Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93854 replies to this topic

#93136 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 July 2022 - 12:14

Ρε γιατί ο google λέει 34 κι εγώ νιώθω 44!  :heat:


rsrGbGx.gif

#93137 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 July 2022 - 15:36

Καυσωνας + υγρασια = 94
フカフカ

#93138 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 17 July 2022 - 16:52

Μπορεις να πεσεις στο πατωμα και να κυλιεσαι περα-δωθε οπως στα ανιμε  :rofl:


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#93139 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 July 2022 - 18:14

Μπορεις να πεσεις στο πατωμα και να κυλιεσαι περα-δωθε οπως στα ανιμε  :rofl:


Μα αυτο κανω, και ueue στον ανεμιστήρα xD
フカフカ

#93140 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 17 July 2022 - 19:53

Ερώτηση ξέρετε κάποιον που να έχει ξυλότορνο. Έχω ένα δέντρο (συκιά) που θέλω να το κόψω αλλά δεν θέλω να πάει το ξύλο χαμένο.


Edited by pc_magas, 17 July 2022 - 19:53.


#93141 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 18 July 2022 - 10:56

Σήμερα πήγα για το rapid test της 5ης ημέρας και βγήκε αρνητικό, επομένως από αύριο επιστρέφω στη δουλειά και την καθημερινότητα. Όλη μέρα στους 4 τοίχους ψιλομπούχτισα...

Ελπίζω αυτή την εβδομάδα να μην κολλήσω κανέναν.

edit: Αρνητικός είμαι! Αρνητικός!! :P

Edited by Akihito, 18 July 2022 - 11:28.


#93142 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 18 July 2022 - 15:52

Αρα ρε συ αν ήσουν θετικος 6τη μερα πας κανονικά δουλεια ετσι;. Μα τι τέλειοι κανονισμοι...

Edited by GhostPrince, 18 July 2022 - 15:53.

フカフカ

#93143 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 18 July 2022 - 20:46

Πάντως για να μην νομίζετε ότι μόνο εδώ κάνουμε ότι να ναι. Μου είπαν στην Αγγλετέρα είπαν να βγάλουν τις μάσκες ακόμα και οι νοσηλευτές. Πάει πέρασε ο ρόνας λέει, δεν χρειάζεται. Βέβαια στο ενδιάμεσο έπεσε ο Μπόρις, μπορεί να σοβαρευτούν λίγο μετά τον ημίτρελο αν τελικά καταλήξουν να βρεθεί κάποιος να μπει στην θέση του.


rsrGbGx.gif

#93144 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 18 July 2022 - 21:24

Αρα ρε συ αν ήσουν θετικος 6τη μερα πας κανονικά δουλεια ετσι;. Μα τι τέλειοι κανονισμοι...

Αν εξακολουθείς να είσαι θετικός, λες στον γιατρό σου να σου ξαναγράψει κι άλλη αναρρωτική άδεια για όσο διάστημα κρίνει αυτός (συνήθως +3 ημέρες).

Ο εργοδότης δεν μπορεί να σε απασχολήσει όταν έχεις αναρρωτική άδεια, ούτε να σε αναγκάσει να πας στη δουλειά.

#93145 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 18 July 2022 - 23:23

οι μασκες δεν προστατευουν?


wdasa.png


#93146 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 19 July 2022 - 00:57

οι μασκες δεν προστατευουν?

Μα ποιος φοραει μασκα; ,εγω τουλαχιστον εχω να δω μηνες καποιον με μασκα. Τελειώσαμε πάμε γιαλλες κρίσεις τωρα.


Πάντως για να μην νομίζετε ότι μόνο εδώ κάνουμε ότι να ναι. Μου είπαν στην Αγγλετέρα είπαν να βγάλουν τις μάσκες ακόμα και οι νοσηλευτές. Πάει πέρασε ο ρόνας λέει, δεν χρειάζεται. Βέβαια στο ενδιάμεσο έπεσε ο Μπόρις, μπορεί να σοβαρευτούν λίγο μετά τον ημίτρελο αν τελικά καταλήξουν να βρεθεί κάποιος να μπει στην θέση του.


Προφανως και η βλακεια ειναι σε παγκόσμιο επίπεδο, δν εχει να κανει μόνο με το Ελλαντα.


Αν εξακολουθείς να είσαι θετικός, λες στον γιατρό σου να σου ξαναγράψει κι άλλη αναρρωτική άδεια για όσο διάστημα κρίνει αυτός (συνήθως +3 ημέρες).

