Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#91216 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 25 January 2021 - 22:23

Δέξου την πρότασή μου και δε θα χρειαστεί να πουλήσεις νεφρό

Εκτός εάν θέλει nvidia titanX.



#91217 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 26 January 2021 - 12:14

Εκτός εάν θέλει nvidia titanX.

γτ καποιος να παρει titanX ειναι παλια υπερβολικα ακριβη και μουφα επιδοσεις πλεον



#91218 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 26 January 2021 - 15:36

γτ καποιος να παρει titanX ειναι παλια υπερβολικα ακριβη και μουφα επιδοσεις πλεον

My thoughts exactly, έκανα deep learning παλιά σε titanX. Παλιά.



#91219 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 28 January 2021 - 14:50

Μπροστα στον οχετο από ελεγχόμενες και φιλτραρισμένα πληροφορίες, να και κάτι γνήσιο, που δεν χρειάζεται να συμφωνεί κανείς.

https://www.facebook.com/102956718351842/posts/122237756423738/?sfnsn=mo

22 Ιουνίου του 1923 εγεννήθηκα, για βάλε, πόσο χρονώ είμαι; Δώδεκα παιδιά έκαμεν η μάνα μου, εζήσαμε τα δέκα. Εγώ ήμουν το πρώτο κορίτσι ύστερα από τέσσερα αγόρια. Τώρα πια έχουν πεθάνει τα 6 αδέρφια μου κ ζούμε μόνο 4. Δύο στην Αυστραλία κ η μια αδερφή μου στην Αθήνα. Εγώ είμαι 97 χρονώ και 6 μηνώ. Γιατί δεν πεθαίνω; ε; μου λες, γιατί δεν πεθαίνω;
Θες να πεθάνεις Σουλτάνα;
Φοβούμαι βρε παιδί μου την κόλαση. Πάντως το εμβόλιο δεν το κάνω. Γιατι, πόσο να ζήσω πια; Τον καιρό της Κατοχής επήγαμε πρόσφυγες στην Κύπρο. Εφύγαμε απ' εδώ, από τον Άη Γιώργη, από την παραλία, με ένα καΐκι, μαζί με άλλους. Ετραβήξαμε τον αναβαλλόμενό μας μέχρι να φτάσομε στην Τουρκία. Από κει μας εστείλαν στην Κύπρο. Εκεί ήκουσα πρωτη μου φορά τη λέξη καταντίνα και την εθυμήθηκα πάλι τώρα εδώ. Μόλις εφτάσαμε στην Κύπρο μάς ειπανε θα μείνετε 10 μέρες καραντίνα. Ίντα είν ευτό; Δεν ήξερα. Και ήρτε ήρτε και τηνε ξανάκουσα πάλι τώρα.
Σουλτάνα Μάρκου
Καμπιά Χίου
Βορειες παρυφές χιονισμένου όρους Πελινναίου, 24.01.21

Εκδόσεις Πελινναίο


#91220 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 29 January 2021 - 10:56

Δέξου την πρότασή μου και δε θα χρειαστεί να πουλήσεις νεφρό

Για να στειλω μηνυμα στη φιλη μου την Μπεκατωρου.


ezgif.com-resize.gif


#91221 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 29 January 2021 - 13:37

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#91222 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 January 2021 - 15:18

Καλη φαση

 

Εμενα πιο πολυ εντυπωση μου κανει που κομματι της Otsuka Ai του 2004 εχει γινει trend στην Κορεα

Youtube Video


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#91223 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 30 January 2021 - 16:22

Πιστεύετε ότι η εκκλησία έχει πιο αυστηρούς κανόνες από οτι πρέπει, εαν υποθέσουμε οτι η Βίβλος είναι ο λόγος του Θεού?

