Jump to content


Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR!


Sign In 

Create Account
Καλωσήλθατε στο .aNiMe//GR, ένα ελληνικό forum για τα anime, τα manga και την ιαπωνική κουλτούρα. Βλέπετε την ιστοσελίδα μας σαν επισκέπτης και δεν έχετε πρόσβαση σε όλες τις υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη μας! Η εγγραφή σας στην διαδικτυακή κοινότητά μας θα σας επιτρέψει να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα στο forum, να ψηφίσετε σε δημοσκοπήσεις, να πάρετε μέρος σε διαγωνισμούς μας και πολλές άλλες επιπλέον υπηρεσίες που είναι διαθέσιμες για τα μέλη σας. Η εγγραφή σας είναι γρήγορη, εύκολη και φυσικά δωρεάν. Ελάτε και εσείς στην κοινότητά μας σήμερα!

Αν συναντήσετε οποιοδήποτε πρόβλημα κατά την εγγραφή σας ή με την πρόσβαση σας στο forum, παρακαλούμε μην διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας.
 

Photo
* * * * * 5 votes

Currently Reading Manga - Εντυπώσεις


  • Please log in to reply
1317 replies to this topic

#46 kafetzis88

kafetzis88

    Hoyotama

  • Members
  • 259 posts

Posted 05 August 2007 - 17:44

Τώρα είμαι στο 3ο vol. του Berserk, και τα σπάει......
-Και,όπως είπε ο Φινλανδός φιλόσοφος και κοινωνιολόγος Σαρτουμμ καους Μπελιττ:
Opinions are like assholes!
Everyone has one, but they all stink...

#47 Alexiel

Alexiel

    Anime Freak

  • Members
  • 475 posts

Posted 05 August 2007 - 18:41

Εγώ τελείωσα το Love Hina, τελικά μου αρέσε πάρα πολύ, τα άξιζε τα λεφτά του.

Τώρα μάλλον από αυθεντικά θα ξεκινήσω το Fruits Basket να δω τι λέει, έχω ακούσει πάρα πολλά γιαυτό.
Posted Image

#48 Sparda

Sparda

    ~ C.C. is win ~

  • Members
  • 697 posts

Posted 05 August 2007 - 18:45

Vagabond Volume 04. Μέχρι στιγμής είναι αρκετά καλό.

Posted Image


#49 EverDesperate

EverDesperate

    Starting... To MovE....

  • Members
  • 12 posts

Posted 05 August 2007 - 21:38

:fromabove:

Death Note, Volume 27, page.67 (Και ναι, γίνεται όλο και καλυτερο με επιταχυνόμενη επιτάχυνση...!)


volume 27??????? θέλω και εγωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωώ.... έχω μόνο μέχρι volume 10..... θα είμουν eternally grateful αν μπορείς να μου πεις που βρήκες τα υπόλοιπα.... αν και αυτό τον καιρό τον μοιράζω μεταξύ των Legend of Basara , Biomega και Χ-1999... παρόλα αυτά διατείθεμαι ακόμα και να ικετέψω για τους υπόλοιπους τόμους του DN.... μήπως εννοείς chapter
27 (μπας και παρηγορηθώ!).....

#50 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 06 August 2007 - 15:35

Chapter 27 θα εννοούσε... το Death Note έχει μόνο 12 Volumes*. :oops:

* = Υπάρχει και ένας 13ος εκτός ιστορίας, με extras κ.τ.λ., αλλά είναι ακόμα αμετάφραστος... Στα αγγλικά βγαίνει Φλεβάρη του 2008.

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||


#51 EverDesperate

EverDesperate

    Starting... To MovE....

  • Members
  • 12 posts

Posted 06 August 2007 - 17:27

Chapter 27 θα εννοούσε... το Death Note έχει μόνο 12 Volumes*. :oops:

* = Υπάρχει και ένας 13ος εκτός ιστορίας, με extras κ.τ.λ., αλλά είναι ακόμα αμετάφραστος... Στα αγγλικά βγαίνει Φλεβάρη του 2008.

