Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
- - - - -

Gyakkyou Burai Kaiji: Ultimate Survivor


  • Please log in to reply
258 replies to this topic

#46 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 25 January 2009 - 17:40

μολις το τελειωσα..παρα πολυ καλο με εξυπνη υποθεση...το μονο που με χαλαγε κατι φορες ηταν οι με περιεργες κοψιες που ειχαν τα προσωμα τους.

Spoiler:


#47 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 25 January 2009 - 18:07

Αρκετά αξιόλογο ειδικά αν αναλογιστεί κανείς τις πατάτες τις χρονιάς.

Ο λόγος που ξεχωρίζει είναι η γρήγορη και αρκετά πετυχημένη σκηνοθεσία και το thriller/suspense/άγχος που βγαίνει από όλο το fight for survival-σκηνικό.
Οι ανατροπές επίσης πολλές.
Τα πρώτα 9 επεισόδια τα είδα σερί, δεν ξέρω πως την πάτησα έτσι...

Το σενάριο αρκετά έξυπνο, αν και παίζει να κουράζει λίγο από ένα σημείο και μετά. To θέμα εστιάζει στο Gambling και την απληστία.

Σε όποιον λάτρεψε το pure suspense/mind game thriller του death note, υποθέτω πως δε θα τον χαλάσει.
Όπως είναι φυσικό, η σειρά επικεντρώνεται στο mind game καθαρά, οπότε το char.development είναι ουσιαστικά ανύπαρκτο.

Η μουσική καλούτσικη αλλά χωρίς να ξεχωρίζει ιδιαίτερα. Όσο αφορά τις "μεγάλες μύτες", δεν με χάλασαν ιδιαίτερα, γενικά το σχέδιο το βρήκα κάπως πρωτότυπο και ξεκούραστο στο μάτι αν και όντως κομματάκι χοντροκομμένο.

Anyway στην μέση είμαι ακόμη, οπότε θα επανέλθω για συνολική γνώμη. Το πρώτο μισό αρκετά καλό πάντως, αν και
Spoiler:

Edited by Radagast, 25 January 2009 - 21:17.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#48 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 25 January 2009 - 18:51

φιλε radagast και ακομα δεν εχεις δει τπτ...

#49 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 25 January 2009 - 20:50

Φοβερή σειρα. Αρχικά το περίμενα δυσνόητο και επαναλαμβανόμενο σαν το Akagi. Προσωπικά το βρήκα υπέροχο και μόνο το τέλος δε μου άρεσε για τον εξής λόγο
(μη το διαβάσετε αν δεν το έχετε δει)
Spoiler:


#50 kagemaru igano

kagemaru igano

    Anime Freak

  • Members
  • 424 posts

Posted 25 January 2009 - 21:15

ναι οντως το τελος ηταν καπως... αλλα ρε φιλε πολυ
Spoiler:


#51 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 25 January 2009 - 21:16

Αρχικά το περίμενα δυσνόητο και επαναλαμβανόμενο σαν το Akagi.


Είναι φυσικό να είναι δυσνόητο και να σου φαίνεται επαναλαμβανόμενο αν δε γνωρίζεις τους κανόνες του παιχνιδιού.
Κακός η καλός, για να εκτιμήσεις και να κρίνεις το Akagi, πρέπει να γνωρίζεις αρκετά απο mahjong. Όσο καλά και να είναι τα notes των Triad, δεν επαρκούν...

LfNX0dh.png


#52 Vash Zoro

Vash Zoro

    20th century Boy

  • Members
  • 603 posts

Posted 25 January 2009 - 21:57

ναι οντως το τελος ηταν καπως... αλλα ρε φιλε πολυ

Spoiler:




Το κλάμα ήταν από τα επικότερα higlights της σειράς. όπως και οι μεγάλες μύτες.

