Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93858 replies to this topic

#90271 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 July 2020 - 14:06

Εγώ γουσταρα όταν ο Σκλαβενίτης είχε πει προπερσι ότι θα σταματήσει να φέρνει τουρκικά προϊόντα στα καταστήματά του. Γνωρίζοντας πως ο Σκλαβενίτης είναι τεράστια αλυσίδα, η παύση αυτή της εισαγωγής ήταν μια αρκετά μεγάλη διαφορά.

Επίσης, ο κυνισμός σου, kamui, ποτέ δεν παύει να με εκπλήσσει αρνητικά. Ο ATANASHIOSU έχει δίκιο, δεν θα κάναμε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα με τζαμιά, δηλαδή να τα μετατρέψουμε σε χριστιανικούς ναούς. Προσωπικά είμαι κατά της εκκλησίας, αλλά μπορώ να αντιληφθώ ότι η απόφαση του Ερντογάν είναι από τις πιο τρανταχτες προκλήσεις που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια. Να φανταστώ είναι όλα καλά και ανθηρά?

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#90272 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 29 July 2020 - 14:22

Ο σκοπός της Αγίας Σοφίας είναι να λειτουργεί ως χριστιανικός ναός. Ούτε μουσείο, ούτε φυσικά τζαμί.

 

Αλλά όπως έχετε καταλάβει επικρατεί μόνο ο νόμος του ισχυρού.

 

Η γνώμη μου είναι (για αρχή) να κλείσουν τα σύνορα με Τουρκία ως αντίποινα και να μην δεχόμαστε ούτε τούρκους, ούτε άλλους ξένους που έχουν επισκευτεί την Τουρκία.

^ Συρρικνώθηκε το πέος μου με τόση σκληράδα, και ήταν που ήταν κούτσικο.



#90273 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 July 2020 - 14:50

Επικινδυνοι για προκληση θερμων επεισοδιων και κλιμακωσης ειναι οχι μονο οι Τουρκοι αλλα και οσοι ακομα θελουν "με χρονια με καιρους παλι δικα μας να 'ναι"

Η κινηση της Τουρκιας ριχνει λαδι στη φωτια και αυτο ειναι προβλημα. Ως παρατηρητης αν εξαιρεσεις του κινδυνους μιας τετοιας κινησης μου ειναι αδιαφορο αν το μερος αυτο ειναι μουσειο η χωρος οποιασδηποτε θρησκευτικης λατρειας.

 

Η δηλωση του Αθανασιου ειναι ολιγον μονοπλευρη, εκτος και αν επισης θεωρει πως αρχαιοελληνικοι χωροι που ηταν καποτε ναοι θα επρεπε να παψουν να ειναι μουσεια και να επιτρεπεται μονο η χρηση για τελετες του 12θεου.


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#90274 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 29 July 2020 - 16:38

^ Συρρικνώθηκε το πέος μου με τόση σκληράδα, και ήταν που ήταν κούτσικο.

Το χειρότερο είδος σχολίων είναι αυτό το οποίο υποδηλώνει απέχθεια με κακογουστιά χωρίς φυσικά να δίνεται καμία απολύτως εξήγηση, σαν δηλαδή να υποτιμάται η νοημοσύνη του δέκτη. 10/10.

 

Επικινδυνοι για προκληση θερμων επεισοδιων και κλιμακωσης ειναι οχι μονο οι Τουρκοι αλλα και οσοι ακομα θελουν "με χρονια με καιρους παλι δικα μας να 'ναι"

Δεν διαφωνώ καθόλου με τη δήλωση, αλλά πρέπει να οριστεί η διαφορά ανάμεσα στην απαίτηση να παραδοθούν τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου και στην απαίτηση να γίνει η Κωνσταντινούπολη πάλι ελληνική. Ο φανατισμός, πόσω μάλλον όταν γίνεται αδικαιολόγητα, ποτέ δεν βοηθά σε μια κατάσταση. Συμφωνούμε πως οι κλιμακωμένες προκλήσεις της Τουρκίας αποτελούν πραγματικό πρόβλημα και πως το μόνο που πετυχαίνουν είναι να ανεβάζουν τις εντάσεις. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός ότι η Αγία Σοφία λειτουργεί ως τζαμί συγκεκριμένα, αλλά το ότι ο Εντοργάν χρησιμοποίησε ένα θρησκευτικό ορόσημο (και, ως είναι γνωστό, η θρησκεία είναι ένα από τα πιο λεπτά ζητήματα που μπορούν να θίξουν οι άνθρωποι, πόσω μάλλον όταν αφορά πράγματα που έχουν διχάσει απίστευτα στο πέρας της ιστορίας) μόνο και μόνο επειδή γνώριζε ότι θα γίνει σάλος.

