Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#93271 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 03 November 2022 - 16:43

Μόλις πέρασα τα Windows 11 στον υπολογιστή δεκαπενταετίας (Designed for Windows XP παρακαλώ!) που έχω.

Λειτουργούν ικανοποιητικά, χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα μέχρι τώρα.

 

Μου κάνει εντύπωση ότι με το απλό κόλπο της παράκαμψης του tpm μπορείς να περάσεις τα Windows 11,

σε υπολογιστές που η Microsoft αποφάσισε ότι "δεν τα υποστηρίζουν".

 

Κρίμα στον κόσμο που θα πιστέψει ότι ο υπολογιστής τους δεν μπορεί να τρέξει Windows 11,

και θα πάει να πάρει καινούριο υπολογιστή.

 

(Ίσως θα ήταν καλό να μεταφερθεί αυτή η συζήτηση στο τμήμα τεχνικής υποστήριξης, νομίζω ότι δεν αξίζει να την φάει η μαύρη τρύπα)


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93272 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 November 2022 - 23:25

Έτσι από περιέργεια τι επεξεργαστή έχεις γιατί δεν είναι μόνο το tpm. Μαζί έχουν και ένα virtual machine που τρέχει android γιατί τάξανε ότι θα μπορείς να εκτελείς android apps από το desktop.

Για να μπορείς να τρέξεις virtual machine και να τρέχουν όλα όπως πρέπει θες σχετικά καλό επεξεργαστή και αρκετή μνήμη. Αυτός είναι και ο λόγος που τα minimum requirements σε RAM πήγαν από 2 σε 4GByte.


rsrGbGx.gif

#93273 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 04 November 2022 - 00:58

Ναι ρε συ αλλα ποιο i7 δεν ειναι με τις 5πλες δυνατότητες απτα μινιμουμ ρεκουαριμεντς που θετουνε; Απλα πολλά μπαίνουν εκτος λιστας εν τέλει χωρις ουσιαστικό λόγο. Εχεις 12gb ram και με επεξεργαστή στα 3.20ghz στο πι σι πχ. Και παλυ σε αναγκαζει ειτε να αρχισεις να αλλαζεις επεξεργαστές ειτε να κανεις αλλαγές γενικως που οι περισσότεροι δεν ξερουν και πως . Ολοι θα τρεξουν να παρουν νεο πι σι στο τελος γιατι δεν βγαζουν νοημα με ολο αυτο που γίνεται. Δεν ειμαι ούτε εγω σίγουρος αν φταιει μόνο το tpm της μητρικης οσο αφορα τα 11 γιατι βλεπεις άπειρη γκρινια με πολλα i7 pc στα φορουμς, που αλλα φορτωνουν τα 11 κιαλλα οχι για ανεξήγητους λογους.

Edited by GhostPrince, 04 November 2022 - 01:01.

フカフカ

#93274 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 04 November 2022 - 12:38

Για την ιστορία αναφέρω ότι με το κόλπο που περιγράφεται εδώ:

https://pureinfotech.com/install-windows-11-unsupported-pc/

μπόρεσα και έτρεξα τα Windows 11 σε υπολογιστή που έλεγε ότι δεν τα υποστηρίζει.

 

Ίσως δουλέψει και στη δική σου περίπτωση.

 

ΥΓ: Υπάρχει και αυτό:

https://pureinfotech.com/bypass-internet-connection-install-windows-11/

το κόλπο για όσους δεν θέλουν να περάσουν τα Windows 11 offline.


Edited by ATANASHIOSU, 04 November 2022 - 12:40.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93275 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 04 November 2022 - 21:08

ATANASHIOSU μπορείς να πεις τα specs του υπολογιστή που τα κατάφερες, να δω αν μπορώ να το κάνω και σε μένα.  :hehehe:


rsrGbGx.gif

#93276 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 04 November 2022 - 21:14

Επιμενω οτι δεν ειναι θεμα σπεκς κ δυνατοτήτων ενος υπολογιστή πάντως αλλά συγκεκριμένων μοντέλων που τα βγαλαν οφφ ..
στο λαπτοπ μπόρεσα να τα βαλω τα 11 πχ, στο σταθερό όχι. Το λαπτοπ ειναι πολυ πιο αργο σαν πι σι απ ότι το σταθερό, απλα πιο καινούριο χρονολογικά.

Edited by GhostPrince, 04 November 2022 - 21:36.

フカフカ

#93277 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 05 November 2022 - 01:35

ATANASHIOSU μπορείς να πεις τα specs του υπολογιστή που τα κατάφερες, να δω αν μπορώ να το κάνω και σε μένα.  :hehehe:

Dell Inspiron 1520 του 2007

επεξεργαστής Intel Centrino 64-bit

Intel® Core™2 Duo CPU     T8300  @ 2.40GHz   2.40 GHz

4.00 GB RAM (DDR-2)

Μηχανικός σκληρός δίσκος 80 GB

 

Σε αυτόν τα πέρασα με το κόλπο που έγραψα.

