτερη ποιότητα. ή αλλιώς καλύτερα να διαβάζω παρά να θαυμάζω την ποιότητα αυτού που ήδη έχω
υπογραφή εκτός κανονισμών

#41 Erisadesu

Erisadesu

    Hellasian Star

  • Members
  • 4,640 posts

Posted 19 December 2007 - 17:30

whats your age again???
do you know how to appreciate a good comic when you see it??
quality my friend not quantity.

#42 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 19 December 2007 - 17:46

Κοιτάξτε εγώ τα βλέπω λίγο διαφορετικά τα πράγματα. Αν έχω να ξοδέψω 20 ευρώ , έστω οτι θα δώσω 12 για ένα μάνγκα της ανουβις . Αν δεν είναι πιό φθηνό , όσο καλή ποιότητα χαρτιού και να είναι δεν θα μπορώ να διαβάσω δεύτερο μάνγκα. Οπότε καλύτερα να έχω 2 παρά 1 σε καλύτερη ποιότητα. ή αλλιώς καλύτερα να διαβάζω παρά να θαυμάζω την ποιότητα αυτού που ήδη έχω

Επίσης με 20 ευρώ καλύπτεις τα μηνιαία έξοδα μιας 1 Mbps ADSL γραμμής, με την οποία μέσα σ' έναν μήνα κατεβάζεις αρκετά manga scanlations για να διαβάζεις έναν χρόνο. :nosey:

Που θέλω να το πάω: Από τη στιγμή που μπαίνεις στα έξοδα για να αγοράσεις ένα manga, καλύτερα να το πάρεις σε μια αξιοπρεπή έκδοση που θα την έχουν και τα εγγόνια σου, παρά κάτι που σε ποιότητα εκτύπωσης κτλ θυμίζει εφημερίδα. :terror2:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#43 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 posts

Posted 19 December 2007 - 18:17

Οταν δεν κανετε online αγορες απο που ψωνιζετε?

#44 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 19 December 2007 - 21:38

Οταν δεν κανετε online αγορες απο που ψωνιζετε?


Από την λαϊκή:bleh:

Posted Image


#45 Hatake Kakashi

Hatake Kakashi

    Anime Professional

  • Members
  • 985 posts

Posted 19 December 2007 - 21:44

Από την λαϊκή:bleh:


Και νομιζα οτι μονο εγω ψωνιζα απο εκει