Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * - - 3 votes

Καλύτερο-χειρότερο σκιτσο σε manga


  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#16 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 09 January 2008 - 19:03

Χμμ, καλύτερο σχέδιο. Γενικά τα περισσότερα των Clamp, Berserk, Lodoss War, και για να μην ξεχνώ και τις ρίζες μου, το σχέδιο της Rumiko Takahashi και του Tezuka.

Eπίσης δεν ξέρω αν ο Range Murata, η Tomomi Kobayashi, o Υοshitaka Amano και ο Ugetsu Hakua έχουν κάνει manga ή μόνο artbooks. Αν έχουν κάνει, κατά πάσα πιθανότητα θα τους θεωρούσα επίσης κορυφαίους όπως είναι σαν illustrators.

Για χειρότερο δε μου έρχεται κάτι στο νου, αν και έχω δει πολλά αδιάφορα. Μόνη εξαίρεση αποτελεί ένα manga που βρήκα στα Ιταλικά, ένα πορνογραφικό αλλά τόσο κάκιστο που πιθανότατα να μην είναι καν Ιαπωνικό αλλά σχεδιασμένο από κάποιον ερασιτέχνη σχεδιαστή πορνό κόμικς σε στυλ manga. Ο μόνος λόγος που με κάνει να αμφιβάλω είναι η σχετκή λογοκρισία σε κάποια σημεία του σχεδίου που ταιριάζουν περισσότερο στα original Ιαπωνικά manga.

Δε θυμάμαι τον τίτλο τώρα αλλά έχει να κάνει με έναν εξωγήινο που έρχεται στη Γη, αποκτά ανθρώπινο σώμα, ενθουσιάζεται με την....ιδιαίτερη αντρική ανατομία που έχει πια, και αποφασίζει να πειραματιστεί χρησιμοποιώντας τα "προσόντα" του πάνω σε διάφορες mangoειδείς δεσποσύνες. Μαζί έχει και ένα ρομπότ που περιέργως έχει επίσης μια ανάλογη, αλλά μηχανική, ανατομία, που επίσης πειραματίζεται παρέα με τον αφέντη του.
Αισχρό από σενάριο, και το σχέδιο πάμφτωχο με κακές γραμμές που θυμίζουν πιο πολύ ξεπατίκωμα.

#17 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 09 January 2008 - 21:09

Best: Chevalier D'Eon, Hellsing, Lodoss: Lady of Pharis

Worst: Tsubasa Reservoir Chronicles, I, Otaku

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#18 Tea-chan

Tea-chan

    Don't Lose Your Way

  • Retired Staff
  • 2,491 posts

Posted 10 January 2008 - 12:11

Καλύτερο: Hellsing, Air Gear και Saiyuki (ιδιαίτερα τώρα τελευταία)

Χειρότερο (και εδώ αποτελώ μειοψηφία:emptyonexg1:) Angel Sanctuary (too much shoujo-ism) FLCL

#19 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 11 January 2008 - 03:55

Για μένα το καλύτερο εύκολα πάει στο GantZ και θα συμφωνήσω με τον tadaka οτι (μεχρι τώρα γιατι δεν εχω διαβασει και τόοοοοσα πολλα) το χειροτερο το εχω δει στο inuyasha.
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#20 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 11 January 2008 - 05:17

Καλύτερο σχέδιο: Xμμμμμ...δύσκολη απάντηση. Προφανώς θα ψηφίσω αυτού του Blade of the Immortal. Ώρες-ώρες τα καρέ του αποτελούν από μόνα τους πίνακες ζωγραφικής.

Χειρότερο σχέδιο: To μόνο που μου 'ρχεται στο μυαλό είναι αυτό του Battle Royale. Θυμίζει παρακμιακή αμερικανίλα προηγούμενων δεκαετιών (ένα πράγμα όπως του Jojo's Bizarre Adventure στην πρώιμη φάση του).

#21 Archangel

Archangel

    Αρχαίος

  • Members
  • 462 posts

Posted 12 January 2008 - 12:29

Χειρότερο: Elfen Lied/Inuyasha



What the hell man?Elfen lied και Inuyasha?ο_Ο
Ok γούστα είναι αυτά αλλά πιστεύω ότι το Elfen Lied Και το inuyasha έχει όμορφο σχέδιο.Και αν θες να δεις πραγματικά χάλια σχέδιο διάβασε τα πρώτα volume του Ah!My Goddess και το Angel Densentsu.Το Ah!My goddess στα αρχικά στάδια ήταν αθλιο το σχέδιο αλλά έχει φάση παιδιά στην συνέχεια δεν καταλαβαίνεις που έγινε η αλλάγη.
Το angel densentsu μπορεί κανείς να πει ότι έχει άθλιο σχέδιο από την αρχή αλλά προσωπικά πιστεύω ότι ήταν μόνο στο 1ο τομο και γενικώς θεωρώ το σχέδιο του unique εχει την δικιά του μαγεία.
You can't outran death....BUT you can make the bastard work for it


http://daitenshi-manga.blogspot.com/

#22 Anelis

Anelis

    random frantic action

  • Retired Staff
  • 3,374 posts

Posted 12 January 2008 - 13:23

Καλύτερο: Blade of the Immortal, Angel Sanctuary, Lodoss War Lady of Pharis
Χειρότερο: ok τα χειρότερα είναι από κάτι καμμένα scanlations αλλά από published είναι το Vampire Game και Happy Mania, διαβάζοντάς τα υπήρξαν στιγμές που απλώς ήθελα να χαστουκίσω τους δημιουργούς

