Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93841 replies to this topic

#89326 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 21 January 2020 - 20:39

Ελπίζω να μην με τρολάρεις! Θα νιώσω πάρα πολύ άσχημα!

 

Όχι δεν σε τρολλάρω, το n64 ήταν η πρώτη μου κονσόλα (zelda/mario 64....)

Η αγαπημένη μου είναι το Gamecube.

 

Spoiler: NINTENDO 64!


Edited by Titan64, 21 January 2020 - 21:05.


#89327 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 January 2020 - 21:06

Αχα μάστα!

Βασικά ναι pc maga, μεγάλωσα με sega consoles αλλά παραδόξως όχι mega drive.

Πήγα από master system, σε sega saturn και μετά dreamcast με τα οποία παρέμεινα μέχρι το 2009. Βασικά το master system το πούλησα και με τα χρήματα συν κάτι ψευτοοικονομίες από χαρτζιλίκια/κάλαντα πήρα το saturn.

Skip καμιά δεκαετία όπου έγινα πελούσιος (κοινώς έπιασα δουλειά) και μάζεψα τη σαρα και τη μάρα. Ανάμεσα σε όλα αυτά και το mega drive. Πήρα και ένα game gear τα μόνα που λείπουν είναι 32x και Sega cd αλλά πολλά λιεφτά ζητούν πλέον.

Επίσης κάτι mark-III, sg-1000 και nomad πλέον είναι μακρινό όνειρο!


rsrGbGx.gif

#89328 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 22 January 2020 - 00:30

Δεν ξέρω για σας, εγώ με θρυλικά windows xp, PlayStation 2 και mame32 μεγάλωσα (+ αναμνήσεις από τον ξάδελφό μου που έπαιζε Pokemon σε GBA). Ύστερα, μπήκαν λίγο PC games σε φάση chicken Invaders (κι όμως.) και κατέληξα μετά τη δευτέρα γυμνασίου στην παραγωγική φάση που διαρκεί μέχρι και σήμερα που παίζω απ'ολα τα καλά.

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#89329 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 22 January 2020 - 00:49

Κιεγω sega με σονικ και crazytaxi θυμαμαι πρωτα πρωτα...μετα windows 98 και millenium αθανατες κατεστραμμένες εποχες και σιγα σιγα περασαμε σε ps1,ps2 κ παει λεγοντας...
Nitendo λιγα ειχα πιο πολυ gameboy επαιζα και αργοτερα gamecube :o
Οσοι γενηθηκαμε 90ς ή και λιγο νωρίτερα πλακα πλακα τη φάγαμε πειραματόζωα ολη την εξελιξη της τεχολογια και των κονσολών γενικότερα...

Απο πι σι ακομα θυμάμαι mame32 games και το blupi eggbird που μ χαν φαει τη ζωη

Edited by GhostPrince, 22 January 2020 - 00:51.

フカフカ

#89330 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 January 2020 - 01:11

Mame ασχολήθηκα μόνο όταν είχε βγάλει το pc master ένα cd που τα είχε όλα μέσα, roms, emulator και gui.

Κατά άλλα με τους υπόλοιπους emulators κάναμε δουλίτσα, κυρίως Snes9x, Gens και epsxe.

Βέβαια όλα αυτά όταν πήρα pc στο 2ο έτος, μέχρι τότε τις κονσόλες μου. Τώρα μόνο ps4.


rsrGbGx.gif

#89331 panoulis222

panoulis222

    Starting...

  • Members
  • 18 posts

Posted 22 January 2020 - 02:39

και ναι εχω παλι υπολογιστη!!! εφοσον εληξαν τα παραθυρα7 ειπα να βαλω τα 10. εεεε, να μην βαλω κ εναν ssd να ανανεωσω το γερικο (αλλα πιστο) συστημα? οποτε κατεβαζω, φλασαρω, επιλεγω και ετοιμα! επανεκινηση και....... παγωμενη εικονα στο συμβολο!! :colddd:

το ιδιο μοτιβο με καποιες μικροδιαφορες κρατησε περιπου12 ωρες. :cry5: βαλε,βγαλε, μπιος και πολυ σερφαρισμα!