Ο εργοδότης δεν μπορεί να σε απασχολήσει όταν έχεις αναρρωτική άδεια, ούτε να σε αναγκάσει να πας στη δουλειά.

πάλι καλά

Edited by GhostPrince, 19 July 2022 - 01:02.

フカフカ

#93147 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 19 July 2022 - 19:42

Well το θέμα είναι πρώτα το να γνωρίζουμε το γιατί φοράμε μάσκα. Δηλαδή η μάσκα είναι προστασία των σταγονιδίων μας από τους άλλους.

Όμως κρίνω πως το θέμα πήρε ψυχολογικές διαστάσεις.

 

Πιστεύω πως υπάρχουν 2 άκρα:

  1. Δεν φορώ μάσκα γιατί νιώθω σαν καταπίεση. Είναι ένα μέτρο που μου το επιβάλανε με το έτσι θέλω χωρίς να ξέρω το γιατί. Θέλω να δω ανθρώπου και να βλέπω το πρόσωπό τους.
  2. O συνάνθρωπός μου είναι ο δυνάστης μου ο δολοφόνος μου που με τα δολοφονικά σταγονίδια θα με κολλήσει covid και θα πεθάνω. Είναι παλιάνθρωπος δυνάστης ηλίθιος κοκ.

Οκ μέχρι να βγει το εμβόλιο είχε νόημα το δεύτερο. Αλλά με τον εμβολιασμό που μετριάζει τις επιπτώσεις του COVID δεν ξέρω αν αξίζει να το συζητάμε. Είναι ψυχοφθόρο και για το σύνολο και για εσένα ατομικά, οδηγεί σε τρέλα κοκ.

 

Όσο αφορά την ενημέρωση της COVID ήταν αστεία δεν υπήρχε το απαιτούμενο concesus αλλά ποικίλη πολυφωνία που κούραζε, τρέλενε και δεν βοηθούσε. Σε μια περίοδο που ΘΕΛΑΜΕ το concesus και την ορθή και ακριβή επιχειρηματολογία δεν υπήρχε έτσι αναγκαστικά κάναμε ότι μας ανάπαυε ανεξαρτήτως αν είναι σωστό η όχι.

 

Δηλαδή αν ακούς χίλιες διαφορετικές φωνές από τους αντιδρώντες στον εμβολιασμό μέχρι τους πομπώδεις τίτλους Blog και ειδήσεις που η δημοσιογραφία αδυνατούσε να σε ενημερώσει λόγο ότι το business Μοντέλο αυτής είναι το να δίνεις πομπώδεις τίτλους και πρόκληση εντύπωσης και συναισθηματικό manipulation. Ειδικότερα ΘΕΛΑΜΕ κάποιον αν εμπιστευτούμε και δεν είχαμε - είχα έτσι πηγαίναμε όπου είμασταν έρμεα του συναισθηματισμού μας.

 

Γι αυτό do a favor to me and to yourself είτε φοράτε είτε όχι μην κρίνετε αν ο άλλος κάνει λάθος η όχι μάσκα, κάντε αυτό που εσείς κρίνετε ορθό, διότι η συμπεριφορά είναι προϊόν συναισθηματισμού και έλλειψης εμπιστοσύνης.

 

 

 

Ειδικότερα το θέμα COVID με έχει διαλύσει την ψυχολογία μου. Με έχει τρελάνει και ένιωσα πικρία και από το οικoγενιακό μου περιβάλλον ακόμα και όταν πήγα να κάνω test μετά από συμπτώματα της Delta. Νομίζω πως πλέον πρέπει να κάνουμε το κατά δύναμιν στο χέρι μας αλλά ότι και να κάνουμε ΝΑ ΜΗΝ ΚΡΙΝΟΥΜΕ τον άλλο είτε κάνει εμβόλιο είτε όχι. Είναι συνάθρωπός μας που ίσως να ένιωσε την ψυχολογική πίεση που ένιωσα η και εσύ να ένιωσες και αντιδράει έτσι, είτε φοράει είτε όχι μάσκα είτε έχει η θέλει να κάνει εμβόλιο είτε όχι.