#23 Loba E. VonWahnsinn

Loba E. VonWahnsinn

    The Mineral Soul Bottle

  • Members
  • 16 posts

Posted 19 August 2008 - 18:18

Λοιπον νομιζω πως το σχεδιο στα μανγκα ειναι ενα θεμα στο οποιο κανεις δεν μπορει να απαντησει αντικειμενικα...
Το σχεδιο που θεωρω εγω ως καλυτερο ειναι του Fullmetal Alchemist, του Αnn Casandra, του Chairudo, των πιο καινουργιων σειρων των CLAMP (xxxhooooooolic :Blissfull:) και αλλων που δεν θυμαμαι τωρα. Το σχεδιο τους ειναι λιγο πιο προσωπικο απο οτι στα περισσοτερα μανγκα.
Σχεδιο που εμενα δεν μου αρεσε εχουν το Pita-ten, Kamichama Karin (chu), Yubisaki Milk Tea,
και τα τρομερα υπεροχα απο πλευρα ιστοριας ( αλλα απαισια απο πλευρα σχεδιου) Cheeky Angel και Hayate the Combat Butler.
Heaven can't help a teenage witch, from sinking deeper down into the ditch.
Eels man.

#24 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 20 August 2008 - 01:17

@Speedgrapher
worst artwork TRC???? I mean rly??? πιστευω απο τα αρτιοτερα artwork της clamp...
my opinion: best & most unique... Ai Yazawa ~Paradise kiss κτλ~ και απο CLAMP adores XXX holic artwork...
μετρια θεωρω τα παλια manga του style Η2 και HanDan τα οποια though σκιζουν απο θεμα πλοκης...
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#25 LucyBR

LucyBR

    宝塚歌劇団の歌姫

  • Members
  • 1,559 posts

Posted 20 August 2008 - 01:24

μετρια θεωρω τα παλια manga του style Η2 και HanDan τα οποια though σκιζουν απο θεμα πλοκης...


*seconds HanaDan like hell*

srsly, γινεται να το γυρισουν ολο, μα ολο σε jdorama με το γνωστο και μη εξαιρετεο cast και μετα να καταστρεψουν καθε κοπια του manga που δημιουργηθηκε ποτε???
old-fashioned style, banale "glamour", Rui looks like a retard κι ενας Tsukasa με το πιο ειδιχθες hairstyle ολων των εποχων! let alone the stiffness of the charas... >>
if it wasn't so great plot and story-wise, it would have ended up in the dustbin long time ago...

Posted Image

Spoiler: &#33909


#26 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 20 August 2008 - 15:09

καλυτερο:Berserk,death note...
χειροτερο:δεν εχω....

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'


#27 Casshern

Casshern

    Ειναι Απλα Cool

  • Members
  • 691 posts

Posted 03 October 2008 - 22:14

Best:Berserk,Tenjou Tenge,Vampire Knight,Claymore

worst:Battle royale 2,yu gi oh



Posted Image






#28 Mercyful

Mercyful

    Dark Wizard

  • Members
  • 42 posts

Posted 03 October 2008 - 23:42

THE BEST: Bastard!! του Kazushi Hagiwara
άλλα πολύ καλά όπως αναφέρθηκαν :Berserk, Blade of The immortal, Gantz .
Worst: Hunter X Hunter (αλλά μόνο προς το τέλος .... ) (κρίμας πραγματικά) :emptyonexg1:.
Posted Image

#29 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 04 October 2008 - 00:03

Καλυτερο σχεδιο θα ελεγα Battle angel Alita + Last Order, X/1999 + Clover απο Clamp.

Χειροτερο...λιγο δυσκολο να πω. Σιγουρα δεν ειναι καλο το σχεδιο του Hellsing (εχει προβλημα με τις κλιμακες, τοσο σε χαρακτηρες οσο και σε αντικειμενα).

P.S. To Hellsing μου αρεσει πολυ, αλλα για την ιστορια του και την μουρλα που κουβαλαει...

:canthelp:
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#30 endless_inspiration

endless_inspiration

    Anime Professional

  • Members
  • 535 posts

Posted 04 October 2008 - 17:03

επισης vampire knight!!!!!!!!!!

Posted Image
''Ολοι κάποτε σκοντάφτουμε.
Το τι κάνει κανείς μετά είναι αυτό που του φτιάχνει ή του καταστρέφει τη ζωή.
Η αξία του ανθρώπου φαίνεται στο τι κάνει μετά την πτώση''
Liza Unger, 'black out'