Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#92776 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 20 December 2021 - 21:38

 
-Βλέπω πολλούς στο Twitter που συμβουλεύουν τον κόσμο να μετράει τα επίπεδα οξυγόνου με οξύμετρο (;) και σε περίπτωση που πέσουν κάτω από 94, να πάει στο νοσοκομείο. Εγώ προσωπικά πρώτη φορά το ακούω. Άλλο ένα παράδειγμα κακής ενημέρωσης; Δεν ξέρω αν κάποιος από εδώ είχε ποτέ Covid, αλλά καθόσασταν εσείς και μετρούσατε τα επίπεδα οξυγόνου σας;

Πλέον που υπάρχει τρομερή πίεση στο σύστημα υγείας, ο ΕΟΔΥ συστήνει τους νοσούντες με covid να μετρούν την θερμοκρασία τους ΚΑΙ το ποσοστό οξυγόνου τους. Νομίζω ότι το πρωτόκολλο είναι ότι αν έχεις κάτω από 94% οξυγόνο ή επιμένει ο πυρετός, μόνο τότε πηγαίνεις στο νοσοκομείο για νοσηλεία.

-Επίσης, εγώ απ' την αρχή του Covid, προσέχω σε σημείο υπερβολής, με την ένοια ότι όποτε βγαίνω, πέρα από το να απολυμαίνω με μαντηλάκια τα χέρια μου, το κινητό και πράγματα (εκτός τροφίμων) που αγοράζω απ' έξω, θεωρώ ότι τα ρούχα μου είναι "μολυσμένα" και τα τοποθετώ προσεκτικά σε ειδικό χώρο. Κάνετε εσείς κάτι παρόμοιο ή είμαι υπερβολικός; Έχω διαβάσει πολλά αντικρουόμενα πράγματα για το πόσο επιβιώνει ο κορονοϊός σε επιφάνειες, και φυσικά εξαρτάται και από την επιφάνεια (π.χ. στα ρούχα άλλοι λένε επιβιώνει 3 ώρες, άλλοι μία μέρα).

Πλέον μπορούμε να πούμε με ασφάλεια ότι ο κορωνοϊός μεταδίδεται κυρίως αερογενώς, μέσω του αέρα, και όχι τόσο από τις επιφάνειες. Άρα αν τηρείς μία σωστή υγιεινή των χεριών και δεν πειράζεις το πρόσωπό σου, λογικά δεν υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος.

Εγώ, πάντως, γυρνώντας από τη δουλειά έχω πλέον ρουτίνα να καθαρίζω με μαντηλάκι το κινητό + να βγάζω αμέσως τα ρούχα μου. Βέβαια, εγώ σκέφτομαι κι όλους τους υπόλοιπους μικροοργανισμούς που μπορεί να κουβαλάω από την κλινική... :kakaka:

#92777 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 20 December 2021 - 21:39

Δεν ξέρω αν κάποιος από εδώ είχε ποτέ Covid, αλλά καθόσασταν εσείς και μετρούσατε τα επίπεδα οξυγόνου σας;

Ναι. Νοσήσαμε οικογενειακώς και κάναμε όλοι τακτικά μετρήσεις. Εγώ ήμουν στα φυσιολογικά επίπεδα (σταθερό 99), αλλά η μάνα μου είχε αρκετά πεσμένο οξυγόνο (ήταν και το ένα άτομο από μας που έπρεπε να κρεβατωθεί στην κυριολεξία για δεκατέσσερις μέρες, πέρασε δύσκολα δηλαδή), σε σημείο που νοικιάσαμε ένα από αυτά τα μηχανήματα που σου βάζουν καθαρό οξυγόνο από τη μύτη. Αυτές τις δέκα μέρες που είχε το μηχάνημα, κατά τη διάρκεια της μέρας έφτανε και 94. Με την υποστήριξη του μηχανήματος σκέψου. Το βράδυ είναι φυσιολογικό να πέφτει το επίπεδο του οξυγόνου, αλλά κατά τη διάρκεια της μέρας, αν είναι κάτω από 94, θεωρείται λόγος ανησυχίας. Ο παππούς μου, που πέθανε στο νοσοκομείο, είχε 80 οξυγόνο στις αρχές και έπεφτε σταθερά. Νομίζω μερικές μέρες πριν πεθάνει το οξυγόνο ήταν στο 60, διασωληνωμένος στο μεταξύ. Η μάνα μου ευτυχώς ανάρρωσε πλήρως στο σπίτι και, έχοντας κάνει αρκετά τσεκ απ έκτοτε, φαίνεται πως ο ιος δεν άφησε κατάλοιπα σε κανέναν μας.