 

Παρολ'αυτά, όχι, ας μη δώσουμε ιδιαίτερη σημασία, όλα κατ'ευχήν πάνε. Σωστά, Κamui, ZeLiGa? Πραγματικά το παίρνετε τόσο ελαφρά? Σαν δηλαδή να είχαν ειλικρινά σκοπό να λειτουργήσουν την Αγία Σοφία ως τζαμί επειδή πραγματικά χρειάζονταν τόπο λατρείας.


8J90AKf.jpg

that's a dude!


#90275 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 29 July 2020 - 16:42

Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε το ελληνικό κράτος να ασχολείται με ένα ρωμαϊκό ίδρυμα που έγινε τουρκικό. Πέρα από αυτό το τζαμί θα ξαναγίνει μουσείο σε περίπτωση που τα χρήματα από τον θρησκευτικό τουρισμό αποδειχτούν λιγότερα από τα χρήματα που έβγαζε το μουσείο.



#90276 acid black cherry

acid black cherry

    Mahjong Master

  • Members
  • 937 posts

Posted 29 July 2020 - 17:05

Δεν διαφωνώ καθόλου με τη δήλωση, αλλά πρέπει να οριστεί η διαφορά ανάμεσα στην απαίτηση να παραδοθούν τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου και στην απαίτηση να γίνει η Κωνσταντινούπολη πάλι ελληνική. 

 

Καλα για την Ισταμπουλ το θεωρω το λιγοτερο αστειο να γινει παλι Ελληνικη (ή Βυζαντινη)

 

Που εισαι ρε Meidei να μας πεις για την Κυπρο?

Εκει υπαρχουν κι αλλα θεματα. Καταρχας η Κυπρος ειναι ...Κυπριακη! Αυτο καποιοι το ξεχνανε.

Κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να ειναι ενιαια, ανεξαρτητη και χωρις νταβατζηδες την Ελλαδα και την Τουρκια. 

 

Δυσκολα θεματα για συζητηση


i aku the shape-shifting master of darkness...
xhH5lXP.jpg


#90277 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 29 July 2020 - 19:49

Ο σκοπός της Αγίας Σοφίας είναι να λειτουργεί ως χριστιανικός ναός. Ούτε μουσείο, ούτε φυσικά τζαμί.

Αλλά όπως έχετε καταλάβει επικρατεί μόνο ο νόμος του ισχυρού.

Η γνώμη μου είναι (για αρχή) να κλείσουν τα σύνορα με Τουρκία ως αντίποινα και να μην δεχόμαστε ούτε τούρκους, ούτε άλλους ξένους που έχουν επισκευτεί την Τουρκία.


Τώρα σοβαρά μιλάς; :/

#90278 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 29 July 2020 - 22:24

Τώρα σοβαρά μιλάς; :/


Μπορεί να έχουμε ένταση αλλά το χάλι των ασιατικών χωρών (2 Κορεες, κινα, Ιαπωνία) ευτυχως δεν το φτάσαμε. Εκεί μάλιστα η Β. Κορέα έχει κερδίσει το παιχνίδι του εθνικισμού ακόμα και σε βάρος της νοτιου, μιας και παραχαραζει την ιστορία και με τη Βούλα.

#90279 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 29 July 2020 - 22:38

τι να σας πω παιδια... πολυ αγχος και δυστυχια. Να ξυπνάμε με τον φόβο του πολέμου, της αρρώστειας και της φτώχειας
Αλλά αυτά πάντα ήταν τα προβλήματα του ανθρώπου. Εύκολα λέμε παλιά ηταν καλυτερα. παλια ηταν αλλιως.

wdasa.png


#90280 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 29 July 2020 - 22:46

Εγώ γουσταρα όταν ο Σκλαβενίτης είχε πει προπερσι ότι θα σταματήσει να φέρνει τουρκικά προϊόντα στα καταστήματά του. Γνωρίζοντας πως ο Σκλαβενίτης είναι τεράστια αλυσίδα, η παύση αυτή της εισαγωγής ήταν μια αρκετά μεγάλη διαφορά.