τελικα το κρασαρισμα οφειλοταν στην καρτα δικτυου!! :mador2: :iyaaa: μολις την εβγαλα ολα πηγαν οπως επρεπε!!! παρολα αυτα ποτε δεν δουλεψε με τα win10. εεε και? θα τα παρατησεις? 20 μετρα!!!! καλουμπα καλωδιο ethernet και ετοιμος να γραψω αυτο το ποστ (για να θυμαμαι την επομενη φορα οτι καθε ανανεωση θα ειναι ενα :nooooo: )



#89332 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 22 January 2020 - 03:13

Κιεγω sega με σονικ και crazytaxi θυμαμαι πρωτα πρωτα...μετα windows 98 και millenium αθανατες κατεστραμμένες εποχες και σιγα σιγα περασαμε σε ps1,ps2 κ παει λεγοντας...
Nitendo λιγα ειχα πιο πολυ gameboy επαιζα και αργοτερα gamecube :o
Οσοι γενηθηκαμε 90ς ή και λιγο νωρίτερα πλακα πλακα τη φάγαμε πειραματόζωα ολη την εξελιξη της τεχολογια και των κονσολών γενικότερα...

Απο πι σι ακομα θυμάμαι mame32 games και το blupi eggbird που μ χαν φαει τη ζωη

 

Ποσο τελειο το crazy taxi !!! 
Εγω αν και παιδι των 90's δν ειχα καμια επαφη με κονσολες παρα μονο με παιχνιδια στο πισι. Καημο το εχω ακομα και σημερα που η μανα μου πεισματικα αρνιοταν να μου παρει το gameboy color! God dammit και οι πετρες ειχαν απο ενα.. :nanteee:

Βεβαια μετα πηρε ο αδερφος μου το ps2 και εγω ενα ψωροnintendo DS αλλα τι τα θες.... :beaten: Τωρα που μεγαλωσα και εχω δικα μου λεφτα θα παω να παρω ενα να μου περασει (αλλα εχει 60€ και τα λυπαμαι λιγακι) .


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#89333 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 January 2020 - 10:04

@panoulis22

Τα συλλυπητήρια μου, αν θες πάρε μία usb κάρτα wifi να σου είναι τουλάχιστον εύκολο το βγάλε/βάλε.

 

@aeron

Τι εννοείς τα λυπάσαι, ΕΧΕΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΝΣΟΛΑ!

 

https://www.ebay.co.uk/itm/Nintendo-Game-Boy-Pocket-Console-CLEAR-PURPLE-Gameboy-Color-Ready-to-Use/312913535658?hash=item48db19a2aa%3Ag%3AzC4AAOSwj-5eBiSn&LH_BIN=1

 

Πάντως υπάρχει emulator για android που δουλεύει καλά, αν θες οπωσδήποτε να παίξεις κάποιο παιχνίδι.


rsrGbGx.gif

#89334 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 22 January 2020 - 11:49

Crazy taxi 2 στα (ξανά) θρυλικά windows xp. Απίστευτη παιχνιδάρα. Πρέπει να το ξαναπαίξω συντόμως.

Εν τω μεταξύ, είχε βγει η Madagascar για το PS2 και το λιωναμε συνέχεια. Το βρήκα πέρυσι παλι το port που είχε γίνει κάποτε για PC και έπαιξα. Παιχνιδάρα κι αυτή!

8J90AKf.jpg

that's a dude!


#89335 Kai

Kai

    Fluent in sarcasm

  • Review Team
  • 2,722 posts

Posted 22 January 2020 - 12:49



Καημο το εχω ακομα και σημερα που η μανα μου πεισματικα αρνιοταν να μου παρει το gameboy color! God dammit και οι πετρες ειχαν απο ενα.. :nanteee:

 

Relatable  :nanteee:  Αν και σε εμάς στο σχολείο είχαν γενικά τα ελαφρώς πιο ματσωμένα παιδάκια και ήταν οι cool του σχολείου, ξέρω γω γιατί είχαν game boy color.

