Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * - 33 votes

The Black Hole


  • Please log in to reply
93859 replies to this topic

#87961 1451

1451

    .

  • Members
  • 2,585 posts

Posted 10 December 2018 - 17:55

Spoiler: Αυτή η αίσθηση όταν είσαι παγιδευμένος σε μια λούπα
attack on titan spoiler btw


Edited by 1451, 10 December 2018 - 17:56.


#87962 Kamui

Kamui

    Degenerate aristocrat

  • Members
  • 615 posts
  • LocationRealm of perdition

Posted 10 December 2018 - 18:11

Γιατί άραγε παγιδεύουμε τους εαυτούς μας;

 

Θα έλεγα ότι η απελπισία είναι ένας χώρος ασφάλειας.


O6rrvsU.jpg


#87963 LethalMike

LethalMike

    I'm not Sober, I will never be..

  • Members
  • 303 posts
  • LocationΡόδος, Χανιά

Posted 10 December 2018 - 18:18

Βασικά σε μένα τι είδα ότι δουλεύει και βοηθάει

 

1) Το προφανές, να καις παραπάνω από ότι καταναλώνεις

2) Πρωτεϊνική δίαιτα, όχι τίποτα υπερβολές ούτε σκόνες κλπ, γιαούρτι full λιπαρά, κανά αυγό, κρεατικά και τόνο. Κυρίως για να κρατάς ότι έχεις από μυς γιατί πέρα από το ότι πρέπει να καις παραπάνω από ότι τρως πρέπει να κρατήσεις τους μυς καθώς χάνεις λίπος. Όσους περισσότερο μυς κρατάς τόσο περισσότερες καύσεις έχεις κι άρα τόσες περισσότερες θερμίδες καις.

3) Συντηρητική κατανάλωση υδατανθράκων, κανά τοστ, μακαρόνια χωρίς σάλτσες κλπ  

4) Αποχή από αναψυκτικά, γλυκά και οτιδήποτε με υψηλή συγκέντρωση ζάχαρης. Έτρωγα μέλι αλλά σε κάποια φάση το χα τσακίσει οπότε το κοψα κι αυτό. Επίσης τελευταία έχω περιορίσει και την ζάχαρη, ακόμα και καφέδες πίνω όσο μπορώ σκέτο.

5) Αποχή από πίτσες, παρόλα αυτά λέμε ναι σε σουβλάκι και όσο το δυνατό πιο light μπεργκερ.

 

FINALY 15 μέρες σε ξερόνησο το καλοκαίρι με ένα πακέτο κράκερς όλη τη μέρα και δύο πίτες το βράδυ. Χάνεις το πεντόκιλο για πλάκα!  :riiight:

Να επισημανουμε οτι και με τον καφε κανεις δουλιτσα. Σου κοβει την ορεξη και σε εχει συνεχως σε υπερενταση οποτε δε μπορεις να κατσεις να φας ευκολα.
Βεβαια ειναι λιγο brutal αλλα κανεις δουλια.
Γενικα το οτι καταναλωνεις πρωτεινη δε σημαινει οτι κρατας και τους μυες σε ισορροπια. Για να κρατησεις τους μυες πρεπει να τους γυμναζεις, αλλιως ο οργανισμος καιει και πρωτεινικη μαζα για να διατηρηθει. Αλλα σιγουρα διατηρει καλυτερα τους μυες και δε τους καιει τοσο.
Απλα η πρωτεινη εχει λιγες θερμιδες ανα γραμμαριο συγκεριμενα 4 και διαφορετικη αφομοιωση απο τον οργανισμο.


