Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91621 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 22 April 2021 - 10:18

Παραταυτα, εγώ εάν έπαιρνα κονσόλα θα έπαιρνα κάποιο Xbox για το FH 4 αλλά και switch για να παίξω Girls Und Panzer.

Youtube Video

 

Δε και το anime μου άρεσε.

 

 

 

Και αυτά γιατί υπάρχουν triggers από το Underground 2 (που το ξανά-aγόρασα και το παίζω στο PS2, έχω τερματήσει του PC έκδοση) αλλά και ότι έχω δει και το anime. Ενα άλλο game είναι το war thunder που θα έπαιζα.

 

Βέβαια δεν παραπονιέμαι έχω το ίδιο το PC σαν Game ενώ το Linux έχει καλούδια για σκάλισμα.

Panzer vor!

Επικάτζα!! Το πλατίνιασα στο PS4!


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#91622 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 22 April 2021 - 21:25

Panzer vor!

Επικάτζα!! Το πλατίνιασα στο PS4!

1 small prob θα είνασι 100% region protected και έτσι να επενδύσω σε PS4 δεν θα είναι διαθέσιμο.

 

 

Ο Π ΣΙ ΜΑΓΚΑΣ ΕΧΕΙ ΠΙ ΣΙ;;;

Μα είμαι PC magas τι θες να έχω; Mataku...

Πλέον windows μόνο σε VM απλά για reverse engineering και αυτό για να κάνω αντίστοιχα apps σε Linux.

Βέβαια, πρόσφατα I also dope in android app development: (και ότι κάνω το κάνω σε GPL-v3 ;) )
https://github.com/pc-magas/sercommH300sVoipCredentialsRecovery

Ευελπιστώ να το ανεβάσω και στο F-Droid και Play Store. (Σαφώς το pipeline μου θα αναλάβει ότι χρειάζετε)

Τέλος, εάν καταφέρετε να το κάνετε build δεν θα είναι ωραίο, αλλά αν ανοίξεις κώδικα ποιήμα με τα τεστάκια του με τα όλα του, χαίρεσε να κάνεις contribute.

(AKA promo to get contributors)


Edited by pc_magas, 22 April 2021 - 21:48.


#91623 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 April 2021 - 22:21

1 small prob θα είνασι 100% region protected και έτσι να επενδύσω σε PS4 δεν θα είναι διαθέσιμο.

 

 

Μα είμαι PC magas τι θες να έχω; Mataku...

Πλέον windows μόνο σε VM απλά για reverse engineering και αυτό για να κάνω αντίστοιχα apps σε Linux.

Βέβαια, πρόσφατα I also dope in android app development: (και ότι κάνω το κάνω σε GPL-v3 ;) )
https://github.com/pc-magas/sercommH300sVoipCredentialsRecovery

Ευελπιστώ να το ανεβάσω και στο F-Droid και Play Store. (Σαφώς το pipeline μου θα αναλάβει ότι χρειάζετε)

Τέλος, εάν καταφέρετε να το κάνετε build δεν θα είναι ωραίο, αλλά αν ανοίξεις κώδικα ποιήμα με τα τεστάκια του με τα όλα του, χαίρεσε να κάνεις contribute.

(AKA promo to get contributors)

 

This is relevant to my interests. Μιλάμε για τα router που μοιράζει η Vodafone αν δεν κάνω λάθος.

Γιατί σε ενδιαφέρουν τα VoIP credentials;


rsrGbGx.gif

#91624 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 23 April 2021 - 04:43

1 small prob θα είνασι 100% region protected και έτσι να επενδύσω σε PS4 δεν θα είναι διαθέσιμο.

Κανένα παιχνίδι στο PS4 δεν είναι region protected. Επίσης, ψηφιακές αγορές, μπορείς να κάνεις από όλες τις χώρες.


Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#91625 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 23 April 2021 - 07:43

Aν λες τον ηθοποιό που δίνει τη φωνή του σε ταινίες της Disney, τότε ναι!

Επίσης αν θέλετε ρίξτε μια ματιά στα 4 episodes που είχαμε κάνει με ένα φίλο πέρυσι το Μάρτιο που ξεκίνησε η καραντίνα. Το παλικάρι έκανε όλο το animation , κι εγώ όλες τις φωνές και ήχους!

Episode 1

Youtube Video


Episode 2
Youtube Video


Episode 3
Youtube Video


Episode 4
Youtube Video

Καμενια αλλα καλη φαση :) 


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#91626 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 23 April 2021 - 11:50

Ξεκίνησαν πρόσφατα, μετά από μια 1 περπατήματος. Μετά απο ξεκούραση έφευγαν.

Μετά, εμφανίζοταν μετά από μια ώρα περπατήματος και μετά από ξεκούραση δεν έφευγαν αλλά έφευγαν μετά τον ύπνο.


