Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#89296 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 09 January 2020 - 21:13

Βασικά το πρόβλημα είναι ότι η ανάπτυξη είναι μόνο στην τεχνολογία και όχι στην επίγνωση του εμείς. Βέβαια, πάλι από την άλλη δεν είμαι αρμόδιος διότι θα προτιμούσα να ήμουν σε μια σπηλιά με την waifu και 1Gbps Fiber σύνδεση στο δικό μου κράτος, παρά σε μια οργανωμένη κοινωνία, αλλά anyway. Γενικά η ανάπτυξη περιορίζετε σε δεκαπλή κάμερα σε smartphone παρά στο να αμφισβητήσουμε τις υπάρχουσες αξίες (ναι την αξία του εγώ) και να δούμε πως μπορούμε να την αναπτύξουμε.

 

Αυτό που βλέπω είναι πως παρόλο που έχουμε αμέτρητη πληροφορία και top noch τεχνολογία δεν έχουμε το απαραίτητο mindset να την δυηλύσουμε και να αναπτύξουμε ή και να την αμφισβητίσουμε παρά μόνο σε μια μικρή κλίκα. Κυρίως αφιλτράριστα καταναλώνουμε πληροφορία πράγμα που τελικά ίσως μας πάει σε reverse προοδο. Πχ. ο Νεύτωνας, ο Αριστοτέλης ακόμα και το άτομο που ανακάλυψε την φωτιά το έκανε επειδή μπόρεσε και επεξεργάστικε σταδιακά την πληροφορία που είχε και την αξιοποίησε για την κάλυψη μιας ανάγκης.

Πλέον πλην θλιβερών εξεραίσεων οι ανάγκες μας καλύπτονται υπό μορφή ανταλλάγματος είτε της προσωπικής μας συμπεριφοράς είτε χρημάτων από λίγους που έχουν τα μέσα. Έτσι δεν κουράζουμε το μυαλό μας για να αμφισβητίσουμε ως εκ τούτου μας οδηγεί σε μια συμπεριφορά του εγώ και του τι έκανε ο άλλος και αναζήτηση του απλού παρά του περίπλοκου.

Αυτό τώρα πως μας οδηγεί στο ότι πατίνια έγιναν υποβρύχια; Πιστεύω πως έλλειψη της γνώσης του εγώ και το ότι ακόμα να συνηδυτοποιήσουμε ότι πατίνι != παιχνίδι.



#89297 Dante80

Dante80

    (╯°□°)╯︵ ┻━┻

  • Retired Staff
  • 5,515 posts
  • Location今、そこにいる僕

Posted 11 January 2020 - 06:43

πειτε καμια καλη σειρα ρε παιδες.

 

περα από the witcher

Πριν λίγο καιρό τελείωσε το Mr Robot. Πολύ καλό imo.


Jh0Lmx3.png
.aNiMe//GR IRC Channel ~ Better than sex, batteries included.


#89298 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 13 January 2020 - 23:24

Δεν μπορρρρρωωωωωωωωωωωω, αποχαιρετούν όλοι τα Windows 7 λες και δεν μπορείς να βάλεις και να τα δουλεύεις.

Παρόλα αυτά κλαίω με το γατί στην παρακάτω εικόνα

 

dc3b089abaefdbe81fd66ab13a7e7e8e.jpg


rsrGbGx.gif

#89299 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 14 January 2020 - 09:34

Πέρα από κόσμο που δουλεύει στα εφτά για να μην χάσει άδειες χρήσης λογισμικού, δεν καταλαβαίνω τους υπόλοιπους που εμμένουν στο ξεπερασμένο πια λειτουργικό. Από τότε που πέρασα τα δεκάρια(μου είχε πάρει μια ολόκληρη μέρα επειδή είχα hdd) με τη δωρεάν διαδικασία αναβάθμισης, δεν κοίταξα πίσω ξανά κι ούτε μου έλειψαν τα εφτάρια.


Edited by 1451, 14 January 2020 - 09:35.


#89300 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 14 January 2020 - 10:39

Η αλήθεια είναι ότι υπάρχει πολύ γκρίνια για τα updates και την παρακολούθηση.

Το 1ο δεν το καταλαβαίνω, οκ μερικές φορές κάποιο update μπορεί να κολλήσει αλλά συνήθως το λύνουν το πρόβλημα μόνα τους τα windows.

Στην προηγούμενες εκδόσεις, δεν έκανες update, κάποια στιγμή έλεγες ας κάνω, το πατούσες και επειδή ήταν πολλά πακέτα κάπου στράβωνε και το έπαιρνες το pc στο χέρι.

Για την παρακολούθηση δεν μπορώ να πω κάτι, είναι σε μεγάλη κλίμακα, προσπαθώ να κάνω disable ότι γίνεται αλλά ξέρω ότι με παρακολουθούν ακόμα κι έτσι.