 

Κάνετε εσείς κάτι παρόμοιο ή είμαι υπερβολικός;

Κοίτα, η μάνα μου, από τότε που με θυμάμαι, είχε ανέκαθεν ακριβώς την ίδια νοοτροπία, οπότε το κόβιντ δεν άλλαξε ιδιαίτερα την ροή του σπιτιού μας. Πάντα υπήρχε προσοχή για το τι μπαίνει, να πλενόμαστε, να απολυμαίνονται ψώνια, να μην ακουμπάνε ρούχα στα έπιπλά μας κλπ. Εμένα δεν μου φαίνεται παράλογο, ζω με αυτόν τον τρόπο και θεωρώ εν τέλει ότι πρέπει να κάνεις αυτό που σε κάνει να αισθάνεσαι ασφαλής και καλυμμένος, ακόμα κι αν νιώθεις ότι ίσως είσαι υπερβολικός. Καλύτερα υπερβολικός παρά σε κίνδυνο και προσωπική ανασφάλεια/ανησυχία  :riiight:


Edited by Angel.tze, 20 December 2021 - 21:40.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#92778 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 20 December 2021 - 21:47

Μάλιστα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Αυτό με το οξύμετρο, το χρησιμοποιείς μόνο αν εμφανίσεις συμπτώματα δύσπνοιας; Είμαι που είμαι λίγο υποχόνδριος, δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να πάρω οξύμετρο και να αρχίσω να μετριέμαι χωρίς λόγο... :sweat:



#92779 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 20 December 2021 - 23:46

Με όλο το σεβασμό, να, ορίστε μια λογική απορία, όχι σαν τους ψέκες που δεν προσέχουν και μας θέτουν όλους σε κίνδυνο!


O6rrvsU.jpg


#92780 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 21 December 2021 - 02:28

Ένα από τα πράγματα που με έκανε να συνειδητοποιήσω η πανδημία είναι το πόσο εύκολο είναι να διχάσεις τους ανθρώπους.

 

nY4IYxF.png



#92781 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 21 December 2021 - 02:56

Αυτό με το οξύμετρο, το χρησιμοποιείς μόνο αν εμφανίσεις συμπτώματα δύσπνοιας; 

Εμάς ο γιατρός μάς είπε να τσεκάρουμε συχνά το οξυγόνο της μάνας μου γιατί δυσκολευόταν στην αναπνοή της (σε κάποια φάση μάλιστα πονούσαν οι πνεύμονές της) και γενικά φαινόταν καταβεβλημμένη. Αν δεν κάνω λάθος, στην αρχή ήταν "προληπτικό" και μετά έγινε κάτι αναγκαίο, σε συνδυασμό με το μηχάνημα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τσεκάρεις γενικά, αν όμως παρολαυτά τύχει και νοσήσεις τελικά, δεν βλέπω γιατί να μην έχεις ένα record. Μόνο καλό θα σου κάνει να ξέρεις. Μόνο τότε όμως βλέπω λόγο να κάνεις μετρήσεις.

 

Επίσης, ο Akihito έχει δίκιο. Ο γιατρός είχε πει ότι, αν το οξυγόνο της πάει κάτω από 94 και παραμείνει κάτω από αυτό συστηματικά, τότε θα έπρεπε να πάει στο νοσοκομείο. Αυτό δεν συνέβη και, βλέποντας την κατάσταση γενικότερα, χαίρομαι πολύ που δεν χρειάστηκε να φτάσει σε αυτό το σημείο.