Μετά, εμφανίζοταν μετά από το ξύπνημα και διαρκούσαν 3-4 μέρες συνεχόμενα, με κρυάδες και ναυτείες. Σαν να είχα πυρετό χωρίς πυρετό.

Πήγα νευρολόγο έκανα μαγνητική όλα καλά. Πήρα Vertigo Home N νομίζω αλλά δεν έκανε δουλεία. Σιγα σιγά, άρχισα να υποχωρούν. Μετά εμφανίζοταν πάλι ΜΟΝΟ με το περπάτημα. Τώρα, πάλι επαναλαμβάνεται ο κύκλος και έχω πάλι ζαλάδες συνεχόμενα και μέτα τον ύπνο. Δεν είναι τόσο έντονες οι ζαλάδες όσο ήταν την πρώτη φόρα αλλά πάλι είναι ενοχλητικοί. Τους αισθάνομαι όταν κυρίως κοιτάω αριστέρα ή δεξία. (δηλαδη οταν κουνάω το κεφάλι) Ή αίσθηση μοιάζει λίγο όταν κανεί κανείς μια δυνατή ρουφιξιά κανονικού τσιγάρου.

Δεν καπνίζω.

Μπορεί να είναι λόγω της κατάθλιψης αλλά γιατί κάποιες φορές εμφανίζεται μετά από περπάτημα?


wdasa.png


#91627 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 23 April 2021 - 13:40

(και ότι κάνω το κάνω σε GPL-v3 ;) )

Κανείς δεν το εκτίμησε αυτό εδώ, οπότε σου λέω εγώ μπράβο ;)



#91628 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 23 April 2021 - 17:53

This is relevant to my interests. Μιλάμε για τα router που μοιράζει η Vodafone αν δεν κάνω λάθος.

Γιατί σε ενδιαφέρουν τα VoIP credentials;

Λαμβάνω τα VOIP Credentials για να μπορείς να τα βάλεις σε άλλο router και ναι μιλώ για το H300s που δίνει η Vodafone.
Και επειδή τα voip credentials δεν τα δίνει η Vodafone τα παίρνεις εσύ εκμεταλευόμενος κρυφά/buggy paths στο panel ;)

Τέλος, είναι και η τσαντίλα που είχα επειδή ο χρήστης DanelGR από το insomnia δεν έδινε το source code, έτσι απλά έκανα decompile το app, ανέλυσα τον κώδικα, και δημιούργησα από το 0 ένα Android APP και είδα ποιο url πρέπει να χτυπήσω για να λάβω τα VOIP Credentials. Μετά έμενα να κάνω replicate όλο το http call sequence που κάνει η JS που δίνει το router (συμπεριλαμβανομένου και το Login) και να χτυπήσω το κατάλληλο Ajhax Call.

 

Από όσο γνωρίζω το λογισμικό προστατεύετε σαν έργο λόγου και όχι ο αλγόριθμός, so I can reverse engineer the crap out of 3rd party software.

Αλλά δεν ξέρω πως είναι νόμιμο το να κάνω παραπλήσιο λογισμικό που χρησιμοποιεί τον ίδιο αλγόριθμό η όχι.

Νομίζω ότι δεν μπορώ να αναδιανείμω το λογισμικό ή να κάνω 100% το ίδιο, το Android app έχει διαφορές.


Edited by pc_magas, 23 April 2021 - 18:14.


#91629 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 23 April 2021 - 21:32

LoL πως έμπλεξες ρε pc_maga σε beef με insomniac. Πάντως καλή σκέψη για utility γιατί για να το κάνεις κανονικά έχει αρκετά βήματα.

Απλά αν όντως χρησιμοποιείς κάποια τρύπα στην js έχει υπόψιν ότι μπορεί να σου μπαλώσουν την τρύπα όποτε στα releases βάζε με ποιο firmware version παίζει κι αν πρέπει να κάνουν disable το tr-069 στο router για να μην τους το αναβαθμίσουν.

Εκτός κι αν αυτό που κάνεις είναι απλό curl requests με τα root credentials του router που παίζουν στα intertubes οπότε εκεί μάλλον δεν έχεις θέμα μόνο στην περίπτωση που αλλάξουν τον κωδικό.


rsrGbGx.gif

#91630 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 24 April 2021 - 10:58

Ξεφυλιζα ένα βιβλίο γεωγραφίας δημοτικού έκδοση 2016 και είχε τη λέξη Εσκιμωοι μέσα. Νοσταλγία...

 

Ήμουν τουαλέτα και το τσιντσιλά έρχεται και ανεβαίνει γόνατο, παλάμη,ώμο και τέλος κάθεται στο κεφάλι μου. Απλά ήμουν ακίνητος μη τρομάξει και γίνει το μοιραίο.



#91631 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 24 April 2021 - 13:04

νοσταλγια????

 

Youtube Video


wdasa.png


#91632 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 24 April 2021 - 15:32

LoL πως έμπλεξες ρε pc_maga σε beef με insomniac. Πάντως καλή σκέψη για utility γιατί για να το κάνεις κανονικά έχει αρκετά βήματα.

beef γιατί; Εφόσον ο DanielGR έκανε το APP έχει κάθε δικαίωμα να το διανέμει όπως θέλει, όπως και εγώ νόμιμα μπορώ να το μελετήσω (εξ' ου και το reverse engineering).

Εξάλλου δεν τροποποίησα την εφαρμογή του αλλά έκανα μια νέα εφαρμογή βασιζόμενος στον αλγόριθμο του DanelGR που και πάλι έπρεπε να μελετήσω και την συμπεριφορά του router.

 

 

Ακόμα δεν εκτελώ JS αλλά εκτελώ την διαδοχή των Http Call συμπεριλαμβανομένου και του Authentication request του router που κάνει ο browser και αποστέλλω και τα cookies που πρέπει.

Απλά το authentication ΔΕΝ είναι η απλή αποστολή ένος username & password αλλά 2-3 http call πρωτού αποστείλω  το password.

 

Αυτό που κατάλαβα είναι ο Πρωτοβούλων Νικά (όχι όμως πάντα και μακροπρόθεσμα ίσως και να χάνει).


Edited by pc_magas, 24 April 2021 - 15:38.


#91633 Black Rock

Black Rock

    TO THE ICECAR!

  • GFX Staff
  • 724 posts
  • Locationalways searching for nii-chan

Posted 25 April 2021 - 22:43

Μου αρέσει που εσείς μιλάτε για reverse engineering, JS και πατέντες κι εγώ μια εβδομάδα σχεδόν δεν μπορώ να συνδέσω το scanner σε δύο καινούργιους mac. Κάθε φορά γινόταν όλο και πιο καταστροφικό.

 

Στην αρχή μου μετέφερε εικόνες και δικαιώματα να το ανοίξει ήταν ο...κανένας

Μετά ζητούσε κωδικούς ενώ κανένα από τα δύο μηχανήματα είχαν κάποια προστασία και ακόμα και με τους κωδικούς του admin πάλι τίποτα.

Μετά από 300 troubleshooting και πόσα manual το πρόβλημα ήταν η αλλαγή ενός και μοναδικού αριθμού στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή μέσω telnet ωραία λέω θα το κάνω και όλα οκ...

 

...οι μεταγενέστερες εκδόσεις του macOS δεν έχουν εντολή telnet πλέον και πρέπει να κάνεις άλλα κόλπα...

 

Ναι, εκεί πλέον τα παράτησα και είπα στα δίαλα θα αλλάζω τα δικαιώματα των αρχείων χειροκίνητα.



#91634 MPVNsf123

MPVNsf123

    Anime Fan

  • Members
  • 140 posts

Posted 26 April 2021 - 00:13

Κι εγώ έχω κατεβάσει εδώ και κανα χρόνο γύρω στα 100 e-books γύρω από προγραμματισμό, pentesting, os administration, καθώς και άλλα θέματα (ξένες γλώσσες, οικονομικά, κτλ.) και ακόμα να τα διαβάσω. Τελικά το lockdown παρά το ότι αποτελεί ευκαιρία για αυτοβελτίωση, δεν βοηθάει αν δεν έχεις κίνητρο και θέληση.


Edited by MPVNsf123, 26 April 2021 - 00:13.


#91635 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 26 April 2021 - 00:42

Μου αρέσει που εσείς μιλάτε για reverse engineering, JS και πατέντες κι εγώ μια εβδομάδα σχεδόν δεν μπορώ να συνδέσω το scanner σε δύο καινούργιους mac. Κάθε φορά γινόταν όλο και πιο καταστροφικό.

Στην αρχή μου μετέφερε εικόνες και δικαιώματα να το ανοίξει ήταν ο...κανένας
Μετά ζητούσε κωδικούς ενώ κανένα από τα δύο μηχανήματα είχαν κάποια προστασία και ακόμα και με τους κωδικούς του admin πάλι τίποτα.
Μετά από 300 troubleshooting και πόσα manual το πρόβλημα ήταν η αλλαγή ενός και μοναδικού αριθμού στις ρυθμίσεις του εκτυπωτή μέσω telnet ωραία λέω θα το κάνω και όλα οκ...

...οι μεταγενέστερες εκδόσεις του macOS δεν έχουν εντολή telnet πλέον και πρέπει να κάνεις άλλα κόλπα...

Ναι, εκεί πλέον τα παράτησα και είπα στα δίαλα θα αλλάζω τα δικαιώματα των αρχείων χειροκίνητα.

Κατέβασε σε ένα windows μηχάνημα το putty και κάντο από εκεί. Επίσης ναι κι εγώ υποτίθεται θα χα τελειώσει την πτυχιακή αλλά που, playstation κι άγιος ο θεός.
rsrGbGx.gif