:Blissfull:phhhh.... λέω και εγώ.... γιατί και σε raw μορφή που το είχα ψάξει, μέχρι το volume 13 βρήκα και εγώ.... thanks :)

#52 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 14 August 2007 - 11:19

χμ χμ χμ... χθες τελειωσα το Kodomo no Omocha!! Χαριτωμενο shoujo manga κ ωρες ωρες ηταν surprisingly συγκινητικο χμ... δεν τ το χα ~παντως για 10vol long μια χαρα κρατησε το επιπεδο της πλοκης..~
μετα πλακωσα κατι oneshots κλασσικα:Pχεχεχεχε:wooi2:
κ τωρα με ολο μ το ειναι ηρθε η ωρα να αφεθω στα νεοαποκτιθεντα vol11-12 nodame cantabille:wooi2:τι καλα...:wooi2::Blissfull:
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#53 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 15 August 2007 - 09:51

:Blissfull:phhhh.... λέω και εγώ.... γιατί και σε raw μορφή που το είχα ψάξει, μέχρι το volume 13 βρήκα και εγώ.... thanks :)

Ναι υπάρχει, το How to Read/Draw/Play :P Είναι επεξήγηση κάποιον πραγμάτων από το Manga, και στο τέλος έχει και ένα mini-sequel. Δυστυχώς βέβαια δεν έχει μεταφραστεί από κανέναν *waiting until it's out from VIZ*

Αυτή τη στιγμή διαβάζω τα Pokemon Manga που ήρθαν προχτές... :P

Pocket Monsters Vol. 1 ~ Το πιο άθλιο και αισχρό Pokemon Manga που έχω διαβάσει στη ζωή μου. Word. Τουλάχιστον έχει λίγο πλάκα. :P
Pocket Monsters Kin Gin - Golden Boys Vol. 2 ~ Τελικά είναι καλύτερο απ' ό,τι πίστευα. Μάλλον το πρώτο δεν μου άρεσε και τόσο επειδή ήταν άσχημη η ποιότητα των scans.
PiPiPi Adventures Vol. 1 ~ Meh... :P Pokemon Shoujo... Αν και φαίνεται καλό για το είδος του, δεν ξέρω αν θα καταφέρω να το τελειώσω... :P

και φυσικά....

Re-reading Pocket Monsters - Special Vol. 1 - 23 ~ No words needed, απλώς αξεπέραστο. :burningbe3:

oR4yYRl.gif


#54 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 15 August 2007 - 14:40

Ίσως φανεί λίγο κουφό, αλλά αυτές τις μέρες αποφάσισα να διαβάσω τους τόμους από το Pokemon manga που είχα πάρει πριν χρόνια. (Κουφό γιατί σαν πουρό που είμαι μπορεί να ξενίσει κάποιους γιατί να ασχολούμαι με Πόκεμον).

Λεπόν, το manga είναι πολύ διαφορετικό από το άνιμε. Το σχέδιο του Toshihiro Ono έχει σπιρτάδα, ενέργεια και εξαιρετική γραμμή. Η ιστορία είναι γεμάτη χιούμορ, με λογική εξέλιξη, τo στυλ είναι σίγουρα πιο "adult" από το κατά πολύ παιδικότερο anime, σε μερικά σημεία έως και "πονηρούτσικη", οι χαρακτήρες πολύ λιγότερο στερεότυποι από το anime, και φυσικά το "kawaii factor" είναι πολύ υψηλό.
Είναι ένα όμορφο fantasy manga που μπορεί να διαβαστεί άνετα και χαλαρά, είτε κανείς ασχολείται με τα video games είτε όχι.

Σίγουρα δεν "ντρέπομαι" να πω οτι το απολαμβάνω πολύ. Όταν είμαι έτοιμος να αρχίσω να δαγκώνω το ξύλο του κρεβατιού μου από τα νεύρα μου με τους μυς του λαιμού μου σφιγμένους χειρότερα κι από το χέρι του Σκρουτζ ΜακΝτακ όταν κρατά την "τυχερή δεκάρα" του, χρειάζομαι κάτι χαλαρωτικό και ευχάριστο, και τα Pokemon manga είναι ανάμεσα στα manga που εξυπηρετούν αυτό το σκοπό.
(Ενώ άλλες στιγμές ένα Evangelion ή ένα Paprika ή το εκπληκτικό Iblard Jikan είναι αυτό που θέλω για να πωρωθώ, μιλώντας για ανιμε).

