Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Currently Reading Manga - Εντυπώσεις


  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#1291 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 14 February 2020 - 21:22

διαβαζω Detective Conan, ειμαι προς το τελος, στους 80 τομους.

 

Κριμα παντως που το thread για το ανιμε εδω ειναι ξεχασμενο. Ενταξει καμια σχεση με τα αλλα shonen μαχων εκατονταδων επεισοδιων. Εδω σε κανει να σκεφτεσαι και οντως ο δημιουργος ειναι πολυ ψαγμενος στο υλικο και στη βιβλιογραφια για να του δωσει εστω και λιγο ρεαλισμο. Αν και περισσοτερο μου αρεσουν τα κεφαλαια με τα παιδια του δημοτικου παρα με τους ενηλικες. Τα κεφαλαια με τον Καιτο τα θεωρω περιττα αν και πιστευω προς το τελος θα παιξει πιο ενεργο ρολο. Θα διαβασω και το Yaiba εννοειται.



#1292 SpeedFreak

SpeedFreak

    bored of harem

  • Members
  • 203 posts
  • Locationκοντα στη μαμακα

Posted 03 March 2020 - 17:45

Διάβασα τον πρώτο τόμο από Kochizue wa Uso no Aji (Kiss taste of lie) χθες και βρήκα το πλοτ πολύ ευκολάκι. Από τις πρώτες σελίδες ο αναγνώστης παίρνει αυτό που θέλει και θεωρώ καλύφθηκε το ενδιαφέρον μου σχετικά με το στόρι και τους χαρακτήρες σχετικά νωρίς και έτσι έχω αμφιβολία αν θα πρέπει να αγοράσω τον δεύτερο τόμο ή όχι....

Όσοι ζουν στη σκιά δεν τους θωρεί κανείς...

Μπρεχτ


#1293 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 18 June 2020 - 19:20

Δέος! Επιτέλους είπα να διαβάσω το 2ο τόμο του Λοκ ο Σούπερμαν, στον οποίο βασίζεται η γνωστή ταινία.Τον πρώτο τον είχα διαβάσει παλιότερα από το μοναδικό scanlation. Μόνο στα Πολωνικά είχαν κυκλοφορήσει επίσημα οι πρώτοι 10 τόμοι.  Δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω να διαβάσω και τους 37, αλλά επιτέλους μια επιθυμία δεκαετιών πραγματοποιείται.

 

Πως να το κάνουμε, χάρη σε αυτήν την ταινια κατάλαβα τι σημαίνει πραγματικά ανιμε και απορώ που κανείς δεν ασχολήθηκε τόσα χρόνια να το μεταφράσει ή να το εκδώσει πλήρως, ιδίως στο αγγλόφωνο κοινό.

 

Λίγες σελίδες τη φορά εννοείται



#1294 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 19 June 2020 - 09:57

Που το βρήκες, Αγγλικά ή Γερμανικά;


rsrGbGx.gif

#1295 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 19 June 2020 - 15:22

Έχω πιάσει πάλι το My Hero Academia. Είναι φοβερό manga... εκεί που νόμιζα πως το shounen είχε πεθάνει, ο Χορικόσι το ανέστησε.

Edited by Gamer, 19 June 2020 - 15:25.


#1296 assmage99

assmage99

    Starting...

  • Members
  • 6 posts
  • LocationΒόλος

Posted 19 June 2020 - 20:12

Εγω διαβασω το Pits of Hell,ενα anthology με ιστοριες του Yoshikazu Ebisu και το βρισκω πολυ ενδιαφερον,γενικα ειμαι σε μουντ για gekiga και alt-manga τελευταια,

Επισης μολις τελειωσα το Muhyo & Roji που ηταν πολυ καλο,μυστηριου-δρασης σονεν.



#1297 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 June 2020 - 09:34

Που το βρήκες, Αγγλικά ή Γερμανικά;

Σιγά μην ασχοληθούνε αυτοί με αυτό. Ιδίως όταν εκείνη την εποχη στα Αγγλικά η ταινία είχε λογοκριθεί, ενώ οι Γερμανοί μπλόκαραν βίαια ανιμε από Ιταλία και Γαλλία όπως το Grendizer, μιας και τους είχε πιασει πανικός για την προστασία των παιδιών.

Στα Ιαπωνικα εννοείται, με το Ροκου

Και κάποια άλλα που δεν πρόκειται να ασχοληθεί επίσης κανεις:

Ridgeback, Nayuta,Mainichi Nichiyobi, Space Family Carlvinson

Αρκετά ποια να βασίζομαι στην προσπάθεια, κόπο και προθυμία των scanlators και να έχω και απαιτήσεις από πάνω

#1298 Hazuki

Hazuki

    Anime Elite

  • Administrators
  • 2,741 posts

Posted 21 June 2020 - 10:03

Τι είν' το Ρόκου αγαπητέ;
rsrGbGx.gif

#1299 Erudinam

Erudinam

    Anime Newbie

  • Members
  • 46 posts

Posted 21 June 2020 - 13:55

δεν θα ηταν ωραια αν τα μανγκα ειχαν και χρωμα?


wdasa.png


#1300 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 21 June 2020 - 17:50

Αντί για Λοκ τον προφέρουν Ροκου!

#1301 Gamer

Gamer

    Starting...

  • Members
  • 37 posts

Posted 21 June 2020 - 18:55

δεν θα ηταν ωραια αν τα μανγκα ειχαν και χρωμα?