 

Νομίζω, ο Παύλος ίδρυσε την εκκλησία για να διαδόσει τα Ευαγγέλια. Νομίζω, ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις? Για παράδειγμα, υπάρχει νομίζω, εδάφιο που λέει ότι δεν θα πρέπει να αμελούμε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις (λειτουργία). Αυτό όμως, σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι αμαρτία αν κάποιος δεν πάει στην εκκλησία την Κυριακή? Υπάρχει εδάφιο που να το λέει ξεκάθαρα ότι είναι αμαρτία? Λογικά, οι περισσότεροι παπάδες το θεωρούν αμαρτία γιατί υπάρχει από χρόνια ως παράδοση αλλά είναι όντως έτσι? Μπορεί και να είναι αμαρτία, αλλά ισχύει το ίδιο και για τις άλλες μέρες που η εκκλησία έχει λειτουργία? Για παράδειγμα, σήμερα είναι των τριών ιεραρχών. Είναι αμαρτύα αν δεν πάει κάποιος εκκλησία σήμερα? Δηλαδή, θα πρέπει όποια μέρα έχει εκκλήσία, ένας Χριστιανός να πηγαίνει αλλίως είναι αμαρτία? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό για τον Χριστιανό να πηγαίνει εκκλησία αλλά αν δεν πάει είναι αμαρτία? Ακόμη και αν επιλέγει να πηγαίνει μόνο τις Κυριακές κα όχι τις άλλες μέρες, είναι πάλι αμαρτία?

Σχετικά με την νηστεία, πρέπει να νηστεύουμε Παρασκευή και Τετάρτη. Όπως και κάποιες άλλες μέρες. Πχ 40 μερες κλπ. Αν κάποιος δεν νηστέψει στις 40 μέρες, είναι αμαρτία? Υπάρχει γραμμένο στην Βίβλο που να το λέει ότι είναι αμαρτία?

Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν κανόνες που μου μοιάζουν λίγο δύσκολοι να ακολουθεί κανείς συνέχεια. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μην αμαρτάνουμε, να διαβάσουμε την Βίβλο, να προσευχόμαστε, να ζητάμε συγχώρεση και ίσως να πηγαίνουμε εκκλησία κάθε Κυριακή, αλλά μου φαίνοντα υπάρχουν κανόνες που ΙΣΩΣ να μην χρείαζονται ή είναι προαιρετικοί. Ξέρω ότι ή εκκλησία υπάρχει για να μας καθοδηγεί αλλά αν λάβουμε υποψιν ότι πέρασαν πολλά χρόνια, ότι οι παπάδες είναι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν λάθη, και ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις?


wdasa.png


#91224 Lord Leon

Lord Leon

    Immortal Esper

  • Members
  • 739 posts

Posted 31 January 2021 - 10:26

Πιστεύετε ότι η εκκλησία έχει πιο αυστηρούς κανόνες από οτι πρέπει, εαν υποθέσουμε οτι η Βίβλος είναι ο λόγος του Θεού?


Γιατί δεν διαβαζεις τα βιβλία να κρινεις μονος σου;

stasou%2520mygdala.jpg


#91225 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 31 January 2021 - 16:43

Πιστεύετε ότι η εκκλησία έχει πιο αυστηρούς κανόνες από οτι πρέπει, εαν υποθέσουμε οτι η Βίβλος είναι ο λόγος του Θεού?

 

Νομίζω, ο Παύλος ίδρυσε την εκκλησία για να διαδόσει τα Ευαγγέλια. Νομίζω, ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους και λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχουν περάσει πολλά χρόνια από τότε, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις? Για παράδειγμα, υπάρχει νομίζω, εδάφιο που λέει ότι δεν θα πρέπει να αμελούμε να πηγαίνουμε στις συγκεντρώσεις (λειτουργία). Αυτό όμως, σημαίνει οπωσδήποτε ότι είναι αμαρτία αν κάποιος δεν πάει στην εκκλησία την Κυριακή? Υπάρχει εδάφιο που να το λέει ξεκάθαρα ότι είναι αμαρτία? Λογικά, οι περισσότεροι παπάδες το θεωρούν αμαρτία γιατί υπάρχει από χρόνια ως παράδοση αλλά είναι όντως έτσι? Μπορεί και να είναι αμαρτία, αλλά ισχύει το ίδιο και για τις άλλες μέρες που η εκκλησία έχει λειτουργία? Για παράδειγμα, σήμερα είναι των τριών ιεραρχών. Είναι αμαρτύα αν δεν πάει κάποιος εκκλησία σήμερα? Δηλαδή, θα πρέπει όποια μέρα έχει εκκλήσία, ένας Χριστιανός να πηγαίνει αλλίως είναι αμαρτία? Καταλαβαίνω ότι είναι καλό για τον Χριστιανό να πηγαίνει εκκλησία αλλά αν δεν πάει είναι αμαρτία? Ακόμη και αν επιλέγει να πηγαίνει μόνο τις Κυριακές κα όχι τις άλλες μέρες, είναι πάλι αμαρτία?