Έχω πάρει μόνο τους 4 πρώτους τόμους Pokemon manga (δεν έχω ιδέα πόσοι έχουνν βγει ακόμα. Πολλοί φαντάζομαι!) και σκέφτομαι να πάρω και τους επόμενους αν δω πως το σχέδιο και η ιστορία είναι τόσο καλή.

Μη σας παραξενεύει τόσο γιατί να αρέσουν σε έναν "μεγάλο" τα Pokemon γενικά και το Pokemon manga ειδικά. Είναι απλά ένα ανεξήγητο μυστήριο. Ίσως όταν κάποιος είναι 15 να είναι αρκετά μικρός ώστε να του αρέσουν. Όταν γίνει 25 ίσως είναι αρκετά μεγάλος και να μην του αρέσουν. Μετά όμως, μπορεί κάποιος να είναι *τόσο* μεγάλος ώστε να του αρέσουν ξανά (in a certain way)! ;)
Νο further explanation possible at this point...

#55 Ash_Pokemaster

Ash_Pokemaster

    Anime Professional

  • Members
  • 1,005 posts

Posted 16 August 2007 - 10:37

Ίσως φανεί λίγο κουφό, αλλά αυτές τις μέρες αποφάσισα να διαβάσω τους τόμους από το Pokemon manga που είχα πάρει πριν χρόνια. (Κουφό γιατί σαν πουρό που είμαι μπορεί να ξενίσει κάποιους γιατί να ασχολούμαι με Πόκεμον).

Λεπόν, το manga είναι πολύ διαφορετικό από το άνιμε. Το σχέδιο του Toshihiro Ono έχει σπιρτάδα, ενέργεια και εξαιρετική γραμμή. Η ιστορία είναι γεμάτη χιούμορ, με λογική εξέλιξη, τo στυλ είναι σίγουρα πιο "adult" από το κατά πολύ παιδικότερο anime, σε μερικά σημεία έως και "πονηρούτσικη", οι χαρακτήρες πολύ λιγότερο στερεότυποι από το anime, και φυσικά το "kawaii factor" είναι πολύ υψηλό.
Είναι ένα όμορφο fantasy manga που μπορεί να διαβαστεί άνετα και χαλαρά, είτε κανείς ασχολείται με τα video games είτε όχι.

Σίγουρα δεν "ντρέπομαι" να πω οτι το απολαμβάνω πολύ. Όταν είμαι έτοιμος να αρχίσω να δαγκώνω το ξύλο του κρεβατιού μου από τα νεύρα μου με τους μυς του λαιμού μου σφιγμένους χειρότερα κι από το χέρι του Σκρουτζ ΜακΝτακ όταν κρατά την "τυχερή δεκάρα" του, χρειάζομαι κάτι χαλαρωτικό και ευχάριστο, και τα Pokemon manga είναι ανάμεσα στα manga που εξυπηρετούν αυτό το σκοπό.
(Ενώ άλλες στιγμές ένα Evangelion ή ένα Paprika ή το εκπληκτικό Iblard Jikan είναι αυτό που θέλω για να πωρωθώ, μιλώντας για ανιμε).

Έχω πάρει μόνο τους 4 πρώτους τόμους Pokemon manga (δεν έχω ιδέα πόσοι έχουνν βγει ακόμα. Πολλοί φαντάζομαι!) και σκέφτομαι να πάρω και τους επόμενους αν δω πως το σχέδιο και η ιστορία είναι τόσο καλή.

Μη σας παραξενεύει τόσο γιατί να αρέσουν σε έναν "μεγάλο" τα Pokemon γενικά και το Pokemon manga ειδικά. Είναι απλά ένα ανεξήγητο μυστήριο. Ίσως όταν κάποιος είναι 15 να είναι αρκετά μικρός ώστε να του αρέσουν. Όταν γίνει 25 ίσως είναι αρκετά μεγάλος και να μην του αρέσουν. Μετά όμως, μπορεί κάποιος να είναι *τόσο* μεγάλος ώστε να του αρέσουν ξανά (in a certain way)! ;)
Νο further explanation possible at this point...


