Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime of the Year 2007 Contest - Γενική Συζήτηση


  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#46 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 20 December 2007 - 20:27

Να πιεί βασιλικό ύδωρ όποιος ψήφισε Lucky Star.
Bye.
Posted Image

oR4yYRl.gif


#47 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 20 December 2007 - 22:48

Να πιεί βασιλικό ύδωρ όποιος ψήφισε Lucky Star.
Bye.
Posted Image


btw,

Βασιλικό Ύδωρ

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Πρόκειται για την καθιερωμένη ονομασία μείγματος πυκνού υδροχλωρικού (HCl) και νιτρικού οξέως (HNO3). Ονομάστηκε έτσι εξαιτίας της ιδιότητας του να διαλύει τα ευγενή μέταλλα χρυσό και λευκόχρυσο.
Η αναλογία HCl και ΗΝΟ3 στο Βασιλικό Ύδωρ είναι 3 μέρη HCl (συγκεντρώσεως περίπου 12Μ) και 1 μέρος HNO3 (συγκεντρώσεως περίπου 16Μ). Αυτό αντιστοιχεί σε 4 όγκους HCl και 1 όγκο ΗNO3. Το πυκνό HNO3 καθώς είναι ένα πολύ οξειδοτικό σώμα διασπά το HCl κατα την αντίδραση
HNO3 (aq) + 3 HCl (aq) → NOCl (g) + Cl2 (g) + 2 H2O (l) 2 NOCl (g) → 2 NO (g) + Cl2 (g) Η ισχυρή διαλυτική ικανότητα του Βασιλικού Ύδατος οφείλεται στο σχηματισμο Cl- που είναι πολύ ενεργό κατά τη στιγμή της παρασκευής του και προσβάλει τα ευγενή μέταλλα σχηματίζοντας χλωριούχα άλατα.

[Επεξεργασία] Οξείδωση Χρυσού (Au)

Au (s) + 3 NO3- (aq) + 6 H+ (aq) → Au3+ (aq) + 3 NO2 (g) + 3 H2O (l) and Au3+ (aq) + 4 Cl- (aq) → AuCl4- (aq). Η αντιδραση οξείδωσης μπορει να γραφεί με Μονοξείδιο του Αζώτου(ΝΟ) ως προϊόν παρά με Διοξείδιο του αζώτου(NO2)
Au (s) + NO3- (aq) + 4 H+ (aq) → Au3+ (aq) + NO (g) + 2 H2O (l).
[Επεξεργασία] Οξείδωση Λευκόχρυσου (Pt)

Pt (s) + 4 NO 3- (aq) + 8 H+ (aq) → Pt4+ (aq) + 4 NO2 (g) + 4 H2O (l) 3Pt (s) + 4 NO 3- (aq) + 16 H+ (aq) → 3Pt4+ (aq) + 4 NO (g) + 8 H2O (l) Το οξειδωμένο ιόν Pt έπειτα αντιδρά με τα ιόντα Cl και δίνουν το Χλωροπλατινικό ιόν
Pt4+ (aq) + 6 Cl- (aq) → PtCl62- (aq) Πειραματικά απεδείχθη ότι η αντίδραση του Λευκόχρυσου με το Βασιλικό ύδωρ είναι πιο σύνθετ. Οι επιμέρους αντιδράσεις παράγουν ένα μίγμα Χλωροπλατινώδους οξέως (H2PtCl4) και Νιτροπλατινικού Χλωριδίου ((NO)2PtCl4). Το Νιτροπλατινικό χλωρίδιο είναι στερεό προϊόν. Για πλήρη οξείδωση του Λευκόχρυσου τα παραπάνω προϊόντα αντιδρούν με Υδροχλωρικό οξύ (HCl)
Pt (s) + 2 HNO3 (aq) + 4 HCl (aq) → (NO)2PtCl4 (s) + 3 H2O (l) + 1/2 O2 (g) (NO)2PtCl4 (s) + 2 HCl (aq) → H2PtCl4 (aq) + NOCl (g) Το Χλωροπλατινώδες οξύ μπορεί να οξειδωθεί σε Χλωροπλατινικό οξύ με κορεσμό του διαλύματος με Χλωριο και θερμαίνοντάς το.
H2PtCl4 (aq) + Cl2 (g) → H2PtCl6 (aq) Υπόμνημα: aq : υδατικό διάλυμα, s : στερεό, l : υγρό, g : αέριο.