Σχετικά με την νηστεία, πρέπει να νηστεύουμε Παρασκευή και Τετάρτη. Όπως και κάποιες άλλες μέρες. Πχ 40 μερες κλπ. Αν κάποιος δεν νηστέψει στις 40 μέρες, είναι αμαρτία? Υπάρχει γραμμένο στην Βίβλο που να το λέει ότι είναι αμαρτία?

Θέλω να καταλήξω ότι υπάρχουν κανόνες που μου μοιάζουν λίγο δύσκολοι να ακολουθεί κανείς συνέχεια. Καταλαβαίνω ότι πρέπει να μην αμαρτάνουμε, να διαβάσουμε την Βίβλο, να προσευχόμαστε, να ζητάμε συγχώρεση και ίσως να πηγαίνουμε εκκλησία κάθε Κυριακή, αλλά μου φαίνοντα υπάρχουν κανόνες που ΙΣΩΣ να μην χρείαζονται ή είναι προαιρετικοί. Ξέρω ότι ή εκκλησία υπάρχει για να μας καθοδηγεί αλλά αν λάβουμε υποψιν ότι πέρασαν πολλά χρόνια, ότι οι παπάδες είναι άνθρωποι που μπορούν να κάνουν λάθη, και ότι οι εκκλησίες διαφωνούν μεταξύ τους, δεν είναι πιθανόν να έχουν γίνει κάποιες παρερμηνείες/παρεξηγήσεις?

 

Όσο αφορά τις παρεξηγήσεις ξεχνάς το αόρατο part της εκκλησίας: Τον ίδιον τον Θεό, αυτός καθοδηγεί την εκκλησία.

 

Η νηστεία είναι σαν να βάζεις την ψυχή σου να κάνει γυμναστική ώστε να πολεμάς τα πάθη σου. Αμέλεια νηστείας είναι σαν να μην πας γυμναστήριο ενώ τρως πιτόγυρα 5-5. Αυτό όμως όπως το να τρως τα πιτόγυρα 5-5 άνευ γυμναστικής φέρνει σωματικές ανθένειες έτσι και η μη τήρηση νηστείας σε κάνει ποιο επηρεπη και ευάλοτο σε πάθη και αμαρτίες.

Όμως τι είναι αμαρτία το begin with, αμαρτία είναι κάθε μορφής σκέψη και ενέργεια που σε απομακρύνει/δυσχερένει την σχέση με το Θεό. Άρα και το να μην νηστεύεις είναι ας το πούμε καταλύτης άλλων αμαρτιών (κάνει την αμαρτία ποιο εύκολα) άρα αμαρτία, αλλά και το να μην πηγαίνεις εκκλησία είναι επίσης γιατί στην εκκλησία τελούνται μυστήρια που σε ενώνουν με τον Θεό. Το μέγιστο είναι η Θεία Κοινωνία που actually ενώνεσε με το Θεό και αυτό είναι εφικτό γιατί ο Ιησούς Χριστός εσκεμένα σταυρώθηκε και έδωσε το σώμα του σε εμάς. Εξ' ου το ότι ο Χριστός εκκούσια και ηθελημένα σταυρώθηκε εμείς οι Ορθόδοξοι νηστεύουμε και Τετάρτες και Παρασκευές και αυτό γιατί τη Μ. Τετάρτη ο Ιησούς προδώθηκε από τον ίδιον του τον μαθητή του (τον Ιούδα) και την Μ.Παρασκεύη διότι ο Ιησούς σταυρώθηκε εκ επιλογής του.