Edited by Angel.tze, 21 December 2021 - 02:56.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#92782 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 21 December 2021 - 03:03

Εμάς ο γιατρός μάς είπε να τσεκάρουμε συχνά το οξυγόνο της μάνας μου γιατί δυσκολευόταν στην αναπνοή της (σε κάποια φάση μάλιστα πονούσαν οι πνεύμονές της) και γενικά φαινόταν καταβεβλημμένη. Αν δεν κάνω λάθος, στην αρχή ήταν "προληπτικό" και μετά έγινε κάτι αναγκαίο, σε συνδυασμό με το μηχάνημα. Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να τσεκάρεις γενικά, αν όμως παρολαυτά τύχει και νοσήσεις τελικά, δεν βλέπω γιατί να μην έχεις ένα record. Μόνο καλό θα σου κάνει να ξέρεις. Μόνο τότε όμως βλέπω λόγο να κάνεις μετρήσεις.

 

Επίσης, ο Akihito έχει δίκιο. Ο γιατρός είχε πει ότι, αν το οξυγόνο της πάει κάτω από 94 και παραμείνει κάτω από αυτό συστηματικά, τότε θα έπρεπε να πάει στο νοσοκομείο. Αυτό δεν συνέβη και, βλέποντας την κατάσταση γενικότερα, χαίρομαι πολύ που δεν χρειάστηκε να φτάσει σε αυτό το σημείο.

:thumbup:



#92783 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 December 2021 - 10:30

Αν δεν νοσήσεις δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις μέτρηση. Στην ουσία το οξύμετρο βοηθάει στην διαχείριση όσων πλέον έχουν κολλήσει.

Οι οδηγίες από τον ΕΟΔΔΥ είναι αν κάνεις πυρετό και έχεις οξυγόνο κάτω από το 94% για κάποιες ώρες πας στο νοσοκομείο αλλιώς κάτσε σπίτι.

Φαντάσου τι θα γινόταν αν όσοι κολλάγανε πήγαιναν και στο νοσοκομείο, όχι ότι θα έπιαναν κρεβάτι αλλά μόνο και μόνο για να τους κάνουν process και να τους στείλουν σπίτι τα νοσοκομεία θα είχαν καταρρεύσει την 1η εβδομάδα.

Από τον ΕΟΔΔΥ αν τους καλέσεις θα σου δώσουν τις εξής πληροφορίες, για να κολλήσεις πρέπει να βρεθείς στον ίδιο χώρο (π.χ. ένα γραφείο που είναι περιορισμένο) με μολυσμένο άτομο για πάνω από δέκα λεπτά, σε μικρή απόσταση και χωρίς καμία προστασία.

Υπάρχουν πιθανότητες να κολλήσεις με μάσκα αλλά μειώνονται δραματικά, ειδικά αν την φοράς σωστά. Αν έχεις και διπλή π.χ. κάποια fpp2 με χειρουργική είναι ακόμα καλύτερα.

Στην δικιά μου περίπτωση ίσχυε η παραπάνω συνθήκη και για αυτό το τσίμπησα (στη δουλειά). Κατά τα άλλα super market ή ότι ακουμπάω δεν το κάνω με αντισηπτικό απλά όταν γυρνάω από την δουλειά πλένω τα χέρια με απλό σαπουνάκι και όπου πάω φοράω διπλή μάσκα.

Εξόδους τις έχω κόψει, κι αν πρέπει να πάω κάπου θα προτιμήσω να κάτσω έξω ή κάτι στο χέρι.

 

Αν θες να ενημερωθείς καλύτερα κάλεσε τον ΕΟΔΔΥ,

 

https://covid19.gov.gr/24ori-tilefoniki-grammi-eody/

 

Υπόψιν δεν είναι γιατροί αυτοί που απαντάνε, υπάλληλοι του τηλεφωνικού κέντρου που διαχείριζεται τις κλήσεις, παρόλα αυτά ακόμα κι αυτοί μπορούν να σε εξυπηρετήσουν μιας και που έχουν ακούσει χιλιάδες των χιλιάδων ερωτήσεις δύο χρόνια τώρα.


rsrGbGx.gif

#92784 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 21 December 2021 - 22:58

Αν δεν νοσήσεις δεν υπάρχει λόγος να παίρνεις μέτρηση. Στην ουσία το οξύμετρο βοηθάει στην διαχείριση όσων πλέον έχουν κολλήσει.

