Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Anime of the Year 2007 Contest - Γενική Συζήτηση


  • This topic is locked This topic is locked
70 replies to this topic

#16 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 06 December 2007 - 22:40

Και για το Zetsubou sensei. Η πλάκα είναι ότι ήμουν σίγουρος ότι θα βγει...:emptyonexg1:

Posted Image


#17 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 07 December 2007 - 08:11

Εεεμ, μια μικρη διευκρινιση παρακαλω. Τα anime πρεπει να εχοθν τελειωσει μεσα στο2007 ή μπορει να ειναι και ongoing? Και επειδη γυρισα σημερα και εχω χασει επεισοδια, που ακριβωσ ψηφιζουμε? Ευχαριστω :clap:
All hail the machine
Posted Image

#18 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 07 December 2007 - 15:56

αν ήταν και Ongoing θα βλέπαμε και Higu Kai και Clannad και EF και τις παναγιάς τα μάτια μέσα στη λίστα. Φαντάζομαι εγώ τώρα...

περίεργο μου φάνηκε ότι έχασε το Rabu*Kon από το χαζό το Gurren Laggan ή όπως το λένε. Gonzo δεν ήταν αυτή η μπούρδα; Έλεος. Μερικές φορές μου δίνεται η αίσθηση ότι οι τύποι έχουν να βγάλουν καλή σειρά από το Chrno Crusade.... :(

Έτσι και αλιώς τα σκήπτρα τα έχουν πάρει άλλοι μαζί με το FMP! :P Kyato Animation ftw
Posted Image

#19 Missing Score

Missing Score

    Ναι Νικος Κουκος;

  • Members
  • 98 posts

Posted 07 December 2007 - 16:02

Εγω παλι φοβαμαι οτι θα το παρει το Λακι Σταρ και θα φαω τα dvd του Claymore...
Posted Image

#20 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 07 December 2007 - 16:21

αν ήταν και Ongoing θα βλέπαμε και Higu Kai και Clannad και EF και τις παναγιάς τα μάτια μέσα στη λίστα. Φαντάζομαι εγώ τώρα...

Αυτά θα μπουν του χρόνου, ρε παιδιά, μη βιάζεστε... :lol:

περίεργο μου φάνηκε ότι έχασε το Rabu*Kon από το χαζό το Gurren Laggan ή όπως το λένε. Gonzo δεν ήταν αυτή η μπούρδα; Έλεος. Μερικές φορές μου δίνεται η αίσθηση ότι οι τύποι έχουν να βγάλουν καλή σειρά από το Chrno Crusade.... :(

Παρακαλούμε, όχι ιεροσυλίες. :oo:

Το Gurren Lagann ήταν μακράν το καλύτερο mecha της χρονιάς. Και ΦΥΣΙΚΑ, ένα τέτοιο anime ο οίκος ανοχής που λέγεται GONZO δεν θα μπορούσε να το φτιάξει ούτε στα όνειρά του (BTW, guess who raped Bokurano <<). Το Tengen Toppa είναι γέννημα-θρέμμα GAINAX. :)

Εγω παλι φοβαμαι οτι θα το παρει το Λακι Σταρ και θα φαω τα dvd του Claymore...

Εάν πάντως πάνε αυτά τα 2 τελικό, εγώ Lucky Star θα ψηφίσω. :wis:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#21 yami

yami

    神速

  • Retired Staff
  • 3,707 posts

Posted 07 December 2007 - 16:26

από το χαζό το Gurren Laggan ή όπως το λένε. Gonzo δεν ήταν αυτή η μπούρδα;

:oo::oo::oo::oo::oo:

#22 trynksssj2

trynksssj2

    Anime Elite

  • Retired Staff
  • 1,368 posts

Posted 07 December 2007 - 17:11

Round 2 is up!

Εγώ στον τελικό βλέπω Gurren Lagann VS Code Geass / Claymore ...

#23 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 07 December 2007 - 20:29

Ήλπιζα για Code Geass και Claymore να φτάσουν στον τελικό, όμως φαντάζομαι πως τα Lucky Star και Gurren Lagann μπορεί να τα καταφέρουν εξ' ίσου καλά.

Code Geass και Claymore "παλεύουν
" αυτήν την στιγμή επομένως έχουμε ένα λιγότερο.

Gogogo Code Geass :dwarf:

E5VV38U.jpg


#24 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 08 December 2007 - 12:42

Χωρις να θελω να γινω κακος, πιστευω οτι καποια poll ειναι λιγο "ακυρα". Με την εννοια οτι γινεται συγκριση σε ανομοια ειδη. Π.χ. Lucky Star Vs. Shigurui. Το ενα ειναι ενα σοβαρο και ιστορικο ανιμε και το αλλο ειναι ο ορισμος του χαβαλε και του καψιματος! Μια συγκριση τυπου Shigurui Vs. Basilisk, ή Lucky Star Vs. Green Green, θα την καταλαβαινα. Το ξερω οτι ειναι παλιοτερες σειρες και δεν εχουν σχεση με αυτο το διαγωνισμο, αλλα μεσω του παραδειγματος πιστευω οτι εγινα κατανοητος.
Σιγουρα το καλυτερο του 2007 θα ειναι ενα στο τελος, αλλα θα μπορουσαν να υπαρχουν και υποκατηγοριες (best comedy, best mecha, κ.λ.π), ετσι ωστε οι συγκρισεις να ειναι πιο ομοιογενεις. Anyway, καλη συνεχεια and may the best anime win :congrats:
All hail the machine
Posted Image