Η περίοδος της Μ. Σαρακοστής νηστεύουμε διότι παλεύουμε με τον εαυτό μας ώστε να κολλήσουμε καλύτερα στον Θεό και η νηστεία επειδή είναι το εργαλείο ελέγχου των παθών μας και άρνησης του εαυτού μας το κάνουμε.

 

Όσο αφορά τους κανόνες:

  1. Τους ακολουθάς εκουσίως. Δηλαδή με τη θέλησή σου.
  2. Δεν είναι δύσκολοι γιατί υπάρχει ολόκληρό πλάνο ώστε να εφαρμοστούν:
    1. Ο θεός σε βοηθά να τους εφαρμόσεις ποικιλοτρόπως. Δηλαδή εάν οι νόμοι είναι ασκήσεις σε εξεταστική ο ίδιος ο Θεός είναι το σκονάκι.
    2. Εάν αμαρτάνεις μπορείς να μετανοήσεις και φτου ξανά από την αρχή.
    3. Μπορείς να κάνεις delete τις αμαρτίες σου μέσω εξομολόγησης.
    4. Με το βάπτισμα as well εάν έχεις κάνει προ βαπτίσματος αμαρτίες αυτές γίνονται delete as well.
  3. Αναπτύσεις αρετές που σε μια αστοχία εφαρμογής του κανόνα ή στα πάθη λειτουργεί σαν αντιστάθμισμα.
  4. Ο ίδιος ο Θεός για πολωστή φορά σε βοηθά να τους εφαρμόσεις.

Όμως για να εφαρμοστούν θέλει κάτι που όντως είναι δύσκολο το να αρνηθείς τον εαυτό σου που ειδικά σε μεγάλη ηλικία είναι οδυνηρό πχ. εάν είσαι κλεπτομανής και ιδίως εάν σου αρέσει το να σταματήσεις ισοδυναμεί με το να ξεριζώσεις ένα μέλος του σώματος σου. ΑΛΛΑ εάν το κάνεις μετά είναι αέρας, δηλαδή το κλειδί είναι η ταπείνωση, δηλαδή να μην έχεις την ιδέα το ότι τα κάνεις όλα έχεις δίκιο σε όλα και είσαι ο γαμάου και οι υπόλοιποι οι βλάκες (believe me that hurts A LOT).

 

Απ' την άλλη δες τα θετικά:

  1. Μπορείς να αίτησε στον Θεό και να επικοινωνείς directly με αυτόν. Εξ' άλλου ο ίδιος ο Θεός κατέβηκε και ενώθηκε με ανθρώπινη σάρκα είδε και το πως είναι να είναι άνθρωπος.
  2. Kiss goodbye sayonara στον θάνατο γιατί πλέον παρόλο που πεθαίνεις μπορείς να ζεις (aha aha thats right) και αυτό γιατί ο ίδιος ο Θεός που ενώθηκε με την ανθρωπότητα πέθανε ώστε να τον καταργήσει. (And that's a big deal είναι όλο το core του Ορθόδοξου Χριστιανισμού)
  3. Ο Θεός ξέρει ότι είσαι αμαρτωλός και γι αυτό σου έδωσε τον λόγο του ώστε να την πολεμήσεις. Δε μην ξεχνάς ότι ο Θεός ψάχνετε να βρει ελαφρυντικά as well για να σε βοηθήσει και να πας στον παράδεισο. Γιατί δεν θέλει να καταδικάσει αλλά να συγχωρέσει. Απ' την άλλη θέλει να τον θες, επειδή θες να τον θες και όχι επειδή τρέμεις σαν κοτόπουλο με το όνομά του και σέβετε την επιθυμία σου να μην τον θες.

Αλλά αυτά που είπα παραπάνω βέβαια λόγο ότι δεν είμαι ιερέας σου συνηστώ να τα συζητήσεις με έναν ιερέα που θα έχεις σαν πνευματικό αλλά και απο μελέτη της Αγ. Γραφής. Έξαλλου μπορείς να έλθεις και να δεις.

Δηλαδή μην έχεις στο νου ότι ο Χριστανισμός είναι σαν αυτό που εκφράζονται από "θεούσες" γιατί δεν έχει καμιά σχέση at all.