Edited by LethalMike, 10 December 2018 - 18:20.

ezgif.com-resize.gif


#87964 Hisahito85

Hisahito85

    Red Pineapple

  • Members
  • 63 posts

Posted 10 December 2018 - 23:45

Περπατάω μια ώρα κάθε μέρα αλλά κάθομαι σε καρέκλα 8ωρο.Δε μπορώ να χάσω ούτε μισό κιλό, έχω κόψει γαλακτοκομικά και πεινάω συνέχεια οπότε την πέφτω στους υδατάνθρακες...το χειρότερο είναι ότι πλέον αντιμετωπίζω το φαγητό σαν comfort.

pic.jpg


#87965 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 11 December 2018 - 01:20

Είναι ένα από τα κομμάτια που πρέπει να καταπολεμήσεις (σχετικά με το comfort).


rsrGbGx.gif

#87966 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 11 December 2018 - 14:25

Περπατάω μια ώρα κάθε μέρα αλλά κάθομαι σε καρέκλα 8ωρο.Δε μπορώ να χάσω ούτε μισό κιλό, έχω κόψει γαλακτοκομικά και πεινάω συνέχεια οπότε την πέφτω στους υδατάνθρακες...το χειρότερο είναι ότι πλέον αντιμετωπίζω το φαγητό σαν comfort.


Δε χρειάζεται να χάσεις και πολλά. Πάρε δύναμη και αντοχή για να κουβαλάς αυτά που έχεις.

#87967 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 11 December 2018 - 22:18

Περπατάω μια ώρα κάθε μέρα αλλά κάθομαι σε καρέκλα 8ωρο.Δε μπορώ να χάσω ούτε μισό κιλό, έχω κόψει γαλακτοκομικά και πεινάω συνέχεια οπότε την πέφτω στους υδατάνθρακες...το χειρότερο είναι ότι πλέον αντιμετωπίζω το φαγητό σαν comfort.

Το να κόψεις την μάσα παίζει μόσο όταν πας Κύπρο για εργασία και δεν έχεις Κουζίνα. Προτείνω μικρά συχνά γεύματα με μετρημένες μπουκιές.



#87968 Black Kaiser

Black Kaiser

    You are part of my plan

  • Members
  • 1,289 posts

Posted 11 December 2018 - 23:01

Αποχή από πίτσες, 

 

images?q=tbn:ANd9GcQryfQxiamGlpFwE1cIXbc



#87969 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 12 December 2018 - 10:38

επειδη βλεπω ωραια συζητηση περι κιλων να καταθεσω τον οβολο μου και εγω..

σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατροφολογος η ειδικος στο θεμα αλλα θα πω τι δουλεψε σε εμενα μιας και ειμαι λιγο ασανσερ με τα κιλα μου...ενω επαιζα σταθερα στα 80 κιλα μαξ με 1,82 υψος μετα το στρατο στα 23 μου με πηρε η κατηφορα και εφτασα 89 και ζοριστικα πολυ να χασω κιλα απο εκει και περα...
μετα απο 13  χρονια  προσπαθειων μετα πλεον παιζω 83-85 στα βαρια μου...

διατροφη.ΠΡΩΙΝΟ!!!!!να τρωτε ειναι το Α και το Ω..εγω ετρωγα βρωμη με γαλα 0 η 2 % η τοστ μαυρο γαλοπουλα τυρι.καφε.τσαι,τοστ, η οτι αλλο μπορει να φαει ο καθενας..
ενδιαμεσα κατα τις 11-12 φρουτο η γιαουρτι(εγω ετρωγα τα vitaline με δημητριακα και φρουτα που ηταν και μπαμπατσικα σε μεγεθος)
μεσημεριανο. οτι ειχα ...(και σε λογικοτατη ποσοτητα)απο παστιτσιο μεχρι στιφαδο.αντικατεστησα το ψωμι (τρωω πολυ και με τα παντα)με παξιμαδι μαυρο τυπου ντακο ακομα καλυτερα.
απογευμα μια απο τα ιδια με το ενδιαμεσο.
βραδυ..αναλογα την ορεξη μου..απο ενα μπολ σαλατα (συνηθως μαρουλη ντοματα αγγουρι τονο καλαμποκι κρουτον λαδι λιγο ξυδι)μεχρι βρομη με γαλα.