:Blissfull:

what did you mean, really?
Posted Image

#48 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 December 2007 - 22:57

off topic: να αυτοκτονησεις

#49 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 21 December 2007 - 00:33

off topic: να αυτοκτονησεις


on topic: very mature of him... :)
Posted Image

#50 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 21 December 2007 - 00:40

καλά χαλάρωσε, χαβαλέ κάνει το παλικάρι. :)

Αν και εμένα μου φαίνεται λίγο κουφό να τα βρίσκει σκούρα το Lagann απ'το *.

Ίσως επειδή όταν ψηφίαω συνήθως κρίνω κάτι αντικειμενικά, προσπαθώντας να βάλω την γνώμη μου στην άκρη. Αν μου ζητήσουν γνώμη τότε οκ.

Μου άρεσε το *, αλλά οκ, δατς ιτ. Λιώσαμε μερικά μπρέιν σελς και τελείωσε.

HnH5aB0.jpg


#51 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 21 December 2007 - 00:53

καλά χαλάρωσε, χαβαλέ κάνει το παλικάρι. :)

Αν και εμένα μου φαίνεται λίγο κουφό να τα βρίσκει σκούρα το Lagann απ'το *.

Ίσως επειδή όταν ψηφίαω συνήθως κρίνω κάτι αντικειμενικά, προσπαθώντας να βάλω την γνώμη μου στην άκρη. Αν μου ζητήσουν γνώμη τότε οκ.

Μου άρεσε το *, αλλά οκ, δατς ιτ. Λιώσαμε μερικά μπρέιν σελς και τελείωσε.



Αντικειμενικά λοιπόν αναφέρω, και μπορεί να σημειωθεί αυτό, ότι το Lucky Star κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ιστορικής σημασίας anime και το TTGL ένα moe/mecha της πλάκας, από τα κλασσικά των Gainax. Με ΠΟΛΥ όμορφο χρωματισμό ομολογουμένως. :Blissfull: Αλλά ως εκεί. Ακόμα ένα shonen για να πουλήσουμε στους αμερικάνους ένα πράγμα, μπας και μαζέψουμε αρκετά λεφτά να βγάλουμε κανα Evangelion ακόμα...:emptyonexg1:


Και συμπληρωματικά δεν θεωρώ τέτοια posts χαβαλέ σε καμία περίπτωση. Μάλιστα τα θεωρώ λιαν προσβλητικά. Θα παρακαλούσα για την αποφυγή τους στο μέλλον. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :nod:
Posted Image

#52 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 21 December 2007 - 01:03

Και συμπληρωματικά δεν θεωρώ τέτοια posts χαβαλέ σε καμία περίπτωση. Μάλιστα τα θεωρώ λιαν προσβλητικά. Θα παρακαλούσα για την αποφυγή τους στο μέλλον. Ευχαριστώ προκαταβολικά. :nod:

Που να με ήξερες.:hahaha:
Όλο ψόφος, θάνατος, ψόφα, να πεθάνεις κλπ λέω σε φίλους και μη.:congrats:
Φυσικά με όλες τις σάλτσες.
Βλέπε: να πεθάνεις με τρόπο ακαριαίο και θανατηφόρο.

Αλλά οκ, αφού σε πειράζει, σεβαστόν.

HnH5aB0.jpg


#53 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 21 December 2007 - 01:06

το TTGL [είναι] ένα moe/mecha της πλάκας, από τα κλασσικά των Gainax. Με ΠΟΛΥ όμορφο χρωματισμό ομολογουμένως. :Blissfull: Αλλά ως εκεί. Ακόμα ένα shonen για να πουλήσουμε στους αμερικάνους ένα πράγμα, μπας και μαζέψουμε αρκετά λεφτά να βγάλουμε κανα Evangelion ακόμα...:emptyonexg1:

Ε, μα εκεί την πατάς. Δες τουλάχιστον μέχρι το 8, και θα καταλάβεις ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με shounen του σωρού. ;)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#54 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 21 December 2007 - 01:08

Που να με ήξερες.:hahaha:
Όλο ψόφος, θάνατος, ψόφα, να πεθάνεις κλπ λέω σε φίλους και μη.:congrats:
Φυσικά με όλες τις σάλτσες.
Βλέπε: να πεθάνεις με τρόπο ακαριαίο και θανατηφόρο.

Αλλά οκ, αφού σε πειράζει, σεβαστόν.



Με παρεήγησες στην πραγματικότητα. Δεν αναφερόμουν στο δικό σου post, το οποίο δεν με πείραξε καθόλου, αλλά στο post του Ash_Pokemaster που προηγήθηκε, και προφανώς είχα καταλάβει ΠΟΛΥ καλά τι ήθελε να πει πριν κάνω την ερώτησή μου, η οποία ήταν ειρωνική. Συγνώμη και πάλι για την παρεξήγηση.