 

Επίσης, έχω και έναν Fujitsu FMVNA1SG του 2009

με επεξεργαστή 64μπιτο Celeron 900 2.2GHz

4.00 GB RAM (DDR-3) ο οποίος αρνούταν να εγκαταστήσει τα Windows 11,

ακόμα και με το κόλπο που έγραψα.

 

Εδώ έκανα ένα τέχνασμα: Έκανα μεταμόσχευση του σκληρού δίσκου από τον Dell που είχα περάσει τα Windows 11,

στον Fujitsu και μάντεψε: Τα έτρεξε κανονικά! Ο Fujitsu είχε πρόβλημα στο να εγκαταστήσει τα Windows 11, αλλά όχι στο να τα τρέξει!

 

Περιττό να πω ότι και οι δύο υπολογιστές στο Windows Update έλεγαν ότι δεν είναι συμβατοί με Windows 11...

 

ΥΓ: Να αναφέρω ότι η εγκατάσταση έγινε από Windows 11 installer σε μνήμη USB με ISO Windows 11 από το site της Microsoft.

(Να μη νομίσει κάποιος ότι έκανα καμιά σούπερ χακιά)

ΥΓ2: Οι άδειες (τα κλειδιά) των Windows 11 είναι ακριβώς οι ίδιες με αυτές των Windows 10 οπότε τα συστήματα τρέχουν αυθεντικότατα Windows 11.

Αν αλλάξω σκληρούς δίσκους και βάλω αυτούς που είχα τα Windows 10, τα Windows 10 τρέχουν κανονικά, χωρίς κάποιο πρόβλημα με την άδεια.


Edited by ATANASHIOSU, 05 November 2022 - 01:41.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93278 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 05 November 2022 - 08:41

Nice, βλέπω στις λεπτομέρειες ότι ζητάει να έχει τα παρακάτω ο επεξεργαστής

Supports PAE, NX and SSE4.1

Ο δεύτερος δεν υποστηρίζει SSE 4.1 μάλλον για αυτό δεν σε άφηνε.
Επίσης όταν ένα πρόγραμμα ή υπηρεσία που χρειάζεται το συγκεκριμένο feature στην καλύτερη περίπτωση να μην τρέξει στην χειρότερη να έχεις bsod.
Το πρώτο pc είναι συμβατό οπότε καλύτερα μείνε με αυτό.
rsrGbGx.gif

#93279 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 05 November 2022 - 14:48

Nice, βλέπω στις λεπτομέρειες ότι ζητάει να έχει τα παρακάτω ο επεξεργαστής

Supports PAE, NX and SSE4.1

Ο δεύτερος δεν υποστηρίζει SSE 4.1 μάλλον για αυτό δεν σε άφηνε.
Επίσης όταν ένα πρόγραμμα ή υπηρεσία που χρειάζεται το συγκεκριμένο feature στην καλύτερη περίπτωση να μην τρέξει στην χειρότερη να έχεις bsod.
Το πρώτο pc είναι συμβατό οπότε καλύτερα μείνε με αυτό.

Μου έλυσες μεγάλη απορία. Και λέω γιατί ο Fujitsu δεν τρέχει τα 11...

Το κατέχεις το θέμα με τους επεξεργαστές βλέπω. :respect:

 

Ο Fujitsu είναι υπολογιστής για ώρα ανάγκης (και για πειράματα).

Ο Dell είναι ο βασικός υπολογιστής και σε αυτόν θα βάλω τα Windows 11 (με έναν ωραίο SSD) όταν τα Windows 10 φάνε τσεκούρι.

Μέχρι τότε ποιος ξέρει τι άλλο θα σκαρφιστεί η Microsoft για να μας βασανίσει... ελπίζω να μην μπλοκάρει το κόλπο.

 

Από όσο δοκίμασα πάντως τον Fujitsu με τα 11, δεν είδα κάποια bsod... το Windows Update ήθελε πάντως αρκετή ώρα.