#53 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 16 February 2009 - 17:53

Όσο αφορά το κλάμα :
Spoiler:

Το highlight της σειράς που προσωπικά μου έμεινε αξέχαστο ήταν χαλαρά το σκηνικό με τον chairman
Spoiler:

Respect στον chairman έχω να πω, έτσι πρέπει να είναι οι villains, μάλλον ο πιο αξιόλογος της περασμένης χρονιάς για μένα. :nod:
Κατά τα άλλα η σειρά έφυγε αέρα, ούτε πήρα πρέφα πότε την είδα, με τέτοια cliffhangers στο κάθε επεισόδιο και τέτοιο suspense/thriller στοιχείο πως να μην κολλήσεις.. Το kaiji βέβαια δεν έφτανε με τπτ το DN, αλλά δεν παύει να είναι ένας αξιόλογος τίτλος για τους fans των thrillers.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#54 Phantom Duck

Phantom Duck

    Platyrhynchos Kineticus

  • Retired Staff
  • 5,461 posts

Posted 21 February 2009 - 04:43

Πριν κάμποσο καιρό είχα προσπαθήσει να δω το Akagi αλλά το mahjong μου φάνηκε πολύ πολύπλοκο και δεν ασχολήθηκα περαιτέρω. Παρ' όλ' αυτά το στυλ του μου άρεσε, κι έτσι είδα το Kaiji, ειδικά τη στιγμή που είχα ακούσει τόσα για αυτό. Το αποτέλεσμα ευτυχώς με δικαίωσε, είχα πάρα πολύ καιρό να ενθουσιαστώ έτσι με μια σειρά εδώ και πολλούς μήνες. Δε σταμάτησε να μου τραβάει το ενδιαφέρον μέχρι και το τελευταίο επεισόδιο, ενώ οι ανατροπές δίναν και παίρναν. Είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω τέτοια ψυχολογική πίεση και άγχος. Ειδικά στα τελευταία επεισόδια η σειρά έδωσε ρέστα. Ίσως υπήρχαν κάποια κλισέ πράγματα, όμως δεν με χάλασαν καθόλου.

Το Kaiji έχει το στυλ που μου αρέσει απίστευτα. Ασχολείται με την ψυχολογία τον ατόμων και το πως αυτή μπορεί να αλλάξει αν απειλείται η ζωή τους, αν εμπλέκονται χρήματα, αν πάρουν εξουσία στα χέρια τους, αν τους προδώσουν οι φίλοι τους, αν προδώσουν τους φίλους τους, κλπ. Το soundtrack δεν ήταν τίποτα το φοβερό όμως έδενε πάρα πολύ με την ατμόσφαιρα και τη σκηνοθεσία οπότε παίρνει άλλο ένα συν από εκεί. Τα openings και closings από την άλλη δεν μου άρεσαν καθόλου αλλά αυτό δεν με πειράζει μιας και είναι ελάχιστες οι σειρές που με ικανοποιούν σε αυτόν τον τομέα.


Το κλάμα δεν με πείραξε καθόλου. Η σειρά καθηλώνει τον θεατή και τον βάζει να σκεφτεί πως θα αντιδρούσε αν ήταν αυτός στη θέση τους, σε μία θέση που απειλείται η ζωή τους. Προσωπικά, δεν νομίζω να αντιδρούσα διαφορετικά. Και σε αυτόν τον τομέα πάλι είχε κάποιες υπερβολές, όμως όπως είπα και παραπάνω, δεν με ενόχλησε καθόλου.


Πιο αναλυτικά:
Spoiler: spoilers ως το τέλος της σειράς



Αυτά, ελπίζουμε για 2η season.

E5VV38U.jpg


#55 Radagast

Radagast

    Cogito ergo sum

  • Members
  • 2,221 posts
  • LocationDark City

Posted 21 February 2009 - 06:25

Είχα πάρα πολύ καιρό να νιώσω τέτοια ψυχολογική πίεση και άγχος. Ειδικά στα τελευταία επεισόδια η σειρά έδωσε ρέστα. Ίσως υπήρχαν κάποια κλισέ πράγματα, όμως δεν με χάλασαν καθόλου.


Θα συμφωνήσω από άγχος άλλο τπτ. Και μένα τα αγαπημένα μου ήταν μάλλον τα τελευταία επεισόδια που το παιχνίδι "χόντρυνε", και λόγω villain/ανατροπών. ^^ Αν και το πρώτο story με τα
Spoiler:
ήταν επίσης αρκετά έξυπνο σαν concept και ανατροπές.