Επίσης, ο κυνισμός σου, kamui, ποτέ δεν παύει να με εκπλήσσει αρνητικά. Ο ATANASHIOSU έχει δίκιο, δεν θα κάναμε κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα με τζαμιά, δηλαδή να τα μετατρέψουμε σε χριστιανικούς ναούς. Προσωπικά είμαι κατά της εκκλησίας, αλλά μπορώ να αντιληφθώ ότι η απόφαση του Ερντογάν είναι από τις πιο τρανταχτες προκλήσεις που έχει κάνει τα τελευταία χρόνια. Να φανταστώ είναι όλα καλά και ανθηρά?

Είχε δίκιο τελικά ο Gunsmasha πως είμαι κυνικός. Τα έλεγε και τον κορρόιδευα.

 

Κατ' αρχάς επειδή το είχα κι εγώ απορία με αφορμή τα γεγονότα, με ένα γρήγορο google search βρήκα αυτό, και δεν εξεπλάγην καθόλου. Ακριβώς αυτό που περίμενα.

 

Εμένα προσωπικά η δήλωση του Atanashiosu μου φαίνεται σοκαριστική, σχεδόν άργισα να συνειδητοποιήσω πως δεν ειρωνεύεται. Όπως είπε και ο ABC, αμφότερες εθνικιστικές και εμπριστικές νοοτροπίες είναι εξίσου επικίνδυνες και δυναμητίζουν τη σχέση δύο κρατών που δεν είναι πραγματικά έτοιμα να οδηγηθούν σε πόλεμο. Όσο περιθωριοποιείς και μποϊκοτάρεις τον γείτονά σου, τόσο περισσότερο αυξάνεις την επιθετικότητά του. Πόσο μάλλον όταν σε αυτό εμπλέκονται και άλλοι τουρίστες και γενικώς άνθρωποι που πηγαινοέρχονται και ταξιδεύουν χωρίς να ευθύνονται για τις πολιτικές του άρχοντος κόμματος. Και ας μην ξεχνάμε ότι αν κάποιος έχει πάθει κάτι σοβαρό από τον Ερντογάν είναι οι ίδιοι οι Τούρκοι πολιτικοί του αντίπαλοι, μειονότητες όπως οι κούρδοι ή η Σύριοι στων οποίον τον πόλεμο επεμβαίνει. Εμάς μας χρησιμοποιεί για να ανεβάζει την εικόνα του ως ηγέτης και φυσικά οι δημοσιογράφοι εδώ πέρα ζουν κυριολεκτικά από την κάθε μαλακία που θα πει ο Ερντογάν για να κάνουν νούμερα. Τίποτα δεν είναι καλό και ανθηρό, αλλά να λέμε έπειτα από τις συνεχείς παραβιάσεις υδάτων και τις απειλές, ότι μια απόφαση που αφορά το εσωτερικό και την πολιτιστική κληρονομιά της χώρας ΤΟΥΣ είναι το πιο σημαντικό για εμάς είναι μέρος της κλασικής ελληνικής νοοτροπίας που μας θέλει να είμαστε το κέντρο του κόσμου και όλοι να συνωμοτούν εναντίον μας.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με τη δήλωση, αλλά πρέπει να οριστεί η διαφορά ανάμεσα στην απαίτηση να παραδοθούν τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου και στην απαίτηση να γίνει η Κωνσταντινούπολη πάλι ελληνική. Ο φανατισμός, πόσω μάλλον όταν γίνεται αδικαιολόγητα, ποτέ δεν βοηθά σε μια κατάσταση. Συμφωνούμε πως οι κλιμακωμένες προκλήσεις της Τουρκίας αποτελούν πραγματικό πρόβλημα και πως το μόνο που πετυχαίνουν είναι να ανεβάζουν τις εντάσεις. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός ότι η Αγία Σοφία λειτουργεί ως τζαμί συγκεκριμένα, αλλά το ότι ο Εντοργάν χρησιμοποίησε ένα θρησκευτικό ορόσημο (και, ως είναι γνωστό, η θρησκεία είναι ένα από τα πιο λεπτά ζητήματα που μπορούν να θίξουν οι άνθρωποι, πόσω μάλλον όταν αφορά πράγματα που έχουν διχάσει απίστευτα στο πέρας της ιστορίας) μόνο και μόνο επειδή γνώριζε ότι θα γίνει σάλος.