 

Επίσης εντάξει εννοείται καμιά κονσόλα δεν πιάνει τίποτα μπροστά σε αυτήν

 

Spoiler:

 

Εμένα η πρώτη ήταν η SNES, την οποία μου την πάσαρε ο ξάδερφος μου όταν πήρε καινούργια consola μαζί με ό,τι παιχνίδι είχε, να'ναι καλά μέχρι που κάποια στιγμή αποδήμησε εις κύριον. Αργότερα είχαν βγει κάτι μαϊμόύ κονσόλες που ήταν σαν πληκτρολόγια και έπαιρναν catrdige και έτσι τις ξαναέπαιξα. :hahaha: Ζουν ακόμη κάπου στο χωριό.

 

Μετά πήγαμε κατευθείαν σε Xbox.


ySss0UF.jpg


#89336 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 January 2020 - 12:53

Angle.tze κατέβασε κανένα emulator dreamcast να παίξεις εκεί το crazy taxi γιατί αυτό που έχεις παίξει στο pc δεν έχει το original ost λόγο δικαιωμάτων.

Το μισό παιχνίδι ήταν το συγκεκριμένο soundtrack, αν και βλέπω στο pc διάλεξαν αντίστοιχα κομμάτια.

 

Youtube Video

 

@Kai

Οι clone κονσόλες που έχεις, έχουν κι αυτές την δικιά τους ιστορία.

 

Youtube Video


rsrGbGx.gif

#89337 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 22 January 2020 - 18:16


 

Εμένα η πρώτη ήταν η SNES, την οποία μου την πάσαρε ο ξάδερφος μου όταν πήρε καινούργια consola μαζί με ό,τι παιχνίδι είχε, να'ναι καλά μέχρι που κάποια στιγμή αποδήμησε εις κύριον.

Ερρρρ... πρόσεξε λίγο τη σύνταξη γιατί μας φρίκαρες κομματάκι!


Edited by MoRmEnGiL, 22 January 2020 - 18:17.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#89338 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,264 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 22 January 2020 - 18:40

Εγώ κλασσικά με Arcades, Atari2600, Nes, Gameboy και μετά σταθερά PC με ένα διαλλειμα με Dreamcast μέρα την χρεοκοπία και Nintendods. Ευτυχώς κάποια παιδιά μεγαλύτερα είχαν amiga 500/2000,atarist και ενίοτε c64, Atari 400/800 οπότε είχα και άλλες παραστάσεις. Και τα ξαδέρφια μου είχαν Master System.

Νομίζω Ελλάδα το πρώτο nes πρέπει να ήρθε αργότερα, αρχές 90.Τελη 80 ήμουν Γερμανία και ήταν αρκετά δημοφιλές και παίζαμε από τοτε

#89339 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 22 January 2020 - 22:14

HUSTON I GOT THA N5!

Βγήκαν αποτελέσματα.

Όμως ΠΟΛΥ οριακά το πέρασα :sweat: :thumbdown: :(

 

Gramar Vokabulary & Reading: 54/120

Listening: 37/60

 

Συνολο: 91 / 180

 

Νομίζω ένα γρήγορο σεμινάριο το θέλω για Ν5. Ή απλά δεν ήμουν 100% Focused.

 

Από retro consoles ειχα ένα Atari (βασικά κοινόχρηστο ήταν και παίζαμε σπάνια) και τον emulator KGen για Sega Genesis. Πιστεύω έκανε το ΜΕΓΑ λάθος ο πατέρας να πετάξει το Atari, σε μια αναδουλειά ξέρεις πόσο θα μπορούσαμε να το είχαμε πουλήσει. Γενικά πιστεύω μια κοσνόλα είναι μια οικονομική επένδυση, πέρα από το fun factor. Ήδη με εάν πουλήσεις ένα Atari και 2-3 παιχνίδια πληρώνεις το ρεύμα σου.

 

Παρόλα αυτά μεγάλωσα με Nitendo Clones που μάλιστα από αυτά είχαν και πλητρολόγιο!


Edited by pc_magas, 22 January 2020 - 22:27.


#89340 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 22 January 2020 - 22:32

Άντε συγχαρητήρια, ότι καφέ/τυρόπιτα πάρω αύριο θα σου στείλω το λογαριασμό να με κεράσεις!


rsrGbGx.gif