Το Manga του Toshiro Ono στην Ιαπωνία, βασικά, είναι περίπου ecchi :hahaha:
Στο Αμερικάνικο release βέβαια τα έχουν κόψει όλα. :P Παρεμπιπτόντως, 4 Volumes έχει το Den-geki Pikachu, αν θες καλό Pokemon manga, πάρε το Special (γνωστό ως Adventures)

Όσο για το Pokemon και τα περί της παιδικότητας, το Anime εντάξει, απευθύνεται σε παιδιά μέχρι 12-13 χρονών. Ορισμένα από τα Manga όπως το Pocket Monsters έχουν ενήλικο (και ιαπωνικό κατά βάση) χιούμορ, ενώ άλλα όπως το Pokemon Special μπορούν να διαβαστούν ανεξαρτήτως της ηλικίας. Το video game μπορεί να παιχτεί χαλαρά από όλους, και σίγουρα ο in-depth τρόπος παιχνιδιού του δεν μπορεί να επιτευχθεί από μικρά παιδιά. :burningbe3:


Τέλος πάντων, σχεδόν τελείωσα με τα PokeManga μου και λέω να πιάσω είτε το Evangelion ή να συνεχίσω το BECK. :burningbe3:

oR4yYRl.gif


#56 Dain

Dain

    Anime Fan

  • Members
  • 227 posts
  • LocationAthens

Posted 16 August 2007 - 11:18

Το Manga του Toshiro Ono στην Ιαπωνία, βασικά, είναι περίπου ecchi
Στο Αμερικάνικο release βέβαια τα έχουν κόψει όλα. Παρεμπιπτόντως, 4 Volumes έχει το Den-geki Pikachu, αν θες καλό Pokemon manga, πάρε το Special (γνωστό ως Adventures)


Το φαντάστηκα κάπου, από μερικές "risque" εκφράσεις και καταστάσεις, όπως σε ένα τόμο όπου ο Τοmmy (το παιδί που θυμίζει Ταρζάν και έχει "γονέα" ένα καγκουροειδές Πόκεμον) πηδάει πάνω στην καταφρικαρισμένη Jessie και της λέει "Gimme Ride! Where your pouch"? :lol:
Αναρωτιέμαι αν υπάρχει πουθενά η Ιαπωνική έκδοση scanlated.

Tα παιχνίδια δεν τα έχω παίξει ποτέ, οπότε δεν έχω ιδέα για τι ηλικίες είναι, όχι πως έχει και τόσο μεγάλη σημασία.

Τhanks για τις πληροφορίες για τα άλλα manga. Θα κοιτάξω να τα βρω. ;)

#57 dragoness_crysta

dragoness_crysta

    Hana Ishinomori

  • Members
  • 480 posts

Posted 17 August 2007 - 18:34

Vampire knight
Tail of the moon
Rurouni Kenshin
Wild Act...
Some of us fall...some of fly...most of live to try....'till the edge of forever....

Posted Image

Galbadia Hotel | Crysta's blog-handmade creations

#58 Warchief

Warchief

  • Members
  • 2,042 posts

Posted 17 August 2007 - 19:25

αυτό το καιρό διαβάζω Hajime no Ippo και λίγο Salad Days D:

#59 moonheart

moonheart

    FUTO-itria

  • Members
  • 244 posts

Posted 17 August 2007 - 22:57

αυτό το καιρό διαβάζω Hajime no Ippo και λίγο Salad Days D:


... salad days.... απλα respect!!!!!! τσπ εγω currently διαβαζω ενα Otoko hime no lamp... για να δουμε τι εστι ειν τουτο... κατι ψιλα απο touch ~να παμε κ λιγο στα κλασσικα~ κ κανω επαναληψη goong ;_;~lovu lovu απο το οποιο εχουν καιρο να δουνε τα ματακια μ νεο ch ουααααααααααααααααααααα:nanana:~
Posted Image
f*ck medicine. I want to be a ninja.

#60 Kenny

Kenny

    <SS0·b ∨ ~SS0·b>

  • Retired Staff
  • 8,653 posts
  • Locationbetween the frets

Posted 17 August 2007 - 23:13

These days διαβάζω το Me Teru no Kimochi, αλλά με κάνει και βαριέμαι, οπότε μάλλον θα το παρατήσω. (>_<)

2112.gif
|| FORUM RULES || ADN RULES || FEEDBACK || IP.BOARD QUICK USER GUIDE || #anime.gr @ irc.rizon.net ||