 

Παρολ'αυτά, όχι, ας μη δώσουμε ιδιαίτερη σημασία, όλα κατ'ευχήν πάνε. Σωστά, Κamui, ZeLiGa? Πραγματικά το παίρνετε τόσο ελαφρά? Σαν δηλαδή να είχαν ειλικρινά σκοπό να λειτουργήσουν την Αγία Σοφία ως τζαμί επειδή πραγματικά χρειάζονταν τόπο λατρείας.

 

Υπήρχε αίτημα τα τελευταία χρόνια για τη μετατροπή αυτή από θρησκευτικούς φορείς. Αλλά αυτό βέβαια δεν ακούγεται και πολύ γιατί όπως είπα και πριν το ελληνικό αφήγημα είναι ότι το κάνουν για να μας μπουν στο μάτι. Λες και ο Ερντογάν δεν εκφράζει ένα τεράστιο μέρος του πληθυσμού της Τουρκίας αλλά ο μόνος του στόχος είναι πώς να μας προκαλέσει.

Δεν είναι θέμα ανάγκης, είναι θέμα πολιτιστικής στροφής, και είναι δικαίωμά τους να στραφούν προς όποια κατεύθυνση θέλουν, εμείς δεν έχουμε κανένα δικαίωμα να επεμβαίνουμε στα εσωτερικά θρησκευτικά και πολιτιστικά ζητήματα μιας ξένης χώρας. Η Αγία Σοφία ήταν Τζαμί εδώ και 500 χρόνια και ευτυχώς αυτό έγινε χωρίς να καταστραφούν οι τοιχογραφίες, τουλάχιστον όχι εντελώς. Αν βέβαια ξαφνικά αποφάσιζαν να επιτρέψουν τις Χριστιανικές λειτουργίες και να την παραδόσουν στο Πατριαρχείο θα ζητοκραυγάζαμε. Δε βλέπουμε εδώ τα χάλια μας όπου τόσοι μουσουλμάνοι μετανάστες προσεύχονται σε παράνομα υπόγεια γιατί κάθε φορά που γίνεται λόγος για τζαμί η μισή Ελλάδα παίρνει τις δάδες και αν στρώσουν χαλί έξω κινδυνεύουν από τον κάθε φασίστα, ο σεβασμός απέναντι στα μνημεία της Κωνσταντινούπολης μας πείραξε.

 

Εν γένει, το να μετατρέπονται τόποι λατρείας από μία θρησκεία σε μία άλλη είναι ένα ίσως παράδοξο αλλά συχνό φαινόμενο. Και είναι μια ένδειξη ότι ο σεβασμός και η ανάγκη του ανθρώπου για το ιερό δεν έχει σαφή όρια και ότι κάποιοι τόποι που εμπνέουν το αίσθημα του ιερού αντέχουν στις ιστορικές αλλαγές και διατηρούν τη λειτουργία τους. Η εναλλακτική είναι συνήθως η κατεδάφιση, που βέβαια στην Ελλάδα προτιμήθηκε δεόντως. Στις μέρες μας βέβαια το αίσθημα του ιερού έχει γίνει μια κοινή τουριστική μετοχή προς εκμετάλλευση, εδώ στους καθολικούς καθεδρικούς κόβουμε εισιτήριο για να μπούμε. Οι Μουσουλμάνοι που δεν έχουν παραδοθεί ακόμα σε αυτή την εκπόρνευση των πάντων μας φάινονται βάρβαροι.

Η Ελλάδα έκανε ό,τι μπορούσε για να σβήσει κυριολεκτικά από τη μνήμη της 400 χρόνια ιστορίας (για να μην πω 1.500), και τώρα κόπτεται για το πώς μας θυμούνται και πόσο μας εκτιμάνε οι κατακτητές μας.


Edited by Kamui, 29 July 2020 - 22:47.

