Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Dragonball. Πόσο σας επηρέασε να αρχίσετε τα anime


  • Please log in to reply
177 replies to this topic

Poll: Το Dragonball στάθηκε αφορμη να αρχίσω τα άνιμε (189 member(s) have cast votes)

Το Dragonball στάθηκε αφορμη να αρχίσω τα άνιμε

  1. Ναί (90 votes [47.62%] - View)

    Percentage of vote: 47.62%

  2. Όχι (99 votes [52.38%] - View)

    Percentage of vote: 52.38%

Vote Guests cannot vote

#16 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 19 November 2007 - 16:59

δεν ηταν το πρωτο μου anime αλλα ηταν εκεινο που με εκανε να το ψαξω , να μαθω τι ειναι anime , να δω τοσα πολλα και να βρισκομαι σε αυτο το καταπληκτικο forum τωρα

#17 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 19 November 2007 - 17:19

Άπειρες αναμνήσεις με τη σειρά,το πρώτο ήτανε και αξιόλογο,καλά,το Z ήτανε προσβολή στην ανθρώπινη νοημοσύνη(αν και είχε και κάποιες συμπαθητικές στιγμές) και όσο για το GT,τα έχουνε πεί και άλλοι.1 επισόδειο είδα και ήξερα ότι δεν έπρεπε να ασχοληθώ άλλο.

Με εμένα λειτούργησε θετικά,δλδ ήταν απ' τα πρώτα που είδα,αλλά δεν σκέφτηκα ποτέ,θέλω να δώ κάτι ακριβώς σας αυτό.Απλά μου άρεσε και μετά ένιωσα πιο ανοιχτός για να βρώ και άλλα κινούμενα σχέδια.Αν δεν ήταν η Δρακόμπαλα,θα 'ταν κάποια άλλη σειρά...
Posted Image

#18 Katan

Katan

    In love with AS

  • Members
  • 352 posts

Posted 19 November 2007 - 18:17

Με επηρέασε τόσο ώστε να ειμαι fangirl περίπου 11 χρόνια...

Dbz is a disease...once you are infected, you'll die with it

δε λέω τίποτα άλλο γιατί η αντικειμενικότητα μου επί του θέματος είναι υπό του μηδενός
Posted Image

Many thanks to Glastenen for my beautiful avatar!

Spoiler:

#19 Musashi

Musashi

    Anime Freak

  • Members
  • 333 posts

Posted 20 November 2007 - 01:01

Και φανταστειτε οτι με το απο πανω πλασμα τσακωνομαστε και live επι του θεματος...
Ευτυχως το πρωτο μου anime ΔΕΝ ηταν το DB, αλλιως δεν θα ημουν τωρα εδω
(δυστυχως για τους υπολοιπους :hahaha: )
All hail the machine
Posted Image

#20 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 20 November 2007 - 01:50

Καθόλου όμως....Παρόλο που ήταν το πρώτο anime που είδα,δεν ήξερα καν την ορολογία anime...Αργότερα φίλοι μου με μύησαν στο επάγγελμα...
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#21 Adventurer

Adventurer

    Αιώνιος φοιτητής

  • Members
  • 2,983 posts

Posted 20 November 2007 - 04:04

Εγω παλι το Dragonball (απλο+Ζ) μολις φετος το ειδα πρωτη φορα :P
Posted Image

#22 boukaw7

boukaw7

    Anime Fan

  • Members
  • 164 posts

Posted 20 November 2007 - 08:43

Βασικά μάλλον ανοίκω στην τραγική μειοψηφία αυτών που όχι μόνο δεν τους άρεσε από μικρό το dragonball, αλλά το θεωρούσαν και ως 1 από τα κακά anime που έχουν βγει. Οπότε αν το έβλεπα αυτό για αρχή, μάλλον δε θα συνέχιζα να βλέπω anime...


Τελικά απότι βλέπω, μάλλον δεν είμαστε τραγική μειοψηφία :congrats:

#23 Babba

Babba

    AWMN member!

  • Members
  • 548 posts

Posted 20 November 2007 - 09:35

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλοι, λίγο ή πολύ, έχετε επηρεαστεί από το dragonball αλλά ντρέπεστε να το πείτε. Πόσοι έχετε κολλήσει με τα Action/Αdventure?
Πόσοι βλέπετε naruto και δεν ντρέπεστε να το πείτε?


Μεγαλώνοντας στον κόσμο των anime συνειδητοποιείς ότι δεν θα μπει ποτέ το db στο top10 σου, αλλά θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά σου και ας ντρέπεσαι δημόσια να το παραδεχθείς. Ναι σε σένα μιλάω, κρυφοdragonballικέ.!.

Χωρίς Παλέρμο,

δεν έχει υπογραφή.


#24 sgouver

sgouver

    One Piece Maniac

  • Members
  • 540 posts

Posted 20 November 2007 - 10:18

Τα anime στιλ kabamaru, jumaru πρεπει λογικα να τα ειδα πρωτα αλλα μαλλον τα εβλεπα παραλληλα με το καλυτερο anime ολων των εποχων δηλαδη το υπερτατο dragonball !!!

Δεν ειναι το καλυτερο λογο σχεδιου (που ηταν καλο) ή σεναριου(που συμφωνω οτι στο dragonball Z δεν υφηστατε...) αλλα ας μην ξεχναμαι οτι ειχε ουτος ή αλλος φτιαχτει για μικρα παιδια μικρης ηλικιας, τα οποια δεν θελουν να βλεπουν βαθυστοχαστα σεναρια αλλα τρελο ξυλικι.