#25 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 08 December 2007 - 13:10

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που προτείνω (θα το πρότεινα αργότερα, αλλά το post σου με ωθεί να το κάνω τώρα) να αλλάξει η μέθοδος διαγωνισμού από του χρόνου. Δηλαδή, αντί για knock-out matchάκια μεταξύ ζευγαριών anime, να βάλουμε βραβεία ανα κατηγορίες. Π.χ. "Best Animation" (5 υποψήφιοι), "Best Drama" (άλλοι 5 υποψήφιοι), "Best Villain" (άλλοι 5) κτλ. Κάπως έτσι γίνονται και οι ετήσιοι διαγωνισμοί στο AnimeReactor, με μεγάλη επιτυχία.

Ίδωμεν... :knock-knock:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#26 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 08 December 2007 - 15:14

Και να γίνονται μέσα Γενάρη ώστε να συμμετέχουν και τα anime του χειμώνα και να είναι πραγματικά ετήσιος διαγωνισμός.

(μπορούμε να το δοκιμάσουμε από φέτος με την αλλαγή του χρόνου).

Μην σας πω να πάρουμε τα poll του animereactor όπως είναι τον φλεβάρη που θα βγουν και να ψηφίσουμε εμείς ώστε να δούμε και τις διαφορές του ελληνικού κοινού με τον υπόλοιπο κόσμο και τις ιδιαιτερότητές μας.

Οι κανόνες τους είναι μια χαρά οπότε ας τους ακολουθήσουμε και οι 5-6 υποψήφιοι που διαλέγουν είναι συνήθως οι καλύτεροι, ειδικά όταν μιλάμε για κάθε είδος.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#27 Konata

Konata

    mukyu~

  • Members
  • 311 posts

Posted 08 December 2007 - 19:33

Αυτά θα μπουν του χρόνου, ρε παιδιά, μη βιάζεστε... :lol:Παρακαλούμε, όχι ιεροσυλίες. :oo:

Το Gurren Lagann ήταν μακράν το καλύτερο mecha της χρονιάς. Και ΦΥΣΙΚΑ, ένα τέτοιο anime ο οίκος ανοχής που λέγεται GONZO δεν θα μπορούσε να το φτιάξει ούτε στα όνειρά του (BTW, guess who raped Bokurano <<). Το Tengen Toppa είναι γέννημα-θρέμμα GAINAX. :)Εάν πάντως πάνε αυτά τα 2 τελικό, εγώ Lucky Star θα ψηφίσω. :wis:


Θα διαφωνήσω εδώ και θα προτείνω το Code Geas για καλύτερο mecha της χρονιάς. Αλλά γούστα είναι αυτά. Απλα μου φαίνεται ότι οι Gonzo τελευταία τα πάνε λίγο όπως νά'ναι... :( Βλέπε Bokurano :( :( Κρίμα δηλαδή, αλλα...
Posted Image

#28 bleach2black

bleach2black

    playing the angel

  • Members
  • 140 posts

Posted 08 December 2007 - 20:17

Αυτός ακριβώς είναι ο λόγος που προτείνω (θα το πρότεινα αργότερα, αλλά το post σου με ωθεί να το κάνω τώρα) να αλλάξει η μέθοδος διαγωνισμού από του χρόνου. Δηλαδή, αντί για knock-out matchάκια μεταξύ ζευγαριών anime, να βάλουμε βραβεία ανα κατηγορίες. Π.χ. "Best Animation" (5 υποψήφιοι), "Best Drama" (άλλοι 5 υποψήφιοι), "Best Villain" (άλλοι 5) κτλ. Κάπως έτσι γίνονται και οι ετήσιοι διαγωνισμοί στο AnimeReactor, με μεγάλη επιτυχία.

Ίδωμεν... :knock-knock:


Εγώ θα πάω με τον Kenny, αλλά όχι με την ιδέα να γίνει κι άλλος διαγωνισμός τώρα.

Επίσης θα ήθελα να πω ένα μεγάλο ευχαριστό στον trynksssj2 για την δουλειά που έκανε, να διοργανώσει αυτόν το διαγονισμό (αν και δεν έκανα πολλά post) πάντος του αξίζουν συνχαρητήρια για την δουλειά.:riiight:
Posted Image

#29 Putin

Putin

    Swee

  • Members
  • 1,790 posts
  • LocationΚΟΛΑΣΗ

Posted 09 December 2007 - 02:20

Εγώ στον τελικό βλέπω Gurren Lagann VS Code Geass / Claymore ...

Same here... And I hope it's gonna be like this:

Εγώ στον τελικό βλέπω Gurren Lagann VS Code Geass. -



@Konata: Συμφωνώ οτι το Geass είναι το καλύτερο mecha της χρονιάς (βασικά το καλύτερο της χρονιάς γενικώς), αλλά δεν μπορείς να λες το Gurren Lagann...

[...] χαζό [...] μπoύρδα [...]


Wtf now.

HnH5aB0.jpg


#30 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 09 December 2007 - 18:29

Gurren Lagann shall be the anime of this year. Word.

oR4yYRl.gif