O6rrvsU.jpg


#90281 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 July 2020 - 01:43

Αν βέβαια ξαφνικά αποφάσιζαν να επιτρέψουν τις Χριστιανικές λειτουργίες και να την παραδόσουν στο Πατριαρχείο θα ζητοκραυγάζαμε. Δε βλέπουμε εδώ τα χάλια μας όπου τόσοι μουσουλμάνοι μετανάστες προσεύχονται σε παράνομα υπόγεια γιατί κάθε φορά που γίνεται λόγος για τζαμί η μισή Ελλάδα παίρνει τις δάδες και αν στρώσουν χαλί έξω κινδυνεύουν από τον κάθε φασίστα, ο σεβασμός απέναντι στα μνημεία της Κωνσταντινούπολης μας πείραξε.
 


Εκεί που μπορεί να γίνει μέχρι και πραξικόπημα είναι αν ανοίξουν κέντρο υποδοχής μεταναστών-προσφύγων στη Μύκονο. Τρέμουν στην ιδέα από όλες τις αποψεις

#90282 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 30 July 2020 - 02:42

Και αυτό εννοείται. Γιατί οι μεθυσμένοι τουρίστες και ο Τσιλιμπουνιδάκης είναι λιγότερο επιβλαβείς για τον πολιτισμό και την εθνική μας κληρονομιά από τους μετανάστες. Η βαρβαρότητα υπάρχει ανάλογα με το αν έχει λεφτά να πληρώσει ή όχι.


O6rrvsU.jpg


#90283 ZeLiGa

ZeLiGa

    In Trance

  • Members
  • 542 posts
  • LocationLost in Time...

Posted 30 July 2020 - 09:52

Το χειρότερο είδος σχολίων είναι αυτό το οποίο υποδηλώνει απέχθεια με κακογουστιά χωρίς φυσικά να δίνεται καμία απολύτως εξήγηση, σαν δηλαδή να υποτιμάται η νοημοσύνη του δέκτη. 10/10.

 

Δεν διαφωνώ καθόλου με τη δήλωση, αλλά πρέπει να οριστεί η διαφορά ανάμεσα στην απαίτηση να παραδοθούν τα κατεχόμενα εδάφη της Κύπρου και στην απαίτηση να γίνει η Κωνσταντινούπολη πάλι ελληνική. Ο φανατισμός, πόσω μάλλον όταν γίνεται αδικαιολόγητα, ποτέ δεν βοηθά σε μια κατάσταση. Συμφωνούμε πως οι κλιμακωμένες προκλήσεις της Τουρκίας αποτελούν πραγματικό πρόβλημα και πως το μόνο που πετυχαίνουν είναι να ανεβάζουν τις εντάσεις. Δεν με ενδιαφέρει το γεγονός ότι η Αγία Σοφία λειτουργεί ως τζαμί συγκεκριμένα, αλλά το ότι ο Εντοργάν χρησιμοποίησε ένα θρησκευτικό ορόσημο (και, ως είναι γνωστό, η θρησκεία είναι ένα από τα πιο λεπτά ζητήματα που μπορούν να θίξουν οι άνθρωποι, πόσω μάλλον όταν αφορά πράγματα που έχουν διχάσει απίστευτα στο πέρας της ιστορίας) μόνο και μόνο επειδή γνώριζε ότι θα γίνει σάλος.

 

Παρολ'αυτά, όχι, ας μη δώσουμε ιδιαίτερη σημασία, όλα κατ'ευχήν πάνε. Σωστά, Κamui, ZeLiGa? Πραγματικά το παίρνετε τόσο ελαφρά? Σαν δηλαδή να είχαν ειλικρινά σκοπό να λειτουργήσουν την Αγία Σοφία ως τζαμί επειδή πραγματικά χρειάζονταν τόπο λατρείας.

Τουλάχιστον αστείο τ' ότι σε ενόχλησε περισσότερο το σχόλιό μου παρά οι επικίνδυνες απόψεις του αθανασιουσου και του κάθε πορωμένου, που προτείνους ακόμα μεγαλύτερες εντάσεις με τους γείτονές μας. Άνθρωποι ανίκανοι να καταλάβουν ότι δε μας χωρίζει κάτι με τον τούρκο.