Υπάρχουν διάφορα scips που αφαιρούν διάφορα services που σε παρακολουθούν αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα καθότι φοβάμαι ότι θα χαλάσει η εγκατάσταση με κάποιο update.

Αυτό που θεωρώ ότι σωστά έχει κάνει η ms είναι ότι στην ουσία πλέον δίνει τα windows δωρεάν. Προτιμάει να σου παίρνει τα δεδομένα παρά να σε κυνηγάει.

Κατεβάζεις το iso επίσημα από το site της, κάνεις εγκατάσταση κι απλά έχεις το watermark κάτω δεξιά και δεν μπορείς να αλλάξεις τα χρώματα και το wallpaper του desktop, κανένας άλλος περιορισμός.

Το αστείο είναι ότι μπορείς να κάνεις τις ίδιες ρυθμίσεις σε σχέση με την παρακολούθηση οπότε στην τελική σου έρχεται το ίδιο πράγμα.


rsrGbGx.gif

#89301 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 14 January 2020 - 20:28

Μήπως έχει κάποιος templates για βιογραφικό στα αγγλικά ?? Ο τι έχω βρει στο ίντερνετ θέλει συνδρομή για να το κατεβάσεις και δεν μπορείς να το "κλέψεις" με κοπι πειστ...

tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#89302 Mad_Hatter

Mad_Hatter

    xyz scum

  • Moderators
  • 4,499 posts
  • LocationArah

Posted 14 January 2020 - 23:08

Yes, europass:

 

https://europass.cedefop.europa.eu/

 

Από τα καλύτερα, imo.


qzMHWHd.png


#89303 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 15 January 2020 - 08:19

Το πιο ενοχλητικό από παρακολούθηση είναι το microsoft compatibility telemetry. Αρχινάει το upload αλλά με dsl τί να πρωτοανεβάσει. Απλά τερματίζω τη διεργασία και συνεχίζω τη μέρα μου(προφανώς ενεργοποιείται από μόνη της αργότερα).

Συνήθως το κάνει αφού τρέξω κάποιο παιχνίδι για πρώτη φορά, ειδικά αν είναι δωρεάν.

Τα υπόλοιπα ούτε που τα παρατηρώ. Τώρα για το κόστος έχει διαδικτυακά καταστήματα που πουλάνε κλειδιά και για δέκα ευρώ για όποιον αποφεύγει τη «πειρατεία» για λόγους αρχής.


Edited by 1451, 15 January 2020 - 08:20.


#89304 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 15 January 2020 - 09:13

Καλά κι αυτά δεν είναι φουλ νόμιμα, είναι κλειδιά από ΟΕΜ που έχει άλλη τιμολόγηση και θεωρητικά δεν θα έπρεπε να πωλούνται. Από την άλλη καλύτερα ένα τέτοιο παρά να ψάχνεσαι με κράκζ κλπ.


rsrGbGx.gif

#89305 aeron

aeron

    Anime Fan

  • Members
  • 212 posts

Posted 15 January 2020 - 15:44

Yes, europass:

 

https://europass.cedefop.europa.eu/

 

Από τα καλύτερα, imo.

 Αχ να 'σαι καλα , σ'ευχαριστω πολυ! 


tumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo1_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo5_400.giftumblr_pzjbu0DszN1tbp5fpo10_400.gif

 

When you breathe you Inspire..

When you don't breathe you..Expire...


#89306 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 17 January 2020 - 02:45

Κυριαρχώ στα LATEST POST!!!

 

NKyZNB9.png

 

Είμαι η μοναδική κουκουβαγιά;

 

qilTsO0.jpg?1


Edited by Titan64, 17 January 2020 - 03:02.


#89307 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 January 2020 - 03:15

Ειναι που χουμε κινητικότητα στα ΚΑΠΙ...

Edited by GhostPrince, 17 January 2020 - 03:15.

フカフカ

#89308 Titan64

Titan64

    Anime Newbie

  • Members
  • 37 posts
  • LocationKamome Gakuen

Posted 17 January 2020 - 03:23

Ειναι που χουμε κινητικότητα στα ΚΑΠΙ...

 

ΚΑΠΙ ή ΚΑΠΗ;

 

  • ΚΑΠΗ < Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιωμένων

:kakaka:

 

 


Edited by Titan64, 17 January 2020 - 03:27.


#89309 GhostPrince

GhostPrince

    夢遊病者

  • Members
  • 2,149 posts
  • Location ・ω・ 

Posted 17 January 2020 - 03:29

Ποντάρω στη πρωτη περίπτωση, ωραιότερος χώρος.

Θελω να γινω ενας ηλικιωμένος σουλτανος. Το πρωτο το φτάνουμε, ευκολάκι, το δευτερο ειναι το δυσκολο.

Edited by GhostPrince, 17 January 2020 - 03:35.

フカフカ

#89310 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 17 January 2020 - 10:20

02:45

Titan64 feels like ...

 

Spoiler:

 

03:29

Ghostprince feels like ...

 

Spoiler:


rsrGbGx.gif