ασκηση.2 φορες την εβδομαδα (σ/κ τις περισσοτερες φορες)περπατημα 1 ωρα η (επειδη μενω δαφνη και εχω την γυμναστικη ακαδημια κοντα μου) χαλαρο τρεξιμο 5 χλμ στον στιβο.
εγω εκανα και εξτρα λιγο μονοζυγο που εχω στο σπιτι και τυπικα σετακια κοιλιακους-ραχιαιους-πους απς.

αναψυκτικα -γλυκα κομενα μαχαιρι και 1 φορα την εβδομαδα (κυριακη)ετρωγα τα παντα πιτσες σουβλακια κτλ.

ξεκινησα 89 και σε 2 μηνες επεσα στα 83 (αν εφτιαχνα και το μεσημεριανο μου με ποιο light θα εχανα ποιο γρηγορα η ποιο πολλα κιλα στο διαστημα αυτο)

σε περιπτωση που ενιωθα οτι ξεφευγα απο το προγραμμα το επανεφερα παντα τις επομενες μερες...

γενικα το να μπεις σε ενα τρυπακι του να μετρας θερμιδες ποσο καις ποσο τρως να μετρας γραμμαρια και α και ου ειναι αρκετα ψυχοφθορο και σε εμενα δεν δουλεψε ποτε... κατεμε ανουσιο...με λιγο προσοχη και με λιγο λογικη στο τι τρωως ειναι ποιο ευκολο.ασε που αμα πεσεις στην παγιδα τα αγοραζω ολα light θα φας και ενα καραβι λεφτα γιατι τα παντα ειναι ποιο ακριβα στην ενδειξη light 

εγω εχω σοβαρο προβλημα με κηλη στην μεση και μολις ξεπερασω καποια κιλα αρχιζουν τα πονακια μεχρι που μπορει να κλειδωσω κιολας.οποτε ειμαι σε συνεχη τσεκ με την ζυγαρια μου. και κατα καποιο τροπο μου εχει γινει συνηθεια η διαδικασια αυτη ..σαφεστατα και ξεφευγω πολλες φορες μπορει και μερες η και βδομαδα ολοκληρη αλλα οπως ειπα και παραπανω το φερνω βολτα μετα..

υ.γ.ξερω οτι πολλοι θα πειτε για την βρωμη και οτι αυτο το πραμα δεν τρωγεται και δεν εχει γευση και τα λοιπα..
μικρα τιπ (συνταγη)οπως την ετρωγα εγω..
γαλα στην βρωμη τοσο οσο  χρειαζεται για να γινει ρευστος χυλος και οχι να κολυμπαει οπως τα κοκο ποπς.
βαζετε μεσα λιγο κανελα(βοηθαει και στην καυση)
μια κουταλια του γλυκου μελι,
λιγες  σταφιδες και μιση μπανανα σε ροδελες.
ετσι και γευση εχει και θρεπτικη ειναι
ειναι ενα πληρες γευμα σχετικα ελαφρυ αλλα η βρωμη εχει την ιδιοτητα να σε κραταει για αρκετες ωρες χορτατο και να σου κοβει την ταση για τσιμπολογημα..

και για να προλαβοω ΚΑΙ αυτους που λενε οτι το πρωι δεν εχουν χρονο να ετοιμασουν ολο αυτο με την βρωμη οποτε σκιπαρουν το πρωινο που ειναι μεγα λαθος..
ουτε εγω ειχα.και το εφτιαχνα σε ενα ταπερακι απο το βραδυ και το εβαζα στο ψυγειο.το πρωι εβαζα το γαλα και ετρωγα!