 

Γιατί δεν διαβαζεις τα βιβλία να κρινεις μονος σου;

Well said, βέβαια η αποκλειστική μελέτη άνευ καθοδηγήσεως δεν θα καρποφορήσει. Εξ' ου και γι αυτό έχουμε εξομολόγο και ιερέα.


Edited by pc_magas, 31 January 2021 - 16:45.


#91226 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 31 January 2021 - 17:02

το καταλαβαίνω ότι πρέπει να ειμαστε κοντα στην εκκλησια για να μην παραστρατήσουμε αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι ότι επειδη δεν παω εκκλησια, αυτο μετράει +1 αμαρτια.

 

επισης, ξερω οτι η εκκλησια εκπροσωπει τον Χριστό αλλα αν δεν κανω λάθος, δεν υπήρξεν απο τα παλια χρονια διαφορες διαφωνίες, παρεξηγησεις και αλλαγή κανονων μεχρι η εκκλησια να ειναι αυτο που ειναι σημερα? Αυτο δεν σημαινει οτι ευκολα γινονται λαθη/παρεξηγησεις κλπ?

 

 

Πέρα απο αυτό, ας το πιάσω απο την αρχή. Πως ξερουυμε οτι οι Γραφές είναι όντως ο λόγος του Θεού? Δεν θα μπορούσε εύκολα οι συγγραφείς να πήραν στοιχεία απο την Παλαιά Διαθήκη και να έγραψαν την συνέχεια με σκοπο να φέρουν μια τάξη ισχυριζόμενοι ψευδώς ότι είναι από τον Θεό?


wdasa.png


#91227 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 01 February 2021 - 19:03

το καταλαβαίνω ότι πρέπει να ειμαστε κοντα στην εκκλησια για να μην παραστρατήσουμε αλλά δεν θέλω να σκέφτομαι ότι επειδη δεν παω εκκλησια, αυτο μετράει +1 αμαρτια.

 

επισης, ξερω οτι η εκκλησια εκπροσωπει τον Χριστό αλλα αν δεν κανω λάθος, δεν υπήρξεν απο τα παλια χρονια διαφορες διαφωνίες, παρεξηγησεις και αλλαγή κανονων μεχρι η εκκλησια να ειναι αυτο που ειναι σημερα? Αυτο δεν σημαινει οτι ευκολα γινονται λαθη/παρεξηγησεις κλπ?

 

 

Πέρα απο αυτό, ας το πιάσω απο την αρχή. Πως ξερουυμε οτι οι Γραφές είναι όντως ο λόγος του Θεού? Δεν θα μπορούσε εύκολα οι συγγραφείς να πήραν στοιχεία απο την Παλαιά Διαθήκη και να έγραψαν την συνέχεια με σκοπο να φέρουν μια τάξη ισχυριζόμενοι ψευδώς ότι είναι από τον Θεό?

Στην εκκλησιαστική ιστορία υπήρξαν λάθη και παρεξηγήσεις. Κάθε παρεξήγηση δημιουργούσε τις λεγόμενες αιρρέσεις αλλά με τις οικουμενικές συνόδους τις επιλύαν.

 

Ακόμα όσο αφορά την Αγία Γραφή είναι θεόπνευστα γιατί και στα 3 ευαγγέλια υπάρχουν κοινά σημεία τα οποία στο ένα ευαγγέλιο αναφέρετε ποιο λεπτομερώς από το άλλο. Εάν ήταν φαντασιώσεις θα λέγαν το ίδιο πράγμα copy-paste. Όμως και τα 3 Ευαγγέλια έχουν διαφορές μεταξύ τους κάποια στοιχεία τα οποία δεν λέει το ένα λέει το άλλο. Άκόμα δε, οι συγγραφείς των Ευαγγελίων, του ακόμα και εάν λέγαν ψέματα δεν κέρδισαν τίποτα το υλικό κανείς απόστολος δεν έκανε περιουσία η έβγαλε χρήματα ούτε κατείχε ηγετική θέση. Άρα γιατί εσκεμένως να πουν ψέματα εφόσον με αυτά δεν προσκόμισαν τίποτα; Ακόμα δε εάν κάποιος απόστολος κατείχε ηγετική θέση θα υπήρχαν τεκμήρια πχ. είτε κεφαλές σε νόμισμα είτε σε διασωθέντα έγγραφα. Όμως κανένα έγγραφο δεν υπάρχει ότι κατείχε ηγετική θέση ή περιουσία κανένας απόστολος.