 

Η Ελλάδα έκανε ό,τι μπορούσε για να σβήσει κυριολεκτικά από τη μνήμη της 400 χρόνια ιστορίας (για να μην πω 1.500), και τώρα κόπτεται για το πώς μας θυμούνται και πόσο μας εκτιμάνε οι κατακτητές μας.

Αφού είναι βαρβαροι ρε, σιγα μην κρατουσαμε τα τζαμια τους.



#90284 ATANASHIOSU

ATANASHIOSU

    Anime Fan

  • Members
  • 306 posts
  • Location札幌

Posted 30 July 2020 - 12:17

Αρχικά να πω ότι έχω μάθει να μιλάω με επιχειρήματα και να τα εκφράζω απόψεις με κόσμιο και πολιτισμένο τρόπο.

 

Για να δούμε τι ακριβώς με χωρίζει από τον τούρκο.

 

Με χωρίζει το ότι δεν έχω εισβάλλει στην χώρα του και δεν έχω κλέψει τους ναούς του. (1453, Άλωση της Κωνσταντινούπολης, κατάλυση της Βυζαντινής αυτοκρατορίας)

Επίσης με χωρίζει το ότι δεν έχω διαπράξει γενοκτονίες εις βάρος άλλων λαών και δεν το παραδέχομαι. (Γενοκτονία Αρμενίων, Ελλήνων, Κούρδων)

Τέλος με χωρίζει το ότι δεν έχω δημιουργήσει κανένα ψευδοκράτος. (Εισβολή στην Κύπρο, το ψευδοκράτος αναγνωρίζεται μόνο από την Τουρκία)

 

Καταλαβαίνω ότι υπάρχει μια μειοψηφία στην Τουρκία που αναγνωρίζει τα παρακάτω προβλήματα.

Ένα ανθρωπάκι με το όνομα Ντινκ Χραντ, δολοφονήθηκε από ακραίους γιατί έλεγε την αλήθεια.

 

Όταν λυθούν αυτά τα προβλήματα, θα είμαι ο πρώτος που θα δώσω το χέρι και θα πω να κάνουμε ειρήνη.

 

Το ότι υπερασπίζομαι αυτές τις "ακραίες"¨θέσεις είναι γιατί ακριβώς θέλω να δείξω ότι πρέπει να υπάρχει μηδενική ανοχή σε φασιστικά και δικτατορικά κράτη, όπως το γειτονικό.

Ο δικτατορίσκος που βρήσκεται αυτή τη στιγμή στην εξουσία είναι ο επικίνδυνος και ο πορωμένος. Και βγήκε με εκλογές (οι πολίτες τον ψήφισαν).

 

Όταν δεν αντιδράς, ο άλλος θα συνεχίσει. (Και με το Χίτλερ έτσι έγινε). Και προσοχή δεν είπα ούτε πόλεμο, ούτε εισβολή. Απλά να κλείσουν τα σύνορα.

Επίσης να προσθέσω ότι τα σύνορα Αρμενίας-Τουρκίας είναι κλειστά... γιατί άραγε...

 

Αυτά.

 

ΥΓ: Θεωρώ πως ο καθένας είναι ελεύθερος να πιστεύει ό,τι θέλει (αν θέλει). Σέβομαι τα ιερά κάθε θρησκείας. Κάθε θρησκεία έχει τους ιερούς χώρους και τους ναούς της.


Edited by ATANASHIOSU, 30 July 2020 - 13:57.

Ὧδε ἡ σοφία ἐστίν· ὁ ἔχων νοῦν ψηφισάτω τὸν ἀριθμὸν τοῦ θηρίου, ἀριθμὸς γὰρ ὑπολογιστoῦ ἐστίν· καὶ ὁ ἀριθμὸς αὐτοῦ 1010011010.


#90285 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 30 July 2020 - 14:04

Παλιότερα τον θεωρούσαμε και ελπίδα για τους Τούρκους και την περιοχή. Πάντως αν ήταν οι Κεμαλιστες , στάνταρ θα είχαμε και δευτερα Ίμια

Ειναι πάντως γεγονός πως και οι δικοί μας πιλοτοι παραβιάζουν το χώρο τους, έτσι για τσαμπουκά, απλά τα δικά μας μμε, τα οποία είναι και αυτά ελεγχόμενα, το αποκρύπτουν.