υ.γ2. με μονο διατροφη η μονο ασκηση δεν γινεται .θελει και τα 2.πολλοι λενε οτι ειναι 60%ασκηση και 40% διατροφη..αλλα αυτο ειναι για αλλου ιδους αποτελεσματα οπως ποιο γυμνασμενα σωματα και τα σχετικα...εδω μιλαω για μια ποιο ισορροπημενη διατροφη που θα στοχευσει καποιος απλα για να ισσοροπησει βαρος/υψος και να αισθανεται ποιο υγιης....

εγω εχω πεσει στα 80-82 καποιες φορες και παλι ειχα λιγο κοιλια χαμηλα....και ακομα εχω...!!!

 


Edited by vectrapearl, 12 December 2018 - 10:42.

                                                                       


#87970 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 December 2018 - 12:54

Κοίτα νομίζω τα χασες σε καλό διάστημα, θεωρώ 1 κιλό την εβδομάδα είναι δύσκολο, θέλει δουλειά. Το μισό κιλό είναι πιο εφικτό.

Επίσης, ναι δια ροπάλου πρωινό, ακόμα κι αν έχω φάει βαριά την προηγουμένη και είμαι φουσκωμένος και δεν πεινάω πάλι θα το φάω.

Βέβαια είναι πολύ πιο light από το δικό σου, 40γρ βρώμη με μισό ποτήρι γάλα full λιπαρά και διπλό ελληνικό σκέτο.

Την βρώμη την σνόμπαρα, έλεγα είναι για τους παππούδες αλλά δοκίμασα και πλέον την λατρέβω, βέβαια τέρμα νερουλή στο γάλα, το χυλό δεν το αντέχω στην υφή.

Με ρέγουλα τα παξιμάδια και γενικά με το ολικής άλεσης, στρίβει το άντερο :P


rsrGbGx.gif

#87971 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 12 December 2018 - 15:27

Εγώ σε πρωινό εδώ και χρονια κατέληξα σε:

1 φλυτζάνι σαλέπι. Όχι αυτή την αηδία του Όλυμπος, ένα ντόπιο από ένα χωριό της Κοζάνης που έχει 3 είδη, σκέτο, κακάο και σαφράν. Κάθε χρόνο προμηθεύομαι καμιά ντουζίνα βαζακια. Βάζω μέλι και κανελα. Δεν προλαβαίνω να το βράσω καθημερινή, ζεσταίνω το νερό στο μικροκυμάτων. Από τότε ποτέ δεν ένιωσα σοβαρό ερέθισμα στο λαιμό από κρύωμα.
+ 1 ακτινίδιο και 1 στυφτο χυμό, είτε πορτοκαλί είτε κόκκινο ή κίτρινο γκρειπ φρουτ, 1 φέτα ψωμί ολικής με πάστα ελιας
Αγοράζω από ένα κυλικείο μετά κάνα ελαιοψωμο, σταφιδόψωμο, κουλούρι κλπ

Μεσημέρι μετά το φαγητό, κάνα αχλάδι, γιαούρτι στραγγίστο και χαλβά.

Βράδυ ξηρούς καρπούς, κάνα σαλάμι αέρος με κασέρι, πίτσα, ανάλογα.

#87972 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 12 December 2018 - 17:33

Το χαλβά τον βάζεις μέσα στο γιαούρτι ή δίπλα για συνοδευτικό; Επισης βρίσκω πολύ exclusive το πρωϊνό σου.
rsrGbGx.gif

#87973 vectrapearl

vectrapearl

    κουρεας ο μεγας...

  • Members
  • 532 posts

Posted 12 December 2018 - 18:28

1 φλυτζάνι σαλέπι. Όχι αυτή την αηδία του Όλυμπος, ένα ντόπιο από ένα χωριό της Κοζάνης που έχει 3 είδη, σκέτο, κακάο και σαφράν. Κάθε χρόνο προμηθεύομαι καμιά ντουζίνα βαζακια. Βάζω μέλι και κανελα. Δεν προλαβαίνω να το βράσω καθημερινή, ζεσταίνω το νερό στο μικροκυμάτων. Από τότε ποτέ δεν ένιωσα σοβαρό ερέθισμα στο λαιμό από κρύωμα.