 

Τέλος πάντων, χάρηκα πολύ που κατάφερα να παρακάμψω τις απαιτήσεις της Microsoft και ελπίζω να σώσω αρκετό κόσμο από το να πετάξει τα λεφτά του σε νέους υπολογιστές, ενώ μπορεί να γίνει η δουλειά με υπάρχοντα συστήματα.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93280 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 05 November 2022 - 20:33

Εγω δεν εχω μπει καν στη διαδικασια να κατεβασω windows 11 ή να δω αν ειναι συμβατα. Τα 10αρια ειναι μια χαρα προς το παρον, ασε που τα καινουργια φαινονται και πανασχημα.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#93281 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 05 November 2022 - 20:50

Τα ίδια νιωθω πως λεγαμε απτα 7 και μετα και θα το λεμε για χρόνια υποθέτω. Για μενα η φαση "windows" σταματησε στα 7, ούτε τα 8 ουτε τα 10 μαρεσαν απλα τα συνηθησα τοσα χρονια. Τα χουν αλλαξει όλα πλέον τοσο πολύ που δεν νιωθεις μεγαλες διαφορες απο ένα ταμπλετ ή κινητο. Απλα φορτώνεις και προγράμματα που σε android δεν θα τρεχαν...οκ. Πολυ διχασμένη αποψη εχω για ολη αυτη την application τάση που ζουμε και θα ζούμε απο δω και πέρα. Πολυ βολικό μεν αλλά απο θέμα αισθητικής ποτε δεν μαρεσε. Άσε που γίνονται κιολα συνδρομητικά ή τύπου cloud.
フカフカ

#93282 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 06 November 2022 - 03:37

Προφανώς και δεν υπάρχει λόγος να κατεβάσεις τώρα τα Windows 11, αφού τα Windows 10 θα υποστηρίζονται μέχρι το 2025.

Εγώ έκανα την έρευνα για να δω αν ο υπολογιστής θα μπορεί να τρέξει Windows και μετά το 2025, η αν θα χρειαστεί να πάρω νέο σύστημα.

 

(Ειδικά όταν σου λέει η Microsoft ότι δεν μπορεί να τα τρέξει, ενώ μπορεί να τα τρέξει)

 

Για όσους δεν καίγονται να έχουν Windows, υπάρχει και η επιλογή Linux, ή και Dual Boot.

Δυστυχώς πολλά προγράμματα βγαίνουν μόνο για Windows, οπότε μάλλον αναγκαίο κακό για τους περισσότερους.

 

Τώρα για αισθητική... εγώ με MS-DOS μεγάλωσα... :


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93283 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 07 November 2022 - 00:57

Apple και Microsoft φορ μι , μικρος πηγαινα εναλλάξ, πλεον μόνο windows i guess. Δυστυχώς σε λινουξ αν δεν εισαι προγραμματιστής δεν βολεύει για κανένα λογο εκτος κιαν κανεις κανα πορτ από ios ή windows παλι για να τρεχεις τα σχεδιαστικά προγράμματα που τα περισσότερα δεν κάνουν για λινουξ συστήματα. Ποτέ δεν ειχα την πρεμουρα να βαλω αλλα ο βασικος λόγος αποστροφής μου αυτος ειναι..
Κατα ταλα δεν το θεωρω απίθανο να γυρισω σε μακ αμα συνεχισει τετοιες αϊδιες η microsoft. Δυστυχώς κακό για τη τσέπη όπως πάντα. Αλλα μεχρι το 25 εχουμε καιρο...

Edited by GhostPrince, 07 November 2022 - 00:57.

フカフカ

#93284 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 09 November 2022 - 16:14

Το τελευταίο που μπορώ να ισχυριστώ είναι ότι είμαι προγραμματιστής,

ωστόσο μπορώ να πω με σιγουριά ότι η εγκατάσταση Linux (συγκεκριμένα Lubuntu) είναι μια πολύ απλή και εύκολη διαδικασία.

(Και ΔΕΝ απαιτεί δημιουργία λογαριασμού ή άλλα σπαστικά που ζητάει η Microsoft...)

 

Με Linux μπορείς να κάνεις χρήσιμους παλιούς υπολογιστές που δε σηκώνουν τα νέα Windows ή να σώσεις αρχεία από υπολογιστές όπου τα Windows έχουν προβλήματα και δεν ξεκινούν. Προφανώς και δεν θα καλύψει όσους κάνουν χρήση συγκεκριμένων προγραμμάτων ή θέλουν να παίξουν τα triple A παιχνίδια, αλλά για τον μέσο χρήστη που απλά θέλει να τσεκάρει νέα στο ίντερνετ, να δει κανένα βιντεάκι στο YouTube, να γράψει κανένα CD, να διαβάσει κανένα ηλεκτρονικό βιβλίο ή να κάνει απλές δουλειές γραφείου με το OpenOffice νομίζω ότι κάποια διανομή Linux θα τον καλύψει πλήρως, χωρίς να ξηλωθεί να πάρει νέο σύστημα ή να βάλει Windows Office.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#93285 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 15 November 2022 - 23:19

πού και πού βγαίνουν ειδήσεις σαν και τη σημερινή με την Πολωνία και το missile και χτυπάει το άγχος κόκκινο. Έχω κουραστεί με όλες αυτές τις μαλακίες, πραγματικά.


8J90AKf.jpg

that's a dude!