Ηταν το καλυτερο επειδη χαραξε καινουργιους δρομους ενεπνευσαι τους νεους δημιουργους!! αλλα και εκανε πρωτο την λεξη anime πραγματικα γνωστη σ'ολο τον κοσμο !!

Τιμη και δοξα στον Toriyama !!

#25 red pyramid

red pyramid

    Revolutionary Fanboy

  • Members
  • 1,655 posts
  • LocationThe city upon the hill

Posted 20 November 2007 - 14:27

Εγώ πάλι πιστεύω ότι όλοι, λίγο ή πολύ, έχετε επηρεαστεί από το dragonball αλλά ντρέπεστε να το πείτε. Πόσοι έχετε κολλήσει με τα Action/Αdventure?
Πόσοι βλέπετε naruto και δεν ντρέπεστε να το πείτε?


Μεγαλώνοντας στον κόσμο των anime συνειδητοποιείς ότι δεν θα μπει ποτέ το db στο top10 σου, αλλά θα έχει πάντα μια θέση στην καρδιά σου και ας ντρέπεσαι δημόσια να το παραδεχθείς. Ναι σε σένα μιλάω, κρυφοdragonballικέ.!.


Κοίτα,θέση στη καρδιά μου έχει(μιλάω για τη πρώτη σειρά,όχι τα άλλα 2 που το *$&%^$& το όλο θέμα) και επειδή είναι καλό και επειδή το έβλεπα απο τα 5-6 οπότε και όπως και να το κάνεις μου θυμίζει άλλες εποχές.Το ίδιο υσχίει και για Μάγια τη μέλισσα,τον Ποπάι και τόσα άλλα που έδειχνε τότε.Μήπως να τα βάλω στο Top10 μου μόνο και μόνο για αυτό?

Άσε που δεν βλέπω το λόγο να ντρέπετε κανείς για αυτό που γουστάρει,με αυτή τη λογική θα έπρεπε να ντρέπομαι που βλέπω yaoi ή ξέρω 'γω να ντρέπονται τα αγόρια εδώ να δηλώσουν ότι βλέπουν romances(όσοι βλέπουν),κτλ.Αν γουστάρεις κάτι δεν ντρέπεσε για αυτό,ειδικά μέσω ενός φόρουμ.
Posted Image

#26 Darthnicolas

Darthnicolas

    Raidou Kuzunoha the 1st

  • Members
  • 972 posts

Posted 20 November 2007 - 14:59

οταν ημουν μικρος το λατρευα...
απο τοτε που εμαθα τι ειναι anime μια προσπαθεια εκανα να το ξαναδω αλλα δεν με τραβηξε...

#27 Speedgrapher

Speedgrapher

    Hermetic Scholar

  • Members
  • 394 posts

Posted 20 November 2007 - 15:02

To be honest, σήμερα μάλλον δεν θα άντεχα να δω ούτε το απλό DB διότι ξέρω πού έχει βασιστεί (Saiyuki Monogatari) και δεν μου αρέσει το deviation, που κάποια στιγμή γίνεται άσχετο. Ίσως να έβλεπα το πρώτο tournament καθαρά για το γέλιο. Όσο για τα action, αυτό που με έκανε να κολλήσω ήταν το πρώτο Tenchi Muyou!, που είναι action/comedy/sci-fi. Όσο για κλασσικά shounen action (let's get stronger and let's fight ever stronger enemies etc.), πριν το Shaman King και το Hunter x Hunter (ειδικά το δεύτερο), δεν με πολυενδιέφεραν (ειδικά μετά τη βαρεμάρα με το Inuyasha). Όσο για το Naruto... BLERF!

Posted Image


--Though you cannot see in the dark, the dark can see you (and the lens too)--

http://otakulens.wordpress.com


http://www.easysubjugation.blogspot.com


#28 Missing Score

Missing Score

    Ναι Νικος Κουκος;

  • Members
  • 98 posts

Posted 20 November 2007 - 15:55

To DB τριτη δημοτικου που το εβλεπα, το ελεγα "παιδικο". Αυτο που με εκανε να το ψαξω οταν εμαθα οτι γινονται τραμπες στο net ηταν το Kenshin (OMG! Yπαρχουν επεισοδια; NEEEED!!!!) τετοιες αντιδρασεις....

#29 Strange Loop

Strange Loop

    Fabulous Boy

  • Members
  • 595 posts

Posted 20 November 2007 - 16:32

παντως οτι το 1/3 αρχισε το ανιμε χαρις στο dragonball λεει παρα παρα πολλα!!!!!!!!!!!!!!!!

#30 Dxs

Dxs

    Nothingness Incarnate...

  • Members
  • 513 posts

Posted 21 November 2007 - 01:07

αυτα ειναι κυριοι.
Επιτελους ξεκινησε η απομυθοποιηση της Δρακομπαλας.


Μπα δεν νομιζω, το οτι δεν ειναι ο λογος που αρχισε καποιος ανιμε δεν σημαινει κιολας οτι δεν ειναι για πολλους το πρωτο ανιμε που εχουν δει και ισως απο τα καλυτερα ανιμε που εχουν βγει.....

Posted Image