 

και καπου εδω να δηλωσω οτι στα 36 μου χρονια που ζω δεν εχω ΙΔΕΑ τι ειναι το σαλεπι.ουτε σαν γευση ουτε σαν υφη ουτε τιποτα.

γενικα στην ζωη μου μπορω να κοκορευτω(που δεν το κανω σχεδον ποτε)για 1 πραγμα.για το φαγητο.τρωω τα παντα δεν εχω σιχαμαρες(γνωστος καταναλωτης και δαχτυλοδειχτουμενος στην παρεα σαλιγκαριων και ωμων οστρακοειδων και αλλων ωμων φαγητων)αλλα σε 2 πραγματα εχω ολοκληρωτικη ελειψη γνωσης..στο σαλεπι και στην πηχτη(ειδικα στην πηχτη αρνουμε να την δοκιμασω....)
ααα και δεν εχω φαει ποτε χαλβα φαρσαλων....αλλα αυτο μαλλον επειδη δεν ετυχε....

hazuki οσο για τα παξιμαδια εγω τα περναω ενα βρεξιμο πριν τα φαω για να μαλακωσουν λιγο και επισης τα τρωω απο μικρο παιδι που μου τα εδινε η γιαγια μου η κρητικια....

φαν φακτ....αγαπημενο πρωινο χειμωνιατικο ομως που μου εμεινε κουσουρι απο αυτην την γιαγια ειναι τσαι μαυρο 1 κουταλια σε ενα μπρικι με 1 στικ κανελας και 2 προκακια ξερο γαρυφαλλο μεσα.το φερνεις σε βρασμο και το σουρωνεις..συνοδεια με παξιμαδι κριθαρενιο.κρητικη γραβιερα και ελιες....

τη συνταγη για το τσαι κρατηστε την και σε συνδιασμο με μια κουταλια μελι μεσα ειναι οτι καλυτερο για τον πονολαιμο και τον βηχα!!! :drink: 

σημερα δεν ειμαι ο τυπικος vectrapearl ....Ο ΦΥΚΙΟΡΗΣ ΕΙΜΑΙ...!!!!παρτε εναλλακτικη θεραπεια κοσμε :


Edited by vectrapearl, 12 December 2018 - 18:29.

                                                                       


#87974 pc_magas

pc_magas

    Nekomusumne are the best wives!!!!!!!

  • Members
  • 485 posts
  • LocationAcharnes

Posted 12 December 2018 - 18:55

hazuki οσο για τα παξιμαδια εγω τα περναω ενα βρεξιμο πριν τα φαω για να μαλακωσουν λιγο και επισης τα τρωω απο μικρο παιδι που μου τα εδινε η γιαγια μου η κρητικια....

σημερα δεν ειμαι ο τυπικος vectrapearl ....Ο ΦΥΚΙΟΡΗΣ ΕΙΜΑΙ...!!!!παρτε εναλλακτικη θεραπεια κοσμε :

A) Δλδ πουλάς φύκια για μεταξωτές κορδέλες.

Β) Και εμένα μου αρέσει το παξιμάδι ειδικά το τεράστιο το στρογγυλό καλλυμένο με γαλά. (Βασικά ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ για γάλα και για τοστ.)



#87975 Angel.tze

Angel.tze

    Το perverted υποσυνειδητο μου εχει παντα δικιο

  • Members
  • 362 posts

Posted 12 December 2018 - 22:43

(άσχετο but whatever)

Είδατε το νέο πόστερ για τη νέα ταινία του Sonic? Μιλάμε, το λίγο hype που μπορεί να είχα εξαφανίστηκε. Αγαπώ τα παιχνίδια Sonic (Sonic generations το είχα λιώσει) αλλά i think I'll pass on this one.

8J90AKf.jpg

that's a dude!