Το Kaiji έχει το στυλ που μου αρέσει απίστευτα. Ασχολείται με την ψυχολογία τον ατόμων και το πως αυτή μπορεί να αλλάξει αν απειλείται η ζωή τους, αν εμπλέκονται χρήματα, αν πάρουν εξουσία στα χέρια τους, αν τους προδώσουν οι φίλοι τους, αν προδώσουν τους φίλους τους, κλπ. Το soundtrack δεν ήταν τίποτα το φοβερό όμως έδενε πάρα πολύ με την ατμόσφαιρα και τη σκηνοθεσία οπότε παίρνει άλλο ένα συν από εκεί. Τα openings και closings από την άλλη δεν μου άρεσαν καθόλου αλλά αυτό δεν με πειράζει μιας και είναι ελάχιστες οι σειρές που με ικανοποιούν σε αυτόν τον τομέα.


Πράγματι από osts και op/end δεν ξεχώριζε αλλά πράγματι η σκηνοθεσία και το pace το έκανε αρκετά ενδιαφέρον ώστε να μην παίρνεις πρέφα πότε τελειώνει το επεισόδιο, και μέσα στην βιασύνη να βάλεις next ποιος νοιάζεται για τα op/ends... Στον ψυχολογικό τομέα και μένα με ικανοποίησε μου θύμισε αρκετά Gantz αν και είχε και μερικά κοινά στοιχεία από DN.

Το κλάμα δεν με πείραξε καθόλου. Η σειρά καθηλώνει τον θεατή και τον βάζει να σκεφτεί πως θα αντιδρούσε αν ήταν αυτός στη θέση τους, σε μία θέση που απειλείται η ζωή τους. Προσωπικά, δεν νομίζω να αντιδρούσα διαφορετικά. Και σε αυτόν τον τομέα πάλι είχε κάποιες υπερβολές, όμως όπως είπα και παραπάνω, δεν με ενόχλησε καθόλου.


Το πρόβλημα δεν ήταν τόσο το κλάμα του πρωταγωνιστή όσο των κομπάρσων που δεν έλεγαν να φύγουν απ'την σκηνή. (και που ποτέ δεν θεώρησα λογικό που οι μαφιόζοι τους άφηναν εκεί στην μέση να βλέπουν...) Αλλά συμφωνώ σε γενικές γραμμές πως πρόσεξαν τις αντιδράσεις, κυρίως του πρωταγωνιστή. (αν και ελαφρώς εώς πολύ αρρωστημένο το μυαλό του) Απλά νομίζω πως ο χρόνος που χάθηκε στο κλάμα θα μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν για άλλα πράγματα πιο εποικοδομητικά...
Spoiler: spoilers ως το τέλος της σειράς

Edited by Radagast, 21 February 2009 - 06:33.

sigpic3736_12.gif
In every age, in every place, the deeds of men remain the same...

Spoiler:

#56 roriconfan

roriconfan

    *Don't be like me*

  • Banned
  • 1,786 posts

Posted 21 February 2009 - 10:13


Spoiler: spoilers ως το τέλος της σειράς

Εδώ διαφωνώ. Αν διαβάσεις παραπάνω τι έγραψα, προσωπικά το βρήκα εντελώς προβλέψιμο. Γιατί σαν κλισέ
Spoiler:


#57 L Lawliet

L Lawliet

    Αμύνεσθαι περί πάτρις...

  • Members
  • 66 posts

Posted 12 March 2009 - 21:18

Spoiler:


#58 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 15 April 2009 - 20:27

Κάτι σχετικό με αυτό που είχα αναφέρει εδώ.

[YOUTUBE]http://www.youtube.com/watch?v=8AUIGBJh5Cc[/YOUTUBE]

LfNX0dh.png


#59 Hajime_Saito

Hajime_Saito

    ドS

  • Moderators
  • 2,136 posts

Posted 26 August 2009 - 02:41

Posted Image

Μέχρι και ο mangaka θα παίξει... >________>

LfNX0dh.png


#60 lordofblues

lordofblues

    Back in business

  • Members
  • 844 posts

Posted 12 February 2010 - 19:17

[media]http://www.youtube.com/watch?v=K7XRk0gQsRs[/media]

Posted Image