Ε, μα εκεί την πατάς. Δες τουλάχιστον μέχρι το 8, και θα καταλάβεις ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με shounen του σωρού. ;)


LOL Δεκτόν, Kenny-san. Σταμάτα να ποστάρεις τότε μπας και το τελειώσω :P Είμαι ο πρώτος που θα πει ότι ΜΑΚΑΡΙ να έχω άδικο. Καιρός ήταν να πάει η Gainax λίγο μπροστά. :)
Posted Image

#55 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 21 December 2007 - 01:13

Ε, μα εκεί την πατάς. Δες τουλάχιστον μέχρι το 8, και θα καταλάβεις ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με shounen του σωρού. ;)


true...ειχα δει τα 2 πρωτα πολυ καιρο πριν και το σταματησα...μετα απο πολλα posts καμενων, το συνεχισα και μετα απο
Spoiler:
το ειδα μονορουφι.....απλα τελειο

#56 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 21 December 2007 - 01:15

Με παρεήγησες στην πραγματικότητα. Δεν αναφερόμουν στο δικό σου post, το οποίο δεν με πείραξε καθόλου, αλλά στο post του Ash_Pokemaster που προηγήθηκε, και προφανώς είχα καταλάβει ΠΟΛΥ καλά τι ήθελε να πει πριν κάνω την ερώτησή μου, η οποία ήταν ειρωνική. Συγνώμη και πάλι για την παρεξήγηση.

Το κατάλαβα. :shock:

Απλώς έκανα ενα of-topic "σχόλιο".
:P

Δες τουλάχιστον μέχρι το 8, και θα καταλάβεις ότι εδώ δεν έχουμε να κάνουμε με shounen του σωρού.

Hails for the truth.

HnH5aB0.jpg


#57 Jiraiya

Jiraiya

    ビッグブレストジャンキー

  • Members
  • 2,573 posts

Posted 21 December 2007 - 01:17

Οσο για το Claymore...με τοσο κοσμο που απογοητευτηκε απο την ηττα του, μονο δυο πραγματα περνανε απο το μυαλο μου σε αυτην την περιπτωση.

1.Καποιος μπερδεψε τα κουμπια του poll :oo:

2.Καποιος-οι καμμενοι otaku X, ενεργησαν ως εξης: "Χμμ, στο επεισοδιο 19, οι αφελειες της Caire ειναι 1,5 ποντο πιο μακριες και τα χειλη της πιο χυμωδη απ'οτι συνηθως. Τετοια σφαλματα δεν συγχωρουνται. Ας παω στο global forum που ποσταρω να το σχολιασω και στο anime.gr να το καταψηφισω" :hahaha:


Απλά το Code Geass είναι πολύ καλύτερο:wooi2:

Posted Image


#58 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 21 December 2007 - 01:48

Να πιεί βασιλικό ύδωρ όποιος ψήφισε Lucky Star.
Bye.


Αν παλι εγω προτεινω το βασιλικο υδωρ
Spoiler:
θα γινω πολυ κακος ε? Αααχ ποσο ευκολο ειναι να ξεκινησει ενα flame war... Δεν πειραζει, ολοι καποτε μεγαλωνουμε, ne? :wis:


@pantsu ninja
οκ αμιγκο, περι ορεξεως...μηλομακαρονα :hahaha:
All hail the machine
Posted Image

#59 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 21 December 2007 - 10:12

Πλάκα έκανα, Old Guys and other people. :nosey:
Μην συγχίζεστε.

Spoiler:

oR4yYRl.gif


#60 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 21 December 2007 - 10:14

Πλάκα έκανα, Old Guys and other people. :nosey:
Μην συγχίζεστε.

Spoiler:


Χα! True, true. Αλλά εγώ την είχα κάψει από το Ichigo Mashimaro :Blissfull: (Funga!)

"He called me an old guy! !" :emptyonexg1:

Ότι εγγεφαλικά κύτταρα μου είχαν απομείνει κάηκαν αυτή την περίοδο με το Κodomo no Jikan, το Minami-ke και το Genshiken 2 :) Έχω κρατήσει 2 κύτταρα, που τα έχω βαφτίσει Iori και Shiori για να μπορέσω να αναπνέω απλά, μπας και βγάλουμε την δεκαετία. Να δω τι θα κάνουμε όταν αρχίσει η 2η σεζόν Haruhi... :(
Posted Image