Οι οδηγίες από τον ΕΟΔΔΥ είναι αν κάνεις πυρετό και έχεις οξυγόνο κάτω από το 94% για κάποιες ώρες πας στο νοσοκομείο αλλιώς κάτσε σπίτι.

Φαντάσου τι θα γινόταν αν όσοι κολλάγανε πήγαιναν και στο νοσοκομείο, όχι ότι θα έπιαναν κρεβάτι αλλά μόνο και μόνο για να τους κάνουν process και να τους στείλουν σπίτι τα νοσοκομεία θα είχαν καταρρεύσει την 1η εβδομάδα.

Από τον ΕΟΔΔΥ αν τους καλέσεις θα σου δώσουν τις εξής πληροφορίες, για να κολλήσεις πρέπει να βρεθείς στον ίδιο χώρο (π.χ. ένα γραφείο που είναι περιορισμένο) με μολυσμένο άτομο για πάνω από δέκα λεπτά, σε μικρή απόσταση και χωρίς καμία προστασία.

Υπάρχουν πιθανότητες να κολλήσεις με μάσκα αλλά μειώνονται δραματικά, ειδικά αν την φοράς σωστά. Αν έχεις και διπλή π.χ. κάποια fpp2 με χειρουργική είναι ακόμα καλύτερα.

Στην δικιά μου περίπτωση ίσχυε η παραπάνω συνθήκη και για αυτό το τσίμπησα (στη δουλειά). Κατά τα άλλα super market ή ότι ακουμπάω δεν το κάνω με αντισηπτικό απλά όταν γυρνάω από την δουλειά πλένω τα χέρια με απλό σαπουνάκι και όπου πάω φοράω διπλή μάσκα.

Εξόδους τις έχω κόψει, κι αν πρέπει να πάω κάπου θα προτιμήσω να κάτσω έξω ή κάτι στο χέρι.

 

Αν θες να ενημερωθείς καλύτερα κάλεσε τον ΕΟΔΔΥ,

 

https://covid19.gov.gr/24ori-tilefoniki-grammi-eody/

 

Υπόψιν δεν είναι γιατροί αυτοί που απαντάνε, υπάλληλοι του τηλεφωνικού κέντρου που διαχείριζεται τις κλήσεις, παρόλα αυτά ακόμα κι αυτοί μπορούν να σε εξυπηρετήσουν μιας και που έχουν ακούσει χιλιάδες των χιλιάδων ερωτήσεις δύο χρόνια τώρα.

Ένα website δεν μπορούν να κάνουν που να είναι Q&A;



#92785 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 December 2021 - 00:00

Έχουν αλλά προσωπικά τηλεφωνικά με βοήθησε περισσότερο γιατί ότι χαζή ερώτηση είχα και δεν υπήρχε περίπτωση να είναι στο site μου την απάντησαν.
rsrGbGx.gif

#92786 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 December 2021 - 10:07

Άσχετο, είχα δει σαν κινούμενο σχέδιο το κοριτσάκι με το σπίρτα και είχα πει πωωω καταθλιψάρα, πως είναι αυτό το πράμα "παραμύθι" για παιδιά.
Τεσπα, σήμερα άκουσα μετά από τουλάχιστον 20 χρόνια που είδα το συγκεκριμένο κινούμενο την αφήγηση του ίδιου παραμυθιού από τον Μπιμπίλα και όσο κι αν προσπαθούσε να προσθέσει μια γλυκύτητα στην ιστορία δεν σωζόταν η κατάσταση.
Τουλάχιστον τώρα έχω δει grave of the fireflies οπότε έχω φτιάξει στομάχι αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το λένε παραμύθι! #morningchills!

rsrGbGx.gif

#92787 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 23 December 2021 - 10:49