Άρα τα ευαγγέλια είναι θεόπνευστα γιατί:

  1. Οι απόστολοι δεν κέρδισαν τίποτα το υλικό.
  2. Αναφέρουν κοινά σημεία αλλά με διαφορετική έκταση και φρασεολογία.
  3. Αναφέρουν διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους.

Τέλος, επέτρεψέ μου αγαπητέ να σου πω ακόμη μια φορά το ότι δεν είμαι ιερέας/θεολόγος. Άρα κάποια από τα λεγόμενά μου θα πρέπει να τα επιβεβαιώσεις με κάποιον ιερέα, ο οποίος γνωρίζει περισσότερα από εμένα.


Edited by pc_magas, 01 February 2021 - 19:08.


#91228 Nikolai_Karapetsov

Nikolai_Karapetsov

    The soviet petrolhead

  • Members
  • 81 posts
  • Locationκαπου στο διαστημα...

Posted 02 February 2021 - 17:40

οταν μιλας με τον θεο ειναι προσευχη , οταν σου μιλαει αυτος ειναι σχιζοφρενεια (η κτ παρομοιο)



#91229 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 03 February 2021 - 00:19

In other news, Japan goes mental about copyrights

 

https://english.kyodonews.net/news/2021/01/3b89c6cd375c-japan-to-clarify-rules-to-prevent-violations-by-cosplayers.html

 

 

The Japanese government is planning to review copyright rules to prevent possible legal violations by costume role players, as the number of people dressing up as animation and game characters continues to grow.

While wearing a character costume does not infringe copyright, a violation could occur if an individual is paid to do so, such as to make an appearance at an event.


rsrGbGx.gif

#91230 Akihito

Akihito

    Anime Fan

  • Members
  • 169 posts

Posted 03 February 2021 - 04:15

(serious) shower thoughts

Εδώ και έναν χρόνο ασχολούμαστε με την πορεία της πανδημίας, τα μέτρα και το αντίκτυπο που έχει ο SARS-CoV-2 στην παγκόσμια οικονομία.

Δυστυχώς, σε προσωπικό επίπεδο, ήμουν έτοιμος να ξεκινήσω την δική μου επαγγελματική καριέρα και όλα μου τα σχέδια έχουν ανατραπεί. Είναι τραγικό που έχω μιλήσει με 5 εργοδότες, όλοι από τους οποίους ήθελαν να με απασχολήσουν, αλλά λόγω των μέτρων που άλλαζαν κάθε φορά, ποτέ δεν φτάναμε στην υπογραφή των συμβάσεων!

Θεωρώ ότι έχω επιδείξει πολλή μεγάλη ευελιξία και ανθεκτικότητα στην αναζήτηση εργασίας, δεδομένων των συνθηκών, αλλά πλέον έχω φτάσει σε ένα τέλμα. Ειλικρινά δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να κάνω για να αντιμετωπίσω μία, ως φαίνεται, απελπιστική κατάσταση, επακολουθούμενη από έναν εργασιακό μεσαίωνα. Και ήδη φτάνω στα 25 ζώντας ακόμη με τους γονείς μου (ξεφτίλα), μη μπορώντας να ζήσω μόνος μου με αξιοπρέπεια...

Ξέρω ότι αρκετοί είστε μεγαλύτεροι από εμένα και η ζωή σας επηρεάστηκε λόγω της γενικότερης κατάστασης εξίσου ή σε μεγαλύτερο βαθμό. Η δική μου, όμως, δεν άρχισε καν, και σε 2-3 χρόνια οι εργοδότες θα μου λένε ότι "δεν έχω εργασιακή εμπειρία".

Στενοχωριεμαι που ΕΓΩ, η χαρά της ζωής και ο ορισμός της θετικής διάθεσης, έχω καταλήξει να σκέφτομαι τόσο απαισιόδοξα! :(