 

Η αγάπη είναι αυτή που σε τέτοιες συνθήκες πρέπει να νικάει και όχι η ζωή μας που κάποτε θα σβήσει. Σαφώς δεν λέω να μην κάνετε το κατα δύναμιν για την αυτοπροστασία σας στο COVID αλλά αν ο άλλος είναι αίτιος να αρρωστήσω επειδή δεν φόρεσε μάσκα, so be it. H κατάκριση του συνανθρώπου μου για το αν φορά η όχι μάσκα, είναι ποιο σοβαρή ασθένεια, φαινόμενο, αμαρτία, αστοχία unameit που μεταδιδόταν μεταδίδετε και θα μεταδίδετε και έχει και μετά θάνατον επιπτώσεις. Το μόνο που θα μπορεί να μου κάνει o Covid είναι να με πάει στον τάφο. Η κατάκριση ίσως να με πάει κάπου χειρότερα και από τον τάφο...

 

 

On the other hand ψάχνω ξυλουργεία με τόρνο ξέρετε κανένα; Θέλω να δώσω μια το ξύλο  μιας συκιάς για τορνισμα ώστε μιας και θα την κόψω να μην πάει χαμένη αλλά έστω και σαν βάζο να υπάρχει.


Edited by pc_magas, 19 July 2022 - 19:43.


#93148 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 July 2022 - 18:33

Mieh ξανακόλλησα ρε φίλε! Κι αυτή τη φορά με έχει βαρέσει πιο καλά, ο πονόλαιμος είναι φοβερός. -_-


rsrGbGx.gif

#93149 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 21 July 2022 - 23:33

Περνανε οι μηνες...λήγουν και τα μπόλια..
Περαστικά !
フカフカ

#93150 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 25 July 2022 - 20:32

Όταν κόλλησε λίγο καιρό μετά το μπόλι, κατηγορούσε τη συνάδελφο γιατί ήταν... ανεμβολίαστη! Τώρα "έληξαν" τα μπόλια, που δεν προσέφεραν ποτέ ουδεμία ανοσία για οποιονδήποτε είχε στοιχειώδη επιστημονική πληροφόρηση πάνω στο θέμα, πράγμα που ήταν γνωστό από πέρυσι την άνοιξη, αλλά όσοι τα λέγαμε ήμασταν ψέκες. Έχει πλάκα πόσο εύκολα νομίζει η κοινωνία ότι ανακάμπτει μετά από δύο χρόνια συστηματικής απάτης, βασανισμού και της πλήρους κυριαρχίας των ρατσιστικών διαχωρισμών που τόσο εύκολα αποδέχτηκε, και τώρα κάνει ότι δεν τους θυμάται, γιατί η εξουσία έδωσε το οκ ότι τώρα ντάξει μωρέ μπορούμε να ζήσουμε κιόλας, μας το επιτρέπουν. Ο ΠΟΥ ταυτόχρονα κηρύσσει κατάσταση έκτακτης ανάγκης για την ευλογιά των πιθήκων, στερεύει η μία κομπίνα για τις φαρμακευτικές και ήδη ετοιμάζουν την επόμενη αρπαχτή, όσο γελοιωδώς ανύπαρκτο και να είναι το πρόβλημα, πλέον έχουν πάντα έτοιμη "τη λύση".

 

Παρεμπιμπτώντως μετά τους 6 απεργούς πείνας που αντιμετωπίστηκαν επί μήνες ως φαντάσματα από τα ΜΜΕ και όλη την καθεστωτική αριστερά και τους γελοίωδέστατους εργατοπατέρες της, πλέον έχουμε τον Μιχαηλίδη πάνω από 60 μέρες σε απεργία πείνας, με την καθεστωτική αριστερά να βγαίνει δειλά-δειλά από τα λαγούμια στα οποία κοιμάται εδώ και κάτι χρόνια να τον υποστηρίξει και η απάντηση της προοδευτικής κεντροδεξιάς κυβέρνησης Μητσοτάκη είναι να γεμίζουν τα Προπύλαια με μπάτσους, κλούβες, αύρες και τα συναφή για να ακυρώσουν συναυλία στήριξης που προπαγανδίστηκε μέχρι και από την συστημική efsyn, μην τυχόν και μάθει κανένας περαστικός ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που αντιστέκονται στη ζοφερή βιοπολιτική τους. Τελικά η συναυλία έγινε στην πανεπιστημιούπολη αλλά κλασικά όλοι φασαίοι, στον κόσμο τους, λίγο hip-hop, λίγη ξύλινη γλώσσα και να 'μαστε εμείς καλά και δόξα στους απεργούς πείνας που μας δίνουν ευκαιρία να διαφημιζόμαστε και να μένουμε κινηματικά "relevant".


Edited by Kamui, 25 July 2022 - 20:41.

O6rrvsU.jpg