Φίλε αυτό είναι απο τα παραμύθια του Χανς Κρίστιαν Άντερσεν. Όταν ήμουν μικρός είχα κάτι τόμους με τα άπαντα του χανς, αν και νομίζω πως δεν τους είχα ολοκληρωμένους. Νομίζω είναι από τα καλύτερα πράγματα που μπορεί να διαβάσει ένα παιδί, και ενώ πολλά από αυτά ήταν πολύ μαύρα, κάποια άλλα είχαν μια αισιοδοξία μέσα τους, οπότε όταν τα διαβάζεις σειριακά, είσαι κάπως καλύτερα που μερικά παραείναι μαύρα. Αλλά η αλήθεια είναι ότι ειδικά το κοριτσάκι με τα σπίρτα, μεμονωμένο είναι τέρμα μαυρίλα. Τι μου θύμησες τώρα ρε φίλε, ίσως πρέπει να τα ξαναδιαβάσω. Ο πολύς ντοστογιέφσκι μου έχει κάνει το μυαλό πουρέ και έχω ένα χρόνο να διαβάσω βιβλίο (κάθε φορά που διαβάζω ένα από τα μεγάλα του θέλω διάλειμμα). Ίσως ξαναπάρω τους τόμους, αυτή τη φορά να διαβάσω όντως όλα του τα παραμύθια.



#92788 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 23 December 2021 - 14:55


Άσχετο, είχα δει σαν κινούμενο σχέδιο το κοριτσάκι με το σπίρτα και είχα πει πωωω καταθλιψάρα, πως είναι αυτό το πράμα "παραμύθι" για παιδιά.
Τεσπα, σήμερα άκουσα μετά από τουλάχιστον 20 χρόνια που είδα το συγκεκριμένο κινούμενο την αφήγηση του ίδιου παραμυθιού από τον Μπιμπίλα και όσο κι αν προσπαθούσε να προσθέσει μια γλυκύτητα στην ιστορία δεν σωζόταν η κατάσταση.
Τουλάχιστον τώρα έχω δει grave of the fireflies οπότε έχω φτιάξει στομάχι αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί το λένε παραμύθι! #morningchills!


Διαβαζοντας κυριως αναλυσεις μυθων από τον Jordan Peterson (είναι εξαιρετικός σε αυτό) συνειδητοποιησα οτι ολοι οι γνωστοί λαοι χρησιμοποιουσαν τα παραμυθια για να προετοιμασουν τα παιδια για την σκληροτητα της ζωης. Και μεχρι ενα σημειο βγαζει νοημα, αν σκεφτεις τι αρρωστια, πολεμος και ψοφολογια επαιζε παλιοτερα πανγκοσμιως, αν μεγαλωνανε με τη Μαγια τη μελισσα το PTSD πηγαινε συννεφο...

stasou%2520mygdala.jpg


#92789 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 23 December 2021 - 15:01

«Η Όμικρον συνδέεται με μείωση κατά δύο τρίτα του κινδύνου νοσηλείας για Covid-19 σε σχέση με τη Δέλτα»

 

 

αλλα να η μασκα σε εξωτερικους χωρους.


wdasa.png


#92790 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 December 2021 - 15:22

Άσε μας ρε Erudinam, να λες ότι τελειώνει το αλφάβητο, πως θα ονοματίζουμε τα νέα strains. ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ!  :canthelp:

 

@Lord Leon

Ρε συ δεν ξέρω αν γινόταν με αυτό το σκοπό, έχει μια δόση αλήθειας αυτό που λες αλλά πιο πολύ μου φάνηκε σαν μία Χριστιανική παραβολή με σκοπό την εμβάθυνσή του προσηλυτισμού παρά σαν παραμύθι.

Δηλαδή τελειώνει όπως τελειώνει και ο καλός θεούλης την παίρνει από αυτόν τον σκληρό κόσμο. Εκεί πρέπει να βγει ένα guts να του πει έλα εδώ παππούλη και χλαπ χλουπ να τον φάει και να φύγει με το κοριτσάκι να είναι κι αυτό branded. 


rsrGbGx.gif