Color is overrated in comics and manga. :P



#1302 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 31 July 2020 - 12:09

Διάβασα το Millenium of the Witch και το Lord Leon και ιδίως στο δεύτερο υπάρχουν διάφορες σε σχέση με το ανιμε. Πχ στο ανιμε δεν βάζουν τον ρυο γιαμακι, που είναι πλέον 50αρης.Ενω και το τέλος του Millenium διαφέρει από αυτό της ταινίας κάνοντας το πιο θλιβερό. Η γυναίκα στο τέλος αναγκάζεται να περάσει από διαγραφή μνήμης και να ξεχάσει το Λοκ. Απορώ γιατί τη βαλαν στο λορντ λεον, αντί για το ρυου.

Τέλος πάντων, πολύ ωραίο scifi και παρότι η ιστορία του κράτα μια χιλιετία από τη σκοπιά του αθάνατου Λοκ, μου αρέσει που δεν είναι αλληλενδετο όπως το One Piece, αλλά κάθε ιστορία είναι ξεχωριστη. Σιγά τώρα μην ενδιαφέρει το Λοκ και τον αναγνώστη το έγινε πριν από 500 χρόνια.

Διαβάζω και τον Καμπαμαρου και ειλικρινά εινα έγκλημα που φέραν την καντυ τότε αλλά το μανγκα του Καμπαμαρου το αγνόησανε. Αν και ως shojo θα έπρεπε να παρουσιάζεται στο Κατερίνα, οποτε μάλλον εκεί κόλλησαν.

#1303 MoRmEnGiL

MoRmEnGiL

    Casval Rem Deikun

  • Members
  • 595 posts

Posted 04 August 2020 - 23:03

Για κάποιο λόγο έπιασα όλα τα Getter Robo manga απ την αρχή με χρονολογική σειρά. Δλδ

Getter robo > getter robo G > Getter robo gou + shin getter robo > getter robo arc

Αυτά είναι όλα από τον Ken Ishikawa, τον original mangaka δηλαδή. Δεν ήταν καθόλου αυτό που περίμενα έχοντας μεγαλώσει με το anime adaption από τα βάθη της δεκαετίας 80. Πολύ πιο σκοτεινό και σπλαττεροειδές. Τα παραπάνω είναι όλα στο ίδιο continuity και πραγματικά αξίζουν ανάγνωση. Προσωπικό αγαπημένο το Getter Robo Gou.

Και φυσικά, όπως ήξερα, το Getter Robo arc είναι ημιτελές, μιάς και όχι μόνο έκλεισε το περιοδικό στο οποίο εκδιδόταν (Super Robot Comics), αλλά σύντομα μετά πέθανε και ο ίδιος ο Ishikawa οπότε δεν είχε ποτέ την ευκαιρία να δώσει ένα φινάλε στο όλο saga. Μάλιστα τελειώνει σε τρελλό cliffhanger σημείο. Σου έχει ψήσει τα μυαλά με την πραγματική φύση των getter rays, σου έχει δείξει ένα ακραίο σκηνικό, ένα τρελλό setup το οποίο πραγματικά ΘΕΛΕΙΣ να δεις που θα πάει, και .... Με το throttle του getter 1 στο χέρι μένεις. Κατάρα.

Προσπάθησα να συνεχίσω μετά με τα non continuity non Ishikawa manga, επόμενο ήταν το Getter Robo Hien ~THE EARTH SUICIDE~ αλλά πραγματικά δε μου άρεσε ούτε το σχέδιο, ούτε το πάνελινγκ, και το plot δε μου είπε κ πολλά κ το παράτησα. Κρίμα ρε Κεν να ούμε, έφυγες και άφησες τον Ryou μόνο του ;p (θελω να κάνω διάφορα αστεία εδώ αλλά δε μπορώ για λόγους σπόιλερς)

Παρόλα αυτά νομίζω οτι αξίζει να διαβάσει κανείς μέxρι και το g.r. arc.

ENTIT: ένα μικρό σπόιλερ από την πρώτη εμφάνιση του Hayato (ναι αυτός που τα κάνει αυτά είναι ο Hayato.)

Spoiler:


 


Edited by MoRmEnGiL, 04 August 2020 - 23:09.

My morning sun is the drug that brings me near
To the childhood I lost, replaced by fear


#1304 Petran79

Petran79

    YOU GET TO BURNING!

  • Review Team
  • 3,265 posts
  • LocationΘεσσαλονίκη

Posted 05 August 2020 - 20:01

Xαχα, θυμάμαι αυτή τη σκηνή. Τρομοκρατική οργάνωση διεύθυνε. Χώρια που τον Ρυο τον κάνανε ψυχακια. Νομίζω ήταν και το προαπαιτουμενο για να γίνεις πιλότος στο γκετερ. Αφού ολόκληρο ναντεσικο και γκουρεν λαγκαν επηρέασε.

#1305 november27

november27

    Anime Newbie

  • Members
  • 35 posts

Posted 25 September 2020 - 20:29

Διαβάζει κανείς το My Hero Academia ?

 

Το arc που τρέχει βγαίνει τώρα απορώ που θα καταλήξει :hmmm: 

Έχει κρατήσει 26 chapters (ως τώρα) και έχουν γίνει "ΑΠΕΙΡΑ" πράγματα :hot: