Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Οι χλιδάνεργοι


  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#46 clampman17

clampman17

    Computer Psychologist

  • Members
  • 662 posts

Posted 12 December 2007 - 15:03

Πιστευω σοβαρα οτι μερος του προβληματος ειναι και το εξης: Οταν κοντευουμε να τελειωσουμε το Λυκειο η ερωτηση στο μυαλο μας και στα χειλη γονεων,συγγενων και φιλων ειναι παντα η ιδια "Τι θα σπουδασεις ;" Λες και η ακαδημαικη μελετη οποιασδηποτε επαγγελματικης επιλογης σημαινει και επαγγελματικη αποκατασταση! Και ειδικα στην Ελλαδα...

Μηπως μια πιο σωστη ερωτηση θα ηταν "Που μπορω να εργαστω" και γιατι οχι "Που μπορω να κονομησω ;" Και για να μην παρεξηγηθω οτι μιλαω σε θεωρητικο επιπεδο αυτη ειναι η ερωτηση που εκανα εγω στον εαυτο μου. Και δεν το μετανιωσα!!!

Τα πτυχια και οι σπουδες ειναι κατι το θεμιτο. Τα Ευρω στην τσεπη ειναι αναγκαια για την καλη μας διαβιωση. Ας ξεφυγουμε επιτελους απο μια νοοτροπια που μπερδευει τις προτεραιοτητες μας και ας κοιταξουμε το πραγματικο συμφερον μας...
Posted Image
Courtesy of Kenny!

#47 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 30 December 2007 - 03:33

Είχα πάει μια φορά εκεί(δε κάθισα απλώς να δω πως ακριβώς είναι μιας και είχα ακούσει γι'αυτό και είχα περιέργεια) αλλά μπορώ να πω ότι δεν ενθουσιάστηκα.Εκτός του ότι δεν μου άρεσε καμία από αυτές που είδα,φορούσαν και υπερβολικά πολλά ρούχα.

Είχα ακούσει κι εγώ ότι οι σερβιτόρες στα ελληνικά Hooters δεν ήταν ιδιαίτερα όμορφες (που υποτίθεται γι' αυτό φημίζεται η εν λόγω διεθνής αλυσίδα) πέρα αυτών που 'χαν προσλάβει στα εγκαίνια για να "ψαρέψουν" τον κοσμάκη. Βρε, ποιους πάνε να κοροϊδέψουν; Eυτυχώς που δεν έχω πάει δηλαδή (στα ελληνικά Hooters) ειδάλλως θα έκανα σκηνικά τρελά ζητώντας τα λεφτά μου πίσω (λέμε τώρα). :hahaha: Απορώ πως δεν τα 'χουν κλείσει ακόμα.

φιλε μου γι'αυτο δεν θελουν να δουλεψουν εκει οι περισσοτερες κοπελιες, γιατι στις περισσοτερες περιπτωσεις δεν προκειται για δουλεια αλλα για φικι-φικι που λεει και μια φιλη μου. λιγο το'χεις να σου βαζουν χερι τρεις και λιγο, πελατες και ιδιοκτητες μαζι?

Και φυσικά, να μην μπορείς να διαμαρτυρηθείς γι' αυτό ειδάλλως ή θ' αδιαφορήσουν ή θα σε απειλήσουν. Γι' αυτό είναι καλύτερο οι γυναίκες να τους κόβουν τον αέρα από την άρχη.

Ενω απο την αλλη βλεπω τις ανακοινωσεις για δουλειες στη σχολη μεσα που λεει με θρασος "Ζητουνται κοπελες για μπαρ και σερβις (χωρις προηπυρεσια)" και αλλα τετοια ωραια και τωρα μου χει μεινει απορια οι φοιτητες φταινε που δεν δουλευουν? γιατι γινετε το εξης παραδοξο τα μαγαζια θελουν γυναικες και οχι ανδρες οι περισοτερες κοπελες για καποιοους λογους δεν θελουν να δουλεψουν και ετσι τα μαγαζια δεν εχουν προσωπικο και τα αγορια δεν βρισκουν δουλεια τωρα ποιος φταιει!? (χωρια που και οι κοπελες πρεπει το λιγοτερο να βλεπονται και να τρωνε στην μαπα τον καθε λιγουρι)

Ακόμα και σε δουλείες που δεν παίζει ρόλο η ομορφιά (π.χ. γραφίστας) όταν βλέπω σε αγγελίες "ζητείται γραφίστρια" ενώ δεν αφορά γυναικείο περιοδικό ή δεν ξέρω εγώ τι απορώ μπας κι οι εργοδότες ψάχνουν απλά μια γυναίκα για να 'χουν πρόχειρη να την πασπατεύουν. Απλά, έλεος!

#48 Matsu

Matsu

    Certified Dorama Queen

  • Members
  • 754 posts

Posted 30 December 2007 - 05:21

Ακόμα και σε δουλείες που δεν παίζει ρόλο η ομορφιά (π.χ. γραφίστας) όταν βλέπω σε αγγελίες "ζητείται γραφίστρια" ενώ δεν αφορά γυναικείο περιοδικό ή δεν ξέρω εγώ τι απορώ μπας κι οι εργοδότες ψάχνουν απλά μια γυναίκα για να 'χουν πρόχειρη να την πασπατεύουν. Απλά, έλεος!


Βεβαια σε τετοιες δουλειες, πχ γραφιστρια, προτιμουνται γυναικες, λογω αισθητικης..οταν ζητανε γραφιστα, ζητανε καθαρα καποιον ο οποιος κατεχει το τεχνικο κομματι της δουλειας..αλλα για το αισθητικο κομματι ενος εντυπου παντα ζητανε γυναικες..εχουμε ματι, τι να κανουμε...
Posted Image

Dorama Queen-Bitch Mode On Atm


#49 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 30 December 2007 - 12:10

Μήπως έχουυμε ξεφύγει λίγο από το θέμα του thread, που είναι οι "χλιδάνεργοι"; :emptyonexg1:

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#50 Vetus

Vetus

    Rocked'N'Loaded!

  • Banned
  • 1,116 posts

Posted 30 December 2007 - 21:44

Καλά, ντε! Μια μικρή παρένθεση δεν βλάπτει. :wis:

#51 Mr Ayu-Mania

Mr Ayu-Mania

    Wotalicious!

  • Members
  • 959 posts

Posted 31 December 2007 - 09:02

Καλά, ντε! Μια μικρή παρένθεση δεν βλάπτει. :wis:

και εσυ να ξυπνας νωρις τις Κυριακες... :wis:
Posted Image